Flunirin
Aktivna supstanca: Fluoksetin
Lek FLUNIRIN sadrži fluoksetin, lek iz grupe antidepresiva, koji se zovu selektivni inhibitori preuzimanja serotonina (SSRI).
Ovaj lek se koristi za lečenje sledećih stanja kod odraslih osoba:
- Velike depresivne epizode
- Opsesivno kompulzivni poremećaj
- Bulimija nervoza: lek FLUNIRIN se koristi kao dopuna psihoterapiji u cilju smanjenja prejadanja i namerno izazvanog pražnjenja želuca i creva..
- Ukoliko ste alergični na fluoksetin, ili bilo koji drugi sastojak leka FLUNIRIN.
- Prestanite sa uzimanjem leka i odmah obavestite svog lekara, u slučaju pojave osipa na koži ili neke druge alergijske reakcije(kao što su svrab, otok usana ili lica, ili kratak dah).
- Ukoliko uzimate lekove za lečenje depresije, koji se nazivaju neselektivni inhibitori monoaminooksidaze ili reverzibilni inhibitori monoaminooksidaze tip A (MAOIs), jer može doći do pojave teških neželjenih reakcija, pa čak i smrtnih ishoda. Lekovi iz grupe MAOI su: nialamid, iproniazid, selegilin, moklobemid fenelzin, tranilcipromin, izokarboksazid i toloksaton.
Lečenje lekom FLUNIRIN treba započeti najmanje 2 nedelje posle primene nekog od ireverzibilnih inhibitora monoaminooksidaze MAOI (npr. tranilcipromin).
Međutim, lečenje lekom FLUNIRIN se može započeti sledećeg dana nakon prekida upotrebe određenih reverzibilnih inhibitora monoaminooksidaze MAOIs (npr. moklobemid).
Ne smete koristiti bilo koji MAOIs najmanje 5 nedelja posle prekida lečenja lekom FLUNIRIN. Ukoliko je lek FLUNIRIN propisan za lečenje u dužem vremenskom periodu i/ili u većoj dozi, Vaš lekar će razmotriti i duži vremenski interval.
Pre primene leka FLUNIRIN obavestite svog lekara:
- Ukoliko imate epilepsiju ili konvulzije (grčenje mišića). Odmah obavestite svog lekara u slučaju pojave češćih epi napada ili konvulzija; može biti neophodan prekid lečenja lekom FLUNIRIN.
- Ukoliko imate ili ste imali maniju u prošlosti. Odmah obavestite svog lekara u slučaju pojave manične epizode, jer može biti neophodan prekid lečenja lekom FLUNIRIN.
- Ukoliko imate dijabetes (možda će Vaš lekar morati da prilagodi dozu insulina ili nekog drugog leka za lečenje dijabetesa).
- Ukoliko imate neko oboljenje jetre (možda će Vaš lekar morati da prilagodi dozu leka FLUNIRIN).
- koliko imate neko srčano oboljenje.
- Ukoliko imate glaukom (povišen očni pritisak ).
- Ukoliko istovremeno primate diuretike (lekovi za izbacivanje tečnosti iz organizma), posebno ako ste starija osoba.
- Ukoliko istovremeno primate elektrokovulzivnu terapiju.
- Ukoliko ste u prošlosti imali poremećaje krvarenja, ili Vam se pojavljuju modrice ili neuobičajena krvarenja.
- Ukloliko istovremeno primate lekove protiv zgrušavanja krvi.
- Ukoliko istovremeno primate lek tamoksifen (koristi se lačenje raka dojke).
- Ukoliko dođe do nastanka akatizije (neprijatan osećaj nemira, i nemogućnost mirnog sedenja ili stajanja). Povećanje doze leka FLUNIRIN može dovesti do pojave ovog stanja.
- Ukoliko dođe do pojave groznice, ukočenosti ili podrhtavanja mišića, promena u mentalnom statusu kao što su konfuzija (zbunjenost), razdražljivost ili izražena uzrujanost. Ovo su simptomi tzv. „serotoninskog sindroma“ ili „neuroleptičkog malignog sindroma“. Ovaj sindrom se javlja retko, ali potencijalno može da ugrozi život.
