Nipam


Aktivna supstanca: Nitrazepam

NIPAM® 5 mg tableta

NIPAM® tablete 5 mg sadrže nitrazepam, lek iz grupe benzodiazepina. Namenjen je za lečenje nesanice kod odraslih i posebnih oblika epilepsije kod dece.

Lek NIPAM® sadrži nitrazepam koji pojačava dejstva gama-aminobuterne kiseline (GABA), najvažnijeg inhibitornog neurotransmitera u centralnom nervnom sistemu. Nitrazepam pospešuje fiziološki mehanizam uspavljivanja blokiranjem podražaja koji dolaze iz osećajnih, osetilnih, autonomnih i motoričkih područja. Na taj način lek omogućuje brzo uspavljivanje, lagano buñenje i lagano ponovo zapadanje u san, te obezbeñuje normalne snove i osećaj svežine pri buñenju. Pored toga, nitrazepam umanjuje pojedine oblike epileptičkih aktivnosti mozga.

NIPAM® tablete namenjene su za lečenje:

  • Nesanice koju karakterišu otežano uspavljivanje, često buñenje tokom noći i/ili rano jutarnje buñenje, što je najčešće posledica psihičke prenadraženosti, strepnje, briga, konflikata, stresa ili umora;
  • Nesanice organskog porekla (kao dodatna terapija); 
  • Epilepsije kod dece (mioklonički napadi, Westov sindrom, Lennox-Gastautov sindrom).


Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.

KADA NE SMETE UZIMATI LEK

Ne uzimajte NIPAM® tablete:

·   Ako ste alergični na aktivne i/ili pomoćne komponente leka;

·  Ako ste alergični na druge lekove iz grupe benzodiazepina;

·  Ako imate teško oštećenje funkcije jetre;

·  Ako imate izražene smetnje u funkciji pluća (izražena respiratorna depresija, akutna plućna insuficijencija);

·  Ako imate miasteniju gravis (bolest koju karakteriše izražena slabost mišića);

·  Ako imate poteškoće s disanjem kada zaspite (tzv. sindrom apnee tokom spavanja).

Ne upotrebljavajte ovaj lek ako imate retki nasledni poremećaj netolerancije galaktoze, Lapp- deficit laktaze ili malapsorpciju glukoze-galaktoze, jer sadrži laktozu!

Potreban je poseban oprez tokom uzimanja NIPAM tableta kod starijih bolesnika, bolesnika sa smanjenim mentalnim sposobnostima, bolesnika sa izraženim smetnjama ličnosti, bolesnika sa glaukomom zatvorenog ugla, i kod obolele dece.

Obavestite svog lekara ako imate smetnje u radu bubrega, jetre, pluća i/ili štitne žlezde. U tom slučaju, lekar će prilagoditi doze Vašem stanju. Kod bolesnika sa teškim oštećenjem funkcije jetre primena leka se ne preporučuje.

Nitrazepam može izazvati pogoršanje porfirije, nasledne bolesti za koju je karakteristično nakupljanje porfirina u telu, pa je potreban poseban oprez pri primeni leka kod takvih bolesnika.

Ako u Vašoj istoriji oboljenja postoji evidencija o zloupotrebi alkohola i/ili droga, primena ovog leka zahteva konstantan nadzor lekara.

Ovaj lek nije namenjen za lečenje fobičnih i opsesivnih stanja, niti se primenjuje sam u lečenju depresije ili anksioznosti povezane sa depresijom.

Dodatni oprez zahteva primena leka kod psihičkih bolesnika, jer se mogu, iako retko, javiti reakcije suprotne od očekivanih (uzbuñenost, prekomerna aktivnost i agresivnost).

Zapamtite da trajanje terapije treba da bude što kraće. Lek ne bi trebalo uzimati duže nego što Vam je propisano. Duža primena leka smanjuje uspešnost u lečenju, zbog razvoja navike (tolerancija na lek).

Vaš lekar će Vam savetovati koliko dugo da uzimate ovaj lek, jer on može da dovede do fizičke i psihičke zavisnosti. Ako naglo prestanete uzimati lek, mogu se javiti simptomi apstinencije kao što su depresija, nervoznost, uznemirenost, napetost, smetenost, promene raspoloženja, nesanica, znojenje, proliv, glavobolja i mišićna slabost. Terapiju ovim lekom treba postepeno prekidati smanjivanjem doze, čime se mogućnost javljanja navedenih simptoma smanjuje na najmanju moguću meru.

