Olanzapin Krka


Aktivna supstanca: Olanzapin

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 5mg, 7,5mg, 10mg, 15mg i 20mg

Olanzapin Krka spada u grupu lekova koji se nazivaju antipsihotici i koristi se za lečenje sledećih stanja:

  • Shizofrenija, bolest za koju je karakteristično da bolesnik čuje, vidi ili oseća stvari kojih nema, da ima pogrešna verovanja, da je neobično sumnjičav i da se povlači u sebe. Pacijenti sa ovom bolešću mogu da se osećaju depresivno, uznemireno ili napeto.
  • Umerenih do teških maničnih epizoda, stanja sa simptomima prevelike uzbuđenosti ili euforije (osećaj preterane sreće).

Pokazalo se da lek Olanzapin Krka sprečava ponovno javljanje ovih simptoma kod pacijenata sa bipolarnim poremećajem koji u maničnim epizodama reaguju na olanzapin.



  • Ako ste alergični (preosetljivi) na olanzapin ili bilo koju drugu pomoćnu supstancu ovog leka. Alergijske reakcije mogu da se pojave u vidu osipa, svraba, oticanja lica, oticanja usana ili u vidu kratkog daha. Ako Vam se to dogodi, obratite se lekaru.
  • Ako je kod Vas ranije utvrđeno da imate bolest oka, kao što je glaukom zatvorenog ugla (kojeg karakteriše povećani očni pritisak).

Razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom, pre nego što uzmete lek Olanzapin Krka.

  • Primena leka Olanzapin Krka kod starijih pacijenata sa demencijom se ne preporučuje zbog mogućih ozbiljnih neželjenih efekata.
  • Lekovi ove vrste mogu da izazovu neobične pokrete, uglavnom lica i jezika. Ako Vam se to dogodi posle dobijanja leka Olanzapin Krka, recite to svom lekaru.
  • Veoma retko, lekovi ove vrste izazivaju simptome kombinovane sa groznicom, ubrzanim disanjem, znojenjem, ukočenošću mišića, sanjivosti ili pospanosti. Ako vam se to dogodi, odmah se obratite svom lekaru.
  • Povećanje telesne mase je bilo primećeno kod pacijenata na terapiji lekom Olanzapin Krka. Vi i Vaš lekar treba redovno da kontrolišete Vašu telesnu masu.
  • Povišen nivo šećera u krvi i povišen nivo masti (triglicerida i holesterola) je primećen kod pacijenata koji su uzimali lek Olanzapin Krka. Vaš lekar treba da Vam proverava nivo šećera u krvi i određenih masti pre nego što počnete sa uzimanjem leka Olanzapin Krka kao i redovno tokom terapije.
  • Obavestite Vašeg lekara ako ste Vi ili neko drugi u Vašoj porodici ikada imali sklonost ka stvaranju krvnih ugrušaka, jer su lekovi poput ovog leka povezani sa mogućnošću stvaranja krvnih ugrušaka.

Ako imate neku od sledećih bolesti, recite to što pre svom lekaru:

  • Moždani udar ili „mini moždani udar“ (prolazni simptomi šloga)
  • Parkinsonovu bolest,
  • Probleme sa prostatom,
  • Vezana creva (paralitički ileus),
  • Oboljenje jetre ili bubreg,a
  • Poremećaj krvi,
  • Bolest srca,
  • Dijabetes(šećerna bolest),
  • Epilepsiju.

Ako patite od demencije, a imali ste moždani udar ili „mini moždani udar“, potrebno je da Vi ili Vaš staratelj to kažete Vašem lekaru.

Ako imate preko 65 godina, lekar može, za svaki slučaj, rutinski prati Vaš krvni pritisak.

Deca i adolescentni
Olanzapin Krka nije namenjena pacijentima mlađim od 18 godina.

Dok ste na terapiji lekom Olanzapin Krka, uzimajte druge lekove samo ako Vam lekar to kaže. Možete osećati pospanost ako lek Olanzapin Krka uzimate u kombinaciji sa antidepresivima ili lekovima koji se primenjuju u terapiji anksioznosti ili nesanice (trankilizeri).

Kažite svom lekaru ako uzimate ili ste donedavno uzimali bilo koji drugi lek.

Naročito je važno da obavestite lekara ako uzimate:

  • Lekove za Parkinsonovu bolest,
  • Karbamazepin (antiepileptik i stabilizator raspoloženja), fluvoksamin (antidepresiv) ili ciprofloksacincin (antibiotik) - možda će biti neophodna promena doze leka Olanzapin Krka.

Ako dobijate Olanzapin Krka, nemojte piti alkoholna pića, jer Olanzapin Krka i alkohol zajedno mogu kod Vas da izazovu osećaj pospanosti.

Ako ste trudni, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, recite to što pre svom lekaru. Ovaj lek ne bi trebalo da uzimate dok ste trudni, osim ako Vam je lekar propisao.

Lek ne bi trebalo da dobijate dok dojite, zato što male količine leka Olanzapin Krka mogu da pređu u mleko majke.

Sledeći simptomi se mogu primetiti kod novorođenčadi čije su majke uzimale lek Olanzapin Krka u poslednjem trimestru trudnoće (poslednja tri meseca trudnoće): drhtanje, ukočenost i/ili slabost mišića, pospanost, uznemirenost, problemi sa disanjem i teškoće pri hranjenju. Ukoliko Vaša beba ima bilo koji od ovih simptoma možda će biti neophodno da kontaktirate lekara. 


Dok dobijate Olanzapin Krka može se desiti da se osećate omamljeno ili pospano. Ako se budete tako osećali, nemojte upravljati motornim vozilom ili rukovati alatima i mašinama. Obratite se svom lekaru. 

Lek Olanzapin Krka uzimajte uvek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Lekar će Vam reći po koliko tableta Olanzapin Krka treba da uzimate i koliko dugo treba da nastavite da ih uzimate. Dnevna doza leka Olanzapin Krka je između 5 i 20 mg.

Ako se Vaši simptomi ponovo pojave, posavetujte se sa lekarom, ali nemojte da prekidate da uzimate lek, osim ako Vam lekar tako ne preporuči.

Prema uputstvu lekara, tablete Olanzapin Krka treba da uzimate jednom dnevno. Pokušajte da uzimate tablete svakog dana u isto vreme. Hrana nema uticaj na dejstvo leka.

Kako se upotrebljava lek Olanzapin Krka

Pažljivo rukujte tabletama Olanzapin Krka zato što se lako lome. Nemojte uzimati tablete vlažnim rukama zato što se mogu polomiti. Da biste izvadili tabletu iz pakovanja:

1. Uhvatite za blister i duž perforacije otkinite jedan deo blistera.
2. Na označenom mestu podignite foliju i pažljivo je skinite.
3. Tabletu izvadite iz blistera.
4. Stavite tabletu na jezik odmah nakon što ste je izvadili iz blistera.

Ona počinje da se rastvara u ustima posle nekoliko sekundi, a zatim je možete progutati s vodom ili bez nje. Usta moraju biti prazna pre nego što stavite tabletu na jezik. Tabletu možete staviti i u čašu vode. Odmah je popijte.

/

Pacijenti koji su uzeli više leka Olanzapin Krka nego što bi trebalo, imali su sledeće simptome: ubrzan rad srca, uznemirenost/agresivnost, problemi sa govorom, nevoljni pokreti (naročito lica i jezika) i snižen nivo svesti. Ostali simptomi mogu da budu: akutna zbunjenost, grčevi, napadi (epilepsija), koma, kombinacija groznice, ubrzanog disanja, znojenja, oticanja, ukočenosti mišića i ošamućenosti ili pospanosti, usporavanje disanja, aspiracija, povišen ili snižen krvni pritisak poremećaj srčanog ritma sa srčanim zastojem. Odmah se obratite svom lekaru ili najbližoj bolnici ako osetite bilo koji od navedenih simptoma. Lekaru pokažite pakovanje leka koji koristite.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek. Uzmite tabletu čim se setite. Nemojte uzimati dve dnevne doze u jednom danu.

Nemojte da prekinete da uzimate tablete samo zato što se osećate bolje. Važno je da tablete Olanzapin Krka nastavite da uzimate onoliko dugo vremena koliko je to lekar odredio.

Ako naglo prekinete da uzimate lek Olanzapin Krka, mogu da se pojave simptomi kao što su znojenje, nesanica, drhtanje, napetost ili mučnina i povraćanje. Možda će Vam lekar predložiti da dozu leka postepeno smanjujete pre nego što potpuno prekinete lečenje.

Ako imate bilo kakva dodatna pitanja o korišćenju ovog leka, obratite se lekaru ili farmaceutu.

Kao svi lekovi, i lek Olanzapin Krka može da izazove neželjena dejstva, mada se ona ne moraju javiti kod svakoga.

Odmah se obratite lekaru ako imate:
  • Neuobičajene pokrete (često neželjeno dejstvo koje se javlja kod 1 od 10 pacijenata) uglavnom lica ili jezika;
  • Krvne ugruške u venama (povremeno neželjeno dejstvo koje se javlja kod 1 od 100 pacijenata) naročito u nogama (simptomi uključuju otok, bol i crvenilo noge), koji se mogu kretati kroz krvne sudove i dospeti do pluća izazivajući bol u grudima i teškoće u disanju. Ukoliko primetite bilo koji od ovih simptoma odmah se obratite lekaru;
  • Kombinaciju groznice, ubrzanog disanja, znojenja, ukočenosti mišića i ošamućenosti ili pospanosti (učestalost pojavljivanja ovog neželjenog dejstva se ne može proceniti na osnovu raspoloživih podataka).

Veoma česta neželjena dejstva (javljaju se kod više od 1 na 10 pacijenata) uključuju porast telesne mase, pospanost, porast vrednosti prolaktina u krvi. Na početku lečenja, pojedini pacijenti mogu osetiti vrtoglavicu  ili nesvesticu (sa usporenim srčanim radom), naročito pri ustajanju iz ležećeg ili sedećeg položaja. Ovo je obično prolazno, ali ukoliko se to ne desi obratite se Vašem lekaru.

Česta neželjena dejstva (javljaju se kod 1 na 10 pacijenata) uključuju promene broja nekih ćelija krvi, masnoća na početku lečenja, povremeno povećanje enzima jetre; porast nivoa vrednosti šećera u krvi i mokraći, porast nivoa mokraćne kiseline i kreatinin fosfokinaze u krvi; pojačan apetit; ošamućenost; uznemirenost; tremor; nevoljni pokreti (diskinezija); zatvor; suva usta; osip; malaksalost; izraženi umor; zadržavanje vode u organizmu što dovodi do oticanja šaka, zglobova ili stopala; groznica; bol u zglobovima; seksualna disfunkcija kao što je smanjen libido kod žena i muškaraca ili erektilna disfunkcija kod muškaraca.

Povremena neželjena dejstva (javljaju se kod 1 na 100 pacijenata) uključuju alergijske reakcije (npr.oticanje usta i grla, svrab, osip); dijabetes ili pogoršanje šećerne bolesti, povremeno praćeno ketoacidozom (ketoni u krvi ili mokraći) ili koma; konvulzije (napadi), obično kod pacijenata koji su i ranije imali napade (epilepsiju); ukočenost mišića i grčevi (uključujući spazme mišića očiju što dovodi do kružnih pokreta očnih jabučica); problem sa govorom; usporen srčani rad; osetljivost na svetlost; krvarenje iz nosa; nadutost stomaka; gubitak pamćenja i zaboravnost; nemogućnost zadržavanja mokraće; nemogućnost mokrenja;
odsustvo ili smanjenje menstrualnog ciklusa; promene na dojkama kod muškaraca i žena, kao što je pojačano lučenje mleka kod žena, uvećanje dojki kod muškaraca.

Retka neželjena dejstva (javlaju se kod 1 na 1000 pacijenata) uključuju sniženje normalne telesne temperature; poremećaj srčanog ritma; iznenadna smrt nejasnog uzroka; zapaljenje pankreasa (gušterače) što ima za posledicu jak bol u stomaku, groznicu i mučninu; oboljenje jetre sa simptomima žute prebojenosti kože i beonjača; oboljenja mišića u vidu neobjašnjivog bola; produžena i/ili bolna erekcija.

Dok uzimaju olanzapin, kod starijih osoba sa demencijom, može se javiti moždani udar, zapaljenje pluća, nemogućnost zadržavanja mokraće, padovi, jak umor, halucinacije, povišena temperatura, teškoće sa hodanjem. Zabeleženo je i nekoliko fatalnih ishoda u ovoj grupi pacijenata.

Kod pacijenata sa Parkinsonovom bolešću lek Olanzapin Krka može da pogorša simptome. 

Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.

Potražite neki drugi lek