GastroGuard


Aktivne supstance: Kalcijum karbonat, Magnezijum karbonat

GastroGuard®, 680 mg/80 mg, tablete za žvakanje 

Lek GastroGuard sadrži dve aktivne supstance, kalcijum-karbonat i magnezijum-karbonat koje spadaju u grupu lekova pod nazivom antacidi.

GastroGuard, tablete za žvakanje, se koriste kao simptomatska terapija za kratkotrajno ublažavanje želudačnih tegoba izavanih hiperaciditetom (viškom želudačne kiseline) i gorušicom (npr. dispepsija, uključujući i poremećaj varenja u trudnoći, gastritis, ulkus i gastroezofagealni refluks, poremećaji funkcije žučne kese).



- ako ste preosetljivi (alergični) na aktivne supstance ili na bilo koju pomoćnu supstancu leka 

- ako imate teško oboljenje bubrega ili bolujute od kamena u bubregu;

- ako imate visoku koncentraciju kalcijuma u krvi i urinu;

- ako imate nisku koncentraciju fosfata u krvi;

Kao što je slučaj sa ostalim antacidima, uzimanjem ovih tableta mogu da se maskiraju simptomi drugih, ozbiljnijih, postojećih poremećaja (npr. malignitet u stomaku). Ukoliko simptomi traju duže od 7 dana, ili se samo delimično povuku, obratite se Vašem lekaru.

Pacijenti starosti od 55 godina ili stariji koji pate od neobjašnjive i uporne gorušice treba da se obrate svom lekaru pre nego što počnu da uzimaju lek GastroGuard. Bol ili nelagodnost u vezi sa srčanim oboljenjima može ponekad da oponaša znake narušenog varenja. Ovaj bol neće nestati nakon uzimanja leka GastroGuard, pa je neophodno u takvim slučajevima da se obratite Vašem lekaru.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta pre uzimanja leka GastroGuard ako imate bilo kakvih problema sa bubrezima.

Dugoročna upotreba u visokim dozama može dovesti do neželjenih dejstava kao što su hiperkalcemija (povišena koncentracija kalcijuma u krvi), hipermagnezijemija (povišena koncentracija magnezijuma u krvi) i mlečno-alkalni sindrom, posebno kod pacijenata sa oštećenjem funkcije bubrega.

Produžena upotreba ovog leka može povećati rizik od stvaranja kamena u bubregu.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste do nedavno koristili druge lekove.

Naročito je važno da obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako uzimate:
- antibiotike (npr. tetraciklini, hinoloni),
- lekove za lečenje srčane slabosti (npr. digoksin),
- tiazidne diuretike (tablete za eliminaciju vode iz organizma),
- levotiroksin (lek za lečenje poremećaja funkcije štitaste žlezde)
- ili druge lekove (npr. eltrombopag).

Soli kalcijuma mogu smanjiti resorpciju fluorida i proizvoda koji sadrže gvožđe, dok soli kalcijuma i magnezijuma mogu da ometaju resorpciju fosfata.

Obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre uzimanja leka GastroGuard jer može uticati na dejstvo navedenih lekova.

GastroGuard, tablete za žvakanje treba uzimati 4 sata pre ili posle uzimanja leka eltrombopag i 1-2 sata nakon uzimanja bilo kog drugog leka.

Kao i kod svih antacida koji sadrže kalcijum, treba izbegavati unos velikih količina mleka i mlečnih proizvoda dok ste na terapiji lekom GastroGuard

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu pre primene ovog leka.

Trudnoća

Lek GastroGuard se može koristiti tokom trudnoće, onako kako Vam je lekar preporučio, odnosno kao što je navedeno u ovom uputstvu za lek. Produženu upotrebu visokih doza treba izbegavati. Kako lek GastroGuard obezbeđuje značajnu količinu kalcijuma, pored unosa kalcijuma putem ishrane, trudnice treba strogo da se pridržavaju maksimalno preporučene dnevne doze i da izbegavaju istovremeni unos prekomerne količine mleka (1 litar sadrži 1,2 grama elementarnog kalcijuma) i mlečnih proizvoda.

Dojenje

GastroGuard može da se koristi tokom dojenja onako kako Vam je lekar preporučio, odnosno kao što je navedeno u ovom uputstvu za lek.

Nije zabeležen uticaj leka na sposobnost upravljanja motornim vozilom ili rukovanja mašinama.

Uvek uzimajte lek GastroGuard tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Odrasli: 1 do 2 tablete otopiti u ustima ili žvakati po potrebi obično jedan sat posle jela ili pre spavanja, ili u slučaju nelagodnosti. Maksimalna dnevna doza je 11 tableta za žvakanje.

Ukoliko simptomi traju duže od 7 dana, ili se samo delimično povuku, obratite se Vašem lekaru.

Deca uzrasta 12 - 18 godina: 1 do 2 tablete otopiti u ustima ili žvakati po potrebi obično jedan sat posle jela ili pre spavanja, ili u slučaju nelagodnosti. Maksimalna dnevna doza je 7 tableta za žvakanje.

Deca mlađa od 12 godina: ne preporučuje se upotreba kod dece mlađe od 12 godina.

Popijte puno vode i obratite se lekaru ili farmaceutu. Simptomi predoziranja su mučnina i povraćanje, zatvor, umor, povećano mokrenje, povećana žeđ, dehidratacija i slabost mišića.

Ukoliko imate bilo kakvih dodatnih pitanja o korišćenju ovog leka, pitajte svog lekara ili farmaceuta

Kao svi lekovi, i lek GastroGuard može da izazove neželjena dejstva, mada se ona ne moraju javiti kod svakoga.

Pojava neželjenih dejstava prilikom uzimanja leka u preporučenoj dozi je malo verovatna.

Veoma retko se javljaju teške alergijske reakcije (npr. osip, koprivnjača, oticanje lica, usta ili grla, otežano disanje, u najtežem slučaju anafilaksa). Ako se kod Vas jave navedene reakcije, odmah prekinite uzimanje leka i obratite se lekaru ili službi hitne medicinske pomoći.

Mogu se javiti gastrointestinalni poremećaji kao što su mučnina, povraćanje, nelagodnost u želucu i proliv.

Dugoročna upotreba velikih doza, posebno kod osoba sa poremećajima na nivou bubrega, može da izazove pojavu visokih koncentracija kalcijuma i magnezijuma u krvi, i tzv. mlečno-alkalni sindrom. Ovaj sindrom se karakteriše pojavom mučnine i povraćanja, konstipacije (zatvora), glavobolje, promena na nivou čula ukusa. Takođe se može javiti i slabost mišića.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska  sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek