Pregnyl


Aktivna supstanca: Horionski gonadotropin

Pregnyl® 5000 i.j., prašak i rastvarač za rastvor za injekciju 

Lek Pregnyl pripada grupi lekova pod nazivom gonadotropini (polni hormoni). Kontroliše oslobađanje jajne ćelije iz jajnika kod žena i kontroliše produkciju muškog polnog hormona, testosterona kod muškaraca.  

Kod žena

Kod neplodnih žena Pregnyl se može koristiti za izazivanje ovulacije (indukcija ovulacije). Pregnyl, zajedno sa drugim lekovima za lečenje neplodnosti, pomaže stvaranje jajnih ćelija u programu veštačke oplodnje (IVF terapija).

Kod muškaraca

Kod muškaraca se lek Pregnyl, koristi u lečenju kasnog puberteta, nespuštenih testisa ili oligospermije (nedovoljne produkcije sperme).

Posavetujte se sa vašim lekarom ukoliko niste sigurni zašto primate lek Pregnyl.



Lek Pregnyl ne smete koristiti:

  • ako ste alergični (preosetljivi) na humane gonadotropine, ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka Pregnyl
  • ako imate karcinom (naročito hormon-zavisni karcinom jajnika, dojke, materice ili testisa) materice kod žena, odnosno tumor prostate kod muškaraca
  • ako imate poremećaj polnih organa koji su inkompatibilni sa trudnoćom
  • ako imate fibroid materice koji je inkompatibilan sa trudnoćom
  • ako ste nedavno imali neočekivano vaginalno krvarenje

Ne koristite lek Pregnyl ako imate bilo koje od gore navedenih stanja. Pre nego što počnete terapiju ovim lekom, upozorite vašeg lekara ukoliko imate neko od gore navedenih stanja.

Lekovi ne moraju uvek da odgovaraju svima.

Pre primene leka Pregnyl obavestite vašeg lekara ukoliko imate, ili ste ikada imali neko od navedenih stanja:

  • Muškaraci sa:
    • oboljenjem srca ili krvnih sudova,
    • oboljenjem bubrega,
    • visokim krvnim pritiskom,
    • epilepsijom,
    • migrenoznim glavoboljama,
    • velikom sklonosti prema alergijskim reakcijama (alergijska konstitucija).
  • poremećaj polnih organa. Pre lečenja sa lekom Pregnyl vaš lekar treba da proveri da li je sve u redu sa vašim polnim organima.
  • Kod žena, lekar treba da proveri stanje jajnika pre započinjanja terapije lekom Pregnyl. U nekim slučajevima potreban je dodatni nadzor.
  • Lek Pregnyl treba pažljivo koristiti kod lečenja dečaka pre puberteta. Pregnyl može da dovede do prevremenog seksualnog razvoja i da onemogući potpuni rast deteta.

Ako imate faktore rizika za nastanak ugruška u krvnom sudu (npr. povećanu telesnu masu ili je neko u vašoj najbližoj porodici već imao krvni ugrušak) može biti povećana verovatnoća za nastanak ugruška prilikom primene in-vitro fertilizacije.

Sama trudnoća povećava verovatnoću od nastanka ugruška u krvnom sudu.

Lečenje neplodnosti:

Neophodno je da pacijentkinje koje su na terapiji neplodnosti budu pod stalnim nadzorom lekara kako bi se sprečila pojava retke komplikacije, kao što je hiperstimulacija jajnika koja se manifestuje jakim bolom u trbuhu.

→    Bez dvoumljenja konsultujte lekara ako osetite bol u trbuhu.

Ovo upozorenje se naročito odnosi na pacijentkinje sa policističnim jajnicima.

Redovno praćenje odgovora na tretman gonadotropinima, pomaže lekaru da spreči pojavu hiperstimulacije jajnika. Nema dokaza da primena leka Pregnyl tokom in-vitro fertilizacije povećava rizik za pojavu kongenitalnih anomalija kod vašeg deteta.

Lel Pregnyl nema efekat na metabolizam masti, distribuciju masti ili apetit.

Pre početka primene leka Pregnyl treba isključiti postojanje nelečenog oboljenja štitne žlezde, nadbubrežne žlezde ili hipofize.

Ovaj lek sadrži manje od 1 mmol (23 mg) natrijuma po dnevnoj dozi, odnosno esencijalnog " slobodnog natrijuma ".

Neki lekovi mogu uticati na dejstvo leka Pregnyl, ili Pregnyl može uticati na dejstvo drugih lekova.

