Perigard
Aktivna supstanca: Perindopril
Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 4 i 8mg
Lek Perigard sadrži aktivnu supstancu perindopril, koji pripada grupi lekova koji se zovu inhibitori angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE inhibitori). ACE inhibitori deluju tako što šire krvne sudove i na taj način omogućavaju srcu da lakše pumpa krv kroz njih.
Lek Perigard se koristi za:
- lečenje povišenog krvnog pritiska (hipertenzije),
- lečenje srčane insuficijencije (nemogućnost srca da obezbedi dovoljnu količinu krvi za potrebe organizma),
- smanjenje rizika za nastanak kardiovaskularnih događaja, kao što je srčani udar, kod pacijenata sa stabilnom koronarnom arterijskom bolešću (stanje u kome su arterije koje snabdevaju srce krvlju sužene ili blokirane) ili kod pacijenata koji su ranije imali srčani udar i/ili hiruršku intervenciju koja omogućava bolje snabdevanje srca krvlju širenjem koronarnih (srčanih) krvnih sudova.
- ako ste alergični (preosetljivi) na perindoprilili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka, ili na bilo koji drugi ACE inhibitor;
- ako ste ranije imali simptome kao što su zviždanje u grudima, oticanje lica, jezika ili ždrela; izražen osip i svrab po koži; malaksalost ili vrtoglavicu, usled prethodne upotrebe ACE inhibitora ili u nekom drugom slučaju (ovo stanje se naziva angioedem);
- ako ste trudni duže od tri meseca (takođe je bolje izbegavati primenu leka Perigard i u ranoj fazi trudnoće);
- ako imate šećernu bolest (dijabetes melitus) ili oštećenu funkciju bubrega i lečite se lekom za snižavanje krvnog pritiska koji sadrži aliskiren.
Razgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete lek Perigard:
- ako imate aortnu stenozu (suženje glavnog krvnog suda koji vodi iz srca) ili hipertrofičnu kardiomiopatiju (bolest srčanog mišića) ili stenozu bubrežne arterije (suženje arterije koja bubrege snabdeva krvlju),
- ako imate bilo kakve druge probleme sa srcem,
- ako imate problema sa jetrom,
- ako imate problema sa bubrezima ili ste na dijalizu,
- ako bolujete od kolagene vaskularne bolesti (bolest vezivnog tkiva), kao što je sistemski eritemski lupus ili skleroderma,
- ako imate šećernu bolest,
- ako ste na režimu ishrane sa smanjenim unosom soli ili koristite zamene za so koje sadrže kalijum,
- ako treba da se podvrgnete anesteziji i/ili većoj hiruškoj intervenciji,
- ako treba da se podvrgnete LDL afarezi (postupak kojim se uklanja holesterol iz krvi pomoću uređaja; LDL-lipoprotein male gustine),
- ako treba da budete lečeni desenzibilizacijom koja se sprovodi da bi se smanjila alergijska reakcija na ubod pčele ili ose,
- ako ste u skorije vreme imali proliv ili ste povraćali, ili ste dehidrirani,
- ako Vam je lekar rekao da imate intoleranciju na neke od šećera,
- ako uzimate bilo koji od sledećih lekova koji se koriste za lečenje visokog krvnog pritiska:
- blokatore receptora angiotenzina II (takođe poznati kao sartani – npr. valsartan, telmisartan, irbesartan), posebno ako imate probleme sa bubrezima povezane sa šećernom bolešću,
- aliskiren.
Lekar može od Vas zahtevati da u pravilnim vremenskim intervalima proveravate bubrežnu funkciju, krvni pritisak i elektrolite u krvi (npr. kalijum).
- ako ste pripadnik crne rase možete imati veći rizik od nastanka angioedema i ovaj lek može biti manje delotvoran u smanjivanju Vašeg krvnog pritiska nego kod pacijenata koji pripadaju drugim rasama,
- ako uzimate bilo koji od sledećih lekova, rizik od angioedema se povećava:
- racekadotril (koristi se za lečenje proliva),
- sirolimus, everolimus, temsirolimus i drugi lekovi koji pripadaju klasi takozvanih mTOR inhibitora (koriste se za sprečavanje odbacivanja presađenih organa).
Angioedem
Angioedem (teška alergijska reakcija sa oticanjem lica, usana, jezika ili grla sa otežanih gutanjem ili disanjem) prijavljen je kod pacijenata koji su lečeni ACE inhibitorima, uključujući lek Perigard. Ovo može da se javi bilo kada tokom lečenja. Ako Vam se jave takvi simptomi, prekinite uzimanje leka Perigard i odmah se javite lekaru.
Morate obavestiti svog lekara ako mislite da ste trudni ili planirate trudnoću. Primena leka Perigard se ne preporučuje u ranoj trudnoći, a ne sme se uzimati posle trećeg meseca trudnoće jer može ozbiljno da ugrozi plod u ovoj fazi.
