Ovitrelle


Aktivna supstanca: Horiogonadotropin alfa

Ovitrelle®; 250mcg/0,5mL;rastvor za injekciju u penu sa uloškom

Lek Ovitrelle je indikovan u terapiji:

  • žena koje podležu superovulaciji pre asistirane reproduktivne tehnike kao što je in vitro fertlizacija (IVF): Ovitrelle se daje da pokrene finalno sazrevanje folikula i luteinizaciju nakon stimulacije rasta folikula,
  • anovulatornih ili oligo-ovulatornih žena: Ovitrelle se daje da pokrene ovulaciju i luteinizaciju kod anovulatornih ili oligo-ovulatornih pacijenata nakon stimulacije rasta folikula.




Kontraindikacije

  • hipersenzitivnost na aktivnu supstancu ili na bilo koji od ekscipijenasa
  • tumor hipotalamusa i hipofize
  • uvećanja jajnika ili ciste koja nije uzrokovana policističnim oboljenjem jajnika
  • ginekološko krvarenje nepoznate etiologije
  • karcinom jajnika, materice ili dojke
  • vanmaterična trudnoća u prethodna 3 meseca
  • aktivne trombo-embolijske bolesti
  • primarna ovarijalna insuficijencija
  • malformacije polnih organa inkompatibilnih sa trudnoćom
  • fibroidni tumori uterusa inkompatibilnih sa trudnoćom
  • žena u postmenopauzi

Pre početka terapije, treba potvrditi neplodnost para kao i proceniti moguće kontraindikacije za trudnoću. Pre svega, pacijente treba ispitati na postojanje hipotiroidizma, adrenokortikalne deficijencije, hiperprolaktinemije i tumora hipofize ili hipotalamusa kao i dati specifičnu odgovarajuću terapiju.

Do danas, nema kliničkog iskustva sa lekom Ovitrelle u drugim indikacijama (kao što je insuficijencija corpus luteum-a ili problema kod muškaraca) zbog toga upotreba leka Ovitrelle nije indikovana za lečenje ovih stanja.

Sindrom ovarijalne hiperstimulacije (SOHS)

Pacijentkinje koje su na ovarijalnoj stimulaciji imaju povećan rizik od razvijanja sindroma ovarijalne hiperstimulacije (SOHS) usled multiplog folikularnog razvoja.

SOHS može da bude ozbiljna medicinska pojava koja se karakteriše uvećanim ovarijalnim cistama, koje su sklone rupturama, povećanjem telesne mase, dispnejom, oligurijom i prisustvom ascitesa sa kliničkom slikom cirkulatorne disfunkcije. Veoma retko, teški SOHS može da bude komplikovan hemoperituneumom, akutnim plućnim distresom, torzijom jajnika ili tromboembolijskim poremećajima.

Da bi se smanjio rizik od pojave SOHS ili višestruke trudnoće, preporučeni su ultrazvučni pregledi kao i merenje nivoa estradiola. Kod anovulacije, rizik od pojave SOHS i višestruke trudnoće je povećan ukoliko je serumski estradiol > 1500 pg/ml (5400 pmol/l) i ukoliko postoji više od 3 folikula dijametra 14 mm i više. Kod asistirane reproduktivne tehnologije postoji povećani rizik od pojave SOHS ukoliko je serumski estradiol >3000 pg/ml (11000 pmol/l) ) i ukoliko postoji više od 18 folikula dijametra 11 mm i više.   

Sindrom ovarijalne hiperstimulacije usled preteranog odgovora jajnika može da se izbegne ukoliko se izostavi davanje hCG. Kada je nivo estradiola > 5500 pg/ml (20200 pmol/l) i ukoliko je ukupan broj folikula 30 i više, može biti neophodno da se izbegne davanje hCG, a pacijentkinje treba savetovati da se uzdrže od odnosa ili koriste metode kontracepcije najmanje 4 dana.

Višetruka trudnoća

Kod pacijentkinja koje su podvrgnute indukciji ovulacije, pojava višestukih trudnoća (uglavnom blizanci) je veća u poređenju sa normalnim začećem. Rizik od višestruke trudnoće je povezan uglavnom sa brojem vraćenih embriona.

Pridržavanje preporučenoj dozi leka Ovitrelle, režimu davanja i pažljivo praćenje terapije će smanjiti incidencu ovarijalne hiperstimulacije i višestruke trudnoće.

Pobačaj

Incidenca pobačaja kako kod anovulatornih pacijenata tako i kod žena koje su podvrgnute ART je viša nego u normalnoj populaciji, ali se može uporediti sa brojem slučajeva kod žena sa drugim problemima plodnosti.

Ektopična trudnoća

Kako žene koje su podvrgnute asistiranoj reproduktivnoj tehnologiji, pre svega vantelesnoj oplodnji, često imaju deformacije jajovoda, pojava ektopičnih trudnoća može biti povećana. Neophodno je da se uradi rani ultrazvuk, kako bi se potvrdilo da je trudnoća intrauterina, i da se isključi mogućnost vanmaterične trudnoće. 

Kongenitalne malformacije

Incidenca kongenitalnih malformacija posle ART može da bude neznatno viša nego nakon spontanog začeća. Smatra se da je ovo posledica razlike u roditeljskim karakteristikama (npr. starost majke, karakteristike sperme) i usled višestrukih trudnoća.

Tromboembolijski događaji

Kod žena sa opšte prepoznatim faktorima rizika za tromboembolijske događaje, kao što su lična i porodična anamneza, terapija gonadotropinima može dalje da poveća rizik. Kod ovih žena, korist od primene gonadotropina mora da bude dobro procenjena. Takođe treba imati u vidu i da trudnoća sama po sebi kao i SOHS nosi povećani rizik od tromboembolijskih događaja, kao što je plućna embolija, ishemijski moždani udar ili infarkt miokarda.

Uticaj na serumske ili urinarne testove

Nakon primene, Ovitrelle može u periodu do 10 dana uticati na određivanje hCG u serumu/urinu imunološkim metodama, što može dovesti do lažno pozitivnog testa na trudnoću.

Ostale informacije

Tokom terapije lekom Ovitrelle, moguća je manja stimulacija tiroidee, čiji je klinički značaj nepoznat.

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, što odgovara esencijalnom "slobodnom natrijumu".

Nisu rađene specifične studije interakcije leka Ovitrelle i drugih lekova, međutim nisu zabeležene klinički značajne interakcije sa drugim lekovima tokom terapije hCG-om.

Nema indikacije za upotrebu leka Ovitrelle tokom trudnoće. Nema kliničkih podataka o izloženosti ovom leku tokom trudnoće. Nisu rađene reproduktivne studije sa horiogonadotropinom alfa na životinjama. Potencijalni rizik kod ljudi nije poznat.

Dojenje

Ovitrelle nije indikovan za upotrebu tokom laktacije. Nema podataka o izlučivanju horiogonadotropina alfa u mleko.

Fertilnost

Ovitrelle je indikovan za lečenje infertiliteta (videti odeljak posvećen terapijskim indikacijama)

Ne očekuje se da Ovitrelle ima uticaj na sposobnost upravljanja motornim vozilima ili rukovanja mašinama.

Terapiju lekom Ovitrelle treba davati pod nadzorom lekara koji ima iskustva u terapiji problema infertiliteta.

Doziranje:

Maksimalna doza je 250 mikrograma. Treba koristiti sledeći režim doziranja:

Žene koje podležu superovulaciji pre asistirane reproduktivne tehnike kao što je in vitro fertlizacija (IVF):

Doza od 250 mikrograma leka Ovitrelle (1 pen sa uloškom) se daje 24-48 časova nakon poslednje administracije FSH ili hMG preparata, tj. kada se postigne optimalna stimulacija rasta folikula. 

Anovulatorne ili oligo-ovulatorne žene:

Doza od 250 mikrograma leka Ovitrelle (1 pen sa uloškom) se daje 24-48 časova nakon što se postigne optimalna stimulacija rasta folikula. Pacijentkinji se preporučuje da ima odnos na dan i dan nakon primene leka Ovitrelle.

Posebne populacijske grupe

Oštećenje bubrega ili jetre

Bezbednost, efikasnost i farmakokinetika leka Ovitrelle kod pacijenata sa oštećenjem bubrega ili jetre nije ispitana.

Način davanja

Ovitrelle je namenjen za supkutano davanje. Samoadministracija leka Ovitrelle treba da se izvodi samo od strane pacijenata koji su adekvatno obučeni i kojima je dostupan savet stručnjaka.

Ovitrelle je namanjen za jednokratnu upotrebu.

Pedijatrijska populacija

Upotreba leka Ovitrelle nije relevantna za pedijatrijsku populaciju.

Nije prijavljen slučaj prekomernog doziranja.

Bez obzira na to, postoji mogućnost da se kao rezultat prekomernog doziranja javi sindrom ovarijalne hiperstimulacije (SOHS) (videti odeljak posvećen posebnim merama opreza).

U komparativnim kliničkim studijama sa različitim dozama leka Ovitrelle, sledeća neželjena dejstva su se mogla dovesti u vezu sa primenom leka Ovitrelle na dozno zavisan način: sindrom ovarijalne hiperstimulacije, povraćanje i mučnina. Sindrom ovarijalne hiperstimulacije je primećen kod približno 4% pacijenata lečenih lekom Ovitrelle. Teški sindrom ovarijalne hiperstimulacije je prijavljen kod manje od 0.5% pacijenata (videti odeljak posvećen posebnim merama opreza).

Neželjena dejstva su data prema sledećoj učestalosti:

Veoma često (≥ 1/10) Često (≥ 1/100 to < 1/10)

Povremeno (≥ 1/1,000 to < 1/100) Retko (≥ 1/10,000 to < 1/1,000) Veoma retko (< 1/10,000)

Nepoznate učestalosti (učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka)

Poremećaji imunog sistema

Veoma retko: Blage do ozbiljne reakcije hipersenzitivnosti uključujući reakcije anafilakse i šok

Psihijatrijski poremećaji:

Povremeni: depresija, razdražljivost, nemir

Poremećaji nervnog sistema

Veoma često: Glavobolja

Vaskularni poremećaji

Veoma retko: Tromboembolizam, obično u vezi sa ozbiljnim SOHS

Gastrointestinalni poremećaji

Često: povraćanje, nauzeja, bol u abdomenu Povremeno: dijareja

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Veoma retko: blage, reverzibilne reakcije na koži, koje se manifestuju kao osip.

Poremećaji reproduktivnog sitema i dojki

Česti: Blag ili umeren SOHS

Povremeni: Komplikacija ozbiljnog SOHS, bolne grudi

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

Česti: Reakcije vezane za mesto primene injekcije, umor

Nakon primene hCG primećena je pojava ektopičnih trudnoća, torzije jajnika i drugih komplikacija. One se smatraju pratećim efektima vezanim za asistiranu reproduktivnu tehnologiju (ART).

Potražite neki drugi lek