Recite Vašem lekaru ili farmaceutu ukoliko uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Trudnoća

Ako do trudnoće dođe posle tretmana lekom Pregnyl, veća je verovatnoća pojave blizanačke ili višestruke trudnoće. Višestruka trudnoća nosi povišen rizik po zdravlje majke i beba u periodu oko porođaja. Postoji nešto povećana verovatnoća za spontani pobačaj ili za pojavu vanmateričnih (ektopičnih) trudnoća.

Lek Pregnyl se može koristiti za podršku lutealnoj fazi, ali se ne sme upotrebljavati kasnije tokom trudnoće. Obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu pre nego što uzmete bilo koji lek.

Dojenje Lek Pregnyl se ne sme koristiti tokom dojenja.

Koliko je poznato, lek Pregnyl ne utiče na budnost i koncentraciju.

Uvek primenjujte lek Pregnyl onako kako vam je rekao vaš lekar.

Posavetujte se sa vašim lekarom ili farmaceutom ukoliko niste sigurni kako se upotrebljava lek Pregnyl. Lekar će odrediti dozu leka Pregnyl koju treba da primite.

Kod žena se obično daje jedna injekcija za indukciju ovulacije, a maksimalno tri injekcije za podršku lutealnoj fazi.

Muškarcima se injekcije daju nekoliko puta nedeljno tokom više nedelja ili meseci, zavisno od problema. S obzirom na to da su za razvoj spermatozoida potrebna oko 74 dana, tretman lekom Pregnyl mora da traje najmanje tri meseca da bi došlo do očekivanog poboljšanja.

Ukoliko imate utisak da je dejstvo leka Pregnyl previše jako ili previše slabo odmah se obratite svom lekaru.

Kako se daju injekcije?

Prvu injekciju leka Pregnyl treba dati pod nadzorom medicinskog osoblja.

Injekcija se može dati polako u mišić (npr. gluteus, butinu ili nadlakticu), ili potkožno (u zid trbuha, na primer).

Injekciju u mišić mogu da daju samo lekar ili medicinska sestra. Najbolje mesto za davanje leka Pregnyl je gluteus. U oblasti koja je na slici označena plavom bojom nalazi se velika mišićna masa sa malo krvnih sudova i većih nerava.

Potkožno injekciju, u nekim slučajevima, možete dati sami sebi, ili vam je može dati vaš partner. Vaš lekar će vam objasniti kako i kada da date sebi injekciju. Ako sami sebi dajete injekciju leka Pregnyl, za pravilno davanje leka uz najmanju moguću nelagodnost, pažljivo pratite preporuke koje su navedeni u ovom uputstvu za lek.

Korak 1 - Priprema leka Pregnyl

Lek Pregnyl se isporučuje u dve staklene ampule čiji se sadržaji moraju pomešati i odmah zatim upotrebiti. Prvo, polomite vrh ampule koja sadrži rastvor natrijum-hlorida.

Uvucite tečnost u špric koristeći veću iglu.

Polomite vrh druge ampule u kojoj se nalazi beli, suvi prašak i dodajte rastvor natrijum-hlorida iz šprica.

Ne mućkajte, već blago protresite ampulu dok se ne dobije bistar rastvor. Pregnyl se obično odmah rastvori. Nemojte upotrebljavati rastvor ukoliko rastvor sadrži čestice ili nije bistar.

Uvucite Pregnyl rastvor u prazan špric i zamenite iglu sa manjom sterilnom injekcionom iglom. Na kraju, podignite špric na gore, bočnim udarcem prstom blago protresite špric sa iglom okrenutom na gore tako da se eventualno prisutni mehurići vazduha istisnu na površinu, a zatim pogurajte klip tako da se istisne vazduh i da jedino Pregnyl rastvor ostane u špricu.

Korak 2 – Mesto davanja

Najbolje mesto za podkožnu injekciju je na stomaku oko pupka gde ima dosta opuštene kože i naslaga masnog tkiva. Uštinuti veliku površinu kože palcem i prstima. Prilikom svakog sledećeg ubrizgavanja injekcije, treba vrlo malo pomeriti mesto davanja u odnosu na prethodno. Moguće je takođe dati injekciju i na drugim mestima. Lekar ili sestra će vas posavetovati u vezi sa tim.

Korak 3 – Priprema površine

Nekoliko lakih udaraca na mestu davanja će stimulisati sitne nervne završetke i pomoći da se smanji neprijatnost prilikom ulaska igle. Ruke treba da su oprane, a mesto davanja dezinfikovano (npr. hlorheksidin 0,5%) da bi se otklonile površinske bakterije. Očistiti oko 5 cm površine oko mesta davanja i ostaviti da se koža bar 1 minut osuši pre davanja injekcije.

