KIMOKS
Aktivna supstanca: Moksifloksacin
KIMOKS®, 400 mg, film tablet
Lek KIMOKS sadrži aktivnu supstancu moksifloksacin, koja pripada grupi antibiotika koji se zovu fluorohinoloni. Lek KIMOKS deluje tako što ubija bakterije koje izazivaju infekcije.
Lek KIMOKS se koristi kod pacijenata starijih od 18 godina za lečenje sledećih bakterijskih infekcija kada su izazvane bakterijama osetljivim na moksifloksacin. Lek KIMOKS treba koristiti za lečenje ovih infekcija samo onda kada uobičajeni antibiotici ne mogu da se koriste ili onda kada oni ne deluju:
- Zapaljenje sinusa, naglo pogoršanje dugotrajnog zapaljenja disajnih puteva ili zapaljenja pluća (pneumonija) stečenih van bolnice (osim teških slučajeva).
- Blage do umerene infekcije gornjeg dela genitalnog trakta kod žena (zapaljenjska bolest male karlice), uključujući infekcije jajovoda i infekcije sluzokože materice.
Lek KIMOKS nije dovoljan kao jedina terapija za lečenje ove vrste infekcije. Zbog toga, Vaš lekar treba da propiše neki dodatni antibiotik pored leka KIMOKS za lečenje infekcija gornjeg dela genitalnog trakta kod žena (videti odeljak 2 „Šta treba da znate pre nego što uzmete lek KIMOKS, Upozorenja i mere opreza”).
Ukoliko kod sledećih bakterijskih infekcija dođe do poboljšanja tokom inicijalne terapije moksifloksacinom u obliku rastvora za infuziju, Vaš lekar takođe može da Vam propiše lek KIMOKS u obliku film tableta kako biste završili ciklus lečenja:
- Zapaljenja pluća (pneumonija) stečene van bolnice,
- Infekcije kože i mekog tkiva.
Lek KIMOKS, film tablete ne treba koristiti za započinjanje terapije bilo koje vrste infekcije kože i mekog tkiva ili teških zapaljenja pluća stečenih van bolnice.
- Ukoliko ste alergični na moksifloksacin, bilo koji drugi hinolonski antibiotik ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka.
- Ukoliko ste trudni ili dojite.
- Ukoliko ste mlađi od 18 godina.
- Ukoliko ste ranije imali problema sa tetivama koji su u vezi sa lečenjem hinolonskim antibioticima (videti odeljak o posebnim merama opreza).
- Ukoliko imate urođeno ili stečeno:
- bilo koje oboljenje sa poremećajem srčanog ritma (vidljive na EKG-u, električni zapisi rada srca);
- poremećaj elektrolita (soli) u krvi (posebno male koncentracije kalijuma ili magnezijuma u krvi),
- veoma spor srčani ritam (koji se zove „bradikardija”),
- srčanu slabost (insuficijenciju),
- poremećaje srčanog ritma u istoriji bolesti ili
- ukoliko uzimate druge lekove koji dovode do abnormalnih promena na EKG-u (videti odeljak Drugi lekovi i KIMOKS). To je zato što lek KIMOKS može da izazove promene na EKG-u, kao što je produženje QT-intervala, tj, usporeno sprovođenje električnih signala.
- Ukoliko imate teško oboljenje jetre ili povećane vrednosti enzima jetre (transaminaza) za više od 5 puta u odnosu na gornju granicu normalnih vrednosti.
Razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što uzmete lek KIMOKS.
- Lek KIMOKS može da promeni EKG Vašeg srca, posebno kod žena ili starijih osoba. Ako trenutno uzimate bilo koji lek koji smanjuje koncentracije kalijuma u krvi, posavetujte se sa svojim lekarom pre nego što uzmete lek KIMOKS (videti takođe odeljke o kontraindikacijama i interakciji sa drugim lekovima).
- Ako patite od epilepsije ili stanja koje povećava verovatnoću da se kod Vas jave konvulzije, razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što uzmete lek KIMOKS.
- Ako imate ili ste ikada imali bilo kakve psihičke probleme, posavetujte se sa svojim lekarom pre nego što uzmete lek KIMOKS.
- Ako patite od miastenije gravis (abnormalan mišićni zamor koji dovodi do slabosti i u ozbiljnim slučajevima do paralize), uzimanje leka KIMOKS može da pogorša simptome Vaše bolesti. Ako mislite da se to dogodilo kod Vas, odmah se obratite lekaru.
