Prexanil
Aktivna supstanca: Perindopril
Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 5 i 10mg
Prexanilje inhibitor angiotenzin konvertujućeg enzima (ACE inhibitor). ACE inhibitori su lekovi koji šire krvne sudove i tako omogućavaju olakšani protok kroz njih.
Terapijske indikacije
Prexanil se koristi za:
- lečenje povišenog krvnog pritiska (hipertenzije),
- lečenje srčane slabosti (stanja gde srce nije u stanju da pumpa dovoljno krvi da bi zadovoljilo potrebe organizma)
- za smanjenje rizika od događaja kao što je infarkt, kod pacijenata sa stabilnom koronarnom arterijskom bolešću (stanja kod kog je smanjeno ili blokirano snabdevanje srčanog mišića krvlju) kod pacijenata koji su već imali srčani infarkt i/ili koji su podvrgnuti operativnom zahvatu da bi se poboljšao protok krvi srca, tj. da bi se poboljšalo snabdevanje srčanog mišića krvlju.
Ako Vam je lekar rekao da imate intoleranciju na neke šećere, kontaktirajte lekara pre nego što počnete da uzimate ovaj lek.
Nemojte uzimati lek Prexanil:
- ako ste alergični na perindopril ili na bilo koju pomoćnu supstancu leka Prexanil, ili na bilo koji drugi ACE inhibitor,
- ako su se kod Vas javili sledeći simptomi: šištanje u plućima, otok lica, jezika ili grla, intenzivan svrab ili težak osip prilikom prethodne upotrebe ACE inhibitora ili ako ste Vi ili član Vaše porodice imali ove simptome u bilo kojoj drugoj situaciji (stanje koje se naziva angioedem-vrsta koprivnjače sa naglim oticanjem lica i vrata),
- ako ste u drugom ili trećem trimestru trudnoće (takođe primenu leka Prexanil treba izbegavati i u ranoj trudnoći,
- ako bolujete od dijabetes melitusa ili imate probleme sa bubrezima i uzimate lek aliskiren.
Pre upotrebe leka Prexanil, obavezno razgovarajte sa svojim lekarom ukoliko se bilo šta od navedenog odnosi na Vas:
- ako imate stenozu aorte (suženje glavnog krvnog suda koji izlazi iz srca) ili hipertrofičnu kardiomiopatiju (oboljenje srčanog mišića) ili stenozu bubrežne arterije (suženje arterije koja snabdeva bubreg krvlju),
- ako imate bilo kakvih drugih srčanih problema,
- ako imate problema sa jetrom,
- ako imate problema sa bubrezima ili ste na dijalizi,
- ako patite od kolagenske vaskularne bolesti (oboljenja vezivnog tkiva) kao što su sistemski lupus eritematozus ili sklerodermija,
- ako bolujete od šećerne bolesti (dijabetesa),
- ako ste na dijeti bez soli ili koristite zamenu za so koja sadrži kalijum
- ako ćete se podvrgnuti anesteziji i/ili većoj hirurškoj operaciji,
- ako ćete se podvrgnuti LDL aferezi (uklanjanju holesterola iz krvi putem korišćenjem aparata),
- ako ćete ići na tretman smanjenja osetljivosti na alergiju uzrokovanu ubodom pčele ili ose,
- ako ste nedavno imali proliv ili povraćali, ili ste dehidrirani,
- ako Vam je lekar rekao da ne podnosite neke šećere,
- ako uzimate aliskiren (lek koji se koristi za lečenje hipertenziije).
Recite svom lekaru ukoliko ste trudni ili planirate da zatrudnite. Nijie preporučljivo da se lek Prexanil uzima u prvom trimestru trudnoće, a u drugom i trećem trimestru se ne sme uzimati jer može ozbiljno nauditi Vašoj bebi ako se uzima u ovoj fazi (videti odeljak Primena leka Prexanil u periodu trudnoće i dojenja).
Deca i adolescenti
Ne preporučuje se upotreba leka Prexanil kod dece i adolescenata.
Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta.