Korak 4 - Zabadanje igle

Zabosti iglu u uštinutu kožu pod uglom od 45 stepeni u odnosu na površinu kože.

Korak 5 - Provera pravilne pozicije igle

Ako je pozicija igle pravilna teško je izvući klip nazad. Pojava krvi u špricu znači da je igla u veni ili arteriji. Ako se to dogodi, izvući špric, prekriti mesto davanja tamponom natopljenim dezinfekcionim sredstvom i pritisnuti; za minut ili dva krvarenje će prestati. Rastvor ne koristiti već ga baciti. Ponovo započeti sa novim špricem i sa novim ampulama leka Pregnyl i rastvora natrijum-hlorida.

Korak 6 - Ubrizgavanje rastvora

Pritisnuti klip ravnomerno i polako. Na taj način rastvor se pravilno ubrizgava, a mišići i koža ostaju neoštećeni.

Korak 7 - Vađenje šprica

Izvući špric brzo i pritisnuti mesto davanja tamponom sa dezinfekcionim sredstvom. Dok se pritiska, blago masirati mesto davanja, jer to doprinosi boljem raspoređivanju Pregnyl rastvora i uklanja neprijatnost. Odložiti preostali rastvor.

Ne mešati rastvor leka Pregnyl sa drugim lekovima.

Korak 8 – Odlaganje igle

Staviti poklopac igle kako bi se sprečila povreda. Pažljivo odložiti bilo koju upotrebljenu iglu. Upotrebljene igle se uništavaju u skladu sa važećim propisima. Konsultujte vašeg farmaceuta koji će Vam objasniti kako se uništava, odnosno odlaže upotrebljena igla. Nemojte davati drugima igle ili špric koje ste vi koristili.

Uvek upotrebljavajte lek Pregnyl onako kako vam je to rekao vaš lekar. Posavetujte se sa vašim lekarom ili farmaceutom ukoliko još uvek niste sigurni kako se lek upotrebljava.

Pošto ćete biti pod stalnim nadzorom lekara, malo je verovato da će vam biti dato više leka Pregnyl neko što bi trebalo.

Previsoka doza leka Pregnyl može dovesti do hiperstimulacije jajnika, koja se može manifestovati kao bol u stomaku. Obavestite lekara bez odlaganja ukoliko imate bolove u stomaku.

Ako ste uzeli više leka Pregnyl nego što je trebalo , potrebno je da odmah obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta. Toksičnost leka Pregnyl je veoma niska.


Ako ste zaboravili da uzmete lek Pregnyl, ne uzimajte dvostruku dozu da bi nadomestili propuštenu dozu. 

 → Obavestite vašeg lekara.

Nemojte da prestanete da uzimate lek Pregnyl ukoliko vam tako nije rekao vaš lekar. Vaš lekar će vam preporučiti da prestanete da uzimate lek Pregnyl ukoliko je to potrebno iz bilo kog razloga.

Obratite se vašem lekaru ili farmaceutu ukoliko imate bilo koja dodatna pitanja u vezi upotrebe leka Pregnyl.

Odmah se obratite vašem lekaru ukoliko ste žena, a kod vas se javi oticanje stomaka i/ili grudnog koša usled nakupljanja tečnosti, povećanje telesne mase, jak bol u stomaku, mučnina, proliv ili bol u dojkama, posebno nekoliko dana nakon poslednje injekcije, jer ovo mogu biti znaci neželjene hiperstimulacije jajnika.

Kao i ostali lekovi, i lek Pregnyl može imati neželjena dejstva, iako ih ne mora svako iskusiti. Zabeležena su sledeća neželjena dejstva:

  • reakcija na mestu primene leka, u vidu modrica, bola, crvenila, otoka i svraba.
  • osip
  • groznica.

Ako ste žena:

  • Sindrom hiperstimulacije jajnika (oticanje stomaka i/ili grudnog koša usled nakupljanja tečnosti, povećanja telesne mase)
  • bol u trbuhu,
  • mučnina i proliv,
  • bol u dojkama,
  • krvni ugrušak, u retkim slučajevima.

Ako ste muškarac:

  • nakupljanje tečnosti
  • uvećanje dojki.

Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko neko od neželjenih dejstava postane ozbiljno, ili primetite neko neželjeno dejstvo koji nije navedeno u ovom uputstvu.

Potražite neki drugi lek