Lorista


Aktivna supstanca: Losartan

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 25, 50 i 100mg

Lorista pripada grupi lekova poznatih kao blokatori angiotenzin II receptora. Angiotenzin II je supstanca koja se proizvodi u organizmu i vezuje se za receptore u krvnim sudovima, što prouzrokuje njihovo sužavanje i dovodi do povećanja krvnog pritiska. Lorista sprečava vezivanje angiotenzina II za receptore, dovodeći do proširenja krvnih sudova i snižavanja krvnog pritiska. Lorista usporava proces oštećenja funkcije bubrega kod pacijenata sa visokim krvnim pritiskom i dijabetesom tipa 2.

Lorista se koristi: 

  • za lečenje pacijenata sa visokim krvnim pritiskom, (hipertenzijom), uključujući odrasle, decu i adolescente starosti 6-16 godina,
  • za zaštitu bubrega kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2 koji boluju od povišenog krvnog pritiska i kod kojih postoji laboratorijski dokazana narušena bubrežna funkcija sa proteinurijom ≥ 0,5 g dnevno (stanje u kome se u mokraći nalazi abnormalna količina proteina),
  • za lečenje pacijenata sa hroničnom insuficijencijom srca (oslabljen rad srca), kada lekar proceni da terapija sa inhibitorima angiotenzin konvertujućeg enzima, (ACE inhibitori, lekovi koji se koriste za snižavanje visokog krvnog pritiska), nije odgovarajuća. Ukoliko je Vaše stanje srčane slabosti stabilizovano pomoću ACE inhibitora, ne bi trebalo da prelazite na lečenje lekom Lorista,
  • za lečenja pacijenata sa povišenim krvnim pritiskom i zadebljanjem zida leve komore, jer smanjuje


    • mogućnost nastanka šloga, („LIFE indikacije“)


Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.

Lek Lorista ne smete koristiti:

  • ako ste alergični, (preosetljivi), na losartan ili na neki drugi sastojak leka,
  • ako imate ozbiljno oštećenje rada jetre,
  • u slučaju netolerancije na neke od šećera obratite se lekaru pre upotrebe ovog leka, jer sadrži laktozu, monohidrat,
  • ako ste trudni, mislite da ste trudni ili planirate da ostanete u drugom stanju,
  • ako dojite.

Morate reći lekaru ako mislite da ste trudni ili ako planirate trudnoću. Lorista se ne preporučuje u ranoj trudnoći, a ne sme se uzimati ako ste trudni više od 3 meseca, zato što u tom stadijumu trudnoće može ozbiljno da naškodi bebi, (videti odeljak o trudnoći).

Pre nego što počnete da uzimate lek Lorista, važno je da kažete lekaru: 

  • ukoliko ste imali angioedem, (oticanje lica, usana, grla i/ili jezika,
  • ako preterano povraćate ili patite od jakih proliva koji vode do ekstremnog gubitka tečnosti i/ili soli iz Vašeg organizma,
  • ukoliko koristite diuretike, (lekove za izbacivanje tečnosti), ili ako ste pod režimom ishrane sa ograničenim unosom soli, što može dovesti do značajnog gubitka tečnosti i soli iz organizma,
  • ako je utvrñeno da kod Vas postoji suženje ili blokada krvnih sudova koji vode do bubrega ili ako ste nedavno imali transplantaciju bubrega ,
  • ako imate oštećenu funkciju jetre,
  • ukoliko bolujete od srčane slabosti sa ili bez oslabljene funkcije bubrega ili ako istovremeno imate životno opasne srčane aritmije, (poremećaj srčanog ritma). Posebnu pažnju treba obratiti ukoliko istovremeno uzimate beta - blokatore,
  • ako imate problem sa srčanim zaliscima ili srčanim mišićem,
  • ako patite od koronarnog oboljenja srca, (prouzrokovanog smanjenim dotokom krvi u srce) ili od cerebrovaskularne bolesti, (prouzrokovane smanjenim dotokom krvi u mozak),
  • ako imate primarni hiperaldosteronizam (sindrom udružen sa povećanim lučenjem aldosterona, hormona nadbubrežne žlezde, koji nastaje usled poremećaja u radu nadbubrežne žlezde).

Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste donedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i one koje se nabavljaju bez lekarskog recepta.

Od posebnog je značaja da svom lekaru kažete ako uzimate:
  • druge lekove za snižavanje krvnog pritiska, zato što oni mogu dodatno da snize krvni pritisak. Krvni pritisak može biti snižen i ukoliko koristite sledeće lekove/grupe lekova: triciklične antidepresive, antipsihotike, baklofen, amifosten,
  • lekove koji zadržavaju kalijum ili mogu da povećaju nivo kalijuma, (npr. suplementi koji sadrže kalijum, zamene za kuhinjsku so sa kalijumom ili diuretike koji štede kalijum (amilorid, triamteren, spirinolakton), ili heparin,
  • nesteroidne antiinflamatorne lekove kao što je indometacin, uključujući i COX-2 inhibitore, (lekovi koji smanjuju zapaljenje i mogu da se koriste za ublažavanje bolova), jer mogu da umanje dejstvo leka Lorista na sniženje krvnog pritiska.

