Jakavi


Aktivna supstanca: Ruksolitinib

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 5, 15 i 20mg

Ovaj lek podleže dodatnom praćenju. Time se omogućava brza identifikacija novih bezbednosnih informacija. Vi u tome možete pomoći prijavljivanjem bilo kog neželjenog dejstva koje se kod Vas javi Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije.

Jakavi sadrži aktivnu supstancu ruksolitinib.

Jakavi se koristi za terapiju odraslih pacijenata sa uvećanom slezinom ili simptomima povezanim sa mijelofibrozom, retkom formom kancera krvi.

Povećanje slezine je jedna od osobenostimijelofibroze. Mijelofibrozaje poremećaj kostne srži kod kojeg se srž zamenjuje ožiljnim tkivom. Obolela srž ne može više da proizvodi normalne krvne ćelije, i zbog toga se slezina značajno uvećava. Blokiranjem dejstva određenih enzima (koji se nazivaju Janus vezane kinaze), Jakavi može da smanji slezinu kod pacijenata samijelofibrozom i ublaži simptome kao što su visoka temperatura, noćno znojenje, bol u kostima i gubitak telesne mase. Lek Jakavi pomaže da se smanji rizik od teških krvnih ili vaskularnih komplikacija.

Ako imate bilo kakvih pitanja o tome kako deluje Jakavi, ili zašto Vam je propisan ovaj lek, pitajte Vašeg lekara.



Postupajte pažljivo u skladu sa uputstvima koja Vam je dao Vaš lekar. Ona se mogu razlikovati od opštih informacija sadržanih u ovom uputstvu.

Lek Jakavi ne smete koristiti:

  • ako ste alergični na ruksolitinib ili bilo koju od pomoćnih supstanci koje ulaze u sastav leka Jakavi.
    • Pomoćne supstance:
      Celuloza, mikrokristalna Magnezijum-stearat Silicijum dioksid, koloidni bezvodni Natrijum-skrobglikolat (tip A) Povidon Hidroksipropilceluloza Laktoza, monohidrat
  • ako ste trudni ili dojite.

Ako se bilo šta od gorenavedenog odnosi na Vas, recite to Vašem lekaru koji će onda da odluči da li treba da započnete terapiju lekom Jakavi.

Pre nego što uzmete lek Jakavi razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom:

  • ako imate bilo kakvu infekciju. Možda ćete morati da izlečite infekciju, pa tek onda da počnete da uzimate lek Jakavi. Važno je da obavestite svog lekara ako ste ikada imali tuberkulozu ili ste bili u bliskom kontaktu sa nekim ko ima ili je imao tuberkulozu. Vaš lekar može sprovesti ispitivanje kako bi proverio da li imate tuberkulozu.
  • ako imate bilo kakvih problema sa bubrezima.Vaš lekar će možda morati da Vam propiše drugačiju dozu leka Jakavi.
  • ako imate ili ste ikada imali problema sa jetrom. Vaš lekar će možda morati da Vam propiše drugačiju dozu leka Jakavi.
  • ako uzimate i druge lekove (videti odeljak „ Primena drugih lekova“ ). 

Tokom terapije lekom Jakavi razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom

  • ako neočekivano počnu da Vam se pojavljuju modrice i/ili krvarenja, neuobičajeni zamor, ako ostajete bez daha tokom fizičkog napora i mirovanja, ako Vam je koža neuobičajeno bleda ili ako često imate infekcije (to su znaci poremećaja krvi).
  • ako dobijete visoku temperaturu, jezu ili druge simptome infekcije.
  • ako imate hroničan kašalj sa krvavo obojenim iskašljajem, temperaturu, noćno znojenje i gubitak telesne mase (to mogu biti znaci tuberkuloze).
  • ako imate bilo koji od sledećih simptoma ili ako neko u Vašoj sredini primeti da imate bilo koji od ovih simptoma: zbunjenost ili poteškoće u razmišljanju, gubitak ravnoteže ili poteškoće u hodanju, nespretnost, poteškoće s govorom, smanjena snaga ili slabost na jednoj strani tela, zamućeni vid i/ili gubitak vida. Ovo mogu biti znaci ozbiljne infekcije mozga i Vaš lekar može predložiti dalje testiranje i lečenje.
  • ako vam se pojavi bolni kožni osip sa plikovima (to su znaci herpes zoster-a).