Deca i adolescenti
Primena Perigarda se ne preporučuje kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina.
Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.
Drugi lekovi mogu da utiču na lečenje lekom Perigard. Obavestite lekara ukoliko uzimate neke od sledećih lekova, jer će Vaš lekar možda morati da promeni dozu i/ili da preduzme druge mere opreza:
- druge lekove za lečenje povišenog krvnog pritiska, uključujući blokatore receptora angiotenzina II, aliskiren ili diuretike (lekove koji povećavaju količinu urina koju stvaraju bubrezi),
- diuretike koji štede kalijum (npr. triamteren, amilorid), suplemente kalijuma ili zamene za so koje sadrže kalijum,
- diuretike koji štede kalijum koji se koriste u lečenju srčane insuficijencije: eplerenon i spironolakton u dozama od 12,5 mg do 50 mg na dan,
- litijum za lečenje manije ili depresije,
- nesteroidne antiinflamatorne lekove za ublažavanje bolova (npr. ibuprofen) ili visoke doze acetilsalicilne kiseline,
- lekove za lečenje dijabetesa (insulin ili metformin),
- baklofen (za lečenje ukočenosti mišića kod bolesti kao što je multipla skleroza),
- lekove za lečenje mentalnih poremećaja kao što su depresija, anksioznost, shizofrenija itd. (npr. triciklični antidepresivi, antipsihotici),
- imunosupresive (lekovi koji smanjuju odbrambene mehanizme organizma) koji se koriste u terapiji autoimunskih oboljenja ili posle transplantacije organa (npr. ciklosporin, takrolimus),
- trimetoprim (za lečenje infekcija),
- estramustin (koristi se za lečenje raka),
- lekove koji se najčešće koriste u lečenju proliva (racekadotril) ili za sprečavanje odbacivanja presađenih organa (sirolimus, everolimus, temsirolimus i drugi lekovi koji pripadaju grupi takozvanih inhibitora mTOR-a),
- alopurinol (za lečenje gihta),
- prokainamid (za lečenje nepravilnog rada srca),
- vazodilatatore uključujući nitrate (lekove koji šire krvne sudove),
- heparin (lek koji se koristi protiv zgrušavanja krvi),
- lekove za lečenje niskog krvnog pritiska, šoka ili astme (npr. efedrin, noradrenalin ili adrenalin),
- soli zlata, naročito pri intravenskoj primeni (koriste se za lečenje simptoma reumatoidnog artritisa).
/
Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Trudnoća
Obavestite svog lekara ako mislite da ste trudni (ili postoji mogućnost da zatrudnite). Lekar će Vam savetovati da prestanete da uzimate lek Perigard pre nego što zatrudnite, ili odmah pošto saznate da ste trudni i savetovaće Vas da uzmete neki drugi lek u zamenu za lek Perigard.
Primena leka Perigard se ne preporučuje u ranoj trudnoći. Lek Perigard se ne sme uzimati nakon 3. meseca trudnoće jer može izazvati ozbiljna oštećenja kod Vaše bebe, ukoliko se koristi nakon trećeg meseca trudnoće.
Dojenje
Obavestite Vašeg lekara ukoliko dojite ili treba da započnete dojenje. Primena leka Perigard se ne preporučuje kod dojilja, i Vaš lekar može izabrati drugu terapiju za Vas ukoliko želite da dojite, posebno ako je Vaša beba koju dojite novorođenče ili prevremeno rođena beba.
Lek Perigard obično ne utiče na pažnju, ali se može javiti vrtoglavica ili slabost kod nekih pacijenata kao posledica pada krvnog pritiska. Ukoliko Vam se ovo dogodi, Vaša sposobnost upravljanja vozilima ili rukovanja mašinama može biti smanjena.
Uvek uzimajte ovaj lek tačno onako kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Način primene
Tabletu progutati sa čašom vode, poželjno je svakog dana u isto vreme, ujutru, pre obroka. Vaš lekar će odlučiti koju će Vam dozu leka propisati.
Preporučena doza je:
Povišen krvni pritisak: Uobičajena početna doza je 4 mg jednom dnevno. Posle mesec dana, doza se može povećati na 8 mg jednom dnevno. Maksimalna preporučena doza za lečenje povišenog krvnog pritiska je 8 mg dnevno.
Ako imate 65 godina ili ste stariji, uobičajena početna doza je 2 mg jednom dnevno. Posle mesec dana, doza se može povećati na 4 mg jednom dnevno, a zatim, ako je neophodno, na 8 mg jednom dnevno.
Srčana insuficijencija: Uobičajena početna doza je 2 mg jednom dnevno. Posle dve nedelje doza se može povećati na 4 mg jednom dnevno, što je ujedno i najveća preporučena doza za lečenje srčane insuficijencije.
Stabilna koronarna arterijska bolest: Uobičajena početna doza je 4 mg jednom dnevno. Posle dve nedelje, doza se može povećati na 8 mg jednom dnevno, što je ujedno i maksimalna preporučena doza kod ove indikacije.
Ako imate 65 godina, ili ste stariji, uobičajena početna doza je 2 mg jednom dnevno. Posle nedelju dana, doza se može povećati na 4 mg jednom dnevno i posle još nedelju dana, na 8 mg jednom dnevno.
Ne preporučuje se primena leka Perigard kod dece i adolescenata.
Ukoliko ste uzeli preveliki broj tableta, odmah se obratite lekaru ili najbližoj ustanovi za pružanje hitne medicinske pomoći. Ako dođe do predoziranja, najverovatnije će se sniziti krvni pritisak, pa možete osetiti vrtoglavicu ili nesvesticu. U ovom slučaju, preporučuje se da zauzmete ležeći položaj sa podignutim nogama.
Važno je da uzimate lek svakog dana jer se redovnim uzimanjem postiže najbolji efekat. Ukoliko zaboravite da uzmete jednu dozu leka Perigarda, uzmite sledeću dozu u uobičajeno vreme. Ne uzimajte dvostruku dozu leka da biste nadoknadili propuštenu dozu.
S obzirom na to da je lečenje Perigardom obično doživotno, ne prekidajte uzimanje leka bez konsultacije sa lekarom.
Ako imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Neželjena dejstva su klasifikovana prema učestalosti javljanja na sledeći način:
Ako Vam se jave sledeće neželjene reakcije, prekinite sa uzimanjem leka i odmah se obratite lekaru:
- oticanje lica, usana, jezika ili grla, otežano disanje (angioedem) (povremeno),
- teška vrtoglavica ili nesvestica zbog niskog krvnog pritiska (često),
- neuobičajeno brzi ili nepravilni otkucaji srca, bol u grudima (angina) ili srčani udar (veoma retko),
- slabost u rukama ili nogama, ili poteškoće sa govorom što može biti znak mogućeg moždanog udara (veoma retko),
- iznenadno zviždanje pri disanju, bol u grudima, kratak dah ili otežano disanje (bronhospazam) (povremeno),
- zapaljenje pankreasa koja može izazvati velike bolove u trbuhu ili leđima, pridruženo sa tim da se osećate veoma lose (veoma retko),
- žuta prebojenost kože ili beonjača (žutica) što može biti znak hepatitisa (veoma retko),
- osip po koži koji obično počinje sa crvenim pečatima na licu, rukama ili nogama koji svrbe(multiformni eritem) (veoma retko).
- Obavestite svog lekara ako primetite bilo koje od navedenih neželjenih dejstava:
Česta neželjena dejstva:
- glavobolja,
- vrtoglavica,
- vertigo,
- trnci i bockanje,
- poremećaji vida,
- zujanje u ušima (tinitus),
- kašalj,
- nedostatak vazduha (dispnea),
- gastrointestinalni poremećaji (mučnina, povraćanje, bol u trbuhu, poremećaj čula ukusa, dispepsija ili problem sa varenjem, proliv, zatvor),
- alergijske reakcije (kao što je osip po koži, svrab),
- grčevi u mišićima,
- osećaj slabosti.
Povremena neželjena dejstva:
- promene raspoloženja,
- poremećaj spavanja,
- suva usta,
- izrazit svrab ili osip po koži,
- stvaranje grozdova mehurića po koži,
- problemi sa bubrezima,
- impotencija,
- pojačano znojenje,
- povećan broj eozinofila (vrsta belih krvnih zrnaca),
- pospanost,
- nesvestica,
- osećaj lupanja srca (palpitacije),
- ubrzan rad srca,
- vaskulitis (zapaljenje krvnih sudova),
- reakcije fotosenzitivnosti (povećana osetljivost kože na sunce),
- bolovi u zglobovima (artralgija),
- bol u mišićima (mialgija),
- bol u grudima,
- malaksalost,
- periferni edem,
- groznica,
- padovi,
- promene u laboratorijskim parametrima: visok nivo kalijuma u krvi koji se smanjuje sa prekidom terapije, nizak nivo natrijuma, hipoglikemija (veoma nizak nivo šećera u krvi) kod pacijenata sa dijabetesom, povećane vrednosti uree u krvi i povećane vrednosti kreatinina u krvi.
Retka neželjena dejstva:
- pogoršanje psorijaze,
- promene u laboratorijskim parametrima: povećana vrednost enzima jetre, visok nivo bilirubina u serumu.
- Veoma retka neželjena dejstva:
- osećaj zbunjenosti,
- eozinofilna pneumonija (redak tip pneumonije),
- rinitis (zapušenost ili curenje nosa),
- promene broja krvnih ćelija, kao što je smanjen broj belih i crvenih krvnih zrnaca, niska vrednost hemoglobina, smanjen broj trombocita.
- akutna bubrežna inuficijencija (slabost).
Potražite neki drugi lek