- Odmah obavestite svog lekara u slučaju pojave ovog sindroma jer može biti neophodan prekid lečenja lekom FLUNIRIN.
Misli o samoubistvu i pogoršanje depresije ili anksioznog poremećaja
Ukoliko ste depresivni i/ili imate anksiozni poremećaj (osećaj psihičke napetosti i uznemirenosti), mogu se ponekada javiti misli o samopovređivanju ili samoubistvu. Ove misli mogu biti pojačane na početku lečenja antidepresivima, jer je ovim lekovima neophodno izvesno vreme da ispolje svoje dejstvo, obično oko 2 nedelje, a nekada i duže.
Moguća je češća pojava ovakvih misli:
- Ukoliko ste ranije razmišljali o samopovređivanju ili samoubistvu,
- Ukoliko ste mlada odrasla osoba. Podaci iz kliničkih studija ukazuju na povećan rizik od pokušaja samoubistva kod odraslih bolesnika, mlađih od 25 godina, sa različitim psihijatrijskim poremećajima koji su lečeni antidepresivima.
Odmah obavestite svog lekara ili idite u bolnicu, ukoliko Vam se jave misli o samopovređivanju ili samoubistvu.
Možda bi pomoglo da ispričate partneru ili bliskom prijatelju da ste depresivni ili imate anksiozni poremećaj i zamolite ih da pročitaju ovo uputstvo. Možete da ih zamolite da Vam kažu da li misle da se Vaša depresija ili anksioznost pogoršavaju ili da li su zabrinuti zbog promena u Vašem ponašanju.
Obavestite svog lekara ukoliko uzimate ili ste nedavno uzimali bilo koji drugi lek (unazad 5 nedelja), čak i onaj koji se može nabaviti bez lekarskog recepta.
Lek FLUNIRIN može uticati na dejstvo nekih drugih lekova, posebno sledećih:
Određeni inhibitori monoaminooksidaze (MAOIs, koriste se za lečenje depresije). Neselektivni inhibitori monoaminoosidaze i inhibitori monoaminooksidaze tip A (moklobemid), ne smeju se primenjivati istovremeno sa lekom FLUNIRIN, jer može doći do pojave teških, pa čak i smrtnih reakcija (serotoninski sindrom). Lečenje lekom FLUNIRIN treba započeti najmanje 2 nedelje posle prekida primene nekog od ireverzibilnih inhibitora monoaminooksidaze MAOI (npr. tranilcipromin). Međutim, lečenje lekom FLUNIRIN se može započeti sledećeg dana nakon prekida upotrebe određenih reverzibilnih inhibitora monoaminooksidaze MAOIs (npr. moklobemid). Neki inhibitori monoaminoosidaze tip B (selegilin) se mogu koristiti istovremeno sa lekom FLUNIRIN, ali pod pažljivim nadzorom lekara.
Litijum, triptofan; postoji povećan rizik od pojave serotoninskog sindroma, ukoliko se ovi lekovi primenjuju istovremeno sa lekom FLUNIRIN. Potrebne su češće lekarske kontrole u toku primene ove kombinacije.
Fenitoin (koristi se za lečenje epilepsije); Lek FLUNIRIN može uticati na nivo fenitoina u krvi. Vaš lekar će pažljivo uvesti fenitoin u terapiju, i biće neophodne češće kontrole.
Tramadol (koristi se lečenje bola) ili triptani (koriste se za lečenje migrene); postoji povećan rizik od pojave hipertenzije (visok krvni pritisak).
Flekainid ili enkainid (koriste za lečenje poremećaja srčanog ritma), karbamazepin (korsti se za lečenje epilepsije), tricikljični antidepresivi (npr., imipramin, disipramin i amitriptilin); Lek FLUNIRIN može promeniti nivo ovih lekova u krvi. Vaš lekar može smanjiti njihovu dozu, kada se koriste istovremeno sa lekom FLUNIRIN.
Tamoksifen (koristi se za lečenje raka dojke); Lek FLUNIRIN može promeniti nivo tamoksifena u krvi i smanjiti njegovo dejstvo. Vaš lekar će možda morati da razmotri mogućnost primene drugih antidepresiva.
