Medicinski diazotoksid
Aktivna supstanca: Azot suboksid
Medicinski diazotoksid je gas (azot-suboksid, gas smejavac) koji se primenjuje inhalaciono. To je bezbojan gas, slatkastog mirisa i ukusa. Dostavlja se u bocama (cilindrima) za gas koje na sebi imaju ventil kojim se reguliše protok gasa. Boce za gas sadrže čisti azot-suboksid, pod visokim pritiskom u delimično tečnom stanju.
Dejstva leka Medicinski diazotoksid
Medicinski diazotoksid ima anestetičko dejstvo (uspavljujući efekat) i kada ga udahnete, postaćete opušteni i umorni, što vas može uspavati-anestezirati.
Medicinski diazotoksid ima analgetičko dejstvo, smanjuje osećaj bola i povećava prag osetljivosti za bol.
Medicinski diazotoksid takođe ima i opuštajuće i blago smirujuće dejstvo. Ova dejstva su rezultat dejstva leka Medicinski diazotoksid na neurotransmitere u Vašem nervnom sistemu.
Čemu je Medicinski diazotoksid namenjen?
Medicinski diazotoksid se koristi:
- kao inhalacioni anestetik u kombinaciji sa drugim opštim anesteticima (inhalacionim ili intravenskim);
- u kratkotrajnim interventnim procedurama praćenim bolom blagog do umerenog inteziteta, gde se želi postići brz nastanak i povlačenje analgetičkog/smirujućeg dejstva.
Medicinski diazotoksid će vam biti dat samo u bolničkim ili kliničkim uslovima i uz nadzor zdravstvenog radnika. Molimo Vas da upoznate zdravstvenog radnika o eventualnim zdravstvenim problemima koje imate.
Pre primene leka Medicinski diazotoksid, obavestite Vašeg lekara ukoliko imate sledeće znake/simptome:
- preosetljivost na azot-suboksid;
- telesne šupljine ispunjene gasom ili mehurići gasa.
Ako se sumnja da kao posledicu bolesti ili iz drugih razloga imate vazduh u pleuralnim šupljinama van pluća ili mehuriće gasa u Vašoj krvi, ili pak u drugim organima, npr. ukoliko ste nedavno ronili koristeći opremu za ronjenje i možda imate mehuriće gasa u Vašoj krvi ili ste nedavno lečili očne tegobe kao što je odvajanje mrežnjače i slično injekcijom gasa u oko, nakon hirurške operacije srca sa uređajem koji preuzima ulogu srca i pluća. Ovi mehurići gasa se mogu proširiti tokom primene leka Medicinski diazotoksid i naneti Vam povrede.
- srčano oboljenje;
Ukoliko imate srčano oboljenje kao što je srčana insuficijencija ili teško oštećenje srčane funkcije (npr. nakon kardiohirurgije). Medicinski diazotoksid može blago oslabiti srčanu funkciju i time pogoršati Vaše stanje.
- povrede centralnog nervnog sistema;
Ukoliko imate povišen pritisak u mozgu (postojeći znaci delirijuma, poremećaj svesti itd.), jer Medicinski diazotoksid može uzrokovati dalje povećanje pritiska u mozgu i naškoditi Vam još više.
Ukoliko imate smanjen nivo svesti ili sposobnost kooperacije i praćenja uputstava kada se Medicinski diazotoksid primenjuje za ublažavanje bola, zbog rizika da dalja sedacija može uticati na prirodne zaštitne reflekse.
- nedostatak vitamina;
Ukoliko vam je utvrđen, ali nije lečen nedostatak vitamina B12 ili folne kiseline ili utvrđen genetski poremećaj u enzimskom sistemu koji je uključen u metabolizam ovih vitamina.
- ileus;
Ukoliko imate teške stomačne smetnje (simptome koji mogu ukazivati na blokadu creva), u tom slučaju Medicinski diazotoksid može dalje povećati dilataciju creva.
Obavestite Vašeg lekara ukoliko imate sledeće probleme/simptome/stanja:
- nedostatak vitamina;
Ukoliko se sumnja da kod Vas postoji nedostatak vitamina B12 ili folne kiseline, jer Medicinski diazotoksid može pogoršati simptome koje uzrokuje nedostatak vitamina B12 i folne kiseline.
- problemi sa ušima;
Kao što je upala uha, jer Medicinski diazotoksid može povećati pritisak u srednjem uhu.
- oštećenje funkcije srca;
Vaš lekar će odlučiti da li je primena ovog leka pogodna za Vas.
Obavestite Vašeg lekara ako uzimate ili ste do nedavno uzimali druge lekove, uključujući i one koji se izdaju bez lekarskog recepta.
- metotreksat (za lečenje artritisa). Primena leka Medicinski diazotoksid sa metotreksatom može imati uticaj na Vašu krvnu sliku;
- ukoliko uzimate druge lekove koji deluju na mozak ili moždane funkcije npr. benzodiazepine (lekovi za smirenje) ili lekove slične morfinu, morate obavestiti Vašeg lekara o ovome. Medicinski diazotoksid može pojačati dejstvo ovih lekova. Medicinski diazotoksid u kombinaciji sa sedativima ili drugim lekovima koji deluju na centralni nervni sistem, pojačava rizik od pojave neželjenih dejstava ovih lekova.
/
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Preporučuje se izbegavanje primene leka Medicinski diazotoksid u toku prvih 6 meseci trudnoće zbog mogućeg rizika za fetus. Medicinski diazotoksid se može primeniti u poslednja 3 meseca trudnoće i tokom porođaja. Kada se koristi blizu termina za porođaj, novorođenčad treba pratiti na neželjena dejstva. Iz ovog razloga, obavestite Vašeg lekara ukoliko ste trudni.
