Novalgetol
Aktivna supstanca: Metimazol
Lek Novalgetol, rastvor za injekciju, sadrži aktivnu supstancu metamizol-natrijum koja spada u grupu analgetika (lekovi za ublažavanje bolova), derivata pirazolona.
Lek Novalgetol, rastvor za injekciju je namenjen samo za kratkotrajnu primenu kod jakih bolova (nakon trauma i operacije), kada se terapija drugim neopioidnim analgeticima pokaže neuspešnom.
Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, poremećaj metabolizma, preosetljivi
ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.
Lek Novalgetol ne smete primati:
- ako ste preosetljivi (alergični) na metamizol ili druge lekove iz grupe pirazolona (npr. fenazon, propifenazon) odnosno pirazolidine (npr. fenilbutazon, oksifenbutazon) - to se odnosi i na pacijente,
koji su npr. reagovali agranulocitozom nakon primene ovih supstanci - ili ste alergični na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka ;
- ako imate astmu uzrokovanu analgeticima ili poznatu preosetljivost na analgetike koja se manifestuje urtikarijom (koprivnjačom) i angioedemom (alergijska reakcija praćena oticanjem očnih
kapaka, usana, jezika, i grla koje uzrokuje teškoće pri disanju i gutanju). Ovo se odnosi na pacijente koji na lekove protiv bolova, kao što su salicilati, paracetamol ili npr. diklofenak, ibuprofen,
indometacin, naproksen, reaguju bronhospazmom (grč i sužavanje donjih disajnih puteva) ili drugim simptomima reakcije preosetljivosti;
- ako imate poremećaj funkcije koštane srži (npr. nakon lečenja citostaticima, tj. lekovima koji se primenjuju u terapiji raka) ili poremećaj stvaranja krvnih ćelija (poremećaj hematopoeznog sistema);
- ako imate urođeni nedostatak enzima glukoza-6-fosfat-dehidrogenaze (retka bolest metabolizma), jer postoji opasnost od pojave hemolize (razgradnje crvenih krvnih zrnaca);
- ako imate akutnu intermitentnu hepatičnu porfiriju (retka bolest metabolizma), zbog potencijalne opasnosti od izazivanja napada porfirije;
- ako imate nizak krvni pritisak ili slabu cirkulaciju;
- ukoliko ste trudni ili dojite. Lek Novalgetol se ne sme primenjivati kod dece mlađe od 18 godina.
Pri primeni ovog leka može se javiti agranulocitoza (potpuni nedostatak određene vrste belih krvnih zrnaca (granulociti)).
U slučaju bilo kakve nedoumice u vezi sa terapijom, neophodno je da zatražite savet svog lekara ili farmaceuta
Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek Novalgetol. Recite svom lekaru ukoliko imate ili ste nekada imali oboljenje jetre i/ili bubrega.
Lek Novalgetol, rastvor za injekciju sadrži derivat pirazolona, metamizol, koji može retko prouzrokovati reakcije opasne po život kao što su stanje šoka (naglo otkazivanje krvotoka) i agranulocitoza, koja se
manifestuje naglim pogoršanjem zdravstvenog stanja praćeno pojavom visoke telesne temperature sa bolovima u grlu i zapaljenjima u ustima, nosu i analno-genitalnoj regiji.
Ako se kod Vas ispolji alergija na lek (u vidu reakcije preosetljivosti), u opasnosti ste da na isti način reagujete i na druge lekove protiv bolova.
Ako na lek Novalgetol, rastvor za injekciju ispoljavate alergijske ili druge imunske (odbrambene) reakcije (npr. agranulocitoza), u opasnosti ste da na isti način reagujete na druge pirazolone i pirazolidine (hemijski srodne supstance).
Prilikom izbora načina primene leka treba imati u vidu da je davanje injekcije u venu ili mišić povezano sa većim rizikom od pojave reakcija preosetljivosti.
Ukoliko se jave znaci agranulocitoze ili trombocitopenije (smanjenje broja krvnih pločica), primena leka Novalgetol se mora odmah obustaviti.
Kod pacijenata koji su osetljivi i ne podnose lekove protiv bolova, naročito je povećan rizik od pojave teških reakcija preosetljivosti na lek Novalgetol.
Značajno je povećana opasnost od mogućih teških reakcija preosetljivosti na lek Novalgetol ukoliko imate neku od sledećih bolesti/nepodnošljivosti:
- nepodnošljivost lekova koji se koriste u terapiji bola i reumatskih oboljenja, koja se npr. ispoljava koprivnjačom praćenom svrabom kao i oticanjem mekih tkiva lica i vrata;
- bronhijalna astma, naročito ako istovremeno imate zapaljenje nosa i nosnih šupljina (rinosinuzitis), kao i polipe u nosu;
- dugotrajna (hronična) urtikarija (koprivnjača);
- preosetljivost na boje (npr. tartrazin) ili sredstva za konzerviranje (npr. benzoati);
- preosetljivost na alkohol. U tom slučaju već na male količine alkohola reagujete kijanjem, suzenjem i jakim crvenilom lica. To može ukazivati na do tada nepoznatu nepodnošljivost lekova protiv bolova.
Lek Novalgetol, rastvor za injekciju može izazvati pad krvnog pritiska (hipotenzivna reakcija). Pad krvnog pritiska se češće javlja u slučaju primene leka u vidu injekcije nego kada se npr. uzima tableta.
Opasnost od nastanka hipotenzije (pada krvnog pritiska) je povećana:
- kod suviše brzog davanja injekcije u venu;
- ako inače imate nizak krvni pritisak, izražen gubitak tečnosti (dehidracija), poremećaj ili otkazivanje cirkulacije (stanje početnog šoka npr. kod infarkta srca ili teških povreda);
- ako imate visoku telesnu temperaturu.
Stariji pacijenti
Lek Novalgetol treba sa posebnim oprezom primenjivati kod starijih pacijenata, jer može biti usporeno izlučivanje metabolita (produkata metabolizma) leka.
Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne uzimate, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Ovo je izuzetno važno jer uzimanje više od jednog leka u isto vreme može pojačati ili oslabiti dejstvo tih lekova.
Kod istovremene primene leka Novalgetol, rastvor za injekciju i hlorpromazina (lek za lečenje određenih psihijatrijskih bolesti) može doći do izraženog pada telesne temperature (teška hipotermija).
Lek Novalgetol, rastvor za injekciju može uticati na smanjenje koncentracije ciklosporina (lek koji se koristi nakon transplantacije ograna) u serumu. Neophodno je kontrolisati koncentraciju ciklosporina ukoliko se ova dva leka primenjuju istovremeno.
Poznato je za pirazolone (u koje spada i metamizol-natrijum) da može doći do uzajamnih dejstava sa određenim lekovima. Obavezno obavestite svog lekara ako ste na terapiji nekim od sledećih lekova:
- oralni antidijabetici (lekovi za snižavanje šećera u krvi);
- oralni antikoagulansi i niskomolekularni heparin (lekovi za sprečavanje zgrušavanja krvi);
- klopidogrel (lek za sprečavanje nastanka tromba);
- kortikosteroidi (lekovi koji se koriste kod stanja praćenih zapaljenskim procesom);
- penicilin i sulfonamidi (lekovi koji se koriste za lečenje infekcija);
- lekovi koji se koriste u terapiji visokog krvnog pritiska;
- litijum (lek koji se koristi u terapiji određenih psihijatrijskih bolesti);
- lekovi koji se koriste u terapiji nesanice i sedativi;
- lekovi koji se koriste u terapiji bola i zapaljenja (nesteroidni antiinflamatorni lekovi, kao što su fenilbutazon i indometacin);
- lekovi koji se koriste u terapiji raka ili određenih reumatskih oboljenja (metotreksat);
- diuretici (lekovi za izbacivanje viška tečnosti iz organizma);
Ako niste sigurni da li se nešto od navedenog odnosi na Vas, razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primite lek Novalgetol, rastvor za injekciju.
Nemojte konzumirati alkoholna pića tokom terapije lekom Novalgetol.
Lek Novalgetol se ne sme primenjivati u periodu trudnoće i dojenja.
Metamizol se izlučuje u majčino mleko i može uzrokovati neželjena dejstva kod odojčeta.
Lek može smanjiti psihofizičku sposobnost pacijenta i nepovoljno uticati na aktivnosti koje iziskuju povećanu pažnju, motoričku koordinaciju i brzo reagovanje (npr. upravljanje vozilom, rukovanje mašinama, rad na visinama), zato postoji relativna zabrana upravljanja vozilima i rukovanja mašinama
Novalgetol, rastvor za injekciju je namenjen za upotrebu kod odraslih.
Novalgetol, rastvor za injekciju će Vam primeniti lekar ili medicinska sestra.
Lek ćete primiti u obliku intramuskularne injekcije (u mišić) ili intravenske injekcije (u venu).
Intravenska injekcija se primenjuje polako, dok ste u ležećem položaju. Vaš lekar će Vam tokom primene injekcije kontrolisati krvni pritisak, broj otkucaja srca i disanje.
Novalgetol, rastvor za injekciju je namenjen samo za kratkotrajnu primenu.
Lekar će odlučiti koliko dugo treba da traje terapija i koja je doza odgovarajuća za Vas, u zavisnosti od prirode bolesti, težine Vašeg zdravstvenog stanja i individualnog odgovora na terapiju.
Lek Novalgetol se ne sme primenjivati kod dece mlađe od 18 godina
Ovaj lek ćete primiti pod nadzorom medicinskog osoblja, tako da nije verovatno da ćete primiti veću dozu od propisane.
U slučaju akutnog predoziranja lekom može doći do pojave mučnine, povraćanja, bolova u predelu trbuha, oštećenja funkcije bubrega, uključujući akutnu bubrežnu insuficijenciju (npr. intersticijalni nefritis). Retko može doći i do poremećaja na nivou centralnog nervnog sistema kao što su vrtoglavica, pospanost, grčevi, koma. Takođe može doći do pada krvnog pritiska, što može uzrokovati stanje šoka i poremećaj srčanog ritma (ubrzan srčani rad).