Analize krvi

Pre nego što započne terapiju lekom Jakavi, Vaš lekar će Vam uraditi analize krvi da odredi koja je najbolja početna doza za Vas.I tokom terapije ćete imati analize krvi da bi lekar mogao da prati Vašu krvnu sliku (broj belih krvnih zrnaca, broj crvenih krvnih zrnaca i broj trombocita) u Vašem telu i da proceni kako reagujete na terapiju i da li Jakavi ima neželjena dejstva na ova krvna zrnca. Vaš lekar će možda morati da podesi dozu ili potpuno prekine terapiju.

Prestanak terapije lekom Jakavi

Kada prestanete da uzimate Jakavi, moguće je da će se simptomi mijelofibroze ponovo javiti. Vaš lekar će možda želeti da postepeno smanjuje količinu leka Jakavi koju uzimate svaki dan, pre nego što ga potpuno obustavi.

Deca i adolescenti

Ovaj lek ne smete davati deci i adolescentima mlađim od 18 godina jer primena leka Jakavi nije ispitivana kod dece.

Lek Jakavi sadrži laktozu (mlečni šećer). Ako Vam je Vaš lekar rekao da ne podnosite neke šećere, pre uzimanja ovog leka posavetujte se sa Vašim lekarom.

Recite Vašem lekaru ili farmaceutu ako uzimate ili ste do skora uzimali bilo koje druge lekove.

Posebno je važno da pomenete bilo koji od dolenavedenih lekova koji sadrži bilo koju od navedenih aktivnih supstanci jer će Vaš lekar možda morati da Vam zbog toga koriguje dozu leka Jakavi.

Sledeći lekovi mogu da pojačaju rizik od neželjenih dejstava sa lekom Jakavi:

  • Neki lekovi koji se koriste za lečenje infekcija. Ovde spadaju i lekovi koji se koriste za lečenje gljivičnih bolesti (kao što su ketokonazol, itrakonazol, posakonazol, flukonazoli vorikonazol), lekovi koji se koriste za lečenje određenih tipova bakterijskih infekcija(antibioticikao što suklaritromicin, telitromicin, ciprofloksacin ili eritromicin), lekovi za lečenje virusnih infekcija, uključujući i HIV infekciju/AIDS (kao što su apranevir, atazanavir, indinavir, lopinavir/ritonavir, nelfinavir, ritonavir, sakvinavir), lekovi za terapiju hepatitisa C (boceprevir, telaprevir).
  • Nefazodon, lek protiv depresije.
  • Mibefradil ili diltiazem, lekovi protiv hipertenzije i hronične angine pektoris.
  • Cimetidin, lek protiv gorušice.

Sledeći lekovi mogu da oslabe dejstvo leka Jakavi:

  • Avasimib, lek protiv srčane bolesti.
  • Fenitoin, karbamazepin ilifenobarbital i drugi antiepileptici koji se koriste za zaustavljanje epileptičnih napada.
  • Rifabutin ili rifampicin, lekovi za terapiju tuberkuloze (TBC).
  • Kantarion (Hypericumperforatum), biljni proizvod koji se koristi za terapiju depresije.

Dok uzimate lek Jakavi nikada ne smete da počnete da uzimate novi lek, a da se prethodno ne posavetujete sa lekarom koji Vam je propisao lek Jakavi. Ovde spadaju svi lekovi koji se izdaju na recept, koji se mogu kupiti bez recepta, biljni preparati kao i lekovi alternativne medicine.


Lek Jakavi se ne sme uzimati tokom trudnoće. Razgovarajte sa Vašim lekarom o tome kako da preduzimate odgovarajuće mere da izbegnete trudnoću dok ste na terapiji lekom Jakavi.

Ne smete dojiti dok uzimate lek Jakavi. Ako dojite, recite to Vašem lekaru.

Ako ste trudni ili dojite, mislite da ste možda trudni ili planirate da rodite bebu, pre uzimanja ovog leka posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Ako Vam se javi vrtoglavica pošto uzmete lek Jakavi, nemojte upravljati vozilima niti rukovati mašinama.

Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to rekao Vaš lekar ili farmaceut. Ako niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Doza leka Jakavi zavisi od krvne slike pacijenta. Vaš lekar će odrediti broj krvnih zrnaca u organizmu i utvrditi koja je najbolja doza za Vas, a posebno ako imate problema sa bubrezima ili jetrom.

