Orabloc


Aktivne supstance: Artikain hlorid, Adrenalin

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 40mg + 0,005mg i 40mg + 0,01mg

Orabloc je lokalni anestetik amidnog tipa za primenu kod terminalne i blok anestezije u stomatologiji.
On sadrži aktivne supstance artikain (lokalni anestetik) i epinefrin (adrenalin). Epinefrin (adrenalin) sužava krvne sudove i smanjuje protok krvi na mestu na kojem ste dobili injekciju od svog lekara (lokalna anemija), time smanjuje krvarenje u stomatološkim tretmanima i produžava efekat lokalnog anestetika.
Lek Orabloc je namenjen odraslima, adolescentima i deci uzrasta 4 godine i starijoj, za lokalnu anesteziju u stomatološkim tretmanima:
- operacije na kosti ili sluzokoži koje zahtevaju intenzivno smanjenje protoka krvi,
- operacije zubne pulpe (amputacija, ekstirpacija),
- uklanjanje polomljenih zuba (osteotomija),
- dugotrajne hirurške intervencije,
- oralna hirurgija kosti sa otvorenim desnima,
- uklanjanje ciste (šupljine u tkivu ispunjene tečnošću),
- operacije u području desni ili desnima na ivici zuba
- uklanjanje korena sa apcesom. 



- ako ste alergični na artikain ili druge lokalne anestetike amidnog tipa, na adrenalin (epinefrin) ili bilo koju drugu pomoćnu supstancu leka 
-ako patite od teških poremećaja srčanog ritma (npr.drugog i trećeg stepena AV bloka);
- ako imate jako nizak puls;
- ako patite od akutne srčane insuficijencije (akutne slabosti srca), na primer posle infarkta miokarda);
- ako imate jako nizak krvni pritisak;
- ako imate bronhijalnu astmu i patite od preosetljivosti na sulfite.
Deca uzrasta manjeg od 4 godine ne smeju primiti ovj anestetik.
S obzirom na prisustvo epinefrina (adrenelina) Orabloc se ne sme koristiti kod: - anestezije završnih nervnih grana,ako se lokalna anestezija primenjuje u terminalnoj oblasti (t.j. u oblasti koja
dobija krv od samo jedne arterijske grane); - pacijenata sa povišenim očnim pritiskom (glaukom); - pacijenata sa pojačanom funkcijom štitaste žlezde; - pacijenata sa ubrzanim srčanim radom ili apsolutnom aritmijom (paroksizmalna tahikardija); - pacijenata sa nekim oblikon poremećaja srčanog ritma (apsolutna aritmija sa visokim pulsom); - pacijenata koji su imali infarkt miokarda u predhodnih 3 do 6 meseci; - pacijenata koji su imali koronarnu “bypass“ operaciju u predhodna 3 meseca; - pacijenata koji uzimaju neki beta-blokator, kao što je propranolol. Postoji opasnost od hipertenzivne krize
(jako visok krvni pritisak) ili opasnog usporavanja pulsa. - pacijenata koji boluju od feohromocitoma (tumora nadbubrežne žlezde); - pacijenata koji imaju visok krvni pritisak; - pacijenata koji su na tretmanu određenim lekovima za lečenje depresije ili Parkinsonove bolesti (triciklični
antidepresivi, inhibitori MAO). Ovi lekovi mogu pojačati kardiovaskularne efekte adrenalina (epinefrina). Ovo može da se desi i do 14 dana nakon prestanka primene MAO inhibitora..
Lek Orabloc se ne sme dati intravenski.

Pre nego što primite lek Orabloc, razgovarajte sa stomatologom ili farmaceutom:
-ako imate nedostatak specifičnog enzima (deficit holinesteraze), Orabloc može da se daje jedino ako postoje ubedljive indikacije, pošto njegovo dejstvo može da bude produženo i može ponekad da bude isuviše jako.
-ako postoji lokalna upala ili infekcija na mestu primene leka Orabloc, dejstvo anestetika će biti znatno smanjeno.
Lek Orabloc možete primiti tek nakon pažljivog lekarskog pregleda, uz poseban oprez u slučajevima:
- patite od poremećaja zgrušavanja krvi,
-patite od teške insuficijencije bubrega ili jetre (npr. nefritisa ili ciroze jetre),
-istovremenog davanja halogenih inhalacionih anestetika (izvesni inhalacioni anestetici, kao što je halotan, mogu da dovedu do povećanja osetljivosti miokarda na kateholamine i tako ubrzaju nastanak aritmija nakon primene leka Orabloc
-postojanja epileptičkih napada tokom istorije bolesti (videti odeljak neželjenih dejstava leka).
Lek Orabloc možete primiti samo nakon pažljivog lekarskog pregleda, a Vaš stomatolog bi trebalo da razmotri mogućnost korišćenja Orabloca sa manjim sadržajem epinefrina (adrenalina), i to naročito kod pacijenata sa: -Kardiovaskularnim bolestima: - angina pektoris (poremećaj dotoka krvi u srce sa bolom i osećajem stezanja u grudima); - arteroskleroza (suženje arterija zbog plakova nastalih npr. usled povećanog taloženja masnoća u krvi ); - srčana insuficijencija (slabost srčanog mišića); - koronarna bolest srca (sužavanje krvnih sudova); - posle infarkta miokarda (npr.srčanog udara); - poremećaji srčanog ritma (neredovan puls) - visok krvni pritisak; - poremećaj dotoka krvi u mozak; - posle moždanog udara; - hronićni bronhitis i enfizem pluća; - dijabetes melitus (šećerna bolest);
- jaka uznemirenost.
Da biste izbegli neželjene efekte Vaš stomatolog će: - proveriti vašu istoriju bolasti i prateće tretmane (tekuću medikamentoznu terapiju-istovremenu primenu nekih drugih lekova); - uraditi test probu, ako postoji rizik od alergijske reakcije na anestetik; - izabrati najnižu moguću dozu; - pre davanja injekcije, sprovesti aspiraciju u dve faze (da bi se izbegla slučajna intravaskularna injekcija)
Upotreba leka Orabloc može rezultirati produženim trnjenjem u predelu usta nakon stomatološke intervencije.
Kod dece
Lica koja brinu o maloj deci treba da budu upozorena na rizik od slučajnog povređivanja mekih tkiva zbog samo-ujedanja, a sve zbog duže utrnulosti mekih tkiva.
Oprema i lekovi neophodni za monitoring i hitnu reanimaciju treba da budu odmah dostupni (kiseonik, antikonvulzivni lekovi kao što su benzodiazepini ili barbiturati, mišićni relaksanti,atropin i vazopresin ili
epinefrin (adrenalin)u slučaju teških alergijskih ili anafilaktičkih reakcija).
Preporučuje se da se pacijent uzdrži od uzimanja hrane dok anestezija ne prođe

Obavestite svog stomatologa ili farmaceuta ukoliko uzimate ili ste do nedavno uzimali neke druge lekove.
Ako biste istovremeno koristili druge lekove sa lokalnim anesteticima, njihov uticaj na kardiovaskularni i nervni sistem može da se pojača.
Lek Orabloc sadrži aktivni sastojak epinefrin (adrenalin). Ovaj aktivni sastojak sužava krvne sudove i povećava krvni pritisak. Ovaj efekat neki lekovi mogu dodatno intenzivirati, kao što su lekovi za lečenje depresije (npr.triciklični antidepresivi, inhibitori MAO) i Parkinsonove bolesti, stoga se ne smeju primati u isto vreme.
Imajte u vidu informacije koji se odnosi na istovremenu upotrebu
neselektivnih beta-blokatora (npr. propranolol).
Epinefrin (adrenalin) može da blokira (inhibira) oslobađanje insulina iz pankreasa. To može da smanji efekat oralnih antidijabetika (lekova za lečenje šećerne bolesti).
Izvesni inhalacioni anestetici, kao što je halotan, mogu da dovedu do povećanja osetljivosti miokarda na kateholamine i tako ubrzaju nastanak aritmija nakon primene leka Orabloc.
Fenotijazini mogu da utiču na dejstvo epinefrina (adrenalina) da poveća krvni pritisak. Zato istovremenu primenu treba izbegavati.Ukoliko je ovakva istovremena terapija neophodna, pacijenta treba pažljivo pratiti..
Napomena: Brižljivo pratiti pacijente koji su na antikoagulantnoj terapiji ili na terapiji sa inhibitorima agregacije
trombocita (kao što su heparin i acetilsalicilna kiselina), slučajna vaskularna punkcija tokom primene lokalne anestezije može da dovede do ozbiljnog krvarenja, ai sklonost ka krvarenju je generalno veća kod ovakvih pacijenata.