Drugi lekovi mogu uticati na lečenje lekom Prexanil. Tu spadaju:
- drugi lekovi za lečenje povišenog krvnog pritiska, uključujući aliskiren, diuretike (lekove koji povećavaju izlučivanje mokraće),
- diuretici koji štede kalijum (pr. triamterene, amilorid), dodaci ishrani koji sadrže kalijum, zamene za soli koje sadrže kalijum,
- lekovi koji štede kalijum koji se koriste u terapiji srčane insuficijencije: eplerenon i spironolakton u dozama od 12,5 mg do 50 mg dnevno,
- litijum, koji se koristi u terapiji manije ili depresije,
- nesteroidni antiinflamatorni lekovi (pr. ibuprofen) koji se koriste za smanjenje bola, ili visoke doze aspirina,
- lekovi koji se koriste u lečenju šećerne bolesti (kao što su insulin ili metformin),
- baklofen (koristi se za lečenje ukočenosti mišića kod bolesti kao što je multipla skleroza),
- lekovi koji se koriste u lečenju psihičkih poremećaja kao što su depresija, anksioznost, šizofrenja, itd.(npr. triciklični antidepresivi, antipsihotici),
- imunosupresivi (lekovi koji smanjuju odbrambene mehanizme organizma), koji se koriste u lečenju auto-imunih poremećaja ili posle transplantacije u svrhu sprečavanja odbacivanja organa (npr. ciklosporin, takrolimus),
- trimetoprim (za lečenje infekcija),
- estramustin (koristi se u lečenju kancera),
- vazodilatatori, uključujući nitrate (lekovi koji proširuju krvne sudove),
- heparin (lek koji se koristi protiv zgrušavanja krvi),
- alopurinol (koristi se u lečenju gihta),
- prokainamid (za lečenje nepravilnog rada srca),
- lekovi koji se koriste u terapiji niskog krvnog pritiska, šoka ili astme (pr. efedrin,noradrenalin ili adrenalin)
- soli zlata, naročito one koje se primenjuju intravenski (koriste se za terapiju simptoma reumatoidnog artritisa).
Preporučljivo je da se lek Prexanil uzima pre obroka
Ako ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate trudnoću, obratite se svom lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Trudnoća
Ukoliko mislite da ste (ili da ćete ostati) trudni o tome odmah morate obavestiti lekara. Lekar Vam može savetovati da prestanete sa uzimanjem leka Prexanil ukoliko želite da zatrudnite ili Vam može propisati drugi lek čim saznate da ste trudni. Prexanil ne treba koristiti u prvom trimestru trudnoće, a u kasnijim fazama trudnoće (u drugom i trećem trimestru) se ne sme uzimati jer može ozbiljno naškoditi Vašoj bebi.
Dojenje
Recite svom lekaru ukoliko dojite ili nameravate da počnete da dojite. Primena leka Prexanil se ne preporučuje ženama koje doje, lekar će Vam propisati alternativnu terapiju ukoliko želite da dojite bebu, naročito ako je ona tek rođena ili prevremeno rođena.
Prexanil ne utiče na budnost, ali kod pojedinih pacijenata može doći do vrtoglavice i slabosti usled pada krvnog pritiska. Ako se ovi simptomi jave kod Vas, Vaša sposobnost za vožnju i upravljanje mašinama može biti smanjena.
Uvek uzimajte lek onako kako Vam je lekar perporučio. Ukoliko niste sigurni, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom. Progutajte tabletu sa čašom vode, po mogućstvu ujutru pre obroka, u isto vreme svakog dana.
Vaš lekar će odlučiti koja je odgovarajuća doza za Vas.
Lek Prexanil se upotrebljava na sledeći način:
Povišen krvni pritisak: uobičajena početna doza i doza održavanja je 5 mg jednom dnevno. Posle mesec dana, ukoliko je potrebno, doza se može povećati na 10 mg jednom dnevno, što je ujedno i najveća preporučena doza za lečenje povišenog kvnog pritiska.
Ukoliko imate 65 godina ili više, uobičajena početna doza je 2,5 mg jednom dnevno. Doza se može povećati posle mesec dana na 5 mg jednom dnevno, zatim, ukoliko je neophodno na 10 mg jednom dnevno.
Srčana slabost: uobičajena početna doza je 2,5 mg jednom dnevno. Doza se posle dve nedelje može povećati na 5 mg jednom dnevno, što je maksimalna preporučena doza kod srčane slabosti.
Stabilna koronarna arterijska bolest: uobičajena početna doza je 5 mg jednom dnevno. Posle dve nedelje, doza se može povećati na 10 mg jednom dnevno, što je i maksimalna preporučena doza u ovoj indikaciji.
