Levopront


Aktivna supstanca: Levodropropizin

Levopront®, sirup, 6 mg/mL

Pakovanje: boca 1 x 200 mL

Levopront spada u grupu lekova za kašalj. Lek Levopront se koristi za simptomatsku terapiju suvog, neproduktivnog kašlja.



Upozorite Vašeg lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih. 

Lek Levopront ne smete koristiti:

- Ako ste preosetljivi (alergični) na aktivnu supstancu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka 

- Ako imate bronhoreju (prekomerno stvaranje sluzi u plućima) i ako je otežano odrstranjivanje (iskašljavanje) sluzi zbog poremećaja mukocilijarne funkcije (Kartagenerov sindrom, cilijarna diskinezija)

- Ako ste trudni, nameravate da zatrudnite ili dojite

- Lek se ne smeprimenjivati kod dece mlađe od dve godine

Upozorite Vašeg lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih. 

Lekovi za kašalj se koriste za ublažavanje simptoma i uzimaju se dok se ne otkrije uzrok bolesti i/ili dok osnovna terapija ne počne da deluje. Nemojte ih koristiti kao dugotrajnu terapiju. Ako vam se u roku od dve nedelje stanje znatno ne poboljša obavezno se obratite lekaru.

Kada uzimate lek Levopront, posebno vodite računa:
 - Ako ste starija osoba, s obzirom da osetljivost na različite lekove može biti izmenjena, potreban je poseban oprez prilikom primene leka Levopront
- Ako imate teško oštećenje bubrega (klirens kreatinina <35 mL/min).
- Ako imate teško oštećenje jetre
- Potreban je oprez prilikom istovremene upotrebe sedativa i leka Levopront, naročito kod osetljivih pacijenata

Lek sadrži supstance metilparahidroksibenzoat i propilparahidroksibenzoat koji kod nekih osoba mogu da izazovu koprivnjaču. Ukoliko primetite reakciju kao što je kontaktni dermatitis (zapaljenska reakcija kože) i u
retkim slučajevima nagle reakcije praćene koprivnjačom i bronhospazmom (otežano disanje usled grča disajne muskulature) obavestite odmah Vašeg lekara ili farmaceuta

Važne informacije o nekim sastojcima leka Levopront

Levopront sadrži saharozu (u jednoj dozi leka od 10 mL, ima 4 g saharoze),u slučaju intolerancije na pojedine šećere, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka. 

Lek sadrži supstance metilparahidroksibenzoat i propilparahidroksibenzoat koje kod nekih osoba mogu da izazovu koprivnjaču.Parahidroksibenzoat može da izazove odložene reakcije kao što je kontaktni dermatitis(zapaljenska reakcija kože) i u retkim slučajevima reakcije praćene koprivnjačom i bronhospazmom(otežano disanje usled grča disajne muskulature). 

Levopront sirup ne sadrži gluten te ga mogu koristiti pacijenti koji boluju od celijačne bolesti.

Kažite Vašem lekaru ili farmaceutu ako uzimate ili ste nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i lekovekoji se mogu nabaviti bez recepta. 

Nisu poznate interakcije leka Levopront sa drugim lekovima. Međutim ipak je potreban oprez prilikom istovremene upotrebe ovog leka sa sedativima naročito kod osetljivih pacijenata.

Nema podataka kako Levoprontdeluje kad se uzima sa hranom zato ga uzmite odvojeno od obroka. Levopront sirup ne sadrži gluten te se može primenjivati kod pacijenata koji boluju od celijačne bolesti.

 

Levopront se ne sme primenjivati u periodu trudnoće i dojenja!

Ispitivanja na životinjama su pokazala da se Levoprontizlučuje u majčino mlekoi prolazi krozplacentu, zato obavezno kažite svom lekaru ili farmaceutu ako ste trudni, nameravate da zatrudniteili ako dojite.

Uticaj ovog leka na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama nije ispitivan.S obzirom da Levopront može, u retkim slučajevima, da izazove pospanost, potreban je oprez pri upravljanju motornim vozilima i pri rukovanju mašinama.

Levopront uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar. Vaš lekar će Vam reći koliko dugo da uzimate lek.Nemojte prekidatiprimenu leka Levoprontpre nego što Vam je lekar to rekaojer to može loše da utiče na Vaše zdravlje.Lek treba primenjivati dok kašalj ne prestane ili kako je lekar propisao. Ipak, ako jei nakon 2 nedelje terapije kašalj i dalje prisutan, potrebno je obustaviti terapiju i obratiti se lekaru. Naime, kašalj je simptom oboljenja koje je potrebno lečiti. 

