Ofloxacin Stulln UD
Aktivna supstanca: Ofloksacin
Ofloxacin Stulln UD, 3 mg/mL, kapi za oči, rastvor
Lek Ofloxacin Stulln UD kapi za oči sadrže aktivnu supstancu ofloksacin koja pripada grupi lekova pod nazivom hinolonski antibiotici.
Namenjen je za lečenje infekcija spoljašnjeg dela oka kao što su:
- konjuktivitis (upala konjuktive)
- keratitis (upala rožnjače)
Potrebno je obratiti pažnju na zvanične smernice o pravilnoj primeni antibakterijskih lekova.
- ukoliko ste alergični (preosetljivi) na ofloksacin, druge lekove iz grupe hinolona ili bilo koju od pomoćnih supstanci u leku
Pre primene leka Ofloxacin Stulln UD posavetujte se sa Vašim lekarom ili farmaceutom:
- ukoliko se mnogo izlažete suncu ili UV-zračenju (npr. UV – lampe, solarijum itd.). Izlaganje sunčevoj svetlosti i UV zračenju treba da izbegavate tokom lečenja lekom Ofloxacin Stulln UD jer on povećava osetljivost na svetlost.
- ukoliko ste imali reakcije preosetljivosti na druge antibiotike iz grupe hinolona.
- ukoliko nosite kontaktna sočiva. Nošenje kontaktnih sočiva se ne preporučuje tokom lečenja infekcije oka.
Ovaj lek treba primenjivati sa oprezom kod pacijenata sa oštećenjem ili ulceracijom površine oka.
Kao i sa primenom drugih antibiotika, u toku dugotrajnog lečenja lekom Ofloxacin Stulln UD može doći do pojave rezistentnih (neosetljivih) patogena. Ukoliko se infekcija ovim pategenima javi kod Vas, Vaš lekar će preduzeti odgovarajuće mere.
Stevens-Johnson-ov sindrom (bolest kože i sluznice) je prijavljen kod pacijenata koji su bili na terapiji sa oftamološkim lekovima sa ofloksacinom kao i precipitacije na kornei, međutim kod oba stanja nije utvrđena uzročno-posledična veza.
Savetuje se oprez prilikom primene ovog leka kod pacijenata sa oštećenjima epitela rožnjače ili ulkusima rožnjače, usled rizika od pojave perforacije rožnjače.
Deca i adolescenti
Postoji ograničeno iskustvo sa upotrebom leka Ofloxacin Stulln UD kod dece. Posavetujte se sa svojim lekarom pre početka primene leka Ofloxacin Stulln UD kod dece.
Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Ukoliko uz ove kapi koristite i neke druge kapi ili masti za oči, potrebno je da napravite vremenski razmak od oko 15 minuta između primene dva leka. Mast za oči uvek treba staviti poslednje.
Nije primenljivo.
Kažite svom lekaru ukoliko ste trudni, mislite da ste trudni ili ukoliko dojite. Vaš lekar će vas posavetovati da li možete da koristite ovaj lek.
Može se javiti prolazno zamućenje vida nakon ukapavanja kapi u oko, u trajanju od nekoliko minuta. Ne preporučuje se upravljanje motornim vozilom i rukovanje mašinama dok se vid ne izbistri.
Lek Ofloxacin Stulln UD uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutim.
Za sve starosne grupe:
Ukapati 1 kap leka
- svaka 2 do 4 sata u konjuktivalnu kesu inficiranog oka/ očiju tokom prva dva dana
- tokom narednih dana nastaviti sa ukapavanjem 4 puta dnevno.
Obavestite svog lekara u slučaju da se infekcija oka pogorša ili se stanje ne poboljša u toku nekoliko dana od početka primene leka.
Sadržaj jednodoznog kontejnera je dovoljan za oba oka.
Trajanje lečenja
Nemojte koristiti ovaj lek duže od 14 dana.
Postoji ograničeno iskustvo sa upotrebom leka Ofloxacin Stulln UD kod dece. Posavetujte se sa svojim lekarom pre početka primene leka Ofloxacin Stulln UD kod dece.
Do sada nisu prijavljeni slučajevi predoziranja. Ukoliko ste stavili previše kapi u oko/oči, isperite ga/ih čistom vodom.
Ukoliko se jave sistemska neželjena dejstva usled nepravilne upotrebe ili slučajnog predoziranja ili unosa, treba ih tretirati sistemski. U tom slučaju, obratite se Vašem lekaru.
Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!
Uzmite lek čim se setite. Nakon toga nastavite sa primenom leka u istom intervalu kako je gore navedeno ili kako Vam je preporučio lekar.
U slučaju dodatnih pitanja ili nejasnoća vezano za upotrebu ovog leka, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.
Lek Ofloxacin Stulln UD, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.
Ukoliko se javi alergijska reakcija (uključujući i alergijsku reakciju oka), prestanite sa uzimanjem ovog leka i odmah se obratite lekaru. Učestalost pojave ovog neželjenog dejstva je nepoznata (učestalost se ne može proceniti na osnovu raspoloživih podataka).
Mogu se javiti sledeća neželjena dejstva:
Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
- Iritacija oka
- Nelagodnost u oku
Veoma retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
- Alergijske reakcije (uključujući i ozbiljne alergijske reakcije koje uzrokuju oticanje lica, usana, jezika, grla ili drugih delova tela, osip i svrab, teškoće u disanju i vrtoglavicu, anafilaktički šok).
Nepoznate učestalosti pojave (učestalost se ne može proceniti na osnovu raspoloživih podataka).
- Vrtoglavica
- Upala oka
- Zamućen vid
- Osetljivost na svetlost
- Oticanje oka, lica i područja oko oka
- Osećaj prisustva stranog tela u oku
- Suzenje oka
- Suvoća oka
- Bol u oku
- Alergijske reakcije u oku (uključujući i svrab oka i očnog kapka)
- Crvenilo očiju
- Mučnina.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).
Potražite neki drugi lek