Savetuje se da nakon uzimanja leka obezbedite sebi 7 do 8 sati neprekidnog sna. Ukoliko se probudite ranije, mogući su privremeni problemi sa pamćenjem.

U slučaju netolerancije na neke od šećera, obratite se vašem lekaru pre upotrebe ovog leka, jer se u njegovom sastavu nalazi laktoza.

Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.

Na delovanje NIPAM® tableta može uticati:

  • Uzimanje alkohola ili zloupotreba droga. U toku primene ovog leka ne pijte alkohol i ne
  • koristite droge i opojna sredstva;
  • Ako istovremeno uzimate druge lekove, uključujući i one koje Vam nije propisao Vaš lekar. Ovo je vrlo važno za Vas, jer jer istovremena primena drugih lekova može da poveća ili smanji delovanje Nipam tableta;
  • Primena sledećih lekova (povećanje delovanja nitrazepama): lekovi za smirenje, lekovi za lečenje depresije i nesanice, lekovi protiv straha, lekovi protiv bolova, lekovi za izazivanje anestezije (anestetici), lekovi koji se koriste za lečenje alergija (npr. hlorfeniramin), lekovi za lečenje epilepsije (kao što su fenitoin i fenobarbital);
  • Ako istovremeno pijete antibiotike kao što je rifampicin;
  • Istovremeno uzimanje preparata za smirenje koji sadrže valerijanu (npr. čaj ili kapi).


Konzumiranje alkohola utiče značajno na dejstvo leka! Bolesnici ne bi smeli uzimati konzumirati alkohol tokom lečenja lekom NIPAM®, jer se dejstvo leka time značajno pojačava.

Uzimanje hrane ne utiče značajno na dejstvo leka NIPAM®.

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

 Trudnoća

Nitrazepam prolazi placentarnu barijeru. Primena leka u prvom tromesečju trudnoće može biti povezana sa pojavom uroñenih mana, pa se smatra kontraindikovanom. Lek NIPAM® se u drugom i trećem tromesečju trudnoće može primeniti samo ukoliko dobrobit za majku nadmašuje mogući rizik za plod, što će proceniti Vaš lekar.

Ako Vam se tokom lečenja nitrazepamom ustanovi trudnoća, obavezno obavestite svog lekara o tome. Lekar će proceniti moguću dalju terapiju. Trudnoću treba pojačano i redovno kontrolisati, kako bi se na vreme ustanovila moguća delovanja leka na plod.

Dojenje

Nitrazepam prolazi u majčino mleko. Ako je dojilji preporučena terapija nitrazepamom, u toku primene leka treba prekinuti dojenje i primeniti alternativni režim ishrane dojenčeta.

Lek NIPAM snažno utiče na psihofizičke sposobnosti, pa za vreme terapije nije dozvoljeno upravljanje motornim vozilima i/ili rukovanje mašinama.

Ukoliko mislite da lek NIPAM®slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Vaš lekar će Vas posavetovati koliko dugo da uzimate lek NIPAM®. Ne prekidajte tretman prema vlastitoj odluci, čak i ako se osećate bolje, jer to može izazvati pogoršanje Vašeg zdravstvenog stanja. Uvek potražite savet svog lekara, a uzimanje leka ne prekidajte bez njegovog uputstva.

Preporučenu dozu leka savetuje se progutati s dovoljnom količinom tečnosti. Vaš lekar će Vam propisati odgovarajuću dozu u zavisnosti od prirode Vaših smetnji, Vašeg uzrasta ili telesne težine, te Vašeg odgovora na terapiju.

Nesanica

Zbog mogućeg razvoja tolerancije i zavisnosti, potrebno je primenjivati minimalne efektivne doze leka, kroz što kraće vremensko razdoblje, nakon čega dozu leka treba postepeno smanjivati do potpunog ukidanja. Za lečenje nesanice preporučuje se lek uzeti 30 minuta pre spavanja.

Odrasli

5 mg (1 tableta) pre spavanja. Prema potrebi, doza se može povećati na 10 mg nitrazepama (2 tablete) pre spavanja. Doza od 20 mg nitrazepama (4 tablete) pre spavanja može se, kada je potrebno, primeniti u stacionarnim zdravstvenim ustanovama.