Varfarin, nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL) i drugi lekovi protiv zgrušavanja krvi (uključujući klozapin koji se koristi za lečenje određenih mentalnih poremećaja, aspirin); lek FLUNIRIN može uticati na dejstvo ovih lekova na krv. Ukoliko se u toku primene varfarina započne lečenje lekom FLUNIRIN, Vaš lekar će morati da uradi izvesne testove.
U toku lečenja lekom FLUNIRIN ne smete uzimati kantarion, jer može doći do pojačanja neželjenih dejstava ovog leka. Ukoliko već koristite kantarion, kada započnete lečenja lekom FLUNIRIN prekinite primenu kantariona i o tome obavestite svog lekara.
Možete uzimati lek FLUNIRIN sa ili bez hrane, kako Vam više odgovara.
Neophodno je izbegavati konzumiranje alkohola u toku primeneo ovog leka.
Posavetujte se sa svojim lekarom pre nego što počnete sa primenom bilo kog leka.
Trudnoća
Posavetujte se sa svojim lekarom ukoliko ste trudni, ukoliko postoji mogućnost da se trudni, ili ukoliko planirate trudnoću.
Postoje podaci koji ukazuju na povećan rizik od nastanka urođenih srčanih mana kod novorođenčadi, čije su majke uzimale fluoksetin u toku prvog trimestra trudnoće. U opštoj populaciji, jedno od 100 novorođenčadi se rodi sa srčanom manom. Kod majki koje su uzimale fluoksetin, ovaj rizik se povećava na 2 od 100 novorođenčadi. Lekar Vam može savetovati da postepeno prekinete primenu leka FLUNIRIN u toku trudnoće.
Međutim, zavisno od okolnosti, lekar Vam može savetovati da je za Vas bolje da nastavite sa primenom leka FLUNIRIN u toku trudnoće.
Lek FLUNIRIN može dovesti do nastanka teškog stanja koje se naziva perzistentna plućna hipertenzija kod novorođenčadi (povišen pritisak u plućima), ukoliko se uzima u toku trudnoće, naročito poslednjeg trimestra.
Novorođenčad sa ovim stanjem imaju modru prebojenost kože i ubrzano dišu. Ovi simptomi se obično ispoljavaju 24 časa nakon rođenja. Odmah se obratite lekaru, ukoliko ove simptome primetite kod svog novorođenčeta.
Lek FLUNIRIN se može primenjivati tokom trudnoće, ali uz mere opreza, posebno u toku kasne trudnoće i neposredno pred početak porođaja, s obzirom da su prijavljeni sledeći neželjeni efekti kod novorođenčadi: razdražljivost, tremor (podrhtavanje mišića), hipotonija (mlitavost mišića), dugotrajan plač, teškoće pri sisanju i uspavljivanju.
Dojenje
Lek FLUNIRIN se izlučuje u majčino mleko i može izazvati neželjena dejstva kod novorođenčadi. Možete nastaviti sa dojenjem samo ako je neophodno, i u tom slučaju lekar Vam može propisati nižu dozu leka FLUNIRIN.
Plodnost
U ispitivanjima na životinjama je pokazano da fluoksetin smanjuje kvalitet spermatozoida. Teorijski, ovaj lek može smanjiiti plodnost muškaraca, međutim to još uvek nije zapaženo kod osoba koje koriste fluoksetin.
Lek FLUNIRIN može uticati na sposobnost rasuđivanja i na koordinaciju pokreta. Nemojte upravljati motornim vozilima i rukovati mašinama, pre nego što se posavetujete sa svojim lekarom.
Uvek uzimajte lek FLUNIRIN onako kako Vam je propisano. Proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom ukoliko niste sigurni kako treba uzimati lek. Ne izimajte više kapsula nego što Vam je propisano.
Kapsule progutajte cele sa vodom. Nemojte žvakati kapsule.- Depresija: preporučena doza je 1 kapsula (20 mg) dnevno. Posle 3-4 nedelje lečenja, lekar će ponovo proceniti Vaše stanje i prilagoditi dozu, ukoliko je neophodno. Doza leka FLUNIRIN se može postepeno povećavati do maksimalno 3 kapsule (60 mg) dnevno. Doza se povećava pažljivo da bi se obezbedilo da uzimate najmanju efikasnu dozu leka. Ne morate se odmah osećati bolje, kada započnete uzimanje Vašeg leka za depresiju. Poboljšanje simptoma depresije se može javiti tek posle nekoliko nedelja lečenja. Bolesnike sa depresijom treba lečeti najmanje 6 meseci.
