Gastal


Aktivne supstance: Aluminijum hidroksid, Magnezijum karbonat, Magnezijum hidroksid

Gastal®, 450mg + 300 mg, tableta

Aktivne supstance leka Gastal su aluminijum-hidroksid-magnezijum-karbonat gel i magnezijum-hidroksid. Lek Gastal pripada grupi lekova koji deluju na sistem za varenje i metabolizam, a nazivaju se antacidi. Antacidi su lekovi koji se koriste za uklanjanje viška želudačne kiseline i želudačnih tegoba koje su njome izazvane.



Lek Gastal ne smete koristiti:

  • ukoliko bolujete od teške bolesti bubrega
  • ukoliko ste prethodno imali alergijsku reakciju na soli aluminijuma i magnezijuma, kao i na druge sastojke leka.
  • kod dece mlađe od 12 godina.

Kada uzimate lek Gastal, posebno vodite računa: 

· ukoliko imate značajno smanjenu telesnu masu,

· ukoliko ste trudni

· ukoliko Vam je lekar rekao da imate bolest tzv. Intoleranciju (nepodnošenje) nekih šećera

Važne informacije o nekim sastojcima leka Gastal 

Lek Gastal sadrži laktozu i sorbitol. U slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

Lek Gastal podstiče aktivnost levodope (koristi se u terapiji Parkinsonove bolesti) i nalidiksinske kiseline (koristi se u terapiji infekcija mokraćnih puteva). S druge strane, smanjuje aktivnost tetraciklinskih antibiotika i hinolona (lekova u terapiji bakterijskih infekcija), acetilsalicilne kiseline (lek za terapiju slabijih bolova i protiv povišene temperature), izonijazida (lek u terapiji tuberkuloze), naproksena (lek protiv bolova i povišene temperature), preparata gvožđa, kardiotoničnih glikozida (u terapiji kongestivne srčane insuficijencije), pa zato ove lekove treba koristiti odvojeno, najmanje dva sata posle ili jedan sat pre uzimanja leka Gastal. Pošto antacidi (lekovi koji neutrališu višak želudačne kiseline) mogu uticati na apsorpciju drugih lekova, generalna preporuka za uzimanje antacida je da ne treba uzimati druge lekove zajedno sa antacidima, ili ih uzimati najmanje jedan sat pre ili posle uzimanja antacida. 

Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Lek Gastal treba uzeti približno jedan sat posle jela.

Lek Gastal tokom trudnoće koristite samo nakon konsultacije sa Vašim lekarom i samo ako Vaš lekar smatra da je upotreba leka neophona

Lek Gastal ne utiče na sposobnost prilikom upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama

 

Odrasli 

Ako lekar nije drugačije preporučio, uzimati jednu do dve tablete, četiri do šest puta dnevno (ne više od 8 tableta u toku 24 sata, ne duže od 2 nedelje), približno jedan sat posle jela i uveče pre spavanja.

U slučaju gorušice primenjuje se isti režim doziranja, nezavisno od obroka. 

Način primene

Tablete treba polako rastapati u ustima, a ne gutati cele.

Deca iznad 12 godina

Ako lekar nije drugačije preporučio, uzimati jednu do dve tablete, četiri do šest puta dnevno (ne više od 8 tableta u toku 24 sata, ne duže od 2 nedelje), približno jedan sat posle jela i uveče pre spavanja.

U slučaju gorušice primenjuje se isti režim doziranja, nezavisno od obroka. 

Način primene

Tablete treba polako rastapati u ustima, a ne gutati cele.

Ako greškom uzmete preveliku dozu leka Gastal, odmah obavestite svog lekara. Veće doze mogu izazvati mučninu, proliv i zatvor. Alergijske reakcije se javljaju vrlo retko.

Ukoliko ste zaboravili da uzmete svoju dozu leka Gastal, uzmite je čim se setite. Sledeću dozu uzmite u odgovarajuće vreme. Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.

Lek Gastal, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih. 

Posle uzimanja preporučenih doza leka Gastal, neželjena dejstva se retko javljaju. Veće doze mogu izazvati mučninu, proliv i zatvor. Alergijske reakcije se javljaju vrlo retko. 

Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

  Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

 

Potražite neki drugi lek