- Ako Vi ili bilo koji član Vaše porodice ima nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze (retka nasledna bolest), recite svom lekaru, koji će Vas posavetovati da li je lek KIMOKS pogodan za Vas.
- Ako imate komplikovanu zapaljenjsku bolest male karlice (npr. udružena sa apscesom jajovoda i jajnika ili male karlice), kod koje Vaš lekar smatra da je intravenska terapija neophodna, lečenje lekom KIMOKS, film tablete nije odgovarajuće.
- Za lečenje blagih do umerenih infekcija gornjeg dela genitalnog trakta kod žena, Vaš lekar treba da Vam propiše još jedan antibiotik uz lek KIMOKS. Ako nema poboljšanja simptoma nakon 3 dana terapije, molimo Vas obratite se Vašem lekaru.
Kada uzimate lek KIMOKS
- Ako se kod Vas tokom lečenja javi osećaj lupanja srca (palpitacija) ili nepravilan rad srca, treba odmah da obavestite Vašeg lekara. On će možda želeti da uradi EKG kako bi proverio Vaš srčani ritam.
- Rizik od srčanih problema može da se poveća sa povećanjem doze. Iz tog razloga, treba se pridržavati preporučene doze.
- Postoji veoma mala šansa da se kod Vas javi teška, iznenadna alergijska reakcija (anafilaktička reakcija/šok) čak i nakon prve doze. Simptomi uključuju: stezanje u grudima, vrtoglavicu, mučninu ili gubitak svesti ili vrtoglavicu prilikom ustajanja. Ako dođe do toga, prestanite da uzimate lek KIMOKS i odmah potražiti savet lekara.
- Lek KIMOKS može da izazove naglo i teško zapaljenje jetre koje može da dovede do insuficijencije jetre koja je opasna po život (uključujući smrtne slučajeve, videti nastavak uputstva). Ukoliko se kod Vas jave znaci kao što su iznenadna opšta slabost i/ili povraćanje sa žuto prebojenim beonjačama, tamnim urinom, svrabom kože, sklonošću ka krvarenju ili oboljenjem mozga koje je u vezi sa bolestima jetre (simptomi smanjene funkcije jetre ili naglog i teškog zapaljenja jetre), molimo Vas obratite se svom lekaru pre nego što nastavite terapiju,
- Ukoliko se kod Vas javi neka reakcija na koži ili plikovi/ljuštenje kože i/ili reakcije na sluzokoži, obratite se odmah svom lekaru pre nego što nastavite terapiju.
- Hinolonski antibiotici, uključujući lek KIMOKS, mogu da izazovu konvulzije. Ukoliko do toga dođe, prekinite da uzimate lek KIMOKS i odmah se obratite svom lekaru.
- Mogu da se jave simptomi oboljenja nerava (neuropatije) kao što su bol, osećaj pečenja, bridenja, utrnulost i/ili slabost. Ukoliko do toga dođe, odmah obavestite svog lekara pre nego što nastavite lečenje lekom KIMOKS.
- Mogu da se jave psihičke smetnje, čak i kada po prvi put uzimate hinolonske antibiotike, uključujući i lek KIMOKS. U veoma retkim slučajevima, depresija ili psihičke tegobe dovode do suicidalnih misli i ponašanja koje dovodi do samopovređivanja, kao što su pokušaji samoubistva. Ukoliko se kod Vas jave takve reakcije, prestanite da uzimate lek KIMOKS i odmah obavestite svog lekara.
- Proliv (dijareja) može da se javi dok uzimate ili nakon što ste uzimali antibiotike, uključujući i lek KIMOKS. Ukoliko ona postane teška ili uporna ili ukoliko primetite da Vaša stolica sadrži krv ili sluz, odmah prestanite da uzimate lek KIMOKS i konsultujte se sa svojim lekarom. U takvoj situaciji ne treba da uzimate lekove koji zaustavljaju ili usporavaju rad creva.
- Lek KIMOKS može da izazove bol i zapaljenje tetiva, već 48 sati nakon početka lečenja pa sve do nekoliko meseci nakon prekida terapije lekom KIMOKS. Rizik od zapaljenja i pucanja (rupture) tetiva se povećava ukoliko ste starija osoba ili ukoliko ste i na terapiji kortikosteroidima. Na pojavu prvih znakova bola ili zapaljenja treba da prestanete da uzimate lek KIMOKS, odmarate zahvaćeni ekstremitet i da se odmah konsultujte sa svojim lekarom. Izbegavajte nepotrebnu fizičku aktivnost, s obzirom da to može da poveća rizik od rupture tetiva.