Doziranje kod starijih bolesnika i bolesnika sa smanjenim mentalnim sposobnostima

Lečenje se počinje sa 2,5 mg nitrazepama (1/2 tablete) pre spavanja, a postepeno se može povećavati do najviše 5 mg (1 tableta) pre spavanja.

Doziranje kod bolesnika sa oslabljenom funkcijom bubrega, jetre i/ili štitne žlezde 

Preporučena doza iznosi 2,5 mg nitrazepama (1/2 tablete) pre spavanja.

Posebna napomena:

  • Lek treba oprezno primenjivati kod dece jer može uzrokovati teškoće pri gutanju i otežano disanje.
  • Obzirom da je lek NIPAM® pripremljen u formi tableta, nije prilagoñen za primenu u dece mlañe od 6 godina.


Nesanica

Zbog mogućeg razvoja tolerancije i zavisnosti, potrebno je primenjivati minimalne efektivne doze leka, kroz što kraće vremensko razdoblje, nakon čega dozu leka treba postepeno smanjivati do potpunog ukidanja. Za lečenje nesanice preporučuje se lek uzeti 30 minuta pre spavanja.

Deca

Bezbednost i efikasnost primene nitrazepama u terapiji nesanice nije potvrñena, pa se primena ovog leka kod dece ne preporučuje.

Epilepsija

Deca

Lek je namenjen za lečenje odreñenih oblika epilepsije kod dece (mioklonički napadi, Westov sindrom, Lennox-Gastautov sindrom).

Preporučena početna doza leka je 125 mikrograma po kilogramu telesne mase, 2 puta dnevno. Zavisno od terapijskog odgovora pacijenta doza se može postepeno povećavati na 250 do 500 mikrograma po kilogramu telesne mase, 2 puta dnevno (ili se ukupna dnevna doza leka može podeliti na 3 pojedinačne doze i na taj način primeniti).

Posebna napomena:

  • Lek treba oprezno primenjivati kod dece jer može uzrokovati teškoće pri gutanju i otežano disanje.
  • Obzirom da je lek NIPAM® pripremljen u formi tableta, nije prilagoñen za primenu u dece mlañe od 6 godina.

 

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka NIPAM nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom!

 

Predoziranje nitrazepamom ispoljava se depresijom centralnog nervnog sistema različitog stepena, od usporenosti, mišićne slabosti i pospanosti do kome. Predoziranje lekom retko može biti opasno po život, ako se lek ne kombinuje s drugim lekovima koji izazivaju depresiju centralnog nervnog sistema i/ili alkoholom.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!

Nagli prekid terapije ovim lekom može izazvati pojavu simptoma apstinencije koji se obično javljaju 1 do 10 dana nakon prekida primene leka. Mogu se javiti glavobolja, nesanica, nemir, promene raspoloženja, poremećaj koncentracije, znojenje, strepnja, noćne more, mišićni grčevi, drhtanje, trnci, palpitacije i vrtoglavica .Retko se javljaju psihoza, delirijum ili konvulzije. Ako je potreban prekid primene nitrazepama, savetuje se dozu leka postepeno smanjivati do potpunog ukidanja.

Kao i svi lekovi i lek NIPAM® može ispoljiti neželjena dejstva.

Najčešća neželjena dejstva su pospanost tokom sledećeg dana, smetenost, umor, letargija, glavobolja, vrtoglavica, mišićna i opšta slabost, poremećaj ravnoteže ili koordinacije pokreta i smetnje vida. Anterogradna amnezija koju karakteriše nemogućnost stvaranja novih sećanja dogañaja nastalih od njezinog nastupanja može se javiti, posebno pri primeni većih doza leka.

Veoma retko se mogu javiti kožni osip, svrab, sniženje krvnog pritiska, promene libida, otežano

mokrenje, mučnina, povraćanje i nagli kratkotrajni gubitak svesti. Navedena neželjena delovanja javljuju se uglavnom na početku primene leka, a ublažuju se ili nestaju tokom lečenja.

Moguća je pojava psihijatrijskih i paradoksalnih reakcija, koje zahtevaju prekid terapije lekom. Primena nitrazepama u nekim slučajevima, čak i u terapijskim dozama, može izazvati fizičku i psihičku zavisnost.

 Ako primetite bilo koji simptom koji bi mogao biti neželjeno dejstvo na lek NIPAM®, a nije pomenut u ovom uputstvu, obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.

Potražite neki drugi lek