Medicinski diazotoksid se može uzimati tokom perioda dojenja, ali se ne sme korisiti u toku samog čina dojenja.
Potencijalni rizik od oštećenja fertiliteta povezan sa hroničnom izloženošću na radnom mestu se ne može isključiti.
Ukoliko je kod Vas primenjen samo Medicinski diazotoksid u kombinaciji sa kiseonikom, iz bezbednosnih razloga trebalo bi izbegavati upravljanje vozilima i rukovanje mašinama dok se potpuno ne oporavite (najmanje 30 minuta nakon prestanka davanja ovog leka).
Vaš lekar će utvrditi da li ste u stanju da bezbedno upravljate vozilima i rukujete mašinama.
Medicinski diazotoksid se uvek primenjuje u prisustvu zdravstvenog osoblja, koje određuje doziranje.
Tokom inhalacije gasa obavezno pratite uputstva data od strane medicinskog osoblja.
Opšta anestezija
Medicinski diazotoksid se uvek primenjuje kao gasna mešavina koja sadrži najmanje 21% kiseonika da bi se izbegao rizik od nedostatka kiseonika (hipoksija). Medicinski diazotoksid se normalno primenjuje u dozama (koncentracijama) koje mogu varirati između 35 i 75 volumenskih procenata udahnutog gasa.
Medicinski diazotoksid, primenjen samostalno, obično nije dovoljno potentan da dovede do hirurške anestezije, pa ga za opštu anesteziju treba kombinovati sa drugim anesteticima.
Analgezija, sedacija
Kada se primenjuje samostalno, koncentracije azot-suboksida od 30 do 60 volumenskih procenata ispoljavaju dozno zavisnu analgeziju i sedaciju.
Azot-suboksid u koncentracijama do 50-60% ublažava bol, izaziva sedaciju i smanjuje uznemirenost, ali obično nema uticaja na nivo svesti ili sposobnost pacijenta da odgovori kada mu se obraćate.
Medicinski diazotoksid treba koristiti sve vreme trajanja procedure ili koliko god je potrebno da se postigne analgetičko dejstvo.
Medicinski diazotoksid ne treba primenjivati u koncentracijama većim od 70-75 volumenskih procenata, da bi se osigurala bezbedna frakcija kiseonika u mešavini. Kod pacijenata sa kompromitovanom oksigenacijom, može biti potreban udeo kiseonika veći od 30%. Medicinski diazotoksid se može primenjivati do 6 sati bez praćenja hematoloških parametara kod pacijenata koji nemaju faktore rizika.
Medicinski diazotoksid se primenjuje inhalaciono putem maske koja se stavlja na lice ili na nos. Medicinski diazotoksid ćete sami udahnuti (spontano disanje) ili će vam kod anestezije respirator/ventilator pomoći da ga udahnete.
/
Uvek se pridržavajte instrukcija medicinskog osoblja kada udišete Medicinski diazotoksid.
Visoke koncentracije azot-suboksida izazivaju nedostatak kiseonika (hipoksiju), koja može dovesti do gubitka svesti.
Ukoliko se javi hipoksemija kao rezultat visoke koncentracije azot-suboksida, potrebno je smanjiti koncentraciju ili prekinuti primenu. Sadržaj kiseonika treba povećati i prilagoditi tako da se povrati adekvatna oksigenacija pacijenta.
Ukoliko se tokom primene koncentracija za analgeziju jave znaci smanjene budnosti, ne reagujete adekvatno kada Vam se obraćaju ili na drugi način pokazujete znake izražene sedacije, treba odmah prekinuti primenu.
U zavisnosti od okolnosti, dobićete instrukcije da udišete svež vazduh ili će vam dodatno biti dat kiseonik.
Sadržaj kiseonika u Vašoj krvi biće konstanto praćen pomoću tzv. pulsoksimetra.
Mere opreza
- Pušenje i otvoren plamen su apsolutno zabranjeni u prostorijama gde se primenjuje Medicinski diazotoksid.
- Medicinski diazotoksid se primenjuje isključivo u medicinske svrhe.
Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
/
/
Lek Medicinski diazotoksid, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.
Moguća neželjena dejstva su klasifikovana prema sledećim sistemima organa i učestalosti pojavljivanja, pa mogu biti:
- veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek),
- česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek),
- povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek),
- retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek),
- veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek),
- nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka).
Česta:
- vrtoglavica, osećaj trovanja (samo kada se azot-suboksid primenjuje samostalno), mučnina i povraćanje.
Povremena:
- osećaj pritiska u srednjem uhu koji predstavlja posledicu dejstva leka Medicinski diazotoksid na povećanje pritiska u srednjem uhu.
- nadimanje u stomaku, usled toga što lek Medicinski diazotoksid polako povećava zapreminu gasa u Vašim crevima.
Veoma retka:
- dejstvo na koštanu srž i funkcije nervnog sistema (mijelopatija, polineuropatija) - što je posledica dejstva leka Medicinski diazotoksid na količinu vitamina B12 u organizmu. Ovo su veoma retka neželjena dejstva i verovatnoća ispoljavanja ovih neželjenih dejstava je proporcionalna vremenskom trajanju primene ovog leka. Ukoliko se lek Medicinski diazotoksid kod vas primenjuje u dužem vremenskom intervalu ili ako vam se daje ponovo u intervalima kraćim od 4 dana, Vaš lekar će verovatno uzeti od vas uzorak krvi da bi proverio Vašu krvnu sliku.
Nepoznata:
- smanjenje broja belih krvnih zrnaca (leukopenija), određene vrste anemije (megaloblastna anemija), psihološka dejstva kao što je psihoza.
Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, obratite se lekaru ili farmaceutu.
Potražite neki drugi lek