Ukoliko imate oštećenu funkciju bubrega, istovremena upotreba leka Lorista sa gore pomenutim lekovima, može da dovede do pogoršanja rada bubrega.

Lekove koji sadrže litijum ne treba koristiti u kombinaciji sa lekom Lorista bez strogog nadzora lekara. U tom slučaju bi trebalo sprovoditi posebne mere opreza, (npr. kontrola krvne slike). 

Tablete Loriste treba popiti sa čašom vode. Lorista može da se uzima sa hranom ili bez nje.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Lek Lorista ne bi trebalo koristiti u prvih 12 nedelja trudnoće, a ne sme se uopšte koristiti nakon trinaeste nedelje trudnoće, pošto njegovo korišćenje tokom trudnoće može imati štetan uticaj na plod. Ukoliko ste u toku uzimanja ovog leka ostali trudni, odmah obavestite svog lekara. Ukoliko planirate trudnoću, morate preći na druge odgovarajuće antihipertenzivne terapije.

Ukoliko dojite ne smete koristiti lek Lorista.

Nisu rađene studije o uticaju leka na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama. Kod većine osoba, primena leka Lorista ne utiče na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama. Kod nekih osoba, posebno na početku terapije,ovaj lek može izazvati vrtoglavicu i ošamućenost. Ako osetite vrtoglavicu ili ošamućenost, konsultujte Vašeg lekara pre nego što počnete da se bavite ovakvim aktivnostima.

Uvek uzimajte lek Lorista onako kako Vam je lekar propisao. Lekar će odlučiti koja je odgovarajuća doza leka Lorista, u zavisnosti od Vašeg stanja i od toga da li koristite druge lekove. Važno je da lek Lorista koristite onoliko dugo koliko Vam to propiše lekar, da biste održali kontrolu svog krvnog pritiska.

Pacijenti koji boluju od visokog krvnog pritiska

Terapija obično počinje sa 50 mg losartana, (jedna tableta Loriste od 50 mg), jednom dnevno. Maksimalno dejstvo leka Lorista na snižavanje krvnog pritiska bi trebalo da se dostigne 3-6 nedelja nakon početka terapije. 

Kod nekih pacijenata potrebno je povećati dozu na 100 mg, (dve tablete Loriste od 50 mg ili jedna tableta Loriste 100 mg), jednom dnevno. Ukoliko mislite da lek suviše jako ili suviše slabo deluje na Vaš organizam, recite to svom lekaru ili farmaceutu. 

Odrasli pacijenti sa visokim krvnim pritiskom i dijabetesom tipa 2

Terapija obično počinje sa 50 mg losartana, (jedna tableta Loriste od 50 mg), jednom dnevno. Doza se kasnije može povećati na 100 mg losartana, (dve tablete Loriste od 50 mg ili jedna tableta Loriste 100 mg), jednom dnevno u zavisnosti od odgovora krvnog pritiska.

Tablete Loriste se mogu koristiti sa drugim lekovima za snižavanje krvnog pritiska, (npr. diureticima, blokatorima kalcijumskih kanala, alfa ili beta blokatorima i lekovima sa centralnim dejstvom), kao i sa insulinom i drugim lekovima koji se uobičajeno koriste za snižavanje nivoa šećera u krvi, (npr. derivati sulfoniluree, glitazoni i inhibitori glukozidaze).

Pacijenti sa srčanom slabošću

Terapija obično počinje sa 12,5 mg losartana, (jedna tableta Loriste od 12,5 mg), jednom dnevno. Generalno, dozu treba nedeljno postepeno povećavati (tj. 12,5 mg dnevno tokom prve nedelje, 25 mg dnevno tokom druge nedelje, 50 mg dnevno tokom treće nedelje) do uobičajene doze održavanja od 50 mg losartana, (jedna tableta Loriste od 50 mg), jednom dnevno, u zavisnosti od Vašeg stanja.

U lečenju srčane insuficijencije, losartan se obično kombinuje sa diureticima i/ili digitalisom, (lek koji omogućava da srce jače i bolje radi) i/ili beta blokatorima.

Doziranje u posebnim terapijskim grupama

Lekar može da savetuje manje doze leka, naročito na početku terapije, kod pacijenata koji se već leče visokim dozama diuretika, kod pacijenata sa oštećenjem jetre ili kod pacijenata starijih od 75 godina. Ne preporučuje se upotreba leka Lorista kod pacijenata sa teškim oštećenjem funkcije jetre.