Posle primanja leka Orabloc, preporučuje se da se pacijent uzdrži od uzimanja hrane dok anestezija ne prođe.

Obavezno obavestite i Vašeg lekara ukoliko planirate trudnoću, ako ste trudni ili ako dojite.
Ukoliko ste trudni, Vas stomatolog može upotrebiti lek Orabloc tek nakon pažljive procene rizika i koristi.
Trudnoća
Ne postoji iskustvo u vezi primene artikaina kod trudnica, osim tokom porođaja.Ispitivanja na životinjama ne ukazuju na to da artikain ima direktna štetna dejstva na trudnoću, embrionalni/fetalni razvoj, porođaj ili postnatalni razvoj.Studije na životinjama su pokazale da je epinefrin (adrenalin) toksičan kod reprodukcije u dozama koje su veće od maksimalne propisane doze.
Epinefrin (adrenalin) i artikain prolaze placentnu barijeru, mada to artikain radi u manjoj meri nego drugi lokalni anestetici.Serumske koncentracije artikaina izmerene kod novorođenčadi su iznosile oko 30% vrednosti izmerenih kod majki.Ukoliko dođe do slučajne intravaskularne primene kod majki, epinefrin (adrenalin) može da smanji dotok krvi u matericu..
Dojenje
Kao rezultat brzog pada nivoa u serumu i brze eliminacije u majčinom mleku ne mogu se naći klinički značajne količine artikaina.Epinefrin (adrenalin) prolazi u majčino mleko, ali ima kratko poluvreme raspadanja.
Obično nije neophodno da se obustavi dojenje tokom njegove kratkotrajne primene.
Plodnost
Ispitivanja na životinjama sa artikainom nisu pokazala da postoje bilo kakvi efekti na plodnost.
U terapijskim dozama, neželjena dejstva na plodnost kod ljudi se ne očekuju. 

Lek može uticati na sposobnost upravljanja vozilom i rukovanja mašinama.
Nakon upotrebe leka Orabloc stomatolog mora da odluči kada će pacijent biti ponovo sposoban da upravlja motornim vozilom i rukuje mašinama

Vaš stomatolog određuje dozu i način primene Orabloca. On će se uglavnom rukovoditi sledećim preporukama:
Doziranje:
Odrasli:
Za nekomplikovano vađenje gornjih zuba (bez upale) obično je dovoljno ubrizgati vestibularno 1,8mL leka Orabloc za svaki zub. U nekim slučajevima, izuzetno može biti potrebna, naknadna injekcija od 1-1,8 mLza postizanje pune lokalne anestezije.
U slučaju kada je neophodno načiniti rez ili šivenje na nepcu, dovoljno je na vreme ubrizgati u nepce oko 0,1 mL po ubodu. U slučajevima višestrukog vađenja susednih zuba, broj vestibularnih injekcija može biti smanjen.
Prilikom nekomplikovanih vađenja premolara u donjoj vilici dovoljno je primeniti 1,8 mL.Međutim ako anestezija nije podpuna preporučuje se dodatna vestibularna injekcija od 1 do 1,8 mL.
Konvencionalna mandibularna anestezija je indikovana samo kada gore pomenuti postupak ne dovodi do podpune anestezije.
Za stomatološke hirurške intervencije preporučuje se individualno podešavanje doziranja leka Orabloc u zavisnosti od težine i dužine trajanja intervencije.
Maksimalna preporučena doza za artikain, kod zdrave odrasle osobe je 7mg/kg telesne mase u toku intervencije.
Kod prosečne osobe od 70kg telesne mase do 500 mg artikaina, odnosno 12,5mL rastvora , se obično dobro podnosi.
Stari i bolesni pacijenti sa teškim poremečajima funkcije jetre i bubrega:
Kod starijih osoba i kod pacijenata sa teškim poremećajem funkcije jetre i bubrega (u slučaju ciroze i nefritisa)
u krvi se može javiti povišen nivo artikaina. Kod tih pacijenata naročito treba voditi računa da se minimalnom dozom leka postigne željena anestezija.

