Milgamma N


Aktivne supstance: Tiamin, Piridoksin hlorid, Cijanokobalamin

Lek Milgamma N sadrži tiamin (Vitamin B1), piridoksin (Vitamin B6) i cijanokobalamin (Vitamin B12).
Lek Milgamma N se koristi kod oboljenja nervnog sistema uzrokovanih potvrđenim nedostatkom vitamina B1, B6 i B12, koja se ne može korigovati ishranom.



- ukoliko ste alergični (preosetljivi) na tiamin (vitamin B1), piridoksin (vitamin B6), cijanokobalamin (vitamin B12) ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka;
- u slučaju teških poremećaja u sprovodnom sistemu srčanog mišića ili akutne dekompenzovane srčane slabosti;
- u toku trudnoće i dojenja.
Obzirom da sadrži benzilalkohol, lek Milgamma N se ne sme primenjivati kod novorođenčadi i kod prevremeno rođene dece. 

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Milgamma N.
Lek Milgamma N, rastvor za injekciju mora da se primeni isključivo intramuskularno (duboko u mišić), a ne intravenski. U slučaju nehotično primenjene intravenske injekcije, potreban je nadzor lekara i bolnički uslovi zavisno od težine simptoma.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceutu ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Tiamin se razgrađuje potpuno u rastvorima koji sadrže sulfite. Moguće su interakcije sa izonijazidom, Dpenicilaminom, cikloserinom, epinefrinom, norepinefrinom i sulfonamidima.
Drugi vitamini se inaktiviraju u prisustvu razgradnih produkata tiamina.
Terapijske doze vitamina B6 mogu da umanje trepijsko dejstvo L-dope.
Istovremenu primenu piridoksina i same levodopa bez inhibitora dopa-dekarboksilaze treba izbegavati.

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što primite ovaj lek.
Lek Milgamma N se ne sme primenjivati tokom trudnoće i dojenja.

Nije utvrđen uticaj leka Milgamma N, rastvora za injekciju, na sposobnost prilikom upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.

Ovaj lek ćete dobijati uvek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom.
Preporučena doza je:
U jako izraženim i akutnim bolnim stanjima početna doza je 1 injekcija (2 mL) na dan da bi se brzo postigla visoka koncentracija leka u krvi. Nakon što se akutno stanje poboljšalo i u slučajevima manje izražene bolesti daje se 1 injekcija 2 do 3 puta nedeljno.
Medicinski nadzor terapije preporučuje se na nedeljnom nivou. Prelazak na oralnu terapiju treba sprovesti što je pre moguće.
Primena kod dece i adolescenata
Nema dovoljno studija o primeni leka Milgamma N kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina.Zbog toga, lek Milgamma N ne treba primenjivati u ovoj uzrasnoj grupi.
Način primene
Rastvor za injekciju se primenjuje duboko u mišić (i.m.).
Upozorenja u slučaju nehotično primenjene intravenske injekcije
Milgamma N treba da se primenjuje kao intramuskularna injekcija (i.m.), a ne kao intravenska injekcija (i.v.).
U slučaju nehotično primenjene intravenske injekcije, potreban je nadzor lekara i bolnički uslovi, zavisno od težine simptoma.
U intervalima između injekcija, za period posle terapije injekcijama i u manje izraženim slučajevima, uzimati 1 obloženu tabletu leka Milgamma 100, 3 puta dnevno.

Nema dovoljno studija o primeni leka Milgamma N kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina.Zbog toga, lek Milgamma N ne treba primenjivati u ovoj uzrasnoj grupi.

Ovaj lek ćete dobijati pod nadzorom lekara, tako da je malo verovatno da će doći do predoziranja. 

Ovaj lek se primenjuje pod nadzorom medicinskog osoblja i mala je verovatnoća da će neka doza biti izostavljena. Međutim, recite Vašem lekaru ili bolničkom farmaceutu, ako mislite da su zaboravili da Vam
daju dozu leka.

Ukoliko prekinete sa terapijom, rizikujete da terapija bude neuspešna. Vaš lekar će odlučiti kada je potrebno prekinuti sa primenom leka.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Reakcije preosetljivosti (osip, otežano disanje, stanje šoka, angioedem). U retkim slučajevima, benzilalkohol može da prouzrokuje reakcije preosteljivosti.
U slučaju pojave reakcije preosetljivosti moraju da se preduzmu hitne medicinske mere.
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
ubrzan rad srca (tahikardija), naleti znojenja, akne, reakcije na koži sa svrabom i koprivnjačom.
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
vrtoglavica, pospanost. Dugotrajna primena, tokom perioda dužeg od šest meseci, može da izazove periferne senzorne neuropatije;
usporen rad srca (bradikardija), poremećaji srčanog ritma;
povraćanje; grčevi;
Sistemske reakcije su moguće usled brzog nastalog dejstva (slučajna intravenska reakcija, injekcija u veoma prokrvljeno tkivo) ili predoziranje;
žarenje na mestu primene injekcije.

Potražite neki drugi lek