Lidokain hlorid 1%
Aktivna supstanca: Lidokain
Lek LIDOKAIN-HLORID 1% sadrži aktivnu supstancu lidokain, koja pripada grupi lokalnih anestetika amidnog tipa.
Ovaj lek se koristi za sprečavanje bola tokom dijagnostičkih i operativnih zahvata. Koristi se kao anestetik i u stomatologiji, sam ili u kombinaciji sa adrenalinom.
LIDOKAIN-HLORID 1% deluje i na poremećaje srčanog ritma koji mogu nastati kao posledica srčanog udara, te se stoga koristi za suzbijanje komorskih aritmija.
Ovaj lokalni anestetik se može primeniti u vidu injekcije koja se može dati potkožno, u vidu epiduralne injekcije, u mišić ili direktno u venu.
LIDOKAIN-HLORID 1% može da se koristi i kao rastvarač za ceftriakson i druge antibiotike, čija je intramuskularna injekcija veoma bolna.
LIDOKAIN-HLORID 1% ne smete koristiti ako ste preosetljivi na lidokain (tj. lokalne anestetike amidnog tipa) ili na bilo koju pomoćnu supstancu u leku.
Ako se LIDOKAIN-HLORID 1% koristi u terapiji poremećaja ritma komora, njegova primena nije dozvoljena ukoliko imate određene druge poremećaje srčanog ritma (poremećaji sinoatrijalnog čvora, bilo koji stepen atrioventrikularnog bloka), teško oboljenje srca ili ako bolujete od porfirije (poremećaj metabolizma).
Ako se LIDOKAIN-HLORID 1% koristi kao lokalna anestezija, njegova primena nije dozvoljena ukoliko imate kompletan srčani blok ili hipovolemiju (smanjena količina cirkulišuće tečnosti u organizmu).
Pre primene leka obavestite svog lekara ukoliko bolujete od epilepsije, miastenije gravis (brzo zamaranje i slabost mišića), imate oštećenje jetre, popuštanje rada srca (kongestivna srčana insuficijencija), poremećaj srčanog ritma ili poremećaj cirkulacije praćen šokom, težak poremećaj bubrežne funkcije, oboljenje organa za disanje, poremećaj krvi ili infekciju na mestu primene anestetika.
Obavestite lekara i ukoliko se ne osećate dobro iz bilo kog razloga.
Ne preporučuje se primena injekcije leka LIDOKAIN-HLORID 1% kod novorođenčadi.
Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih (osip po koži, svrab, otežano disanje).
Obavestite svog lekara ako ste na terapiji nekim od sledećih lekova:
- lekovi za poremećaje srčanog ritma (antiaritmici kao što su meksiletin, amjodaron ili dizopiramid),
- diuretici (lekovi za izbacivanje viška tečnosti),
- antiepileptici (fenitoin, barbiturati, benzodiazepini),
- lekovi koji se koriste u terapiji bolesti srca i poremećajima krvnog pritiska (dopamin, antagonisti kalcijuma kao što su verapamil, prenilamin ili beta-blokatori kao propranolol, timolol),
- antivirusni lekovi (amprenavir, atazanavir, darunavir, lopinavir),
- antibiotici (dalfopristin, kvinopristin),
- lekovi za mentalne poremećaje (antipsihotici kao što su pimozid, sertindol, olanzapin, kvetiapin, zotepin),
- lekovi za sprečavanje mučnine i povraćanja nakon hemoterapije (5-hidroksi triptamin antagonisti kao što je dolasetron, tropisetron),
- cimetidin (terapija čira na želucu),
- acetazolamid (terapija povišenog očnog pritiska),
- suksametonijum (lek za opuštanje mišića).
Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Hrana i piće nemaju uticaj na dejstvo leka.
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom. Obavestite svoga lekara ako ste trudni ili planirate trudnoću.
Nije utvrđena bezbedna primena lidokaina kod trudnica s obzirom na moguća neželjena dejstva na fetus. Ne preporučuje se primena leka u ranoj trudnoći, osim ako lekar proceni da je to neophodno.
Primenu leka tokom perioda dojenja treba izbegavati, jer se male količine leka mogu naći u majčinom mleku, što može dovesti do pojave alergijske reakcije kod odojčeta.
Ukoliko se anestezija primenjuje na delovima tela koji su neophodni za upravljanje motornim vozilom ili rukovanje mašinama, savetuje se izbegavanje ovih aktivnosti sve dok se tretirani delovi tela potpuno ne oporave i povrate funkciju.
LIDOKAIN-HLORID 1% se dozira zavisno od svrhe i mesta primene. Treba primeniti najmanju dozu leka koja obezbeđuje anesteziju. Kod starijih osoba može biti potrebno smanjenje doze u zavisnosti od starosti i fizičkog stanja.
Injekciju će Vam dati lekar ili medicinska sestra. Vaš lekar će odlučiti kada i na koji način ćete primiti injekciju i koja je doza najbolja za Vas.
Injekciju leka LIDOKAIN-HLORID 1% ne treba davati u oko.
/
S obzirom da će Vam lek dati medicinska sestra ili lekar, malo je verovatno da ćete dobiti veću dozu od propisane. Ukoliko mislite da Vam je data prevelika doza, obratite se lekaru ili medicinskoj sestri.
Nije primenljivo.
Nije primenljivo.
Kao i svi lekovi i LIDOKAIN-HLORID 1% može imati neželjene reakcije, mada se one ne moraju ispoljiti kod svih pacijenata.
U toku primene leka mogu se javiti sledeće neželjene reakcije:
- alergijske reakcije na LIDOKAIN-HLORID 1% su retke. Odmah obavestite svog lekara ukoliko tokom primene ovog leka primetite osip, svrab po koži, otežano disanje;
- ošamućenost, omaglica, pospanost, nervoza, tremor (podrhtavanje mišića), smanjena osetljivost područja oko usta, utrnulost jezika, konfuzija, pospanost, konvulzije (grčenje mišića) i koma (nekad ovi simptomi mogu biti pokazatelj da ste primili veću dozu leka nego što je trebalo);
- zamagljen vid, duple slike, prolazno slepilo;
- zujanje u ušima, preosetljivost na zvuke;
- promene srčanog ritma (aritmije);
- povišenje ili sniženje krvnog pritiska;
- cirkulatorni kolaps (šok);
- usporenje ili zaustavljanje srčane radnje;
- otežano disanje ili prestanak disanja;
- mučnina, povraćanje;
- bol, zapaljenje ili utrnulost na mestu davanja injekcije nakon prestanka dejstva leka.
Veoma retko može doći do anafilaktičke reakcije sa pojavom otoka lica, usana, grla, jezika, promena na koži u vidu koprivnjače i otežanog disanja.
Nakon spinalne anestezije (primena injekcije u kičmeni kanal), obavestite lekara ako primetite neke od sledećih neželjenih reakcija:
- bol ili utrnulost u donjem delu leđa, zadnjici i nogama;
- otežan hod ili paraliza (oduzetost) nogu;
- problemi sa kontrolom mokrenja ili pražnjenja creva;
- malaksalost ili omaglica;
- usporena srčana radnja ili puls.
U periodu trajanja dejstva leka, kada je anestezirana regija tela utrnula, može doći do teških povreda, a da Vi toga ne budete svesni. Budite obazrivi da ne dođe do povrede dok dejstvo anestezije ne prođe i dok Vam se u potpunosti ne vrati osećaj u toj regiji.
U slučaju pojave ovih ili eventualno i drugih simptoma koji bi mogli biti neželjena reakcija na LIDOKAINHLORID 1%, a nisu navedeni u ovom uputstvu, obavestite svoga lekara ili farmaceuta.
Potražite neki drugi lek