-Preporučena početna doza je 15 mg dva puta na dan ili 20 mg dva puta na dan, zavisno od vaše krvne slike.

-Maksimalna doza je 25 mg dva puta na dan.

Vaš lekar će Vam uvek reći tačno koliko tableta leka Jakavi treba da uzimate.

Tokom lečenja Vaš lekar će možda da Vam preporuči nižu ili višu dozu ako rezultati analize krvi pokažu da je to neophodno, ako imate problema sa jetrom ili bubrezima, ili ako Vam je potrebna terapija i nekim drugim lekovima.

Ako ste na dijalizi, uzimajte ili samo jednu dozu ili dve razdvojene doze leka Jakavi tokom dana kada ste na dijalizi, nakon što se dijaliza završi. Vaš lekar će Vam reći da li bi trebalo da uzimate jednu ili dve doze i koliko tableta da uzmete za svaku dozu.

Lek Jakavi treba da uzimate svakog dana u isto vreme, sa hranom ili bez nje.

Lek Jakavi treba da nastavljate da uzimate sve dok Vam to odredi Vaš lekar. Ovo je dugotrajna terapija. Vaš lekar će redovno da prati vaše stanje kako bi proverio da li terapija ima željeno dejstvo.

Ako imate pitanja o tome koliko dugo treba da uzimate lek Jakavi, posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom.

Ako budete imali neka neželjena dejstva (npr. poremećaje krvi), Vaš lekar će možda morati da promeni količinu leka Jakavi koju morate da uzimate ili da Vam kaže da uopšte ne uzimate lek Jakavi neko vreme.

Ovaj lek ne smete davati deci i adolescentima mlađim od 18 godina jer primena leka Jakavi nije ispitivana kod dece.

Ako slučajno uzmete više leka Jakavi nego štoVam je propisao Vaš lekar, javite se odmah Vašem lekaru ili farmaceutu.

Ako ste zaboravili da uzmete dozu leka Jakavi jednostavno uzmite narednu dozu u uobičajeno vreme. Ne smete uzimati duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu.

Ako naglo prekinete terapiju lekom Jakavi mogu se ponovo pojaviti simptomi povezani sa mijelofibrozom. Prema tome, ne treba da prestanete da uzimate lek Jakavi bez prethodnih konsultacija sa vašim lekarom.

Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta.

Kao i svi drugi lekovi, i ovaj može da izazove neželjena dejstva, iako se ona ne javljaju kod svih.

Većina neželjenih dejstava leka Jakavi su blaga do umerena i po pravilu nestaju posle nekoliko dana ili nekoliko nedelja terapije.

Odmah recite Vašem lekaru ako osetite bilo koje od sledećih neželjenih dejstava. Neka su veoma česta (mogu se javiti kod više od 1 na svakih 10 osoba), neka su česta (mogu se javiti kod najviše 1 na svakih 10 osoba):

  • Znaci krvarenja u mozgu, kao što je iznenadna promena nivoa svesti, uporna glavobolja, utrnulost, mravinjanje, slabost ili paraliza/oduzetost (često)
  • Znaci krvarenja u stomaku ili crevima, kao što su prolazne crne ili krvave stolice, ili povraćanje krvi ( često)
  • neuobičajene modrice i /ili krvarenje, neuobičajeni zamor, gubitak daha tokom fizičkog napora ili pri mirovanju, neuobičajeno bleda koža, ili česte infekcije (mogući simptomi krvnih poremećaja) (veoma često)
  • bolni kožni osip sa plikovima (mogući simptomi herpes zoster-a)) (često)
  • groznica, jeza ili drugi simptomi infekcije (veoma često)
  • nizak nivo broj crvenih krvnih zrnaca (anemija),nizak nivo belih krvnih zrnaca (neutropenija) ili nizak nivo krvnih pločica (trombocitopenija) (veoma često) 

Druga neželjena dejstva leka Jakavi Veoma često:

  • visoki nivo holesterola
  • rezultati funkcionalnih testova jetre koji odstupaju od normalnih vrednosti
  • vrtoglavica
  • glavobolja
  • infekcije mokraćnih puteva
  • povećanje telesne mase 

Često:

  • učestali gasovi (flatulencija) 

Povremeno:

  • tuberkuloza

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek