Relvar Ellipta


Aktivne supstance: Vilanterol, Flutikazon

Ovaj lek je na tržištu dostupan u jačinama od: 22μg + 92μg i 22μg + 184μg

Relvar® Ellipta®, 22 mikrograma + 92 mikrograma, prašak za inhalaciju, podeljen

Ovaj lek je pod dodatnim praćenjem. Time se omogućuje brzo otkrivanje novih bezbednosnih informacija. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek. Za način prijavljivanja neželjenih reakcija videti odeljak na kraju uputstva.

RelvarEllipta je prašak za inhalaciju.

Svaka pojedinačna inhalacija obezbeđuje isporučenu dozu (doza leka koja se oslobodi iz nastavka za usta) od 22 mikrograma vilanterola (u obliku vilanterol-trifenatata) i 92 mikrograma flutikazonfuroata .

Navedena količina odgovara odmerenoj dozi od 25 mikrograma vilanterola (u obliku vilanterol-trifenatata) i 100 mikrograma flutikazonfuroata. . 

Pomoćne supstance sa potvrđenim dejstvom:

  Svaka oslobođena doza leka Relvar Ellipta sadrži oko 25mg laktoze (u obliku laktoze, monohidrata). 

Terapijske indikacije

Astma 

Lek Relvar Ellipta je indikovan za primenu u redovnoj terapiji astme kod odraslih osoba i adolescenata uzrasta 12 i više godina, u slučaju kada je opravdana primena kombinovanog leka (dugodelujući beta2- agonist i inhalacioni kortikosteroid): 

  • kod pacijenata kod kojih nije ostvarena adekvatna kontrola simptoma primenom inhalacionih kortikosteroida i primenom kratkodelujućih inhalacionih beta2-agonista "po potrebi" 

Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) 

Lek Relvar Ellipta je indikovan za primenu u simptomatskoj terapiji odraslih pacijenata sa HOBP, sa FEV1

<70% od referentne vrednosti (nakon primene bronhodilatatora) i postojanjem egzacerbacija bolesti u anamnezi uprkos redovnoj primeni bronhodilatatorne terapije.



Primena leka Relvar Ellipta je kontraindikovana kod pacijenata sa preosetljivošću (alergijom) na bilo koju od aktivnih ili pomoćnih supstanci 

Pogoršanje bolesti

Lek Relvar Ellipta ne bi trebalo primenjivati u terapiji akutnih simptoma astme ili u terapiji akutne egzacerbacije HOBP, kada je potrebna primena kratkodelujućih bronhodilatatora. Učestalija primena bronhodilatatora kratkog dejstva u cilju ublažavanja simptoma ukazuje na slabljene kontrole bolesti, pa bi lekar trebalo da proceni stanje pacijenata. 

Pacijenti sa astmom ili HOBP ne treba da prekidaju terapiju lekom Relvar Ellipta bez nadzora lekara, s obzirom da nakon prestanka primene terapije može doći do ponovne pojave simptoma. 

U toku terapije lekom Relvar Ellipta mogu se javiti neželjena dejstva povezana sa astmom, kao i njena egzacerbacija. Pacijente treba savetovati da nastave sa primenom terapije, ali i da potraže savet lekara ukoliko se ne uspostavi kontrola simptoma astme ili dođe do njihovog pogoršanja nakon otpočinjanja primene leka Relvar Ellipta. 

Paradoksni bronhospazam

Nakon primene doze leka Relvar Ellipta može doći do pojave paradoksnog bronhospazma sa trenutnim

pojačanjem vizinga (zviždanja) prilikom disanja. Ukoliko dođe do pojave paradoksnog bronhospazma, treba odmah primeniti kratkodelujući inhalacioni bronhodilatator. Primenu leka Relvar Ellipta odmah treba prekinuti, proceniti stanje pacijenta i, ukoliko je potrebno, primeniti alternativnu terapiju 

Dejstva na kardiovaskularni sistem

Nakon primene lekova iz grupe simpatomimetika, kao i nakon primene leka Relvar Ellipta može doći do pojave dejstava na kardiovaskularni sistem, kao što su srčane aritmije, npr. supraventrikularna tahikardija i ekstrasistole. Prema tome, lek Relvar Ellipta bi trebalo sa oprezom primenjivati kod pacijenata sa teškim kardiovaskularnim poremećajima. 

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre 

Pacijentima s umerenim ili teškim oštećenjem funkcije jetre treba primeniti dozu od 22 mikrograma vilanterola i 92 mikrograma flutikazonfuroata , i pratiti ih zbog moguće pojave neželjenih dejstava udruženih s primenom sistemskih kortikosteroida  

Sistemska dejstva kortikosteroida 

Sistemska dejstva se mogu javiti prilikom primene bilo kog inhalacionog kortikosteroida, posebno prilikom primene visokih doza propisanih tokom dužeg vremenskog perioda. Verovatnoća za pojavu navedenih dejstava je mnogo manja u odnosu na primenu kortikosteroida oralnim putem. Moguća sistemska dejstva uključuju Kušingov sindrom, kušingoidne manifestacije, adrenalnu supresiju, smanjenje mineralne gustine kostiju, usporavanje rasta kod dece i adolescenata, kataraktu i glaukom i ređe niz psiholoških ili bihejvioralnih dejstava, uključujući psihomotornu hiperaktivnost, poremećaje sna, anksioznost, depresiju ili agresiju (posebno kod dece). 

Lek Relvar Ellipta treba primeniti uz oprez kod pacijenata sa tuberkulozom pluća ili kod pacijenata sa hroničnim ili nelečenim infekcijama. 

Hiperglikemija 

Postoje izveštaji o povećanju nivoa glukoze u krvi kod pacijenata sa dijabetesom, pa bi navedeno trebalo imati u vidu prilikom propisivanja leka pacijentima sa dijabetes melitusom u anamnezi. 

Pojava pneumonije kod pacijenata sa HOBP 

Povećana učestalost pojave pneumonije zabeležena je kod pacijenata sa HOBP koji su uzimali terapiju lekom Relvar Ellipta. Takođe, povećana je učestalost pojave pneumonije koja zahteva hospitalizaciju pacijenta. U pojedinim slučajevima pojava pneumonije je bila fatalna (videti odeljak 4.8). Lekari treba da prate mogući razvoj pneumonije kod pacijenata sa HOBP s obzirom da se klinička manifestacija takvih infekcija podudara sa simptomima egzacerbacije HOBP. Faktori rizika za nastanak pneumonije kod pacijenata sa HOBP koji su na terapiji lekom Relvar Ellipta uključuju aktivne pušače, pacijente sa pneumonijom u anamnezi, pacijente čiji je indeks telesne mase (BMI < 25 kg/m2) i pacijente sa (forsiranim ekspiratornim volumenom) FEV1 < 50% od referentne vrednosti. Potrebno je uzeti u obzir navedene faktore rizika prilikom propisivanja leka, a terapiju lekom treba ponovo proceniti u slučaju pojave pneumonije. 

Lek Relvar Ellipta u jačini od 22 mikrograma /184 mikrograma nije indikovan za primenu kod pacijenata sa HOBP. Ne postoji dodatna korist od primene leka u jačini od 22 mikrograma /184 mikrograma u odnosu na primenu leka jačine 22 mikrograma /92 mikrograma, međutim, postoji mogući povećan rizik od pojave

pneumonije i neželjenih dejstava povezanih sa primenom sistemskih kortikosteroida

Incidenca pneumonije kod pacijenata sa astmom bila je česta pri primeni veće doze. Incidenca pneumonije kod pacijenata sa astmom koji primenjuju lek Relvar Ellipta u jačini od 22 mikrograma /184 mikrograma bila je brojčano veća u odnosu na incidencu pneumonije kod pacijenata koji primenjuju lek Relvar Ellipta u jačini od 22 mikrograma /92 mikrograma ili placebo (videti odeljak 4.8). Faktori rizika nisu identifikovani. 

Pomoćne supstance 

Pacijenti koji boluju od retkog naslednog oboljenja intolerancije na galaktozu, Lapp laktaznog deficita ili glukozno-galaktozne malapsorpcije ne smeju koristiti ovaj lek.

Nije verovatna pojava klinički značajnih interakcija posredovanih vilanterolom/ flutikazonfuroatom pri primeni kliničkih doza, usled male koncentracije leka u krvi postignute nakon inhalacione primene. 

Interakcija sa beta blokatorima 

Primena beta2-adrenegričkih blokatora može oslabiti ili antagonizovati dejstvo beta2-adrenegričkih agonista. Potrebno je izbegavati istovremenu primenu ne-selektivnih i selektivnih beta2-adrenegričkih blokatora, osim ukoliko postoje opravdani razlozi za njihovu primenu.  

Interakcija sa CYP3A4 inhibitorima 

Flutikazonfuroat i vilanterol se veoma brzo eliminišu intenzivnim metabolizmom prvog prolaza posredovanjem citohroma CYP 3A4. 

Savetuje se oprez prilikom istovremene primene leka sa snažnim CYP 3A4 inhibitorima (npr ketokonazol, ritonavir) s obzirom da postoji rizik od povećane sistemske izloženosti flutikazonfuroatu i vilanterolu, i stoga potrebno je izbegavati istovremenu primenu. U okviru kliničkog ispitivanja interakcije leka s inhibitorom CYP 3A4 nakon ponovljenog doziranja, sprovedenom na zdravim ispitanicima primenjena je kombinacija vilanterol /flutikazonfuroat (22 mikrograma /184 mikrograma) i snažnog CYP 3A4 inhibitora ketokonazola (400mg). Istovremena primena dovela je do porasta srednje vrednosti PIK(0-24) flutikazonfuroata za 36% i srednje vrednosti Cmax za 33%. Povećanje izloženosti flutikazonfuroatu povezano je sa smanjenjem od 27% ponderisane srednje vrednosti kortizola u serumu izmerene unutar 24 časa. Istovremena primena dovela je do porasta srednje vrednosti PIK(0-t) vilanterola za 65% i srednje vrednosti Cmax za 22%. Povećanje izloženosti vilanterolu nije udruženo sa povećanjem sistemskih dejstava beta2-adrenegričkih agonista na srčani ritam, nivo kalijuma u krvi ili QTcF interval. 

Interakcija sa P-glikoprotein inhibitorima

  Flutikazonfuroat i vilanterol su supstrati za P-glikoprotein (P-gp). U okviru kliničkog farmakološkog ispitivanja istovremene primene vilanterola i snažnog inhibitora P-glikoproteina, kao i verapamila, umerenog inhibitora CYP3A4, sprovedenom na zdravim ispitanicima, nije pokazan značajni uticaj na farmakokinetiku vilanterola. Nisu sprovedena klinička farmakološka ispitivanja sa specifičnim inhibitorom P-glikoproteina i flutikazonfuroatom.

Primene lekova iz grupe simpatomimetika 

Istovremena primena drugih lekova iz grupe simpatomimetika (pojedinačno ili u kombinovanoj terapiji) može dovesti do pojačanog ispoljavanja neželjenih dejstava leka Relvar Ellipta. Lek Relvar Ellipta ne treba primenjivati u kombinovanoj terapiji sa drugim dugodelujućim beta2-adrenegričkim agonistima ili lekovima koji sadrže dugodelujuće beta2-adrenegričke agoniste. 

Pedijatrijska populacija 

Ispitivanja interakcija sprovedena su samo kod odraslih osoba.

Trudnoća

Ispitivanja na životinjama pokazala su reproduktivnu toksičnost pri izloženostima koje nisu klinički značajne . Ne postoje podaci ili su dostupni ograničeni podaci o primeni flutikazonfuroata i vilanterol-trifenetata kod žena u drugom stanju. 

Primenu leka Relvar Ellipta u periodu trudnoće treba razmotriti samo ukoliko je očekivana korist za majku veća od bilo kog mogućeg rizika za plod. 

Dojenje

Ne postoji dovoljno podataka o izlučivanju flutikazonfuroata ili vilanterol-trifenatata i/ili njihovih metabolita u humano mleko. Međutim, detektovano je prisustvo ostalih kortikosteroida i beta2-adrenegričkih agonista u humanom mleku . Nije moguće isključiti rizik za dojenu novorođenčad/odojčad. 

Neophodno je doneti odluku o prekidu dojenja ili o prekidu primene terapije lekom Relvar Ellipta uzimajući u obzir korist dojenja za dete i korist primene terapije kod majke.

Fertilitet

Nema podataka o uticaju primene flutikazonfuroata ili vilanterola na fertilitet kod ljudi. Ispitivanja na životinjama nisu dokazala uticaj flutikazonfuroata ili vilanterol-trifenatata na fertilitet.

Primena flutikazonfuroata ili vilanterola ima neznatan uticaj ili nema uticaj na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama.

 

Terapiju lekom Relvar Ellipta 22 mikrograma /92 mikrograma treba da započne lekar specijalista (pulmolog, pneumoftiziolog, alergolog, imunolog ili internista u službi pulmologije) sa iskustvom u lečenju astme i HOBP. 

Doziranje

Astma

Odrasle osobe i adolescenti uzrasta 12 i više godina

Jedna inhalacija leka Relvar Ellipta u jačini od 22 mikrograma /92 mikrograma primenjena jednom dnevno. Pacijenti obično osete poboljšanje plućne funkcije unutar 15 minuta nakon primene leka Relvar Ellipta.

Međutim, potrebno je objasniti pacijentima da je neophodna svakodnevna primena leka Relvar Ellipta u cilju održavanja kontrole simptoma astme, i da svakodnevnu primenu leka nastave i u slučaju da nema simptoma oboljenja.

Ukoliko dođe do pojave simptoma u periodu između primene dve doze, potrebno je primeniti inhalacioni, kratkodelujući beta2-agonist za trenutno ublažavanje simptoma.

Potrebno je razmotriti primenu početne doze leka Relvar Ellipta, jačine 22 mikrograma /92 mikrograma kod odraslih osoba i adolescenata uzrasta 12 godina i više, kod kojih je neophodna primena male do srednje doze inhalacionih kortikosteroida u kombinaciji sa dugodelujućim beta2-agonistom. Ukoliko se primenom leka Relvar Ellipta, jačine 22 mikrograma /92 mikrograma ne uspostavi adekvatna kontrola simptoma bolesti, može se povećati doza primenom leka Relvar Ellipta, jačine 22 mikrograma /184 mikrograma, što može dodatno poboljšati kontrolu simptoma astme.

Potrebno je da stanje pacijenata bude redovno kontrolisano od strane lekara kako bi se primenila optimalna jačina leka Relvar Ellipta i kako bi se isključivo u skladu sa savetom lekara, promenila doza. Potrebno je podesiti dozu leka na najmanju dozu kojom se održava efikasna kontrola simptoma astme. 

Potrebno je razmotriti primenu leka Relvar Ellipta, jačine 22 mikrograma /184 mikrograma kod odraslih osoba i adolescenata uzrasta 12 godina i više, kojima je neophodna primena veće doze inhalacionih kortikosteroida u kombinaciji sa dugodelujućim beta2-agonistom. 

Pacijentima obolelim od astme treba primeniti lek Relvar Ellipta u jačini koja sadrži odgovarajuću dozu flutikazonfuroata i koja odgovara težini oboljenja. Lekari koji propisuju lek pacijentima obolelim od astme, treba da imaju u vidu da je doza od 100 mikrograma flutikazonfuroata primenjena jednom dnevno približno jednaka dozi od 250 mikrograma flutikazonpropionata primenjenoj dva puta dnevno, dok je doza od 200 mikrograma flutikazonfuroata primenjena jednom dnevno približno jednaka dozi od 500 mikrograma flutikazonpropionata primenjenoj dva puta dnevno.

HOBP

Odrasle osobe uzrasta 18 i više godina

Jedna inhalacija leka Relvar Ellipta u jačini od 22 mikrograma /92 mikrograma primenjena jednom dnevno. 

Lek Relvar Ellipta u jačini od 22 mikrograma /184 mikrograma nije indikovan za primenu kod pacijenata sa HOBP. Ne postoji dodatna korist od primene leka u jačini od 22 mikrograma /184 mikrograma u odnosu na primenu leka jačine 22 mikrograma /92 mikrograma, međutim, postoji mogući povećan rizik od pojave pneumonije i neželjenih dejstava povezanih sa primenom sistemskih kortikosteroida. 

Pacijenti obično osete poboljšanje plućne funkcije unutar 16-17 minuta nakon primene leka Relvar Ellipta.

Posebne grupe pacijenata:

Stariji pacijenti (stariji od 65 godina)

Nije potrebno prilagođavanje doze u navedenoj populaciji 

Pacijenti sa oštećenjem funkcije bubrega 

Nije potrebno prilagođavanje doze u navedenoj populaciji  

Pacijenti sa oštećenjem funkcije jetre

Klinička ispitivanja sprovedena kod pacijenata sa blagim, umerenim i teškim oštećenjem funkcije jetre pokazala su povećanje sistemske izloženosti flutikazonfuroatu (vrednosti i Cmax i PIK) 

Potreban je oprez prilikom određivanja doze kod pacijenata sa teškim oštećenjem jetre, s obzirom da navedeni pacijenti mogu biti u povećanom riziku od pojave sistemskih neželjenih reakcija povezanih sa primenom kortikosteroida.   

Maksimalna doza koja može biti primenjena pacijentima s umerenim ili teškim oštećenjem funkcije jetre je 22 mikrograma /92 mikrograma 

Način primene:

Lek Relvar Ellipta je namenjen isključivo za primenu inhalacionim putem.

 Potrebno je primeniti lek svakog dana u isto vreme.

Potrebno je da lekar donese konačnu odluku da li da se lek primenjuje uveče ili ujutru.

Ukoliko se lek čuva u frižideru, potrebno je čuvati inhaler najmanje sat vremena na sobnoj temperaturi pre

primene leka.

Nakon inhalacije, potrebno je da pacijenti isperu usta vodom, koja se potom ispljune. 

Ukoliko se inhaler primenjuje prvi put, nije potrebno proveriti da li inhaler radi ispravno i nije potrebno posebno pripremiti inhaler za primenu. Potrebno je pridržavati se detaljnih instrukcija za primenu inhalera.

Deca uzrasta 12 godina i mlađa 

Nisu utvrđene bezbednost i efikasnost primene leka Relvar Ellipta u terapiji astme kod dece mlađe od 12 godina.

Nema dostupnih podataka.

Terapija astme: adolescenti uzrasta 12 i više godina

Jedna inhalacija leka Relvar Ellipta u jačini od 22 mikrograma /92 mikrograma primenjena jednom dnevno. Pacijenti obično osete poboljšanje plućne funkcije unutar 15 minuta nakon primene leka Relvar Ellipta.

Međutim, potrebno je objasniti pacijentima da je neophodna svakodnevna primena leka Relvar Ellipta u cilju održavanja kontrole simptoma astme, i da svakodnevnu primenu leka nastave i u slučaju da nema simptoma oboljenja.

Ukoliko dođe do pojave simptoma u periodu između primene dve doze, potrebno je primeniti inhalacioni, kratkodelujući beta2-agonist za trenutno ublažavanje simptoma.

Potrebno je razmotriti primenu početne doze leka Relvar Ellipta, jačine 22 mikrograma /92 mikrograma kod odraslih osoba i adolescenata uzrasta 12 godina i više, kod kojih je neophodna primena male do srednje doze inhalacionih kortikosteroida u kombinaciji sa dugodelujućim beta2-agonistom. Ukoliko se primenom leka Relvar Ellipta, jačine 22 mikrograma /92 mikrograma ne uspostavi adekvatna kontrola simptoma bolesti, može se povećati doza primenom leka Relvar Ellipta, jačine 22 mikrograma /184 mikrograma, što može dodatno poboljšati kontrolu simptoma astme.

Potrebno je da stanje pacijenata bude redovno kontrolisano od strane lekara kako bi se primenila optimalna jačina leka Relvar Ellipta i kako bi se isključivo u skladu sa savetom lekara, promenila doza. Potrebno je podesiti dozu leka na najmanju dozu kojom se održava efikasna kontrola simptoma astme. 

Potrebno je razmotriti primenu leka Relvar Ellipta, jačine 22 mikrograma /184 mikrograma kod odraslih osoba i adolescenata uzrasta 12 godina i više, kojima je neophodna primena veće doze inhalacionih kortikosteroida u kombinaciji sa dugodelujućim beta2-agonistom. 

Pacijentima obolelim od astme treba primeniti lek Relvar Ellipta u jačini koja sadrži odgovarajuću dozu flutikazonfuroata i koja odgovara težini oboljenja. Lekari koji propisuju lek pacijentima obolelim od astme, treba da imaju u vidu da je doza od 100 mikrograma flutikazonfuroata primenjena jednom dnevno približno jednaka dozi od 250 mikrograma flutikazonpropionata primenjenoj dva puta dnevno, dok je doza od 200 mikrograma flutikazonfuroata primenjena jednom dnevno približno jednaka dozi od 500 mikrograma flutikazonpropionata primenjenoj dva puta dnevno.

Ne postoji odgovarajuća primena leka Relvar Ellipta u pedijatrijskoj populaciji u indikaciji HOBP.

Predoziranje

Simptomi i znaci predoziranja

Predoziranje vilanterolom /flutikazonfuroatom može dovesti do pojave znakova i simptoma usled dejstva pojedinačnih komponenti, uključujući one zabeležene prilikom predoziranja drugim beta2-adrenegričkim agonistima i koji su u skladu sa poznatim dejstvima inhalacionih kortikosteroida (videti odeljak 4.4). 

Terapija predoziranja 

Ne postoji specifična terapija predoziranja vilanterolom/ flutikazonfuroatom. Ukoliko dođe do predoziranja potrebno je primeniti suportivnu terapiju uz adekvatno praćenje pacijenta. 

Primenu kardioselektivnih beta blokatora treba razmotriti samo kod klinički značajnih, teških oblika predoziranja vilanterolom kod kojih primena suportivnih mera nije dovela do poboljšanja. Kardioselektivne beta blokatora treba primeniti uz oprez kod pacijenata sa bronhospazmom u anamnezi.

 Dalje zbrinjavanje treba da bude u skladu sa kliničkom indikacijom ili u skladu sa preporukama nacionalnog centra za trovanja

Ukoliko pacijent zaboravi da primeni dozu leka, sledeću dozu leka je potrebno primeniti u uobičajeno vreme narednog dana.

Podaci dobijeni iz velikog kliničkog ispitivanja astme i HOBP, korišćeni su u cilju određivanja učestalosti pojave neželjenih dejstava udruženih sa primenom kombinacije vilanterol /flutikazonfuroat.U kliničkom razvojnom programu u cilju objedinjene procene neželjenih dejstava bilo je uključeno ukupno 7034 ispitanika sa astmom, dok je u kliničkom razvojnom programu u cilju objedinjene procene neželjenih dejstava pacijenata sa HOBP bilo uključeno ukupno 6237 ispitanika. 

Najčešće prijavljena neželjena dejsta udružena s primenom flutikazonfuroata i vilanterola bila su glavobolja i nazofaringitis. Sa izuzetkom pneumonije i fraktura, bezbedonosni profil kod pacijenata sa astmom i HOBP je bio sličan. U toku kliničkih ispitivanja, pneumonije i frakture su češće uočavane kod pacijenata sa HOBP.

Neželjena dejstva, navedena se u daljem tekstu, prema klasi sistema organa i učestalosti. Učestalosti su definisane kao: veoma česta ( ≥ 1/10), česta (≥ 1/100 i < 1/10), povremena (≥ 1/1000 i < 1/100), retka (≥ 1/10000 i <1/1000); veoma retka (<1/10000). Unutar svake grupe učestalosti, neželjena dejstva su prikazana prema opadajućoj ozbiljnosti simptoma.

Opis odabranih neželjenih reakcija

Pneumonija 

U objedinjenoj analizi dva replikaciona jednogodišnja ispitivanja kod ispitanika sa HOBP koji su u prethodnih godinu dana imali egzacerbaciju bolesti (n=3255), broj prijavljenih neželjenih dejstava – pneumonije na 1000 pacijent/godina iznosio je 97.9 u grupi koja je primala kombinaciju vilanterol/ flutikazonfuroat u dozi od 22 mikrograma /184 mikrograma, 85.7 u grupi koja je primala kombinaciju vilanterol /flutikazonfuroat u dozi od 22 mikrograma/ 92 mikrograma/ i 42.3 u grupi koja je primala samo vilanterol u dozi 22 mikrograma. Broj prijavljenih neželjenih dejstava – težak oblik pneumonije na 1000 pacijent/godina iznosio je 33.6 u grupi koja je primala kombinaciju vilanterol/flutikazonfuroat u dozi od 22 mikrograma /184 mikrograma, 35.5 u grupi koja je primala kombinaciju vilanterol/flutikazonfuroat u dozi od 22 mikrograma/ 92 mikrograma i 7.6 u grupi koja je primala samo vilanterol u dozi 22 mikrograma, dok je broj prijavljenih neželjenih dejstava – ozbijan oblik pneumonije na 1000 pacijent/godina iznosio je 35.1 u grupi koja je primala kombinaciju vilanterol/flutikazonfuroat u dozi od 22 mikrograma /184 mikrograma,42.9 u grupi koja je primala kombinaciju vilanterol/flutikazonfuroatu dozi od 22 mikrograma/ 92 mikrograma i 12.1 u grupi koja je primala samo vilanterol u dozi 22 mikrograma.

Na kraju, kada se uzme u obzir ukupna izloženost leku, broj pneumonija sa smrtnim ishodom bio je 8.8 prilikom primene kombinacije vilanterol/flutikazonfuroat u dozi od 22 mikrograma /184 mikrograma u odnosu na 1.5 prilikom primene kombinacije vilanterol/flutikazonfuroat u dozi od 22 mikrograma/ 92 mikrograma i 0 prilikom primene samo vilanterola u dozi 22 mikrograma.

U objedinjenoj analizi 11 ispitivanja kod ispitanika sa astmom (7034 ispitanika), incidenca pneumonije na 1000 pacijent/godina iznosila je 18.4 u grupi koja je primala kombinaciju vilanterol/flutikazonfuroatu dozi od 22 mikrograma /184 mikrograma u odnosu na 9.6 u grupi koja je primala kombinaciju vilanterol/flutikazonfuroatu dozi od 22 mikrograma/ 92 mikrograma i 8.0 u grupi koja je primala placebo.

Frakture

U dva ponovljena jednogodišnja ispitivanja kod ukupno 3255 ispitanika sa HOBP ukupna incidenca pojave frakture kostiju bila je niska u svim grupama u kojima je primenjena terapija, sa povećanom incidencom (2%) u svim grupama u kojima je primenjen lek Relvar Ellipta u odnosu na grupe u kojima je primenjeno 22 mikrograma vilanterola (<1%). Iako je incidenca pojave fraktura veća u grupama kojima je primenjen lek Relvar Ellipta u odnosu na grupe kojima je primenjeno 22 mikrograma vilanterola, frakture koje su po pravilu udružene s primenom kortikosteroida (npr kompresija kičmenih pršljenova/frakture grudnih i lumbalnih kičmenih pršljenova, fraktura kuka i acetabuluma) zabeležene su kod manje od 1% ispitanika koji su primenjivali lek Relvar Ellipta i vilanterol. 

U objedinjenoj analizi 11 ispitivanja kod ispitanika sa astmom (7034 ispitanika), incidenca pojave fraktura bila je manja od 1%, i obično udružena s traumom.

Klasa sistema organa

Neželjeno dejstvo

Učestalost

Infekcije i infestacije

Pneumonija*

 

Infekcija gornjeg dela respiratornog trakta

 

Bronhitis Grip

Kandidijaza usne duplje i ždrela

Često

Poremećaji nervnog sistema

Glavobolja

Veoma često

Kardiološki poremećaji

Ekstrasistole

Povremeno

Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji

Nazofaringitis

 

Bol u usnoj duplji i ždrelu Sinuzitis

Faringitis Rinitis Kašalj

Disfonija

Veoma često 

Gastrointestinalni poremećaji

Abdominalni bol

Često

Poremećaji mišićno-skeletnog, vezivnog i koštanog tkiva

Artralgija

Bol u leđima Frakture**

Često

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

Pireksija

Često

Prijavljivanje neželjenih reakcija 

Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).


Potražite neki drugi lek