Privigen


Aktivna supstanca: Humani normalni imunoglobulin za intravensku upotrebu

 Privigen pripada grupi lekova koji se zovu humani normalni imunoglobulini. Imunoglobulini su takođe poznati kao antitela i to su proteini krvi koji pomažu Vašem organizmu da se bori protiv infekcija.
Kako deluje lek Privigen
Privigen sadrži imunoglobuline koji su izolovani iz krvi zdravih ljudi. Ovaj lek deluje na isti način kao i imunoglobulini koji su prirodno prisutni u krvi zdravih ljudi.
Čemu je namenjen lek Privigen
Lek Privigen se koristi u terapiji odraslih i dece (uzrasta 0-18 godina) u sledećim situacijama:
a) da poveća nenormalno niske nivoe imunoglobulina u Vašoj krvi do normalnih vrednosti (terapija zamene).
Postoji pet grupa:
1. Pacijenti koji su rođeni sa smanjenom sposobnošću ili nesposobnošću da stvaraju imunoglobuline (primarna imunodeficijencija (PID)).
2. Pacijenti sa rakom krvi (hronična limfocitna leukemija), koji imaju niske nivoe imunoglobulina u krvi (hipogamaglobulinemija) i kod kojih se infekcije ponavljaju, kada zaštitna terapija (prevencija) antibioticima nije uspela.
3. Pacijenti sa rakom koštane srži (multipli mijelom), koji imaju nizak nivo imunoglobulina u krvi i kod kojih se infekcije ponavljaju, u slučaju kada nije dobijen imunološki odgovor na vakcinaciju protiv određenih bakterija (pneumokoke).
4. Pacijenti koji imaju nizak nivo imunoglobulina u krvi posle transplantacije matičnih ćelija od druge osobe.
5. Pacijenti sa urođenim AIDS-om (sindrom stečene imunodeficijencije) i infekcijama koje se ponavljaju.
b) da leči određene zapaljenske poremećaje (imunomodulacija). Postoje četiri grupe:
1. Pacijenti koji nemaju dovoljno krvnih pločica (primarna imuna trombocitopenijska purpura (ITP)) i koji imaju visok rizik od krvarenja, ili koji će uskoro imati operaciju.
2. Pacijenti sa Guillain-Barré sindromom. Ovo je akutno oboljenje koje se ispoljava upalom perifernih nerava, koja uzrokuje ozbiljnu slabost u mišićima uglavnom u nogama i gornjim udovima.
3. Pacijenti sa Kawasaki-jevom bolešću. Ovo je akutna bolest koja se javlja prvenstveno kod mađe dece i manifestuje se upalom krvnih sudova u celom telu.
4. Pacijenti sa hroničnom inflamatornom demijelinizirajućom polineuropatijom (CIDP). To je hronična bolest koja se manifestuje upalom perifernih nerava (živaca) što uzrokuje jaku slabost i/ili utrnulost
mišića uglavnom u nogama i rukama. 



  • Ako ste alergični (preosetljivi) na humane imunoglobuline (antitela) ili prolin
  • Ako su se u Vašoj krvi razvila antitela na imunoglobuline tipa IgA.
  •  Ako bolujete od hiperprolinemije (genetski poremećaj koji uzrokuje visok nivo aminokiseline prolin u krvi).
  • Ovo je veoma retko oboljenje. U svetu je poznato samo nekoliko porodica sa ovom bolešću. 

Kada uzimate lek Privigen, posebno vodite računa:
Koje okolnosti povećavaju rizik od pojave neželjenih dejstava?
- Ukoliko se bilo koje od navedenih stanja odnosi na Vas, recite to svom lekaru pre nego što počnete sa primenom leka Prvigen:
 -ako primate ovaj lek u visokim dozama, bilo u jednom danu ili tokom nekoiiko dana, a imate krvnu grupu A, B ili AB i/ili imate postojeće upalno oboljenje. U tim okolnostima, često je prijavijeno da imunoglobulini povećavaju rizik od razlaganja crvenih krvnih zrnaca (hemoliza).
 -ako ste gojazni, stariji, dugo vezani za postelju ili imate šećernu bolest (dijabetes), visok krvni pritisak, malu količinu krvi u organizmu (hipovolemija), poremećaje krvnih sudova (vaskularno oboljenje),
povećanu sklonost ka zgrušavanju krvi (trombofilija ili trombotički događaj) ili oboljenje ili stanje koje uzrokuje zgrušavanje krvi (hiperviskozna krv). U tim okolnostima, mada u veoma retkim slučajevima, imunogiobulini mogu povećati rizik od srčanog udara (infarkt miokarda), moždanog udara, krvnih
ugrušaka u plućima (plućna embolija) ili blokade krvnih sudova u nozi.
- ako imate šećernu bolest (dijabetes), iako lek Privigen ne sadrži šećer, pre same primene može se razblažiti sa posebnim rastvorom (glukoza 5%), što može da utiče na nivo šećera u Vašoj krvi.
 -ako imate ili ste ranije imali poremećaj bubrega ili uzimate lekove koji mogu da oštete Vaše bubrege (nefrotoksične lekove). U tim okolnostima, mada u veoma retkim slučajevima, imunoglobulini mogu povećati rizik od ozbiljnog i brzog gubitka funkcije bubrega (akutna slabost bubrega). Gubitak funkcije bubrega sa fatalnim ishodom, desio se u izolovanim slučajevima koji su bili povezani sa hemolizom.
Koja vrsta nadzora je potrebna tokom infuzije?
Za Vašu ličnu bezbednost terapija lekom Privigen se izvodi pod nadzorom Vašeg lekara ili zdravstvenog radnika. Bićete pod nadzorom sve vreme tokom primene infuzije i još najmanje 20 minuta nakon toga. U
određenim okolnostima mogu biti neophodne posebne mere opreza. Primeri takvih okolnosti su:
 -ako primate lek Privigen velikom brzinom infuzije ili
 -ako primate lek Privigen prvi put ili nakon duže pauze u terapiji (npr. nekoliko meseci).
U ovim slučajevima ćete biti pažljivo posmatrani tokom cele infuzije i još najmanje 1 sat nakon infuzije.
Kada može biti potrebno usporiti ili prekinuti infuziju?
 Možete biti alergični (preosetljivi) na imunoglobuline bez Vašeg znanja. Međutim, prave alergijske reakcije su retke. One se mogu javiti čak i ako ste prethodno dobro podneli terapiju humanim imunoglobulinima. Ovo
se posebno može desiti ako ste razvili antitela na imunoglobuline tipa IgA. U ovakvim retkim slučajevima mogu se pojaviti alergijske reakcije kao što je nagli pad krvnog pritiska ili šok
 -Odmah obavestite svog lekara ili zdravstvenog radnika ako primetite opisane reakcije tokom infuzije leka Privigen. On će tada odlučiti da li će smanjiti brzinu infuzije ili će je u potpunosti prekinuti.
Testovi krvi
Kažite svom lekaru da koristite lek Privigen pre bilo kog testa (analize) krvi.
Nakon primene leka Privigen rezultati nekih testova krvi (seroloških testova) mogu biti promenjeni određeno 

- Kažite svom lekaru ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Vakcinacije
- Pre vakcinacije, kažite svom lekaru, da ste na terapiji lekom Privigen.
Nakon terapije lekom Privigen, efikasnost nekih vakcina može biti smanjena. Tu spadaju atenuisane žive vakcine kao što su vakcine protiv malih boginja, zauški, rubeole i varičela. Ove vakcinacije treba odložiti za
najmanje tri meseca nakon poslednje primene leka Privigen. U slučaju vakcinacije protiv malih boginja smanjenje efikasnosti vakcine može trajati do godinu dana. Stoga, Vaš lekar treba da proveri efikasnost vakcine
protiv malih boginja.

- Kažite svom lekaru ili zdravstvenom radniku ako ste trudni, planirate da ostanete trudni ili dojite. Vaš lekar će odlučiti da li možete da primate lek Privigen tokom trudnoće ili dok dojite

Lekovi koji sadrže antitela su korišćeni kod trudnica ili dojilja. Dugogodišnje iskustvo je pokazalo da se ne očekuju štetni efekati na tok trudnoće ili na novorođenče.
Ako primate lek Privigen dok dojite, antitela iz ovog leka će se takođe naći u mleku, tako da će i Vaša beba primiti zaštitna antitela.


-Tokom lečenja lekom Privigen, možete imati reakcije kao što su npr. vrtoglavica ili mučnina, koje mogu uticati na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama. Ako se ovo desi, ne smete da vozite i rukujete mašinama dok se reakcije ne povuku.

Lek Privigen se primenjuje jedino kao infuzija u venu (intravenska infuzija). Lek Privigen će Vam dati Vaš lekar ili zdravstveni radnik. Vaš lekar će odrediti tačnu dozu leka Privigen koju treba da primite, uzimajući u obzir
Vašu telesnu masu, specifična stanja i Vaš odgovor na terapiju. Određivanje doze za decu i mlađe pacijente se ne razlikuje u odnosu na odrasle.
Na početku, lek Privigen ćete primati sporom infuzijom. Ako dobro podnosite lek, Vaš lekar može postepeno povećavati brzinu infuzije

Lek Privigen se obično primenjuje samo pod medicinskim nadzorom. Predoziranje je stoga vrlo retko. Ako, uprkos tome, primite više leka nego što je trebalo, Vaša krv može postati previše gusta (hiperviskozna). Ovo se
može desiti posebno ako ste pacijent sa povećanim rizikom, npr. ako ste stariji ili ako patite od bolesti bubrega.

Lek Privigen, kao i drugi lekovi može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.
Moguća neželjena dejstva mogu se smanjiti ili čak izbeći davanjem leka Privigen u vidu spore infuzije. Ova neželjena dejstva se mogu pojaviti, čak i ako ste ranije primali humane imunoglobuline i dobro ih podnosili.
U retkim i izolovanim slučajevima, prijavljeni su sledeći neželjeni efekti pri primeni imunoglobulinskih preparata:
- ozbiljne reakcije preosetljivosti, kao što su nagli pad krvnog pritiska ili šok (možete osetiti ošamućenost, vrtoglavicu, nesvesticu prilikom ustajanja, hladnoću u šakama ili stopalima, nepravilno lupanje srca ili bol u grudima ili zamagljen vid) čak iako nije bilo preosetljivosti prilikom prethodne infuzije.
- Odmah obavestite svog lekara ili zdravstvenog radnika ukoliko primetite ovakvu reakciju tokom infuzije leka Privigen. On će odlučiti da li da smanji brzinu infuzije ili da je u potpunosti prekine.
- stvaranje krvnih ugrušaka koji se mogu prenositi kroz cirkulaciju krvi (tromboembolijske reakcije), a što može dovesti do srčanog udara (na primer kada imate iznenadni bol u grudima ili nedostatak daha); do
moždanog udara (na primer kada imate iznenadnu pojavu mišićne slabosti, gubitak osećaja i/ili ravnoteže, smanjenu budnost ili poteškoće u govoru); do pojave krvnih ugrušaka u arterijama pluća (na primer kada imate bol u grudima, poteškoće u disanju ili iskašljavate krv); do duboke venske tromboze (na primer kada imate osećaj toplote, preosetljivost na dodir, bol, crvenilo i oticanje jedne ili obe noge).
- Odmah obavestite svog lekara ili zdravstvenog radnika ukoliko imate bilo koji od navedenih simptoma. Svaka osoba kod koje se takvi simptomi ispolje treba odmah da se preveze do bolnice na
odeljene za hitne slučajeve radi procene stanja i lečenja.
- privremeni neinfektivni meningitis (reverzibilni aseptični meningitis)
- Odmah obavestite svog lekara ili zdravstvenog radnika ako imate ukočen vrat i jedan ili više sledećih simptoma: groznicu, mučinu, povraćanje, glavobolju, preteranu osetljivost na svetlost, poremećaj stanja svesti.
- prolazne kožne reakcije
- porast nivoa kreatinina u krvi
- akutno popuštanje bubrega
- prolazno smanjenje crvenih krvnih zrnaca (reverzibilna hemolitička anemija/ hemoliza).
Ostala neželjena dejstva navedena su prema opadajućoj učestalosti:
Veoma česta (mogu da se jave kod više od 1 od 10 primljenih infuzija):
Glavobolja
Česta (mogu da se jave najviše kod 1 od 10 primljenih infuzija):
Povišen krvni pritisak (hipertenzija), nelagodnost u stomaku (mučnina), povraćanje, koprivnjača, osip, bol u leđima, groznica, jeza (osećaj hladnoće), umor (malaksalost), fizička slabost (astenija), bolest nalik gripu.
Povremena (mogu se da se jave najviše kod 1 od 100 primljenih infuzija):
Razgradnja crvenih krvnih zrnaca (hemoliza), privremeno smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca (anaemija), smanjenje broja belih krvnih zrnaca (leukopenija), nepravilan oblik crvenih krvnih zrnaca (mikroskopski nalaz), osećaj vrtoglavice, nelagoda u glavi, pospanost, drhtavica (tremor), glavobolja koja potiče iz nazalnih sinusa,
migrena, promenjen osećaj dodira (dizestezija), vertigo, nepravilni otkucaji srca, nizak krvni pritisak, naglo crvenilo, slabo snabdevanje krvlju donjih udova koji uzrokuje npr. bol pri hodanju (periferni vaskularni poremećaj), nedostatak daha, plikovi u ustima i grlu, bolno disanje, stezanje u grlu, proliv, bol u gornjem delu stomaka, blaga žutica, svrab, poremećaji kože, noćno znojenje, bol (uključujući bol u vratu, udovima i grudima, mišićni bol, ukočenost i bol u mišićima i kostima), grčevi u mišićima, slabost mišića, prisustvo proteina u
mokraći (laboratorijska analiza), porast telesne temperature, bol na mestu injekcije, smanjenje ili povećanje krvnog pritiska.
Uobičajene laboratorijske analize povremeno, mogu otkriti promene funkcije jetre ili bubrega kao i promene u krvnoj slici.
- Obavestite svog lekara ili zdravstvenog radnika ukoliko se kod Vas ispolji bilo koje neželjeno dejstvo.
Ovo uključuje svako moguće neželjeno dejstvo, koje nije navedeno u ovom Uputstvu za lek.

Potražite neki drugi lek