Ukoliko imate 65 godina ili više, uobičajena početna doza je 2,5 mg jednom dnevno. Doza se posle nedelju dana može povećati na 5 mg jednom dnevno, zatim posle još nedelju dana, ukoliko je neophodno na 10 mg jednom dnevno.
Ne preporučuje se upotreba leka Prexanil kod dece i adolescenata.
Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Prexanil nego što bi trebalo, odmah kontaktirajte Vašeg lekara ili se javite najbližoj ustanovi za pružanje hitne medicinske pomoći.
Najčešći znak predoziranja jeste pad krvnog pritiska od koga možete osetiti vrtoglavicu ili nesvesticu. Ako se ovo desi, trebalo bi da legnete tako da Vam glava bude položena nisko a noge budu podignute.
Važno je da uzimate lek svaki dan u isto vreme kao što Vam je lekar propisao. Ako ste zaboravili da uzmete lek, sledeću dozu uzmite u uobičajeno vreme.
Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!
Lečenje lekom Prexanil, je obično dugotrajno. Pre prekida terapije obavezno porazgovarajte sa svojim lekarom.
Ako imate dodatnih pitanja u vezi sa ovim lekom, pitajte svog lekara ili farmaceuta.
Kao i svi lekovi, Prexanil može izazvati neželjena dejstva, koja se ne moraju javiti kod svih pacijenata koji ga uzimaju.
Ako se kod Vas javi neko od sledećih neželjenih dejstava, prekinite odmah sa upotrebom leka i obratite se odmah svom lekaru:
- otok lica, usana, usta, jezika ili grla, teškoće pri disanju,
- ozbiljna vrtoglavica ili gubitak svesti,
- neuobičajeno brz ili nepravilan rad srca ili bol u grudima,
- jak bol u stomaku.
Mogu se javiti sledeća neželjena dejstva navedena po opadajućoj učestalosti:
Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek:
Glavobolja, nesvestica, vrtoglavica, trnjenje, poremećaji vida, tinitus (zujanje u ušima), nestabilnost prouzrokovana sniženjem krvnog pritiska, kašalj, nedostatak daha, poremećaji organa za varenje (mučnina, povraćanje,bol u stomaku, poremećaji osećaja ukusa, dispepsija ili teškoće s varenjem, proliv, zatvor), alergijske reakcije (osip po koži, svrab), grčevi u mišićima, osećaj slabosti.
Povremena (mogu se javiti kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Promene raspoloženja, poremećaji sna, bronhospazam (osećaj stezanja u grudima, pištanje u grudima i nedostatak vazduha), suva usta, angioedem (simptomi su: šištanje u grudima, otok lica, jezika ili grla), intenzivan svrab ili osip, formiranje grupisanih plikova na koži, problemi sa bubrezima, impotencija, znojenje, povećanje broja eozinofila (vrsta belih krvnih zrnaca), pospanost, nesvestica, lupanje srca, ubrzan rad srca, vaskulitis (zapaljenje krvnih sudova), fotosenzitivne reakcije (povećana osetljivost kože na izloženost suncu), artralgija (bol u zglobovima), mijalgija (bol u mišićima), bol u grudima, slabost, periferalni edem, groznica,
padovi, promene u laboratorijskim parametrima: visok nivo kalijuma u krvi koji je reverzibilan po prestanku terapije, nizak nivo natrijuma, hipoglikemija (veoma nizak nivo šećera u krvi) kod dijabetičnih pacijenata, povišeni nivoi ureje i kreatinina u krvi.
Retka (mogu se javiti kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Promene u laboratorijskim parametrima: povišeni nivoi enzima jetre, visok nivo bilirubina u serumu.
Veoma retka (mogu se javiti kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji uzimaju lek):
Konfuzija, kardiovaskularni poremećaji (nepravilan srčani rad, bol u grudima srčani udar i šlog), eozinofilna pneumonija (redak tip upale pluća), rinitis (zapušen nos ili curenje iz nosa), eritema multiforme (teške promene na koži), akutna bubrežna insuficijencija (oslabljena funkcija bubrega), poremećaji krvi kao što su niži nivo crvenih i belih krvnih ćelija, niži nivo hemoglobina, manji broj krvnih pločica, zapaljenje pankreasa (koje
uzrokuje jake bolove u stomaku i leđima), hepatitis.
Potražite neki drugi lek