- Bulimija nervoza: Preporučena doza je 3 kapsule (60 mg) dnevno.
- Opsesivno kompulzivni poremećaj: preporučena doza je 1 kapsula (20 mg) dnevno. Posle 2 nedelje lečenja, lekar će ponovo proceniti Vaše stanje i prilagoditi dozu, ukoliko je neophodno. Doza leka FLUNIRIN se može postepeno povećavati do maksimalno 3 kapsule (60 mg) dnevno. Ukoliko nema poboljšanja ni nakon 10 nedelja lečenja, lekar će ponovo razmotriti vašu terapiju.
Starije osobe
Vaš lekar će povećati dozu veoma pažljivo i dnevna doza ne bi trebalo da bude veća od 2 kapsule (40 mg). Maksimalna dnevna doza je 3 kapsule (60 mg) dnevno.
Pacijenti sa oštećenom funkcijom jetre
Ukoliko imate neko oboljenje jetre, ili uzimate lekove koji mogu uticati na dejstvo leka FLUNIRIN, lekar Vam može propisati nižu dozu, ili Vas posavetovati da uzimate lek FLUNIRIN svaki drugi dan.
/
Ukoliko ste uzeli veću količinu leka FLUNIRIN nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa svojim lekarom ili idite do najbliže zdravstvene ustanove. Ako možete, ponesite sa sobom pakovanje leka.
Ukoliko ste uzeli veću količinu leka FLUNIRIN nego što je trebalo, mogu se javiti sledeći simptomi: mučnina, povraćanje, konvulzije (napadi grčrnja mišića), srčane tegobe (kao što su nepravilan srčani ritam i srčani zastoj), plućne tegobe i promene mentalnog stanja, od izražene uznemirenosti do kome.
Ukoliko ste zaboravili da uzmete tabletu leka FLUNIRIN, ne brinite, uzmite Vašu dozu sledećeg dana u uobičajeno vreme Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!
Uvek uzimajte lek FLUNIRIN u isto doba dana, jer Vam to može pomoći da zapamtite da ga redovno uzimate.
Ne treba prekidati terapiju bez savetovanja sa lekarom, čak i ako se osećate bolje. Važno je da nastavite sa primenom leka FLUNIRIN.
Kada prestanete da uzimate lek FLUNIRIN, mogu se javiti sledeća neželjena dejstva (simptomi obustave leka):
vrtoglavica, osećaj bockanja i trnjenja , poremećaji spavanja (živopisni snovi, košmari, nesanica), osećaj nemira ili razdražljivosti, neuobičajen umor ili slabost, osećaj psihičke napetosti, mučnina/povraćanje, tremor (podrhtavanje mišića), glavobolja.
Kod većine ljudi, ovi simptomi su blagi i prolaze spontano u toku nekoliko nedelja. Obratite se svom lekaru, ukoliko dođe do pojave ovih simptoma u toku prekida lečenja lekom FLUNIRIN.
Vaš lekar će postepeno snižavati dozu leka FLUNIRIN, u toku 1-2 nedelje, što smanjuje mogućnost nastanka simptoma obustave leka.
Ukoliko imate neka dodatna pitanja, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Kao i drugi lekovi, lek FLUNIRIN može izazvati neželjena dejstva, iako se ona ne javljaju kod svih.
- Odmah obavestite svog lekara ili idite u najbližu bolnicu, u slučaju pojave misli o samopovređivanju ili samoubistvu.
- Odmah prekinite terapiju i obavestite svog lekara, ukoliko se pojavi osip ili alergijska reakcija koja uključuje svrab, otok usana/jezika ili zviždanje u grudima/kratak dah.
- Odmah obavestite svog lekara, ukoliko dođe do nastanka akatizije (neprijatan osećaj nemira, i nemogućnost mirnog sedenja ili stajanja). Povećanje doze leka FLUNIRIN može dovesti do pojave ovog stanja.
