Midol


Aktivna supstanca: Acetilsalicilna kiselina

Midol tablete pripadaju grupi lekova koji imaju analgetska (otklanjaju bolove), antiinflamatorna (smanjuju
zapaljenje) i antipiretska (snižavaju telesnu temperaturu) svojstva. Ove tablete su namenjene lečenju:
glavobolje, zubobolje, neuralgije (bolova nervnog porekla), gušobolje ili menstrualnih bolova; simptoma
gripa, groznice, reumatskih bolova, išijasa (bol u leđima i nogama nervnog porekla), lumbago (bol u donjem
delu leđa), fibrozitis (mišićni reumatizam), bolova u mišićima. Takođe se koristi kao antitrombotik (smanjuje
verovatnoću nastanka tromba) posle infarkta miokarda, prolaznog ishemičnog napada, kod pacijenata sa
nestabilnom anginom pektoris. 



-ako ste dete i / ili adolescent do 16 godina, sa izuzetkom sprečavanja tromboze pri hiruškim zahvatima na srcu ili kod Kawasaki bolesti
-ako ste preosetljivi na acetilsalicilnu kiselinu ili neki drugi sastojak leka
-ako ste imali alergijske reakcije na salicilate ili druge nesteroidne antiinflamatorne lekove (NSAIL), uključujući astmatične napade, bronhospazam (suženje bronhija praćeno gušenjem), angioedem (otok lica, jezika i grkljana), urtikariju (koprivnjaču), rinitis (curenje nosa)
-ako ste imali ili imate čir na želucu i/ili dvanaestopalačnom crevu
-ukoliko imate povećanu sklonost ka krvarenju (hemofilija ili druga oboljenja zgrušavanja krvi)
-kod poremećaja u radu jetre i/ili bubrega
-kod teške srčane insuficijencije (srčana slabost)
-kod istovremene terapije metotreksatom u dozi 15 mg ili više nedeljno
-u toku poslednjeg tromesečja trudnoće.

Postoji određena veza između acetilsalicilne kiseline i Rejevog sindroma kada se daje deci. Rejev sindrom je veoma retko oboljenje koje prouzrokuje oštećenja mozga i jetre sa mogućim fatalnim ishodom. Iz ovog razloga, lek Midol ne treba davati deci mlađoj od 16 godina, osim ako to nije po savetu lekara.
Obavezno se konsultujte sa Vašim lekarom o upotrebi leka Midol:
-ako imate alergije (npr. reakcije na koži, svrab, koprivnjača) ili astmu, polensku kijavicu, polipe u nosu (oticanje sluzokože nosa), hronično oboljenje disajnih puteva
-ako ste preosetljivi na druge lekove protiv bolova i upale (nesteroidni antiinflamatorni lekovi - NSAIL) ili
antireumatske lekove ili imate neku drugu alergiju
-ako se istovremeno lečite antikoagulansima (lekovi protiv zgrušavanja krvi)
-ako vam je smanjena funkcija jetre i/ili bubrega
-pre hirurških intervencija (uključujući i manje hirurške intervencije kao što je vađenje zuba); vreme krvarenja se može produžiti - obavestite lekara ili stomatologa ako ste uzeli lek Midol
-kod dojenja i trudnoće (prvo i drugo tromesečje)
Ostale mere predostrožnosti
Dugotrajna ili suviše česta upotreba lekova protiv bolova (analgetika) za lečenje glavobolje može je pogoršati.
Uobičajena upotreba analgetika može dovesti do trajnog oštećenja bubrega sa rizikom od bubrežne insuficijencije (analgetska nefropatija). Rizik je naročito veliki kada se korisiti nekoliko različitih analgetika uporedo.
U malim dozama acetilsalicilna kiselina smanjuje izlučivanje mokraćne kiseline. Ovo može kod predisponiranih pacijenta dovesti do napada gihta.
Kod dugotrajne primene acetilsalicilne kiseline, stariji pacijenti moraju biti pod lekarskom kontrolom.
Kod pacijenata sa teškom deficijencijom enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaze (G6PD), acetilsalicilna kiselina može indukovati hemolizu ili hemolitičku anemiju (krvarenje i pad broja crvenih
krvnih zrnaca – eritrocita). Faktori koji mogu da povećaju rizik od hemolize su npr. primenjene visoke doze leka, groznica ili akutne infekcije.

Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta, homeopatske lekove ili visoke doze vitamina.
Istovremena upotreba sa Midol tabletama (acetilsalicilnom kiselinom) povećava efekat, i može povećati rizik od neželjenih dejstava sledećih lekova:
-Lekova koji inhibiraju zgrušavanje krvi, npr. kumarin, heparin. Acetilsalicilna kiselina može povećati rizik od krvarenja kada se uzima pre terapije za rastvaranje krvnih ugrušaka. U tom slučaju treba obratiti pažnju na znake spoljašnjeg ili unutrašnjeg krvarenja, na primer modrice.
-Inhibitora agregacije trombocita (lekova koji zaustavljaju lepljenje i grupisanje krvnih pločica) npr. tiklopidin, klopidogrel.
-Kortikosteroidi (izuzetak je kortizon u supstitucionoj terapiji Adisonove bolesti ili primenjen na kožu) ili alkohola; povećan je rizik od nastanka/pogoršanja gastrointestinalnog čira i krvavljenja.
-Ostalih nesteroidnih analgetika /antiflogistika (NSAIL - lekova za terapiju upale i bola), pri dozama od 3 g acetilsalicilne kiseline dnevno (što odgovara 10 tableta).
-Digoksina (leka koji se koristi za jačanje srčanog mišića), barbiturata i litijuma (lekovi za terapiju nekih psihičkih oboljenja).
-Antidijabetika (lekova koji se koriste za snižavanje nivoa glukoze u krvi): nivo glukoze u krvi se može dodatno smanjiti.
-Metotreksata (leka koji se koristi u terapiji kancera i kod izvesnih reumatskih bolesti).
-Valproinske kiseline (leka koji se koristi u terapiji epilepsije).
-Hemoterapeutika - sulfonamida uključujući i kotrimoksazol (koristi se u terapiji nekih infekcija).
-Trijodtironina (korisiti se u terapiji štitne žlezde).
-Selektivnih inhibitora preuzimanja serotonina (SSRI) (lekova koji se koriste u terapiji depresije).
Upotreba leka Midol umanjenje efekat sledećih lekova:
-Diuretika (lekova koji se koriste za povećanje izlučivanja urina), pri dozama od 3 g acetilsalicilne kiseline dnevno (što odgovara 10 tableta).
-ACE inhibitora (lekova koji se koriste za snižavanje krvnog pritiska), pri dozama od 3 g acetilsalicilne kiseline dnevno (što odgovara 10 tableta).
-Urikozurika (lekova koji se koriste u terapiji gihta kao što su probenecid, benzbromaron, sulfinpirazon).
Antacidi (lekovi koji se koriste kod povećane koncentracije želudačne kisleine) mogu smanjiti, željenu visoku koncentraciju salicilata u krvi.
Pacijenti ne treba da primenjuju lek Midol zajedno sa bilo kojim gore pomenutim lekom, osim ukoliko to nije posebna preporuka lekara

Ne preporučuje se upotreba leka sa alkoholom zbog povećanog rizika od oštećenja sluznice želuca i krvarenja iz gastrointestinalnog trakta.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Lek Midol ne smete uzimati u toku poslednja tri meseca trudnoće.
Potrebno je da se konsultujete sa Vašim lekarom ukoliko želite da upotrebljavate Midol tablete u toku prvih šest meseci trudnoće.
U periodu dojenja se ne preporučuje primena leka Midol pošto male količine salicilata i njihovih metabolita prelaze u majčino mleko.

Midol ne utiče na psihofizičku sposobnost prilikom upravljanja motornim vozilom ili mašinama

Uvek uzimajte lek tačno kako Vam je lekar preporučio i ne prekidajte lečenje ukoliko Vam Vaš lekar ne kaže da to uradite. Ukoliko mislite da lek Midol suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.
Oralna primena.
Doziranje
Odrasli, uključujući starije osobe: 1- 2 tablete (300 mg – 600 mg) na svaka 3 – 4 sata, po potrebi, do najviše 12 tableta (3,6 g) dnevno, u podeljenim dozama.
Deca: Lek ne treba davati deci mlađoj od 16 godina, osim ako je to posebno indikovano (na pr. Kawasaki bolest, prevencija tromboze u kardijalnoj hirurgiji).
Antitrombotsko dejstvo: kao antitrombotik posle infarkta miokarda, prolaznog ishemičnog napada, kod pacijenata sa nestabilnom anginom pektoris, preporučena doza je 300 mg dnevno. 

Lek ne treba davati deci mlađoj od 16 godina, osim ako je to posebno indikovano (na pr. Kawasaki bolest, prevencija tromboze u kardijalnoj hirurgiji).

Ukoliko ste Vi (ili neko drugi) progutali mnogo tableta istovremeno ili mislite da je dete progutalo neku
tabletu, odmah kontaktirajte neku medicinsku ustanovu ili razgovarajte sa Vašim lekarom. U slučaju predoziranja javljaju se: zujanje u ušima, vrtoglavica, ubrzano disanje, promene u nivou određenih hemijskih materija u organizmu (poremećaj acido-bazne ravnoteže), oštećenje funkcije srca i bubrega, groznica, koma.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!
Ukoliko ste preskočili da uzmete dozu leka, uzmite je što je pre moguće. Međutim, ukoliko se približilo vreme za uzimanje sledeće doze, nastavite sa uzimanjem leka po preporučenom režimu. 

Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu

Lek Midol, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod  svih.
Navedena neželjena dejstva obuhvataju sva prijavljena neželjena dejstva nastala tokom lečenja acetilsalicilnom kiselinom, uključujući i ona tokom dugotrajne terapije velikim dozama kod
reumatskih bolesti. Procena učestalosti, osim izolovanih slučajeva, bazirana je na kratkoročnoj upotrebi dnevnih doza do 3 g acetilsalicilne kiseline.
Sledeća skala učestalosti se koristi za procenu frekvencije neželjenih dejstava:
Veoma često: više od 1 od 10 tretiranih pacijenata
Često: više od 1 u 100 tretiranih pacijenata
Povremeno: više od 1 pacijenta u 1000 tretiranih
Retko: više od 1 pacijenta u 10.000 tretiranih
Veoma retko:1 ili manje u 10.000 tretiranih pacijenata, uključujući izolovane slučajeve
Poremećaji na nivou krvi i limfnog sistema
Prijavljenja su retka do veoma retka ozbiljna krvarenja, kao što su krvarenja u gastrointestinalnom traktu ili na mozgu (naročito kod pacijenata sa nekontrolisanom hipertenzijom – visokim krvnim pritiskom i/ili kod pacijenata koji istovremeno uzimaju antikoagulanse), koja u pojedinačnim slučajevima mogu biti opasna po život.
Moguće je produženje vremena krvarenja (npr. krvarenje iz nosa i desni, pojačano stvaranje modrica, krvarenje iz genitourinarnog trakta). Ovaj efekat može da traje 4 do 8 dana nakon upotrebe.
Zabeleženi su slučajevi hemolize i hemolitičke anemije kod pacijenata sa teškim oblicima deficijencije glukoza-6-fosfat dehidrogenaze (G6PD).
Gastrointestinalni poremećaji (organi za varenje)
Često: Gastrointestinalni poremećaji kao što su gorušica, mučnina, povraćanje, bol u stomaku.
Retko: Gastrointestinalno krvarenje (koje u veoma retkim slučajevima dovodi do anemije - malokrvnosti usled nedostatka gvožđa); gastrointestinalni ulkusi (čirevi na želucu i/ili
dvanaestopalačnom crevu, gde u veoma retkim slučajevima može doći do perforacija – pucanja čira, praćenog krvarenjem).
Ukoliko se jave crne stolice ili povraćate krv, što su znaci ozbiljnog želudačnog krvarenja, morate odmah konsultovati lekara.
Veoma retko: Povišene vrednosti enzima jetre.
Poremećaji nervnog sistema
Glavobolja, vrtoglavica, poremećaj sluha, tinitus (zujanje u ušima) i mentalna konfuzija
(ošamućenost, zbunjenost), mogu biti znaci predoziranja.
Reakcije preosetljivosti
Povremeno: Reakcije preosetljivosti na koži (koprivnjača, osip).
Retko: Teške i ozbiljne reakcije preosetljivosti kao što su ozbiljne reakcije na koži (multiformni eksudativni eritem), anafilaktička reakcija (najteži oblik alergijske reakcije na lek praćen padom
krvnog pritiska, otežanim disanjem i gušenjem), rinitis (zapaljenje sluznice nosa), nazalna kongestija (curenje iz nosa), angioedem (oticanje lica, jezika i grkljana), bronhospazam (suženje bronhija praćeno gušenjem, naročito kod astmatičara).
Poremećaji na nivou bubrega i urinarnog sistema
Zabeleženi su slučajevi bubrežnog oštećenja i akutne bubrežne insuficijencije.
Postoji određena veza između acetilsalicilne kiseline i Rejevog sindroma kada se daje deci. Rejev sindrom je veoma retko oboljenje koje prouzrokuje oštećenja mozga i jetre sa mogućim fatalnim ishodom.
Ukoliko primetite bilo koje simptome koji bi mogli biti neželjena reakcija leka Midol, a nisu pomenuti u uputstvu, obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta. 

Potražite neki drugi lek