Naltrexone
Aktivna supstanca: Naltrekson
Naltrexone je specifični dugodelujući antagonist opioida. Koristi se kao dodatna terapija u okviru sveobuhvatnog programa lečenja detoksikovanih zavisnika od opioida i zavisnika od alkohola, koji uključuje i psihološki nadzor, Naltrexone, film tableta od 50 mg, smanjuje rizik od recidiva zavisnosti i pomaže apstinentima koji su ranije zavisili od opioda i alkohola, da u apstinenciji i istraju.
Naltrexone smanjuje euforična osećanja koja se javljaju nakon uzimanja opioida i alkohola. U lečenju zavisnosti od opioida i alkohola, smanjiće želju za uzimanjem istih. Naltrexone ne izaziva zavisnost.
- Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na naltrekson hidrohlorid ili bilo koju od pomoćnih supstanci.
- Ukoliko imate akutni hepatitis.
- Ukoliko imate teški poremećaj funkcije jetre.
- Ukoliko imate teški poremećaj bubrežne funkcije.
- Ukoliko ste zavisnik od opioida i još uvek uzimate opioide, zbog moguće pojave akutnog apstinencijalnog sindroma.
- Ukoliko imate pozitivan rezultat screening testa na opioide ili je test provokacije naloksonom bio neuspešan.
- Istovremeno sa lekovima koji sadrže opioide.
- Ukoliko imate simptome akutnog apstinencijalnog sindroma.
Lečenje naltreksonom treba da započnu i nadziru odgovarajuće kvalifikovani lekari.
Nikada ne uzimajte opioide i alkohol nakon uzimanja tableta naltrexona. Iako će naltrekson sprečiti neke njihove efekte, ukoliko uzmete visoku dozu opioida može doći do poremećaja disanja i cirkulacije (trovanje opioidima).
Nemojte koristiti Naltrexone ukoliko ste još uvek zavisnik od opioida, jer će Naltrexone u tom slučaju izazvati teške, po život opasne simptome apstinencije.
Svakom lekaru koji Vas leči morate reći da uzimate tablete naltreksona.
Ukoliko Vam je potrebna anestezija u hitnim situacijama, u tu se svrhu ne sme primeniti opioidna anestezija. Za slučaj da Vam je ipak neophodna opioidna anestezija, doza opioida potrebna da se postigne željeni terapijski efekat može biti veća od uobičajene. U takvim slučajevima, depresija disanja i dejstva na cirkulaciju biće izraženiji i dugotrajniji.
Nemojte pokušavati da prevaziđete blokadu postignutu naltreksonom primenom velikih doza opioida jer one mogu i nakon prestanka lečenja naltreksonom dovesti do akutnog predoziranja opioidima, sa ozbiljnim posledicama.
Naltrekson se eliminiše iz organizma preko jetre i bubrega. Poremećaji funkcije jetre su česti kod zavisnika od opioida i alkohola. Vaš doktor će sprovoditi kontrolu funkcije jetre pre i za vreme terapije.
Ukoliko radite bilo kakve analize krvi, obavestite lekara da koristite naltrekson, jer ovaj lek može uticati na rezultate testova funkcije jetre.
Obavestite svog lekara ako uzimate, ili ste nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lekove koji se nabavljaju bez lekarskog recepta.
Čak i neki lekovi koji se često koriste mogu sadržati opioide i neće delovati ukoliko uzimate naltrekson.
U slučaju da su Vam potrebni lekovi za kašalj, proliv, ili lekovi protiv bolova, obavestite lekara da koristite naltrekson. Ovi lekovi mogu sadržati opioide, a upotreba lekova koji sadrže opioide tokom terapije naltreksonom je kontraindikovana.
Ukoliko je u hitnim situacijama ipak neophodno lečenje opioidima, doza opioida potrebna da se postigne željeni terapijski efekat može biti veća od uobičajene. U takvim slučajevima, pažljivo praćenje od strane lekara je apsolutno neophodno, jer pojava depresije disanja, kao i ostalih simptoma može biti izraženija i dugotrajnija.
Naltrexon ne stupa u interakciju sa hranom ili pićima.
Naltrekson se u periodu trudnoće i dojenja sme primeniti samo kada potencijalne koristi lečenja majke prevazilaze mogući rizik koje ono nosi.
Tokom trajanja lečenja, dojenje se ne preporučuje.
Ako ostanete u drugom stanju, obavezno obavestite Vašeg lekara.
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Naltrekson može izazvati vrtoglavicu i malaksalost, kao i smanjenje pažnje i pospanost, pa stoga može ugroziti mentalne i/ili fizičke sposobnosti potrebne za obavljanje potencijalno opasnih zadataka, kao što su upravljanje motornim vozilima ili rukovanje mašinama.
Tokom lečenja naltreksonom nemojte upravljati motornim vozilima i rukovati mašinama.
Upotreba kod odraslih:
Lek se primenjuje oralno.
Uvek sledite uputstva lekara i upotrebljavajte Naltrexone kako Vam je Vaš lekar rekao. Ukoliko niste sigurni, obavezno proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Preporučena početna doza naltreksona je 25 mg (pola tablete), nakon čega sledi uobičajena doza od jedne tablete na dan (50 mg naltrekson hidrohlorida).
Vaš lekar može propisati drugačije doziranje u zavisnosti od Vaših individualnih potreba.
Režim doziranja može se izmeniti u cilju poboljšanja komplijanse, tako da se lek primenjuje tri puta nedeljno, na sledeći način: 2 tablete (100 mg naltrekson hidrohlorida) ponedeljkom, 2 tablete (100 mg naltrekson hidrohlorida) sredom i 3 tablete (150 mg naltrekson hidrohlorida) petkom.
Dnevnu dozu od 150 mg naltreksona ne bi trebalo prekoračiti jer to može dovesti do povećane incidence neželjenih efekata.
S obzirom da je naltrekson dodatna terapija, kao i da trajanje procesa potpunog oporavka zavisnika od opioida i alkohola, varira od pacijenta do pacijenta, trajanje terapije naltreksonom nije izričito propisano. Prvenstveno treba računati s tim da će lečenje trajati tri meseca, ali se može ukazati i potreba za njegovim produženjem.
O dužini trajanja lečenja odlučiće Vaš lekar.
Upotreba kod starijih bolesnika:
Podaci o bezbednosti i efikasnosti leka Naltrexone kod starijih bolesnika su ograničeni.
Upotreba kod dece i omladine (<18 godina):
Naltrexone se ne preporučuje za primenu kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina s obzirom da nema dovoljno podataka o bezbednosti i efikasnosti njegove primene u ovoj starosnoj grupi.
Uvek sledite uputstva lekara i upotrebljavajte Naltrexone kako Vam je Vaš lekar rekao. Ukoliko uzmete više leka nego što Vam je propisano, odmah obavestite svog lekara ili farmaceuta, ili se obratite najbližoj službi hitne pomoći.
U slučaju predoziranja, bolesnike treba kontrolisati i simptomatski lečiti u zdravstvenim ustanovama u kojima im se može osigurati striktan nadzor.
Ukoliko ste zaboravili da uzmete jednu dozu, uzmite je čim se setite.
Propuštenu dozu moguće je nadoknaditi na način da se nakon toga svakodnevno uzima po jedna tableta leka, sve do dana kada je predviđeno njegovo ponovno uzimanje propisano protokolom lečenja.
Nikada ne uzimajte odjednom više od propisane doze.
Nakon prekida terapije naltreksonom vaša osetljivost na dejstvo opioida je pojačana, pa na taj način može doći do predoziranja, čak i ako uzmete uobičajenu dozu opioida, ili alkohola, što može imati ozbiljne posledice koje u ekstremnim slučajevima mogu biti i fatalne. To je zato što tokom uzimanja opioida stičete toleranciju na opioide i kada jednom prestanete, ta tolerancija se gubi.
Lek Naltrexone, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih pacijenata.
Najozbiljnija neželjena dejstva koja se javljaju kod pacijenata koji koriste Naltrexone uključuju depresiju, ideje o samoubistvu, pokušaje samoubistva i halucinacije. Iako su retka, ukoliko osetite bilo koje od ovih neželjenih dejstava, odmah kontaktirajte lekara ili farmaceuta i zatražite pomoć i podršku.
Sva neželjena dejstva su navedena ispod i klasifikovana su po učestalosti pojave:
- veoma česta (javljaju se kod više od 1 na 10 pacijenata),
- česta (javljaju se kod 1 do 10 na 100 pacijenata),
- povremena (javljaju se kod 1 do 10 na 1 000 pacijenata),
- retka (javljaju se kod 1 do 10 na 10 000 pacijenata),
- veoma retka (javljaju se ređe od 1 na 10 000 pacijenata),
- nije poznato (ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka).
Veoma česta:
- glavobolja, problemi sa spavanjem, nemir, nervoza, bol u trbuhu, grčevi u trbuhu, mučnina, nagon na povraćanje, bolovi u zglobovima i mišićima, malaksalost.
Česta:
- anksioznost, povećana energija, malodušnost, razdražljivost, promene raspoloženja, žeđ, ošamućenost, drhtavica, pojačano znojenje, vrtoglavica, pojačano suzenje oka, bol u grudima, proliv, zatvor, osip, zadržavanje mokraće, odložena ejakulacija, oslabljena polna moć, gubitak apetita.
Retka:
- depresija, ideje o samoubistvu, pokušaj samoubistva, govorne tegobe, poremećaji funkcije jetre.
Veoma retka:
- idiopatska trombocitopenička purpura, uznemirenost, euforija, halucinacije, tremor, egzantem.
Odmah obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ako bilo koje od ovih neželjenih dejstava postane ozbiljno, ili ukoliko primetite neželjeno dejstvo koje u ovom uputstvu nije navedeno.
Potražite neki drugi lek