- Ukoliko ste starija osoba i imate poremećaj funkcije bubrega vodite računa da unosite dovoljnu količinu tečnosti za vreme uzimanja leka KIMOKS. Dehidratacija može da poveća rizik od bubrežne slabosti (insuficijencije).
- Ukoliko se pojave bilo kakve smetnje sa vidom ili bilo kakvi drugi poremećaji na nivou oka, odmah se konsultujte sa lekarom, oftalmologom.
- Fluorohinolonski antibiotici mogu da izazovu poremećaje šećera u krvi; mogu da smanje koncentraciju šećera ispod normalnog nivoa (hipoglikemija) i da povećaju koncentraciju šećera u krvi iznad normalnih nivoa (hiperglikemija). Kod pacijenata koji se leče lekom KIMOKS, do poremećaja nivoa šećera u krvi je pretežno dolazilo kod starijih pacijenata koji su istovremeno dobijali terapiju oralnim antidijabeticima (lekovi koji smanjuju koncentraciju šećera) (npr. sulfoniluree) ili insulinom.
Ukoliko bolujete od dijabetesa, nivo šećera u krvi treba pažljivo da pratite.
- Hinolonski antibiotici mogu da dovedu do toga da Vaša koža postane osetljivija na sunčevu ili UV svetlost. Treba da izbegavate duže izlaganje sunčevoj svetlosti ili jakoj sunčevoj svetlosti i ne treba da koristite solarijum ili bilo koju drugu UV lampu dok uzimate lek KIMOKS.
- Efikasnost intravenski primenjenog moksifloksacina u lečenju teških opekotina, infekcija dubokih tkiva i infekcija dijabetesnog stopala sa osteomijelitisom (infekcije koštane srži) nije ustanovljena.
- Lečenje moksifloksacinom može da interferira sa rezultatima testa kulture Mycobacterium spp. izazivajući lažno negativne rezultate.
- Moksifloksacin se ne preporučuje za lečenje meticilin rezistentnih Staphylococcus aureus (MRSA) infekcija.
Deca i adolescenti
Ne smete davati ovaj lek deci ili adolescentima mlađim od 18 godina zato što njegova efikasnost i bezbednost nisu ustanovljeni kod ove uzrasne grupe (videti odeljak o kontraindikacijama).
Lek KIMOKS sadrži boju sunset yellow FCF aluminium lake (E110) koja može da izazove alergijske reakcije.
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Za lek KIMOKS, imajte na umu sledeće:
- Ukoliko uzimate lek KIMOKS i druge lekove koji utiču na rad srca postoji povećani rizik da će to dovesti do poremećaja srčanog ritma. Stoga, ne uzimajte lek KIMOKS zajedno sa sledećim lekovima:
• lekovima koji pripadaju grupi antiaritmika (npr. hinidin, hidrohinidin, dizopiramid, amjodaron, sotalol, dofetilid, ibutilid),
• antipsihoticima (npr. fenotiazini, pimozid, sertindol, haloperidol, sultoprid),
• tricikličnim antidepresivima,
• nekim antimikrobnim lekovima (npr. sakvinavir, sparfloksacin, intravenski primenjen eritromicin, pentamidin, antimalarici, posebno halofantrin),
• nekim antihistaminicima (npr. terfenadin, astemizol, mizolastin),
• drugim lekovima (npr. cisaprid, intravenski primenjen vinkamin, bepridil i difemanil).
- Morate da kažete svom lekaru ukoliko uzimate druge lekove koji mogu da dovedu do smanjenja koncentracije kalijuma u Vašoj krvi (npr. neki diuretici, neki laksativi i klizme [velike doze] ili kortikosteroidi [antiinflamatorni lekovi], amfotericin B) ili lekove koji usporavaju rad srca jer to takođe može da poveća rizik od ozbiljnog poremećaja srčanog ritma, dok uzimate lek KIMOKS.
- Bilo koji lek koji sadrži magnezijum ili aluminijum (kao što su antacidi, koji se koriste pri poremećaju varenja), gvožđe, cink ili didanozin ili bilo koji lek koji sadrži sukralfat (za lečenje stomačnih poremećaja) može da smanji dejstvo leka KIMOKS. Uzmite lek KIMOKS, film tablete 6 sati pre ili posle uzimanja tih drugih lekova.