Lek je namenjen za oralnu primenu. 

Boca se otvara tako što se sigurnosni zatvarač pritisne na dole i odvrne u smeru suprotnom od kazaljke na satu. U pakovanju se nalazi polipropilenska merica za doziranje.

Odrasli :10 mL sirupa do 3 puta dnevno sa razmacima od najmanje 6 sa sati između primenjenih doza.

Deca starija od 12 godina:10 mL sirupa do 3 puta dnevno sa razmacima od najmanje 6 sa sati između primenjenih doza.

Deca od 2 do 12 godina:Doza kod pedijatrijske populacije je 1mg levodropropizina /kg telesne mase, tri puta na dan, sa razmacima od najmanje 6 sati između primenjenih doza.

Kod dece telesne mase 10-20 kg, preporučena doza je do 3 puta dnevno po 3 mL sirupa. Kod dece telesne mase 20-30 kg, preporučena doza je do 3 puta dnevno po 5mL sirupa..

Deca mlađa od 2 godine:Lek se ne sme primenjivati kod dece mlađe od dve godine.

Ako ste uzeli više leka nego što Vam je propisao lekar, može doći do pojave bola u trbuhu ili povraćanja, u tom slučaju potrebno je da odmah obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta, jer u nekim slučajevima može biti potreban hitan medicinski tretman .

Ako ste zaboravili da uzmete lek Levopront, uzmite zaboravljenu dozu čim se setite, izuzev ako je blizu vreme za sledeću dozu.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi drugi lekovi i lek Levoprontmože izazvati pojavu neželjenihreakcija, mada se ona ne javljaju kod svakoga. 

Prilikom upotrebe leka Levopront mogu se javiti lupanje srca, ubrzan rad srca, mučnina, povraćanje, proliv, osip po koži. Od ozbiljnih neželjenih reakcija zabeleženi su koprivnjača i anafilaktički šok.

Većina neželjenih dejstava koja se javljaju prilikom upotrebe leka nisu ozbiljnog karaktera, i uglavnom se povlače nakon prestanka terapije, a u nekim slučajevima nakon primene specifične terapije. 

Zabeležena su sledeća neželjena dejstva (učestalost se prema postojećim podacima ne može utvrditi): 

Poremećaji na nivou oka

Proširene zenice (midrijaza), gubitak vida na oba oka. 

Imunološki poremećaji:

Alergijske i anafiloidne reakcije, otok očnih kapaka, angioedem (otok kože i potkožnog tkiva lica otok jezika i sluzokože), koprivnjača.

Psihijatrijski poremećaji:

Uznemirenost, pospanost, promene ličnosti ili poremećaji ličnosti.

Poremećaji nervnog sistema:

Iznenadni kratkotrajni gubitak svesti, vertigo, vrtoglavica, drhtavica, osećaj trnjenja i bockanja, nevoljno grčenje mišića (toničko-kloničke konvulzije) i epileptični napad (petit mal), hipoglikemijska koma.

Kardiološki poremećaji:

Osećaj lupanja srca i ubrzan rad srca, aritmija (atrijalna bigeminija), nizak krvni pritisak. 

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji:

Otežano disanje, kašalj, otok tkiva respiratornog trakta. 

Gastrointestinalni poremećaji:

Bol u želucu i trbuhu, mučnina, povraćanje, proliv.

Hepatobilijarni poremećaji:

Zapaljenje jetre usled zastoja žuči (holestatski hepatitis)

Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva:

Koprivnjača, crvenilo kože, osip, svrab, angioedem (postepeno oticanje lica i jezika, teškoće pri disanju), kožne rakcije, aftozni stomatitis (zapaljenje oralne sluzokože) i zapaljenje jezika (glositis), epidermoliza. 

Poremećaji mišićno-skeletnog i vezivnog i koštanog tkiva:

Osećaj slabosti u nogama. 

Opšti poremećaji i reakcijena mestu primene:

Opšta malaksalost, generalizovani edem (otok svih delova tela), astenija (opšta slabost). 

Zabeležen je slučaj hipotonije (smanjenje mišićnog tonusa), povraćanja i pospanosti kod novorođenčeta nakon dojenja, a čija je majka uzimala levodropropizin. Simptomi su se javili nakon podoja i spontano su se povlačili nakon što je preskočeno nekoliko podoja.

Prijavljivanje neželjenih reakcija 

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek