Orgalutran


Aktivna supstanca: Ganireliks

Orgalutran®, 0.25mg/0.5mL, rastvor za injekciju u napunjenom injekcionom špricu 

Orgalutran pripada grupi lekova koji se nazivaju hormoni koji oslobađaju antigonadotropin. Ovi lekovi poništavaju dejstvo prirodnog hormona koji oslobađa gonadotropin (GnRH). GnRH reguliše oslobađanje gonadotropina (luteinizirajućeg hormona (LH) i folikulostimulirajućeg hormona (FSH)).

Gonadotropini su značajni za plodnost i reprodukciju kod ljudi. Kod žena FSH je neophodan za rast i razvoj folikula u jajnicima. Folikuli su male, okrugle kesice koje sadrže jajne ćelije. LH je neophodan za oslobađanje zrele jajne ćelije iz folikula i jajnika (npr. ovulacija). Orgalutran inhibira delovanje GnRH, što dovodi do supresije osobađanja LH.

Primena leka Orgalutran

Kod žena koje se podvrgavaju asistiranim reproduktivnim tehnikama, uključujući in vitro fertilizaciju (IVF) i druge metode, ponekad može doći do prevremene ovulacije što može značajno smanjiti verovatnoću da će doći do trudnoće. Orgalutran se koristi za prevenciju prevremenog skoka LH koji može dovesti do prevremenog oslobađanja jajnih ćelija.

U kliničkim istraživanjima Orgalutran se koristio sa rekombinantnim folikulostimulirajućim hormonom (FSH) ili korifolitropinom alfa, stimulansom folikula dugog dejstva.



Lek Orgalutran ne smete koristiti:

  • Ako ste alergični (preosetljivi) na ganireliks ili na bilo koji drugi sastojak leka Orgalutran
  • Ako ste preosetljivi na hormone koji oslobađa gonadotropin (GnRH) ili na analog GnRH
  • Ukoliko imate umereno ili teško oboljenje bubrega ili jetre
  • Ako ste trudni ili dojite

Kada uzimate lek Orgalutran, posebno vodite računa:

  • Ukoliko imate aktivno alergijsko stanje, obavestite vašeg lekara. On će odlučiti, u zavisnosti od ozbiljnosti stanja, da li je neophodno dodatno praćenje tokom lečenja.
  • U toku ili posle hormonske stimulacije jajnika može doći do pojave sindroma hiperstimulacije jajnika. Ovaj sindrom je posledica stimulacije jajnika gonadotropinima. Pročitajte Uputstvo za lek koji sadrži gonadotropin, a koji vam je propisan.
  • Učestalost kongenitalnih malformacija nakon asistirane reproduktivne tehnike može biti neznatno povećana u odnosu na spontano začeće. Smatra se da je ova blago povećanje povezano sa karakteristikama pacijenata koji se podvrgavaju tretmanu lečenja steriliteta (npr. godine žene, karakteristike sperme) kao i sa većom incidencom višestrukih trudnoća nakon asistirane reproduktivne tehnike. Učestalost kongenitalnih malformacija nakon asistirane reproduktivne tehnike uz primenu leka Orgalutran se ne razlikuje od učestalosti nakon asistirane reproduktivne tehnike uz primenu drugih analoga GnRH.
  • Neznatno je povećan rizik od vanmaterične trudnoće kod žena kod kojih su oštećeni jajovodi.
  • Bezbednost i efikasnost leka Orgalutran nije dokazana kod žena sa telesnom masom manjom od 50 kg ili većom od 90 kg .Obratite se vašem lekaru za dodatne informacije.

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dozi, odnosno esencijalnog "slobodnog natrijuma".

Obavestite vašeg lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se može nabaviti bez lekarskog recepta.

Nije primenjivo.

Orgalutran treba upotrebljavati tokom kontrolisane stimulacije jajnika u u programu asistirane reproduktivne tehnike. Orgalutran ne treba upotrebljavati tokom trudnoće i dojenja.

Obratite se vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre uzimanja bilo kog leka.

Uticaj leka Orgalutran na upravljanje motornim vozilima i rukovanje mašinama nije ispitivan.

Upotrebljavajte Orgalutran onako kako vas je lekar uputio. Ukoliko niste sigurni posavetujte se sa vašim lekarom ili farmaceutom.

Orgalutran se koristi kao deo tretmana za asistiranu reproduktivnu tehniku (ART) uključujući in vitro fertilizaciju (IVF).

Stimulacija jajnika folikulostimulirajućim hormonom (FSH) ili korifolitropinom alfa može početi 2. ili 3. dana ciklusa. Orgalutran (0.25 mg) treba dati potkožno jedanput dnevno, počev od 5. ili 6. dana stimulacije. Na osnovu reakcije vaših jajnika, lekar može odlučiti da tretman započne nekog drugog dana.

Orgalutran i FSH treba dati otprilike u isto vreme. Međutim, lekove ne treba mešati i ne treba davati injekcije na isto mesto.