- Uzimanje bilo kog leka koji sadrži aktivni ugalj istovremeno sa lekom KIMOKS, film tablete smanjuje dejstvo leka KIMOKS. Preporučuje se da se ova dva leka ne uzimaju zajedno.
- Ukoliko trenutno uzimate oralne antikoagulanse (lekovi koji razblažuju Vašu krv kao što je varfarin), možda će biti neophodno da Vaš lekar prati vreme koagulacije Vaše krvi.
Lek KIMOKS se može uzimati sa hranom ili bez nje (uključujući i mlečne proizvode).
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se svom lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Ne smete da uzimate lek KIMOKS ukoliko ste trudni ili ukoliko dojite.
Studije na životinjama ne ukazuju na smanjenje plodnosti ukoliko se uzima ovaj lek.
Lek KIMOKS može da izazove vrtoglavicu ili omaglicu, može doći do iznenadnog, prolaznog gubitka vida ili kratkotrajnog gubitka svesti.
Ukoliko se ovakva dejstva jave kod Vas, nemojte upravljati vozilima niti rukovati mašinama.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Preporučena doza za odrasle je jedna film tableta od 400 mg jednom dnevno.
Lek KIMOKS, film tablete su za oralnu upotrebu. Tabletu treba progutati celu (da bi se maskirao gorak ukus) sa dovoljnom količinom tečnosti. Lek KIMOKS možete uzimati sa hranom ili bez nje (nezavisno od obroka). Preporučuje se da uzimate tabletu približno u isto vreme svakoga dana.
Istu dozu mogu da uzimaju stariji pacijenti, pacijenti sa malom telesnom masom ili pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega.
Trajanje terapije lekom KIMOKS zavisi od vrste infekcije. Ukoliko Vam Vaš lekar nije drugačije odredio, Vaša terapija će biti sledeća:
- kod iznenadnog pogoršanja (akutna egzacerbacija) hroničnog bronhitisa -5 - 10 dana
- kod zapaljenja pluća (pneumonija) stečene van bolnice -10 dana.
- kod akutnog zapaljenja sinusa (akutni bakterijski sinuzitis) -7 dana
- kod blagih do umerenih infekcija gornjeg dela genitalnog trakta kod žena (pelvično inflamatorno oboljenje), uključujući infekcije jajovoda i sluzokože materice -14 dana.
Kada se lek KIMOKS, film tablete koriste za završetak terapije koja je započeta moksifloksacin rastvorom za infuziju, preporučeno trajanje terapije je:
- vanbolnički stečeno zapaljenje pluća (pneumonija) 7 - 14 dana. Većina pacijenata sa pneumonijom se prebacuje na oralnu terapiju lekom KIMOKS, film tablete u roku od 4 dana.
- infekcije kože i mekih tkiva 7 - 21 dan. Većina pacijenata sa infekcijama kože i mekih tkiva se prebacuje na oralnu terapiju lekom KIMOKS, film tablete u roku od 6 dana.
Važno je da završite ceo ciklus terapije čak iako počnete da se osećate bolje posle nekoliko dana. Ukoliko prestanete da uzimate ovaj lek suviše rano, Vaša infekcija možda neće biti potpuno izlečena i infekcija može da se vrati ili Vaše stanje može da se pogorša. Bakterija koja je izazvala Vašu infekciju može da postane rezistentna (otporna) na lek KIMOKS.
Preporučenu dozu i trajanje lečenja ne treba prekoračivati (videti odeljak o kontraindikacijama i posebnim merama opreza).
Ako ste uzeli veću dozu leka od propisane jedne tablete na dan, odmah potražite savet lekara. Ukoliko ste u mogućnosti ponesite preostale tablete, pakovanje ili Uputstvo za lek sa sobom kako biste pokazali lekaru ili farmaceutu šta ste uzeli.
Ako ste zaboravili da uzmete svoju tabletu, treba da je uzmete čim se setite istoga dana. Ukoliko se niste setili istog dana, uzmite narednog dana svoju uobičajenu dozu (jednu film tabletu). Ne uzimajte duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu dozu.
Ukoliko niste sigurni šta treba da radite, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Ukoliko prestanete da uzimate ovaj lek pre vremena, Vaša infekcija možda neće biti potpuno izlečena. Ukoliko želite da prestanete sa korišćenjem Vaših tableta pre završetka terapijskog ciklusa, posavetujte sa Vašim lekarom.