Način upotrebe

Tablete treba progutati sa čašom vode. Pokušajte da svoju dnevnu dozu uzimate svakoga dana približno u isto vreme. Važno je da nastavite da uzimate lek Lorista dok Vam lekar ne kaže drugačije. 

Vršena su ispitivanja leka kod dece i adolescenata. Za više informacija obratite se svom lekaru. 

Ukoliko ste slučajno uzeli veću dozu leka Lorista nego što bi trebalo ili ukoliko je Vaše dete progutalo tabletu, odmah se obratite lekaru. Simptomi predoziranja su nizak krvni pritisak, ubrzan rad srca, a moguće je i usporenje srčanog rada.

Ukoliko ste slučajno propustili da uzmete svoju dnevnu dozu, uzmite sledeću dozu u uobičajeno vreme. Nemojte uzimati dvostruku dozu ako ste propustili da uzmete prethodnu.

Ukoliko imate dodatnih pitanja o korišćenju ovog leka, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Nemojte prekidati terapiju lekom Lorista dok Vam to ne kaže lekar.

Kao svi lekovi, i lek Lorista može da izazove neželjena dejstva, mada se ona ne moraju javiti kod svakoga. Ako se kod Vas pojave sledeća neželjena dejstva, prestanite sa uzimanjem leka i odmah obavestite lekara ili idite u hitnu službu najbliže zdravstvene ustanove: ozbiljne alergijske reakcije, (osip, svrab, otok lica, usana, usta ili grla koji mogu izazvati teškoće u disanju).

Ovo je ozbiljno, mada retko neželjeno dejstvo, koje se može javiti kod više od 1 na 10.000 pacijenata, ali kod manje od 1 na 1.000 pacijenata. Možda će biti potrebna hitna medicinska pomoć i hospitalizacija.

Učestalost ispoljavanja neželjenih dejstava klasifikovana je na sledeći način:

  • Veoma česta neželjena dejstva (češće od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek);
  • Česta neželjena dejstva (kod 1-10 na 100 pacijenata koji uzimaju lek);
  • Povremena neželjena dejstva (kod 1-10 na 1 000 pacijenata koji uzimaju lek);
  • Retka neželjena dejstva (kod 1-10 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek);
  • Veoma retka neželjena dejstva (reñe od 1 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek);
  • Nije poznata - ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka.

Zabeležena su sledeća neželjena dejstva sa lekom Lorista:

Česta:

  • ošamućenost,
  • nizak krvni pritisak,
  • slabost,
  • malaksalost,
  • nizak nivo šećera u krvi (hipoglikemija)
  • povećan nivo kalijuma u krvi (hiperkalijemija)

Povremena:

  • pospanost,
  • glavobolja,
  • poremećaji u spavanju,
  • osećaj lupanja srca (palpitacije),
  • jak bol u grudima (angina pektoris),
  • nizak krvni pritisak, (naročito posle preteranog gubitka vode iz organizma u krvnim sudovima npr. kod pacijenata sa teškom srčanom slabošću ili kod pacijenata koji se leče velikim dozama diuretika),
  • ortostatska dejstva koja zavise od doze, kao što je pad krvnog pritiska koji se javlja prilikom ustajanja iz ležećeg ili sedećeg položaja,
  • kratak dah (dispnea),
  • bol u trbuhu,
  • zatvor,
  • proliv (dijareja),
  • mučnina, 
  • povraćanje,
  • koprivnjača, (urtikarija),
  • svrab (pruritus),
  • osip,
  • lokalni otoci (edem).

Retka:

  • zapaljenje krvnih sudova (vaskulitis, uključujući i Henoh-Šonlain purpuru),
  • neosetljivost ili mravinjanje (parestezija)
  • nesvestica, (sinkopa),
  • veoma ubrzan i nepravilan rad srca (atrijalna fibrilacija), moždani udar (šlog),
  • zapaljenje jetre (hepatitis),
  • povećana koncentracija alanin aminotransferaze (ALT), u krvi (parametar funkcije jetre), obično se vrati na normalnu vrednost po prestanku terapije.
  • Nepoznate učestalosti:
  • smanjen broj crvenih krvnih zrnaca (anemija),
  • smanjen broj trombocita (krvnih pločica),
  • migrena,
  • kašalj,
  • poremećaji u funkciji jetre,
  • bol u mišićima i zglobovima,
  • promene u radu bubrega (mogu biti reverzibilne nakon prekida terapije), uključujući i bubrežnu slabost,
  • simptomi slični gripu,
  • povećanje ureje u krvi,
  • povećanje kreatinina i kalijuma u serumu kod pacijenata sa srčanom slabošću,
  • bol u leđima i infekcija urinarnog trakta.

Neželjena dejstva kod dece su slična onima koja su primećena kod odraslih.

Ako bilo koje neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili ako primetite neko neželjeno dejstvo koje nije pomenuto u ovom uputstvu, obavestite o tome svog lekara ili farmaceuta. 

Potražite neki drugi lek