Dnevnu terapiju lekom Orgalutran treba nastaviti do pojave dovoljnog broja folikula odgovarajuće veličine. Završno sazrevanje jajnih ćelija u folikulima može se indukovati davanjem humanog horionskog gonadotropina (hCG). Vremenski period između primene dve injekcije leka Orgalutran, kao i vreme između poslednje injekcije leka Orgalutran i injekcije hCG, ne sme biti duži od 30 sati, jer, u protivnom, može doći do prevremene ovulacije (npr. oslobađanje jajnih ćelija). Tako, ako se injekcija leka Orgalutran daje ujutru, terapiju lekom Orgalutran treba nastaviti tokom perioda terapije gonadotropinom uključujući i dan inicirane ovulacije. Kada se injekcija leka Orgalutran daje popodne, poslednju injekciju leka Orgalutran treba dati popodne pre dana inicirane ovulacije.

Mesto primene

Orgalutran se nalazi u napunjenim injekcionim špricevima i treba ga davati sporo, potkožno, najbolje u butinu. Prekontrolišite rastvor pre upotrebe. Ne upotrebljavajte ga ukoliko rastvor sadrži čestice ili nije bistar. Ukoliko sami sebi dajete injekciju ili vam je daje vaš partner, pažljivo sledite dole navedeno Uputstvo za upotrebu. Ne mešajte lek Orgalutran sa drugim lekovima.

Priprema mesta primene

Operite ruke sapunom i vodom. Obrišite mesto primene injekcije dezinficijensom (npr. alkoholom) da biste uklonili bakterije sa površine kože. Obrišite kožu u prečniku od 5 cm oko tačke ulaska igle i ostavite dezinficijens da se osuši najmanje jedan minut pre samog postupka.

Plasiranje igle

Skinite poklopac sa igle. Uštinite veliku površinu kože pomoću palca i kažiprsta. Plasirajte iglu u bazu uštinute kože pod uglom od 45 stepeni u odnosu na površinu kože. Menjajte mesto primene svake sledeće injekcije.

Provera pravilnog položaja igle

Pažljivo povucite klip da proverite da li je igla pravilno postavljena. Pojava krvi u špricu znači da je igla probila krvni sud. Ukoliko se to desi, nemojte davati lek Orgalutran, već izvucite špric, pokrijte mesto primene injekcije tupferom natopljenim dezinficijensom i pritisnite; krvarenje će prestati za 1-2 minuta. Ne upotrebljavajte više ovaj špric i pažljivo ga odložite. Ponovite postupak sa novim špricem.

Ubrizgavanje rastvora

Kada ste pravilno plasirali iglu, pritisnite klip polako i ravnomerno, tako da se rastvor pravilno ubrizgava, a tkivo se ne oštećuje.

Uklanjanje šprica

Izvucute brzo špric i pritisnite mesto primene injekcije tupferom koji sadrži dezinficijens. Napunjeni injekcioni špric koristite samo jedanput.

Ukoliko ste aplikovali veću dozu leka Orgalutran nego što bi trebalo, odmah se obratite vašem lekaru!

Ukoliko ste zaboravili da uzmete dozu leka, aplikujte je čim se setite.

Nikada ne aplikujte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da aplikujete lek!

Ukoliko ste zakasnili više od 6 sati (tako da je vremenski period između dve injekcije duži od 30 sati), aplikujte dozu što pre i posavjetujte se sa vašim lekarom oko daljeg toka terapije.

Ukoliko imate bilo kakvih dodatnih pitanja u vezi upotrebe ovog leka obratite se vašem lekaru ili farmaceutu.

Nemojte prekidati terapiju lekom Orgalutran bez prethodnog savetovanja sa vašim lekarom, jer to može uticati na ishod vaše terapije.

Kao i ostali lekovi, i Orgalutran može ispoljiti neželjena dejstva, iako se ona ne moraju javiti kod svih pacijenata.

Česta neželjena dejstva (javljaju se kod 1 do 10 od 100 pacijenata koji koriste lek) su lokalne kožne reakcije na mestu primene injekcije (uglavnom crvenilo sa ili bez otoka). Lokalna reakcija obično iščezava u roku od 4 sata od primene leka. Veoma retko, kod manje od 1 od 10 000 pacijenata koji koriste lek, je primećena raširenija, reakcija koja je verovatno alergijska reakcija.

Povremena neželjena dejstva (javljaju se kod 1 do10 od 1000 pacijenata koji koriste lek) su glavobolja, mučnina i osećanje slabosti.

Dodatno, prijavljena su neželjena dejstva za koje je poznato da su povezana sa kontrolisanom hiperstimulacijom jajnika (npr. bol u trbuhu, sindrom hiperstimulacije jajnika (OHSS), vanmaterična trudnoća i pobačaj (pročitati Uputstvo za lek koji primate, a koji sadrži FSH)).

Pogoršanje postojećeg osipa (ekcema) zabeleženo je kod jednog ispitanika nakon prve doze leka Orgalutran.

Ukoliko neko od navedenih neželjenih dejstava postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeni u ovom Uputstvu za lek, obavestite vašeg lekara ili farmaceuta.

Potražite neki drugi lek