Ako imate dodatnih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
U nastavku su navedena najozbiljnija neželjena dejstva koja su zabeležena tokom lečenja moksifloksacinom:
Ukoliko primetite
- neuobičajeno brz srčani ritam (retko neželjeno dejstvo)
- da ste odjednom počeli loše da se osećate ili primetite žutu prebojenost beonjača, taman urin, svrab kože, sklonost ka krvarenju ili poremećaj mišljenja ili budnosti (to mogu biti znaci i simptomi fulminantnog zapaljenja jetre koje može potencijalno da dovede do insuficijencije jetre i koja može da bude opasna po život (veoma retko neželjeno dejstvo, zabeleženi su smrtni slučajevi)
- promene na koži i sluzokoži, kao što su bolni plikovi u ustima/nosu ili na polnim organima (Stevens-Johnson-ov sindrom ili toksična epidermalna nekroliza) (veoma retka neželjena dejstva, potencijalno opasna po život)
- zapaljenje krvnih sudova (znaci mogu biti crvene mrlje na koži, najčešće na donjim delovima nogu ili efekti kao što su bol u zglobovima (veoma retka neželjena dejstva)
- teška, iznenadna generalizovana alergijska reakcija, veoma retko uključujući i šok opasan po život (npr. otežano disanje, pad krvnog pritiska, ubrzan puls) (retko neželjeno dejstvo)
- oticanje, uključujući i oticanje disajnih puteva (retko neželjeno dejstvo, potencijalno opasno po život)
- konvulzije (retko neželjeno dejstvo)
- problemi nastali kao posledica poremećaja nervnog sistema, kao što su bol, pečenje, bockanje, utrnulost i/ili slabost u ekstremitetima (retko neželjeno dejstvo)
- depresija (u veoma retkim slučajevima može voditi ka samopovređivanju, kao što su samoubilačke ideje/misli ili pokušaji samoubistva) (retko neželjeno dejstvo)
- gubitak razuma (koji potencijalno može voditi ka samopovređivanju, kao što su samoubilačke ideje/misli ili pokušaji samoubistva) (veoma retko neželjeno dejstvo)
- teška dijareja sa prisustvom krvi i/ili sluzi (kolitis udružen sa primenom antibiotika, uključujući i pseudomembranozni kolitis), koji u veoma retkim slučajevima mogu da dovedu do komplikacija koje su opasne po život (retka neželjena dejstva)
- bol i oticanje tetiva (tendonitis) (retko neželjeno dejstvo) ili pucanje tetiva (veoma retko neželjeno dejstvo).
Prestanite da uzimate ovaj lek i odmah se obratite lekaru s obzirom da Vam može biti potreban hitan medicinski savet.
Osim toga, ukoliko primetite
- prolazni gubitak vida (veoma retko neželjeno dejstvo), odmah se obratite specijalisti za očne bolesti.
Ukoliko se kod Vas jave nepravilni otkucaji srca koji su opasni po život (Torsade de Pointes) ili srčani zastoj dok uzimate lek KIMOKS (veoma retka neželjena dejstva), recite odmah lekaru koji Vas leči da ste uzeli lek KIMOKS i nemojte ponovo započinjati terapiju.
U veoma retkim slučajevima je zabeleženo pogoršanje simptoma miastenije gravis (autoimuno oboljenje koje dovodi do slabosti Vaših mišića). Ukoliko dođe do toga, odmah se obratite svom lekaru.
Ukoliko bolujete od dijabetesa i primetite da su vrednosti šećera u krvi povećane ili smanjene (retko ili veoma retko neželjeno dejstvo), odmah o tome obavestite svog lekara.
Ukoliko ste starija osoba sa već prisutnim problemima sa bubrezima i primetite smanjeno izlučivanje urina, oticanje nogu, članaka ili stopala, zamor, mučninu, pospanost, kratak dah ili konfuziju (to mogu da budu znaci i simptomi bubrežne insuficijencije, što predstavlja retko neželjeno dejstvo), odmah se konsultujte sa svojim lekarom.
