Pancillin
Aktivne supstance: Benzilpenicilin natrijum, Prokain benzilpenicilin
Pancillin prašak za suspenziju za injekciju sadrži kao aktivne sastojke benzilpenicilin i benzilpenicilinprokain, koji pripadaju grupi antibiotika poznatoj kao penicilini. Koristi se u lečenju infekcija izazvanim bakterijama koje su osetljive na ovaj antibiotik.
Pancillin deluje tako što uništava bakterije koje su osetljive na ovaj antibiotik (videti KADA SE LEK PANCILLIN UPOTREBLJAVA?). Pancillin deluje tako što sprečava stvaranje ćelijskog zida bakterije i tako dovodi i do uništenja bakterije.
Pancillin se koristi u lečenju i profilaksi (sprečavanje pojave) infekcija izazvanih mikroorganizmima osetljivim na penicilin.
* Najčešće se koristi kod: - Nekomplikovanih slučajeva pneumokokne pneumonije (upala pluća) - Streptokoknih infekcija (angina, šarlah, sinuzitis – zapaljenje sluzokože sinusa) - Difterije - Gonoreje - Sifilisa
Kod gonoreje i sifilisa lek se primenjuje samo kad je potvrđena osetljivost uzročnika.
* Profilaktična primena pre hirurških zahvata na glavi, vratu, u ustima i na kardiovaskularnom sistemu.
ste alergični na penicilin/prokain ili na druge pomoćne supstance leka Pancillin
Ukoliko se javi alergijska reakcija, ona se manifestuje kao pojava crvenila i svraba po koži, oticanje usana ili lica, gušenje.
Upozorite Vašeg lekara ako:
- ste trudni, planirate trudnoću ili dojite
- imate neko oboljenje bubrega
- ste ranije imali alergiju (preosetljivost) na neki lek (a posebno na cefalosporine - moguća je pojava ukrštene alergijske reakcije).
Novorođenčadi ne bi trebalo davati lek Pancillin.
Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta, homeopatske lekove ili visoke doze vitamina.
Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate neke od sledećih lekova:
- antibiotike (tetracikline, eritromicin, hloramfenikol i sulfonamide) ne treba kombinovati sa
penicilinom jer može doći do smanjenja efekta ovog leka.
- probenecid (lek za lečenje podagre-gihta) - povećava se koncentracija penicilina u plazmi.
- aminoglikozide (za lečenje bakterijskih infekcija) – pojačanje efekta leka
- diuretike koji štede kalijum (amilorid, triamteren, spironolakton-lekovi za izbacivanje tečnosti) - moguća pojava povišenih vrednosti kalijuma u serumu
- heparin i oralne antikoagulanse (lekovi protiv zgrušavanja krvi) – povećan rizik od krvarenja (potrebno je pratiti protrombinsko vreme i INR)
- klavulanska kiselina (pojačava antibakterijsko dejstvo antibiotika)– pojačan efekt.
- metotreksat (leka za suzbijanje imunog odgovora) – povećanje nivoa metotreksata u serumu.
- nesteroidne antiinflamatorne lekove
- oralne kontraceptive (lekovi protiv začeća)
- sulfinpirazon (lek za lečenje podagre-gihta)
Nije relevantno
Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Ukoliko ste trudni, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru. Pancillin se može davati trudnicama uz posebnu opreznost i samo u slučajevima kada je to neophodno.
Benzilpenicilin prolazi u majčino mleko, zbog čega je potrebna posebna opreznost prilikom njegove primene dojiljama.
Ukoliko imate dodatna pitanja, obratite se Vašem lekaru
Lek Pancillin ne utiče na psihofizičke sposobnosti, pa stoga nema ograničenja pri upravljanju motornim vozilom i rukovanju mašinama
Lek Pancillin uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Intramuskularna primena (u mišić)
Benzilpenicilin ima izuzetno veliku terapijsku širinu, pa doze i doziranje mogu biti vrlo elastični, tj. zavisiće od težine oboljenja i stanja pacijenta.