Ako sumnjate na predoziranje, obavestite odmah lekara, kako bi mogao da preduzme odgovarajuće
terapijske mere. Pored uobičajenih medicinskih postupaka, koristi se i hemodijaliza.
Nakon primene veoma velikih doza, izlučivanje jednog od proizvoda metabolizma (rubazonska kiselina) može prouzrokovati crvenu prebojenost urina. Ova pojava je prolazna i bezopasna.
Ukoliko imate dodatnih pitanja u vezi primene leka, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Vaš lekar ili medicinska sestra će se pobrinuti da redovno primite lek, tako da nije verovatno da će neka doza biti izostavljena. Međutim, recite Vašem lekaru ili medicinskoj sestri ako mislite da su zaboravili da Vam daju dozu leka.
O prekidu primene leka odlučuje Vaš lekar.
Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o upotrebi ovog leka obratite se Vašem lekaru.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Reakcije preosetljivosti se mogu javiti tokom primene odnosno neposredno posle aplikacije injekcije, ali i nekoliko sati kasnije. One se najčešće javljaju tokom prvog sata nakon primene leka.
Lakše alergijske reakcije se manifestuju tipično kao peckanje očiju, kašalj, curenje iz nosa, kijanje, osećaj teskobe u grudima, promene na koži i sluzokoži (svrab, peckanje, žarenje, crvenilo, otok, koprivnjača),
otežano disanje i ređe kao gastrointestinalne tegobe (mučnina i grčevi u stomaku).
Usled primene injekcije može se javiti bol na mestu uboda i lokalne reakcije,
Na pojavu prvih znakova reakcija preosetljivosti morate se odmah obratiti lekaru kako bi se pravovremeno obustavila primena leka Novalgetol, rastvor za injekciju.
Može se javiti alergijska reakcija praćena oticanjem očnih kapaka, usana, jezika, i grla koje uzrokuje teškoće pri disanju i gutanju (angioedem).
U najtežem slučaju može doći do razvoja teške alergijske reakcije (anafilaksa) koja je praćena osipom, oticanjem lica, zviždanjem u grudima, otežanim disanjem, padom krvnog pritiska, a može doći i do gubitka svesti, kome i smrtnog ishoda.
Takođe, odmah se obratite lekaru ukoliko primetite izražen osip na koži, koprivnjaču, crvenilo kože koje zahvata celo telo, težak svrab, plikove, ljuštenje i oticanje kože, zapaljenje mukoznih membrana (može da zahvati usne, oči, usta, nos i genitalije) jer ovo može ukazivati na razvoj teških alergijskih reakcija na lek
koje mogu ugroziti život (kao što su Stevens-Johnson-ov sindrom i toksična epidermalna nekroliza);
Pravovremeno obustavljanje terapije može biti od odlučujućeg značaja za oporavak.
Ako nastupe znaci agranulocitoze ili trombocitopenije (videti u nastavku), primena leka se obustavlja odmah i neophodna je kontrola krvne slike (uključujući i leukocitarnu formulu). Ne sme se čekati na rezultate laboratorijskih analiza, već treba hitno obustaviti primenu leka.
Takođe, lek ne sme da se primenjuje ukoliko se jave znaci bolesti koji mogu ukazivati na moguću agranulocitozu:
- neočekivano pogoršanje opšteg stanja (npr. povišena telesna temperatura, groznica, bolovi u vratu,
otežano gutanje);
- ako se telesna temperatura ne smanjuje ili se stalno vraća;
- ako nastanu bolne promene na sluzokoži, naročito u ustima, nosu i ždrelu ili u genitalnom i analnom predelu.
U nastavku su neželjena dejstva navedena prema učestalosti javljanja (uključujući i gore izdvojena neželjena dejstva):
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
- pad krvnog pritiska u toku i nakon primene injekcije leka;
- lokalizovani crveni osip na koži uzrokovan primenom leka (fiksni egzantem).
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
- smanjenje broja belih krvnih zrnaca (leukopenija);
- reakcije preosetljivosti, uključujući teške alergijske reakcije (angioedem, anafilaksa);
- osip praćen promenom boje kože i pojavom sitnih kvržica (makulopapulozni egzantem).
Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
- agranulocitoza ;
- trombocitopenija.
Agranulocitoza se manifestuje visokom telesnom temperaturom, groznicom, bolovima u vratu, tegobama pri gutanju kao i zapaljenjem sluzokože u predelu usta, nosa, ždrela i genitalno-analnoj regiji. Kod pacijenata koji primaju antibiotike (lekovi protiv infekcija), ovi znaci mogu biti veoma slabo izraženi.
Tipični znaci trombocitopenije su pojačana sklonost ka krvarenju i tačkasta krvarenja u koži i sluzokoži (petehije).
- Stevens-Johnson-ov sindrom i toksična epidermalna nekroliza;
- akutno pogroršanje funkcije bubrega; akutni intersticijalni nefritis;
- zapaljenje površinskih vena (flebitis);
- sindrom astme izazvan analgeticima;
- cirkulatorni šok (stanje šoka usled akutnog poremećaja cirkulacije).
Potražite neki drugi lek