Druga neželjena dejstva koja su zabeležena tokom lečenja moksifloksacinom su navedena u nastavku po učestalosti:
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
- mučnina
- proliv
- vrtoglavica
- bol u želucu i stomaku
- povraćanje
- glavobolja
- povećane vrednosti specifičnih enzima jetre u krvi (transaminaza)
- infekcije izazvane rezistentnim (otpornim) bakterijama ili gljivicama, npr. oralne i vaginalne infekcije izazvane gljivicom Candida
- promena srčanog ritma (EKG) kod pacijenata sa malom koncentracijom kalijuma u krvi
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
- osip
- uznemiren stomak (poremećaj varenja/gorušica)
- promene čula ukusa (u veoma retkim slučajevima gubitak čula ukusa)
- poremećaji spavanja (pretežno nesanica)
- povećane vrednosti specifičnih enzima jetre u krvi (gama-glutamil-transferaza i/ili alkalna fosfataza)
- smanjen broj određene vrste belih krvnih ćelija (leukociti, neutrofili)
- zatvor
- svrab
- vertigo (osećaj okretanja ili nestabilnosti)
- pospanost
- gasovi
- promena srčanog ritma (EKG)
- oštećenje funkcije jetre (uključujući povećanje vrednosti specifičnog enzima jetre u krvi (LDH))
- smanjen apetit i unos hrane
- smanjen broj belih krvnih zrnaca
- slabiji ili jači bol, kao što su bol u leđima, grudima, karlici i ekstremitetima
- povećan broj specifičnih krvnih ćelija neophodnih u procesu zgrušavanja krvi
- znojenje
- povećan broj specifičnih belih krvnih ćelija (eozinofila)
- uznemirenost (anksioznost)
- osećaj lošeg opšteg stanja (pretežno malaksalost ili zamor)
- nevoljno drhtanje (tremor)
- bol u zglobovima
- osećaj lupanja srca (palpitacija)
- nepravilni i ubrzani otkucaji srca
- otežano disanje (uključujući astmatična stanja)
- povećanje vrednosti specifičnog digestivnog enzima u krvi (amilaza)
- uznemirenost/agitacija
- osećaj mravinjanja (trnci i žmarci) i/ili utrnulosti
- koprivnjača na koži
- širenje krvnih sudova
- konfuzija i dezorijentacija
- smanjenje broja specifičnih krvnih ćelija neophodnih u procesu zgrušavanja krvi
- poremećaji vida, uključujući duple slike i zamućen vid
- smanjeno zgrušavanje krvi
- povećane vrednosti lipida (masti) u krvi
- smanjen broj crvenih krvnih zrnaca (anemija)
- bol u mišićima
- alergijska reakcija
- povećane vrednosti bilirubina u krvi
- zapaljenje želuca
- gubitak tečnosti (dehidratacija)
- teški poremećaji srčanog ritma
- suva koža
- bol u grudima (angina pektoris)
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
- mišićni trzaji
- mišićni grčevi
- halucinacije
- visok krvni pritisak
- pojava otoka (šaka, stopala, zglobova, usana, usta, grla)
- nizak krvni pritisak
- oštećenje bubrega (uključujući povećane vrednosti posebnih laboratorijskih testova koji ukazuju na funkciju bubrega, kao što su urea i kreatinin)
- zapaljenje jetre
- zapaljenje sluzokože usne duplje
- zujanje u ušima
- žutica (žuta prebojenost beonjača ili kože)
- smanjena osetljivost kože
- noćne more
- poremećaj pažnje
- otežano gutanje
- promene čula mirisa (uključujući gubitak čula mirisa)
- poremećaj ravnoteže i loša koordinacija (zbog vrtoglavice)
- delimičan ili potpuni gubitak pamćenja
- oštećenje sluha, uključujući gubitak sluha (obično reverzibilno)
- povećane vrednosti mokraćne kiseline u krvi
- emotivna nestabilnost
- poremećaji govora
- gubitak svesti
- mišićna slabost
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
- zapaljenje zglobova
- poremećaj srčanog ritma
- preosetljivost kože
- gubitak osećaja ličnog identiteta (depersonalizacija)
- povećano zgrušavanje krvi
- ukočenost mišića
- značajno smanjenje broja specifičnih belih krvnih ćelija (agranulocitoza)
Takođe, prijavljeni su veoma retki slučajevi sledećih neželjenih dejstava posle terapije sa drugim hinolonskim antibioticima, koja mogu eventualno da se jave i tokom lečenja moksifloksacinom:
- povećane koncentracije natrijuma u krvi
- povećane koncentracije kalcijuma u krvi
- posebni tip smanjenja broja crvenih krvnih zrnaca (hemolitička anemija)
- mišićne reakcije sa oštećenjem mišićnih ćelija
- povećana osetljivost kože na sunčevu svetlost ili UV svetlost.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).
Potražite neki drugi lek