Nafazol


Aktivna supstanca: Nafazolin

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 0,05% i 0,1%

Brzo ublažavanje simptoma zapušenog nosa kod rinitisa i rinosinuzitisa



- Preosetljivost na aktivnu supstancu nafazolin ili na neku od pomoćnih supstanci leka 
- Pacijenti sa inflamacijom ili lezijama nosne sluznice ili kože oko nozdrva, uključujući suvu nosnu sluznicu sa ili bez krusti (rhinitis sicca)
- Pacijenti nakon transsfenoidalne hipofizektomije ili druge operacije prilikom koje je izložena dura mater
- Pacijenti koji su na terapiji inhibitorima monoaminooksidaze (MAOI) i tokom 14 dana od prestanka uzimanja ovih lekova
- Pacijenti sa glaukomom zatvorenog ugla

Ovaj lek sme da se primenjuje samo nakon pažljivog razmatranja koristi i rizika kod pacijenata:
- koji su na terapiji lekovima koji eventualno dovode do povećanja vrednosti krvnog pritiska
- sa povišenim intraokularnim pritiskom, naročito kod glaukoma zatvorenog ugla
- sa teškim kardiovaskularnim bolestima (npr. koronarna bolest srca, hipertenzija)
- sa feohromocitomom
- sa porfirijom
- sa poremećajem metabolizma (npr. hipertireoza, dijabetes)
- sa hiperplazijom prostate
Propisana doza se ne sme prekoračiti.
Lek ne treba koristiti duže od 5 uzastopnih dana kako ne bi došlo do povratnog efekta (rebound fenomen), odnosno rinitisa izazvanog lekom. Ukoliko, nakon 3-5 dana simptomi i dalje traju ili ukoliko dođe do pogoršanja ili se pojave novi simptomi, treba prekinuti primenu leka i obratiti se lekaru.
Dugotrajna upotreba i predoziranje simpatomimetskim nazalnim dekongestivima može dovesti do reaktivne hiperemije sluzokože nosa. Povratni efekt može dovesti do opstrukcije disajnih puteva, što zatim dovodi do toga da pacijenti upotrebljavaju lek ponovo, pa čak i neprestano. Posledice su hronični otoci (rhinitis medicamentosa) sve do
atrofije sluzokože nosa.
Lekar ili farmaceut treba da se pobrinu da pacijent istovremeno ne uzima više preparata koji sadrže simpatomimetike i za oralnu i za lokalnu primenu (preparati za nos, oči).
Potrebno je izbegavati direktan kontakt s očima.
Primena leka Nafazol 0,05%, kapi za nos, ne preporučuje se kod dece mlađe od 7 godina. Lek Nafazol 0,1%, kapi za nos, nije namenjen za primenu kod dece.

Simpatomimetike kao što je nafazolin ne treba davati pacijentima koji su na terapiji inhibitorima monoaminooksidaze (MAOI) ili tokom 14 dana od prestanka uzimanja ovih lekova, jer postoji rizik od razvoja
hipertenzije i hipertenzivne krize. Rizik od pojave hipertenzije i aritmija povećan je kada se triciklični antidepresivi primenjuju zajedno sa simpatomimeticima. Simpatomimetici, uključujući nafazolin, mogu da smanje efikasnost beta blokatora, metildope ili drugih antihipertenzivnih lekova. Kada se simpatomimetici primenjuju zajedno sa antiparkinsonicima kao što je bromokriptin, može doći do povećanja kardiovaskularne toksičnosti (aditivni efekat).

Studije ispitivanja reproduktivne toksičnosti na životinjama i odgovarajuće kontrolisane kliničke studije kod trudnica nisu sprovedene. Lek ne treba primenjivati tokom trudnoće, pošto ne postoji dovoljno podataka o efektima
nafazolina na plod.
Nije sa sigurnošću utvrđeno da li se nafazolin ili njegovi metaboliti izlučuju u mleko dojilje.
Primena ovog leka tokom trudnoće i dojenja je dozvoljena samo ukoliko postoji jasna i neophodna potreba, kada terapijska korist za majku prevazilazi potencijalni rizik za plod, odnosno odojče, uz preporuku i nadzor lekara. Pre primene ovog leka tokom trudnoće i dojenja potrebno je posavetovati se sa lekarom.

Pri upotrebi leka u skladu sa priloženim uputstvom, ne očekuje se smanjenje sposobnosti upravljanja motornim vozilima i mašinama. 

U svaku nozdrvu primeniti 1 do 2 kapi 0,1% rastvora na 6 do 8 sati, ali ne češće od 6 sati.

Primena leka Nafazol 0,05%, kapi za nos, ne preporučuje se kod dece mlađe od 7 godina.
Kod dece uzrasta od 7 do 12 godina primeniti 1 kap 0,05% rastvora u svaku nozdrvu, na 8 sati.
Kod dece starije od 12 godina primeniti 1-2 kapi 0,05% rastvora u svaku nozdrvu, na 6 do 8 sati, ali ne češće od 6 sati.
Ukoliko nakon 3-5 dana simptomi i dalje traju, treba prekinuti primenu leka i obratiti se lekaru.
Lek ne treba koristiti duže od 5 dana uzastopno kako ne bi došlo do rebound efekta, odnosno pojave rinitisa izazvanog lekom. 

Najčešće zabeležena neželjena dejstva su: pečenje, pojačan sekret iz nosa, kijanje, žarenje.
Lek Nafazol, kapi za nos, može pre svega kod osetljivih pacijenata da izazove privremene lake nadražaje (pečenje ili suvoća nosne sluzokože). Često nakon smanjivanja dejstva može da dođe do pojačanog otoka sluzokože (reaktivna hiperemija). Povremeno može doći do krvarenja iz nosa.
Dugotrajna ili česta upotreba, kao i veće doze simpatomimetskih nazalnih dekongestiva (uključujući nafazolin) mogu da dovedu do intranazalnog pečenja ili sušenja sluzokože, kao i reaktivne kongestije sa medikamentoznim rinitisom. Ovaj efekt može da nastupi već posle sedmodnevnog tretmana i nakon produžavanja primene može da
izazove trajno oštećenje sluzokože sa formiranjem krusti (rhinitis sicca).
Vrlo retko mogu da se ispolje sistemski efekti usled nadražaja simpatičkog nervnog sistema, kao što su nervoza, pojačano znojenje, glavobolja, vrtoglavica, nesanica, umor, tremor, lupanje srca, ubrzani puls, hipertenzija, srčane aritmije, što se posebno može ispoljiti kod predoziranja lekom, i to pre svega kod dece.
Imunološki poremećaji: reakcije preosetljivosti (osip, svrab, angioedem).
Gastrointestinalni poremećaji: mučnina, povraćanje.

Potražite neki drugi lek