Kod dece i adolescenata treba primeniti minimalnu količinu leka Orabloc za postizanje odgovarajuče anestezije. Doziranje treba da bude individualno, prilagođeno uzrastu i telesnoj masi deteta/adolescenta. Maksimalna doza artikaina od 5mg/kg telesne mase ne sme se prekoračiti. Ovaj lek nije ispitivan kod dece uzrastva ispod 1 godine

Ovaj lek se primenjuje pod nadzorom medicinskog osoblja i ukoliko se pravilno primenjuje malo je verovatno da će doći do predoziranja.
Ukoliko ipak dođe do neželjenih dejstava ili intoksikacije u vidu vrtoglavice, motorne uznemirenosti ili ukočenosti, davanje injekcije treba da se prekine i pacijent treba da se postavi u horizontalni položaj.Disajni putevi pacijenta treba da budu stalno prohodni, a puls i krvni pritisak treba da se prate.
Preporučuje se čak i kada simptomi intoksikacije nisu ozbiljni, da se ubaci intravenski kateter, radi hitnog davanja intravenskih injekcija, kada je to potrebno.
Kod respiratornih poremećaja, zavisno od težine, preporučuje se primena kiseonika, kao i tamo gde je to potrebno-primena veštačke respiracije, kao i endotrahealna intubacija i kontrolisana ventilacija, ukoliko su iste potrebne.
Trzaji mišića ili generalizovane konvulzije mogu da se odklone davanjem intravenske injekcije kratkodelujućeg
spazmolitika (npr.suksametonijum hlorid, diazepam).Takođe se preporučuje veštačka respiracija (kiseonik).
Pad krvnog pritiska, tahikardija ili bradikardija mogu jednostavno da se koriguju tako što se pacijent postavi u horizontalni položaj ili glavom blago na dole.
Kod teških poremećaja cirkulacije i šoka-bez obzira na uzrok-aledeće hitne mere treba momentalno da se primene po prestanku davanja injekcije:
- položiti pacijenta u horizontalni položaj ili sa glavom na dole i održavati prohodnim disajne puteve pacijenta (insuflacija kiseonika)
- započeti intravensku infuziju (izbalansirani rastvor elektrolita)
- intravensko davanje glukokortikoida (npr.250-1000 mg prednizolona ili ekvivalentna količina derivata, npr.metilprednizolona),
- nadoknada volumena (i dodatno ako je potrebno,plazma ekspander, humani albumin).
Ako u kratkom periodu dođe do cirkulatornog kolapsa i pogoršanja bradikardije, epinefrin (adrenalin treba hitno dati intravenski.Nakon rastvaranja 1 mL komercijalnog rastvora epinefrina (adrenalina) koncentracije 1:1000 u 10 mL, 0,25-1 mL rastvora se ubrizgava polako uz praćenje pulsa i krvnog pritiska (može se koristiti i rastvor
epinefrina (adrenalina) koncentracije 1: 10000, 0,025-0,1 mL (upozorenje: srčane aritmije).Ne davati više od 1 ml (0,1 mg epinefrina (adrenalina)) po jednoj intravenskoj injekciji.Tamo gde su potrebne dodatne količine adrenalina, preporuka je da se daju zajedno sa infuzionim rastvorom (uskladiti brzinu kapanja infuzije prema
brzini pulsa i krvnom pritisku).
Teška tahikardija i tahiaritmije mogu da se tretiraju lekovima protiv aritmije, ali ne i nekardioselektivnim betablokatorima kao što je propranolol.Utakvim slučajevima, mora se dati kiseonik,a cirkulacija mora da se prati.
Povećanje krvnog pritiska kod hipertenzivnih pacijenata treba da se tretira perifernim vazodilatatorima, po potrebi. 

Nije primenljivo. 

Nije primenljivo. 

Klasifikacija neželjenih dejstava prema učestalosti javljanja:
• Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
• Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
• Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Ubrzan rad srca (tahikardija) i vrtoglavica.
• Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
• Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
• Nepoznata učestalost: ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka.
Česta neželjena dejstva:
parestezija, hipoestezija, glavobolja, mučnina, povraćanje
Povremena neželjena dejstva:
Ošamućenost, Tahikardija
Nepoznata učestalost:
-poremećaj srčanog ritma, povećanje ili pad krvnog pritiska, usporen srčani rad (bradikardija), prestanak rada
srca i šok (potencijalno opasan po život)
- zavisno od doze (naročito pri izuzetno visokim dozama ili posle nenamerne primene u krvni sud (intravaskularne injekcije), mogu se javiti reakcije centralnog nervnog sistema: uznemirenost,nervoza, pospanost koja ponekad može da progredira u gubitak svesti, komu, respiratorni poremećaji koji ponekad mogu da progrediraju u zastoj disanja,tremor mišića,trzanje mišića koje ponekada može da progredira u generalizovane konvulzije.
-tokom ili neposredno nakon primene lokalnih anestetika u predelu glave,mogu se javiti privremeni poremećaji vida (zamućen vid, slepilo, dupla slika),
-Nervne lezije (npr.pareza facijalnih nerava) i smanjeno čulo ukusa u orofaringealnoj regiji nisu neželjena dejstva specifična kod artikaina.Međutim ovakve reakcije su teoretski moguće kod bilo koje stomatološke intervencije, zbog anatomskih uslova u zoni davanja injekcije ili nepravilnih tehnika davanja injekcije.
-slučajna intravaskularna injekcija može dovesti do neadekvatnog snabdevanja tkiva kiseonikom u području ubrizgavanja (nastanka ishemijskih zona) na mestu davanja injekcije, što po nekada može da dovede do nekroze tkiva,
-zbog sadržaja natrijuma, ovaj proizvod može da ubrza hipersenzitivne reakcije, naročito kod pacijenata sa bronhijalnom astmom.Ovakve reakcije mogu da se manifestuju u vidu povraćanja, proliva, šištanja u grudima, akutnih asmatičnih napada, poremećaja svesti ili šoka.
-alergijske reakcije ili reakcije preosetljivosti nalik na alergije.One se mogu manifestovati kao otok ili zapaljenje na mestu uboda, ili manifestacije koje se javljaju nezavisno od mesta davanja injekcije, mogu da uključe crvenilo kože, svrab, konjunktivitis, rinitis,oticanje lica (angioedem) sa oticanjem gornje i/ili donje usne i/ili obraza,
edem glasnih žica i farinksa, otežano gutanje, urtikarijai otežano disanje koje može progredirati u anafilaktički šok,
-respiratorni poremećaji, (ubrzano disanje (tahipnea),usporeno disanje (bradipnea)) koja može dovesti do kratkotrajnog gubitka daha (apnea).
Dodatna neželjena dejstva kod dece:
U objavljenim studijama, profil bezbednosti kod dece i adolescenata od 4 do 18 godina bio je sličan kao kod odraslih osoba.Međutim mnogo češće su primećene slučajne povrede mekog tkiva ( i do 16% dece) naročito kod dece uzrasta os 3-7 godina, zbog produženog delovanja anestezije na meka tkiva.

Ako neželjeno dejstvo nastaje iznenada i snažno se razvija, odmah obavestite lekara.Ovo je posebno važno jer pojedine nuspojave (npr. pad krvnog pritiska ili respiratorni poremećaji) mogu biti opasne po život

Potražite neki drugi lek