- Odmah obavestite svog lekara, ukoliko dođe do nastanka crvenila kože, različitih kožnih reakcija ili pojave plikova na koži ili ljuštenja kože. Reakcije na koži se javljaju veoma retko.
Neki pacijenti mogu imati sledeća neželjena dejstva:
- Serotoninski sindrom - kombinacija simptoma koji uključuju neobjašnjivu groznicu sa ubrzanim disanjem i ubrzanim srčanim radom, znojenje, ukočenost ili podrhtavanje mišića, konfuziju (zbunjenost), izraženu uznemirenost ili pospanost (javlja se retko).
- Osećaj slabosti, pospanost ili konfuzija (zbunjenost), naročito kod starijih osoba; ili kod strijih osoba koji primaju istovremeno diuretike (lekovi za izbacivanje tečnosti iz organizma).
- Produžena i bolna erekcija.
- Razdražljivst i izražena uznemirenost.
Ukoliko imate bilo koje od gore navedenih neželjenih dejstava, odmah obavestite svog lekara.
Sledeća neželjena dejstva mogu da se jave u toku primene leka FLUNIRIN:
Veoma često (kod više od 1 na svakih 10 pacijenata)
- nesanica
- glavobolja
- proliv i mučnina
- umor
Često (kod 1-10 na svakih 100 pacijenata)
- gubitak apetita i težine
- nervoza i anksioznost
- uznemirenost i slaba koncentracija
- osećaj napetosti
- smanjenje seksualne želje i problemi seksualne prirode
- poremećaji spavanja, neobični snovi, umor ili pospanost
- vrtoglavica
- promena čula ukusa
- nekontrolisani pokreti
- zamagljen vid
- ubrzan i nepravilan rad srca
- napadi crvenila
- zevanje
- teškoće sa varenjem i povraćanje
- suva usta
- osip, koprivnjača i svrab
- izraženo znojenje
- bolovi u zglobovima
- učestala mokrenje
- neobjašnjivo vaginalno krvarenje
- groznica
Povremeno (kod 1-10 na svakih 1000 pacijenata)
- depersonalizacija (gubitak kontakta sa realnošću)
- neuobičajene misli
- euforija (preterano dobro raspoloženje)
- poremećaji orgazma
- škrgutanje zubima
- grčenje mišića, nevoljni pokreti, i poremećaj ravnoteže i koordinacije pokreta
- raširene zenice
- nizak krvni pritisak
- kratak dah
- teškoće pri gutanju
- gubitak kose
- povećana sklonost nastanku modrica
- hladno preznojavanje
- tegobe pri mokrenju
- osećaj vrućine ili hladnoće
Retko (kod 1-10 na svakih 10000 pacijenata)
- nizak nivo soli u krvi
- neuobičajeno agresivno ponašanje
- halucinacije
- uznemirenost
- napadi panike
- konvulzije (grčenje mišića)
- vaskulitis (upala zida krvnog suda)
- oticanje tkiva u predelu vrata, lica, usta i/ili grla
- bol u jednjaku
- osetljivost na sunčevu svetlost
- izlučivanje mleka
Veoma retko (kod manje od 1 na 10000 pacijenata)
- smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca, što povećava rizik od krvarenja ili nastanka modrica
Nepoznato (učestalost javljanja se ne može odrediti iz dostupnih podataka)
- misli o samopovređivanju ili samoubistvu
- poremećaj pamćenja
- plućne tegobe
- hepatitis (zapajenje jetre), pormećaj rezultata testova za ispitivanje funkcije jetre
- bol u mišićima
- poremećaji mokrenja
- konfuzija (zbunjenost)
- mucanje
- krvarenje iz nosa
- zujanje u ušima
- neobjašnjena pojava modrica ili krvarenja
Zabeležen je povećan rizik od preloma kostiju kod pacijenata lečenih lekovima koji pripadaju grupi selektivnih inhibitora preuzimanja serotonina.
Ukoliko imate neko od navedenih neželjenih dejstava, ili Vas njihova pojava uznemirava, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Većina neželjenih dejstava nestaje u toku produžene primene leka FLUNIRIN.
Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.
Potražite neki drugi lek