Odrasli: kod pacijenata sa sifilisom daje se benzilpenicilin-prokain u dozi od 1,2 g dnevno, tokom 10-14 dana; deca do dve godine sa kongenitalnim sifilisom treba da primaju 50 mg/kg dnevno. Lečenje kod pacijenata sa kasnim sifilisom treba da traje 3 nedelje.
Prosečna dnevna doza benzilpenicilin-prokaina za odrasle je 600 000 i.j.-1 200 000 i.j. (0,6-1,2 g).
Deca
Deci u starosti od jednog meseca do 12 godina može se dati doza od 167 mg/kg/dan benzilpenicilinprokaina, podeljeno u 1-2 pojedinačne doze.
Novorođenčadi ne treba davati Pancillin.
Po pravilu, preparat se daje jedanput dnevno, ali se kod težih infekcija može davati na 12 sati.
Kod intrapartalne profilakse protiv infekcija uzrokovanih streptokokama tipa b daje se inicijalno 5 g benzilpenicilin-prokaina, a zatim 2,5 g svaka 4 sata do porođaja.
Za lečenje difterije kod dece mlađe od 6 godina preporučena doza je 600 mg benzilpenicilin-prokaina, dok kod dece starije od 6 godina preporučena doza je 1,2 g benzilpenicilin-prokaina.
U hirurškoj profilaksi se prva doza primenjuje 1 sat pre hirurške intervencije, a posle nje se daje još 1-2 doze.
Pancillin se daje isključivo intramuskularno.
Lek ne sme ni pod kojim uslovima da se injicira intravaskularno (arterija, vena) i u blizinu nerva!
Suspenzija se spravlja aseptičkim ubrizgavanjem u bočicu 2- 4 ml sterilne vode za injekcije (zapremina zavisi od količine praška u bočici).
Trajanje lečenja zavisi od vrste infekcije i stanja pacijenta, tj. njegovog odgovora na terapiju.
Za lečenje streptokoknih infekcija tipa b, Pancillin bi trebalo davati najmanje 10 dana, bez obzira na to što se znaci bolesti mogu povući i ranije; na ovaj način se sprečavaju komplikacije na srcu i bubrezima.
Pancillin će Vam uvek davati lekar ili medicinska sestra tako da je malo verovatno da primite veću dozu od propisane.
Međutim, ukoliko mislite da ste primili veću dozu leka od onoga što Vam je preporučeno odmah se obratite Vašem lekaru, farmaceutu ili najbližoj zdravstvenoj ustanovi.
Ovaj lek će Vam davati Vaš lekar ili medicinska sestra. Stoga je malo verovatno da primite manju ili veću dozu leka od propisane doze leka. Ukoliko imate neka pitanja, obratite se Vašem lekaru.
Nije relevantno.
Vaš lekar će odlučiti kada da prekinete lečenje lekom Pancillin.
Lek Pancillin, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.
Ukoliko se jave neka od sledećih neželjenih dejstava, obratite se Vašem lekaru što je pre moguće: kožna ospa i svrab, otežano disanje i zviždanje u grudima; oticanje kapaka, lica ili usana, otečen ili crven jezik, groznica ili drhtavica, bol u zglobovima, nagli pad krvnog pritiska.
Prokainska (lažna reakcija preosetljivosti): izmenjen ukus (metalni ukus), vrtoglavica, lupanje srca, poremećaji vida i sluha, uznemirenost, konvulzije (grčevi). Ovi simptomi se obično brzo povlače.
Mogu se javiti i: neuobičajeno krvarenje ili pojava modrica; neuobičajena slabost ili umor; metalni ukus u ustima; zapaljenje bubrega, groznica, osećaj mravinjanja i bockanja, promene na koži.
Pacijenti koji duže vreme primaju velike doze penicilina intramuskularno (u mišić) mogu da imaju bolna, lokalna oštećenja tkiva.
Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.
Potražite neki drugi lek