Maninil 3,5


Aktivna supstanca: Glibenklamid

Maninil®3,5; tableta, 3,5 mg
Pakovanje: 3 blistera sa po 10 tableta

Maninil 3,5 je lek za terapiju insulin nezavisnog dijabetes melitusa kod odraslih (dijabetes melitus tip 2). Pripada grupi lekova koji se zovu sulfonilureje. Ovaj lek deluje tako što povećava nivo oslobođenog insulina iz pankreasa, zatim insulin snižava nivo šećera u krvi.

Upotreba
Maninil 3,5 se koristi za snižavanje visokih nivoa šećera u krvi kod odraslih pacijenata sa dijabetesom (dijabetes melitus tip 2) kada se ostalim merama, kao što su striktno pridržavanje dijeti, redukcijom telesne mase kod gojaznih pacijenata i fizičkom aktivnošću, ne može kontrolisati nivo šećera u krvi.
Maninil 3,5 se može koristiti samostalno (kao monoterapija) ili u kombinaciji sa metforminom.



- ukoliko ste alergični na glibenklamid, boju Ponceau 4R ili na bilo koju pomoćnu supstancu ovog leka (koje su navedene u odeljku 6),

- ukoliko ste alergični na ostale sulfonilureje, sulfonamide, sulfonamidske diuretike i probenecid, budući da su moguće ukrštene reakcije, 

- u sledećim slučajevima dijabetes melitusa potrebno je primeniti insulin: insulin zavistan dijabetes (dijabetes melitus tip 1), ako se ne postižete uspeh u lečenju dijabetes melitusa tip 2 glibenklamidom, dijabetesna ketoacidoza, kod dijabetesne prekome i kome, nakon resekcije pankreasa. 

- kod teške insuficijencije jetre, 

- kod teškog oštećenja funkcije bubrega, 

- u trudnoći, 

- prilikom dojenja,

 - lek Maninil 3,5 ne treba koristiti kod dece jer još uvek nema dovoljno podataka o primeni leka kod dece, 

- kod pacijenata na terapiji bosentanom.


Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta pre nego što počnete da koristite lek Maninil 3.5.

- ukoliko imate umanjenu funkciju jetre ili bubrega ili smanjenu aktivnost štitaste žlezde, hipofize ili kore nadbubrega,
- u slučaju neredovnih obroka ili gladovanja, ili ukoliko ne unosite dovoljne količine ugljenih hidrata,
- ukoliko ste izloženi neoubičajeno velikom fizičkom naporu,
- ako ste stariji pacijent,
- ukoliko patite od povraćanja ili proliva,
Ove okolnosti, a posebno njihova kombinacija, predstavljaju visoki rizik za nastanak niskih vrednosti šećera u krvi (videti odeljak 4 „Moguća neželjena dejstva“).
- ukoliko uzimate određene lekove (lekove koji deluju na centralni nervni sistem i beta blokatore), ili ukoliko imate neke neurološke bolesti (autonomne neurpatije), znaci niskog nivoa šećera u krvi mogu biti maskirani, tako da nećete primetiti na vreme da imate nizak nivo šećera u krvi.
- ukoliko povremeno ili redovno konzumirate alkohol, dejstvo leka Maninil 3,5 može biti pojačano (sa posledicom niskog nivoa šećera u krvi) ili oslabljeno (sa posledicom visokog nivoa šećera u krvi) na nepredvidljiv način.
- ukoliko uzimate laksative, što može dovesti do pogoršanja kontrole nivoa šećera u krvi.
- vrednosti nivoa šećera u krvi mogu da porastu u nekim situacijama, na primer ukoliko se ne pridržavate terapije koju vam je propisao lekar, ili efekat leka Maninil 3,5 na nivo šećera u krvi još uvek nije adekvatan, ili posebno u stresnim situacijama. Znaci povećanog nivoa šećera u krvi mogu biti jak osećaj žeđi, suva usta, čestomokrenje, svrab i/ili suva koža, gljivične bolesti ili infekcije kože, kao i umanjene opšte sposobnosti.
- ukoliko ste izloženi neuobičajenim stresnim situacijama (kao što su povrede, operacije, infekcije sa groznicom). One mogu dovesti do pogoršanja metaboličkog statusa sa posledicom povećanja nivoa šećera u krvi, što znači da bi privremena terapija insulinom bila potrebna da bi se poboljšala kontrola nivoa šećera u krvi.
- ukoliko se tokom lečenja lekom Maninil 3,5, jave druge bolesti, javite se odmah svom lekaru.
- ukoliko dođe do promene lekar (na primer promena lekara u zdravstvenoj ustanovi), nakon nesreće ili u slučaju bolesti tokom godišnjeg odmora, skrenite pažnju zdravstvenom radniku na Vaš dijabetes.
- ukoliko imate poremećaj crvenih krvnih ćelija koji se zove deficit enzima glukozo-6-fosfat dehidrogenaze jer terapija glibenklamidom može dovesti do oštećenja crvenih krvnih zrnaca (hemolitička anemija) i pada vrednosti hemoglobina.
U cilju postizanja dobrog metaboličkog statusa (na primer vrednosti nivoa šećera u krvi na optimalnom nivou i bez velikih oscilacija), morate se striktno držati plana terapije koji je određen od strane Vašeg lekara.
Pridržavanje preporučenog režima ishrane, fizičke aktivnosti, i ukoliko je to potrebno, smanjenje telesne mase, jeisto tako važno kao i redovno uzimanje leka Maninil 3,5. Važno je da se pridržavate redovnih pregleda određenih od strane Vašeg lekara. Posebno je važno redovno kontrolisati nivoe šećera u krvi i urinu, Vaš doktor će dodatno preporučiti ostale testove koje treba da uradite (određivanje HbA1C i/ili fruktozamina, kao i druge parametre krvi kao što su vrednosti masnoća u krvi).
Za pacijente kod kojih redovna i stalna upotreba leka nije zagarantovana, preporučuje se da osobe koje se staraju o njima brinu o redovnoj primeni leka.
Obavestite Vašeg lekara ukoliko se nešto od gore navedenog odnosi na vas, tako da Vaš lekar može da koriguje doziranje leka Maninil 3,5 ili ceo terapijski plan.

Stariji pacijenti
Kod starijih pacijenata, postoji rizik od produženog dejstva na snižavanje nivoa šećera u krvi. Ukoliko pripadate ovoj grupi pacijenata, lekar Vam mora pažljivo odrediti terapija i nivoi šećera u krvi se moraju češće kontrolisati, posebno na početku terapije.

Važne informacije o nekim sastojcima leka Maninil 3,5
Lek Maninil 3,5 sadrži laktozu i boju Ponceau 4R
Laktoza: Ukoliko Vam je lekar rekao da ne podnosite neke vrste šećera, konsultujte se sa lekorom pre uzimanja ovog leka.
Ponceau 4R: Može izazvati alergijske reakcije.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate ili ako ste nedavno uzimali ili ćete možda uzimati druge lekove, uključujući i lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Vaš lekar će Vam možda promeniti dozu leka Maninil 3,5, u slučaju da uzimate neke druge lekove koji mogu daoslabe ili pojačaju dejstvo leka Maninil 3,5 na nivo šećera u krvi.
Sledeći lekovi utiču na dejstvo leka Maninil 3,5:
Glibenklamid se razgrađuje u jetri uglavnom preko enzima CYP2C9. Ostali lekovi koji se takođe razgrađuju preko ovog enzima mogu imati uticaj na njegovu razgradnju i na taj način pojačati ili oslabiti dejstvo leka Maninil 3,5. 
  • Jačanje dejstva i moguće povećanje broja neželjenih dejstava

Sledeći lekovi mogu pojačati dejstvo leka Maninil 3,5, što može dovesti do rizika od pojave hipoglikemije (niskog nivoa šećera u krvi):

- druge lekove za terapiju diabetesa, uključujući i insulin
- lekove za snižavanje krvnog pritiska ili za smanjivanje pulsa (ACE inhibitori, beta-blokatori, dizopiramid, perheksilin)
- lekove za snižavanje vrednosti masnoća u krvi (klofibrati)
- lekove za lečenje gihta (probenecid, sulfinpirazon)
- lekove za lečenje depresije (fluoksetin, inhibitori MAO)
- lekove za sprečavanje zgrušavanja krvi (kumarinski derivati kao što je varfarin)
- lekove protiv bolova, zapaljenja ili lekove za lečenje reumatizma (pirazolonski derivati)
- lekove za lečenje infekcija (antibiotici kao što su hloramfenikol, hinolonski derivati, tetraciklini,sulfonamidi, klaritromicin)
- lekove za terapiju gljivičnih infekcija (mikonazol, flukonazol)
- lekove za lečenje tuberkuloze (para-amino salicilna kiselina)
- lekove za povećanje mišićne mase (anabolički steroidi i muški polni hormoni)
- lekove za suzbijanje apetita (fenfluramin)
- visoke doze lekova koji poboljšavaju cirkulaciju a koji se primenjuju putem infuzije (pentoksifilin)
- supstance koje ukljanjaju površinski sloj kože (salicilati)
- određene lekove za terapiju karcinoma (ciklofosfamid)
- lekove za terapiju alergija (tritokvalin)
Slabljenje dejstva
Sledeći lekovi mogu smanjiti dejstvo leka Maninil 3,5 . To može dovesti do rizika od hiperglikemije (visok nivo šećera u krvi):
- lekovi za terapiju niskog nivoa šećera u krvi (glukagon)
- lekovi za terapiju visokog krvnog pritiska (beta-blokatori, diazoksid)
- lekovi koji se koriste za izbacivanje vode iz organizma češćim mokrenjem (diuretici)
- lekovi protiv zapaljenja (kortikosteroidi)
- lekovi za snižavanje povišenih vrednosti masnoća u krvi (derivati nikotinske kiseline)
- tiroidni hormoni
- lekovi za terapiju određenih bolesti oka (katarakta) (acetazolamid)
- lekovi za lečenje napada (barbiturati)
- lekovi koji se koriste za ubrzanje pulsa (simpatikomimetici)
- lekovi za terapiju epileptičnih napada ili šizofrenije (fenitoin, derivati fenotiazina)
- lekovi za lečenje tuberkuloze (izoniazid, rifampicin)
- ženski polni hormoni (progesteroni, estrogeni)
- laksativi (ako se konstantno koriste)
Druge moguće interakcije:
- Ukoliko uzimate određene lekove za lečenje visokog krvnog pritiska ili srčane slabosti (beta-blokatori, klonidin, guanetidin ili rezerpin), ovi lekovi mogu prikriti znake hipoglikemije pa je pri njihovoj primeni neophodna posebna pažnja.
- Lekovi za terapiju čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu (duodenumu) (blokatori H2 receptora) ili lekovi za snižavanje povišenog krvnog pritiska (klonidin i rezerpin) mogu da prouzrokuju ili smanjenje ili pojačenje efekta snižavanja nivoa šećera u krvi.
- U izolovanim slučajevima, lekovi za lečenje odredjenih infektivnih bolesti (pentamidin) mogu dovesti do ozbiljnog smanjenja ili povećanja vrednosti šećera u krvi.
- Manilnil 3,5 može da poveća ili da smanji dejstvo lekova koji sprečavaju zgrušavanje krvi (kumarinski derivati).
- Primećeno je učestalije povećanje vrednosti enzima jetre kod onih pacijenata koji su uzimali glibenklamid i bosentan istovremeno. Oba leka inhibiraju pumpu za izlučivanje žučnih soli, što dovodi do akumulacije žučnih soli u ćeliji, što oštećuje ćeliju. Zato ne treba istovremeno koristiti ova dva leka.
- Glibenklamid može dovesti do povećanja koncentracije ciklosoprina u plazmi i tako povećati toksičnost ciklosorina. Zato se preporučuju kontrolne mere i prilagođavanje doze ciklosporina ako se ova dva leka uzimaju istovremeno.
- Holesevelam (koji je u sastavu nekih lekova za smanjenje koncentracije holesterola u krvi) može smanjiti resorpciju glibenklamida iz tankog creva. Zato je potrebno uzimati Maninil 3,5 najmanje 4 sata pre holesevelama.

Treba izbegavati upotrebu alkohola tokom terapije lekom Maninil 3,5, budući da alkohol može pojačati ili oslabiti dejstvo leka Maninil 3,5 na nivo šećera u krvi.

Ako ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate trudnoću pitajte vašeg lekara za savet pre uzimanja ovog leka.
Trudnoća
Maninil 3,5 se ne sme uzimati tokom trudnoće. Budući da oralni antidijabetici ne regulišu nivo šećera pouzdano kao insulin, oni nisu pogodni za terapiju dijabetesa tokom trudnoće. Terapija insulin nezavisnog dijabetesa (dijabetes melitus tip 2) insulinom tokom trudnoće je terapija izbora.
Uvek kada je moguće, terapiju oralnim antidijabeticima treba obustaviti ili zameniti insulinom pre planirane trudnoće.
Potražite savet Vašeg lekara bez odlaganja ukoliko ste trudni ili planirate trudnoću.
Pouzdano određivanje šećera tokom trudnoće je posebno važno.
Dojenje:
Budući da nije poznato da li Maninil 3,5 prelazi u majčino mleko, Maninil 3,5 se ne sme koristiti tokom perioda dojenja. Umesto toga, pacijentkinje koje doje treba da budu lečene insulinom ili da ne doje.
Pitajte za savet Vašeg lekara ili farmaceuta pre nego što počnete da koristite bilo koji lek.

Vaša sposobnost koncentracije i pravovremenog reagovanja može biti smanjena ukoliko imate previše nizak (hipoglikemija) ili previše visok nivo šećera u krvi (hiperglikemija) ili Vam se pojave problemi sa vidom usled ovih stanja. Ovo se pogotovo može desiti na početku terapije, u stuacijama kada jedan antidijabetik menjate drugim ili kada su obroci neregularni. Imajte na umu to da možete ugroziti svoj i tuđe živote (na primer kada vozite auto ili rukujete mašinama). Razgovarajte sa vašim lekarom da li smete da upravljate motornim vozilom ili mašinama ukoliko:
  • često imate nizak nivo šećera u krvi
  • imate smanjene ili nemate uopšte upozoravajuće znake niskog nivoa šećera u krvi
Važne informacije o nekim sastojcima leka Maninil 3,5
Lek Maninil 3,5 sadrži laktozu i boju Ponceau 4R
Laktoza: Ukoliko Vam je lekar rekao da ne podnosite neke vrste šećera, konsultujte se sa lekorom pre uzimanja ovog leka.
Ponceau 4R: Može izazvati alergijske reakcije.

Uvek uzimajte ovaj lek po instrukcijama vašeg lekara. Proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom ukoliko niste sigurni.
Doziranje
Doziranje, pogotovo kada se prelazi sa terapije drugim lekom za sniženje nivoa šećera u krvi, određuje Vašlekar, u skladu sa vašim dijetetskim režimom ishrane i sa kontrolom vrednosti Vašeg šećera u krvi i urinu.
Morate imati u vidu da se preporučene doze leka Maninil 3,5 razlikuju od ostalih lekova koji sadrže glibenklamid (1 mg ili 5 mg).
Preporučena doza je:
Početna terapija
Terapiju treba započeti sa najmanjom mogućom dozom:
- pola (½ ) do jedna (1) tableta leka Maninil 3,5 (odgovara 1,75 do 3,5 mg glibenklamida) dnevno.
Ukoliko nije moguće postići adekvatno snižavanje nivoa šećera u krvi ovom dozom, Vaš lekar će povećati dozu postepeno – u intervalima od nekoliko dana do jedne nedelje – do potrebne dnevne doze od - najviše tri (3) tablete leka Maninil 3,5 (odgovara 10,5 mg glibenklamida) dnevno.
Prelazak sa drugih lekova za snižavanje nivoa šećera u krvi na Maninil 3,5:
Ako je potrebno da pređete sa drugog oralnog antidijabetika na lek Maninil 3,5, treba početi sa:
- pola (½ ) do jedna (1) tableta leka Maninil 3,5 (odgovara 1,75 do 3,5 mg glibenklamida) dnevno.
Posebne grupe pacijenata
Kod starijih pacijenata, slabijih i neuhranjenih pacijenata, kao i kod pacijenata sa poremećenom funkcijom bubrega ili jetre, početna doza i doza održavanja bi trebalo da budu smanjene zbog rizika od pojave niske vrednosti šećera u krvi. Ukoliko dodje do promene telesne mase ili načina života moguće je da će biti potrebno korigovanje doze leka. 
Kombinacija sa drugim oralnim antidijabeticima
U odredjenim slučajevima, dodatna primena glitazona (rosiglitazon, pioglitazon) može biti indikovana kod Vas.
Lek Maninil 3,5 može takođe biti kombinovan sa oralnim antidijabeticima koji ne stimulišu izlučivanje insulina (guar guma ili akarboza).
Ukoliko se kod vas smanjuje lučenje insulina (početak sekundarnog prestanka lučenja) može biti primenjena kombinovana terapija insulinom. Međutim lečenje samo insulinom (monoterapija insulinom) je indikovana u slučaju potpunog prekida sekrecije vašeg sopstvenog insulina.
Razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom ako imate utisak da je efekat leka Maninil 3,5 suviše jak ili suviše slab.
Način upotrebe
Tablete treba progutati cele sa dovoljno tečnosti (po mogućnosti sa čašom vode) pre obroka.
Dnevne doze do 2 tablete leka Maninil 3,5 treba uzeti pre doručka.
U slučaju da dnevna doza zahteva primenu više od 2 tablete leka Maninil 3,5 preporučljivo je podeliti u dve pojedinačna doze (jutarnja i večernja doza), pri čemu se veća doza uzima pre doručka. Pažljivo pratite instrukcije Vašeg lekara.
Veoma je važno da se lek Maninil 3,5 uzima svaki put u isto vreme.
Uputstvo za podelu tablete :
Tableta je deljiva na dva jednaka dela. Držite tabletu čvrsto između kažiprsta i palca obe ruke, sa podeonom crtom okrenutom prema gore i polomite tabletu na dve polovine po podeonoj crti, pritiskom palčevima na dole.


Deca i adolescenti ne treba da koriste lek Maninil 3.5, s obzirom na to da još uvek ne postoje iskustva u lečenju dece i adolescenata ovim lekom.

Akutno predoziranje lekom Maninil 3,5, kao i dugotrajno uzimanje povećanih doza, može da vodi ozbiljnim, produženim niskim vrednostima šećera koje potencijalno ugrožavaju život. Znaci niskog nivoa šećera u krvi dati su u odeljku „Moguća neželjena dejstva“. 

Moguće je da sami kontrolišete blagu hipoglikemiju uzimanjem šećera ili hrane i pića koji sadrže veliku količinu šećera. Iz tog razloga potrebno je da stalno sa sobom nose 20g glukoze.
Ukoliko niste u stanju da kontrolišete niske vrednosti šećera samostalno, morate odmah da posetite vašeg lekara.

Kod dece koja su slučajno uzela Maninil 3,5, količina šećera koja se daje mora biti pažljivo kontrolisana da bi se izbeglo nastajanje opasnog stanja hiperglikemije. Osobama bez svesti ne sme se davati hrana ili piće.

Budući da hipoglikemija može trajati duže vremena, veoma je važno pažljivo praćenje pacijenta sve vreme dok postoji opasnost od hipoglikemije. Može biti potreban i prijem u bolnicu, takođe kao mera opreza. Pri tome pokažite doktoru kutiju leka, da bi on znao koji je lek uzet.
Hipoglikemija se može vratiti čak i ako je najpre uspešno lečena. Razgovarajte sa vašim lekarom.

Ukoliko ste zaboravili da uzmete vašu dozu leka, nemojte uzimati duplu dozu da biste nadoknadili propuštenu.
Uzmite propuštenu dozu čim se setite i nastavite sa uobičajenim režimom doziranja.

Vaš doktor će odlučiti o dužini terapije.
Ne smete samostalno da prestanete da uzimate lek ili da promenite dozu ili režim ishrane. Ukoliko je promena potrebna, odmah se obratite Vašem lekaru.
Ukoliko imate još nekih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Važna neželjena dejstva ili znaci na koje morate obrati pažnju, i mere koje morate poduzeti ukoliko ih osetite:
Ukoliko primetite bilo koje od neželjenih dejstava navedenih ispod, nemojte ni pod kojim uslovima više uzimati lek Maninil 3,5 i javite se vašem lekaru što je pre moguće.
Česta (mogu se javiti kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
  • Niska vrednost nivoa šećera u krvi (hipoglikemija) je najčešće neželjeno dejstvo terapije glibenklamidom. Hipoglikemija može biti produžena i dovesti do ozbiljnog pada nivoa šećera u krvi sa komom koja ugrožava život (duboko besvesno stanje). U slučaju postepenog smanjivanja šećera u krvi,ukoliko postoji oštećenje nerava (autonomna neuropatija), ili ako se istovremeno uzimaju određeni lekovi za smanjenje krvnog pritiska (videti deo 2. Ostali lekovi i Maninil 3.5), tipični upozoravajući znaci niskog nivoa šećera u krvi mogu biti slabije izraženi ili odsutni, što otežava prepoznavanje simptoma pada vrednosti šećera u krvi.
Kako dolazi do pojave niskog nivoa šećera u krvi:
Mogući uzroci nastanka niskog nivoa šećera u krvi su opisani u delu 2 „Kada uzimate lek Maninil 3,5, posebno vodite računa“
Kako prepoznati nizak nivo šećera u krvi:
Nizak nivo šećera u krvi se definiše kao smanjenje koncentracije šećera u krvi ispod 50 mg/dL. Sledeći znaci mogu da upozore Vas ili osobe u vašoj okolini na izrazit pad nivoa šećera u krvi:
- iznenadno znojenje, osećaj lupanja srca, drhtanje, izražen osećaj gladi, nemir, peckanje u ustima, bledilo, glavobolja, pospanost, poremećaj sna, uznemirenost (anksioznost), nestabilni pokreti, prolazni neurološki poremećaji (na primer poremećaj govora i vizuelni poremećaji, znaci paralize ili čulni poremećaji).
Ako je pad nivoa šećera u krvi ozbiljan, možete izgubiti kontrolu i pasti u nesvest. Koža je tada obično vlažna i hladna, a pacijent je sklon pojavi napada (konvulzija).
Kako treba postupiti kada dođe do pada nivoa šećera u krvi?
Mere koje treba preduzeti u slučaju da dođe do pada nivoa šećera u krvi su opisane u delu 3 „Ako ste uzeli više
leka Maninil 3,5 nego što je trebalo“.
Obavestite Vašeg lekara što pre je moguće da imate nizak nivo šećera u krvi, tako da Vaš lekar može da ispita da li je potrebno korigovati Vašu terapiju lekom Maninil 3,5.
Povremeno (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek) :
  • svrab na koži
  • koprivnjača
  • osip na koži (eritema nodosum, morbiliformni ili makulopapularni egzantemi) 
  • povećana osetljivost na svetlost 
  • potkožna krvaremja (purpura)
Ovi neželjeni efekti su privremene reakcije preosetljivosti, veoma retko mogu voditi ka stanjima koja ugrožavaju život, kao što su prekid disanja i pad krvnog pritiska do stanja šoka koje ugrožava život.
Retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
- smanjenje broja krvnih ćelija, trombocita (koje se može manifestovati pojavom krvarenja na koži)
Veoma retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek)
  • smanjenje broja crvenih i belih krvnih ćelija 
  • smanjenje broja svih krvnih ćelija, koje može biti životno ugrožavajuće 
  • razaranje crvenih krvnih ćelija (hemolitička anemija).
Ove promene broja krvnih ćelija su najčešće reverzibilne nakon prestanka terapije lekom Maninil 3,5 ,mada veoma retko mogu biti i životno ugrožavajuće.
  • Povećanje vrednosti enzima jetre, zapaljenje jetre izazvano lekom, žutica, koja je moguće izazvana preosetljivošću tkiva jetre. Ovi poremećaji funkcije jetre su reverzibilni nakon prestanka terapije lekom Maninil 3,5, ali takodje mogu voditi i do oštećenja jetre, koje ugrožava život. 
  • opšte reakcije preosetljivosti na koži kao što je kožni osip, bolovi u zglobovima, groznica, pojava proteina u urinu i žutica 
  • alergijsko zapaljenje krvnih sudova, koje može biti životno ugrožavajuće.
Odmah obavestite Vašeg doktora ukoliko se jave reakcije na koži!
Ostala moguća neželjena dejstva:
Često (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 osoba):
- povećanje telesne mase
Povremeno (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 osoba)
  • mučnina 
  • pritisak u stomaku 
  • osečaj punoće u stomaku (nadimanje) 
  • povraćanje 
  • bolovi u stomaku 
  • proliv 
  • podrigivanje 
  • metalni ukus u ustima
Ovi neželjeni efekti su često prolazni i generalno ne zahtevaju prekid terapije lekom Maninil 3,5.
Veoma retko (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 osoba)
  • unakrsne alergijske reakcije na supstance slične strukture kao glibenklamid (sulfonamidi, derivati sulfonamida i probenecid) 
  • smanjenje koncentracije natrijuma u krvi 
  • akutna reakcija intolerancije na alkohol nakon njegovog konzumiranja, koja se karakteristiše poremećajem cirkulacije i disanja 
  • prolazni poremećaji vida, posebno na početku terapije, koji nastaju usled promene nivoa šećera u krvi. 
  • blago povećanje izlučivanja mokraće 
  • prolazno pojavljivanje proteina u urinu
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)
Boja Ponceau 4 R E 124 može izazvati alergijske reakcije.
Postupanje u slučaju ispoljavanja neželjenih reakcija

Neka neželjena dejstva leka (npr. nizak nivo šećera u krvi, oštećenje jetre, promene krvne slike, reakcije preosetljivosti, zapaljenje krvnih sudova) mogu ugroziti život. Zato odmah obavestite lekara ako se neželjena dejstva jave iznenada ili ako su teška. Ni pod kojim okolnostima nemojte nastaviti sa uzimanjem leka bez nadzora lekara. Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom ako primetite neko od navedenih neželjenih dejstva tokom lečenja lekom Maninil 3,5.


Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete daprijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]

Potražite neki drugi lek