Lioton 1000


Aktivna supstanca: Heparin

Lioton 1000, 1000 i.j./g, gel 

Lioton 1000, gel sadrži aktivnu supstancu heparin-natrijum i namenjen je za dermalnu uopotrebu (nanosi se na kožu).

Lioton 1000 gel se koristi u simptomatskoj terapiji oboljenja površinskih vena, kao što su: površinski tromboflebitis, površinski periflebitis, hronična venska insuficijencija, postoperativni varikoflebitis i sekvele safenektomije.

Lioton 1000, gel se takođe koristi za terapiju i olakšanje tegoba kod: hematoma (modrica), otoka i bola nakon sportskih povreda ili slučajnih povreda kao što su nagnječenja, iščašenja, istegnuća i hematomi posle punkcije vena.



Lioton 1000 gel se ne sme primenjivati ukoliko ste alergični (preosetljivi) na heparin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka.

Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što počnete da primenjujete lek Lioton 1000. 

Lioton 1000 gel ne treba primenjivati u slučaju krvarenja, otvorenih rana, na sluzokožama niti na mestu infekcije u slučaju gnojnih procesa. 

Pri lokalnoj primeni heparina opisana je resorpcija heparina kroz zdravu kožu pa zato, u slučaju sumnje na tromboembolijske komplikacije, prilikom diferencijalne dijagnoze, lekar može zatražiti kontrolu broja trombocita (krvnih pločica). 

Lioton 1000, gel ne treba primenjivati u području očiju, nosa i usta.

Lek Lioton 1000 sadrži metilparahidroksibenzoat i propilparahidroksibenzoat

Metilparahidroksibenzoat i propilparahidroksibenzoat mogu izazvati alergijske reakcije, čak i odložene

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko primenjujete, donedavno ste primenjivali ili ćete možda primenjivati bilo koje druge lekove.

Nisu poznate klinički značajne interakcije sa drugim lekovima pri lokalnoj primeni ali se ne mogu isključiti, posebno kod produžene primene, jer se penetracija heparina opisuje i kroz neoštećenu kožu.

Sledeće interakcije opisane su pri parenteralnoj primeni (npr. infuzija ili injekcija) heparina:

- inhibitori agregacije trombocita (acetilsalicilna kiselina, tiklopidin, klopidogrel, dipiridamol
- u visokim dozama)
- fibrinolitika, drugi antikoagulansi (derivati kumarina)
- nesteroidni antiinflamatorni lekovi (fenilbutazon, indometacin, sulfinpirazon)
- antagonisti receptora glikoproteina IIb / IIIa
- penicilin u visokim dozama i
- dekstran.

Povećan rizik od krvarenja ne može se isključiti. Hematomi se mogu akumulirati ili postati češći.

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primenite ovaj lek.

Nisu dostupni specifični podaci o primeni ovog leka tokom perioda trudnoće i dojenja.

Zato se Lioton 1000 gel može primenjivati u periodu trudnoće i dojenja samo kada je to neophodno, o čemu će odluku doneti Vaš lekar nakon pažljive procene.

Lioton 1000 gel ne utiče na opreznost i stoga nema uticaja na sposobnosti upravljanja vozilom i rukovanja mašinama.

Uvek primenjujte ovaj lek tačno onako kako je navedeno u ovom uputstvu ili kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom. 

Preporučeno doziranje: 

Kod lokalizovanih trauma i povreda (hematomi, infiltrati, otoci) Lioton 1000 gel se može primenjivati do povlačenja simptoma. 

Kod početnih simptoma venske insuficijencije (osećaj težine i bola u nogama, otok vena) Lioton 1000 gel se može primenjivati tokom 1-3 nedelje u zavisnosti od intenziteta simptoma. 

Kod hronične venske insuficijencije (varikozne dilatacije, površinski periflebitis, površinski tromboflebitis) Lioton 1000 gel se može primenjivati tokom 2-4 nedelje u zavisnosti od intenziteta simptoma. 

Kod postoperativnog varikoflebitisa i sekvela safenektomije Lioton 1000 gel se može primenjivati tokom 3-6 nedelja u zavisnosti od intenziteta simptoma. 

Vaš lekar će Vas posavetovati koliko dugo da koristite lek Lioton 1000 gel i proceniće potrebu za daljim nastavkom terapije. 

Način primene:

Gel naneti jednom do tri puta dnevno u dužini od 3 do 10 cm u tankom sloju uz blago utrljavanje zahvaćenog područja.


Usled ograničenog iskustva i na osnovu dostupnih podataka, gel ne treba primenjivati kod dece.

Nisu prijavljeni slučajevi predoziranja. 

Ukoliko mislite da lek Lioton 1000 gel suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.

U tom slučaju primenite dozu čim se setite, a zatim nastavite sa uobičajenim rasporedom doziranja. Ne primenjujte duplu dozu da bi nadoknadili propuštenu

Ukoliko naglo prestanete sa primenom leka, u tom slučaju smetnje se mogu ponovo vratiti.   

Ukoliko imate bilo kakva pitanja u vezi sa upotrebom ovog leka, pitajte svoga lekara ili farmaceuta

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek. 

Neželjena dejstva su navedena prema sledećim kategorijama učestalosti: 

Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek): alergijske reakcije na heparin. 

Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

crvenilo kože, svrab (posebno pri dugotrajnoj lokalnoj primeni), obično se brzo povlače nakon prestanka primene leka. 

Prijavljivanje neželjenih reakcija 

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek