Seebri Breezhaler
Aktivna supstanca: Glikopironijum hlorid
Seebri® Breezhaler®; prašak za inhalaciju, tvrda kapsula; 44 mikrograma
▼Ovaj je lek pod dodatnim praćenjem. Time se omogućuje brzo otkrivanje novih bezbednosnih informacija. Od zdravstvenih radnika se traži da prijave svaku sumnju na neželjenu reakciju za ovaj lek. Za postupak prijavljivanja neželjenih reakcija videti poslednji odeljak uputstva.
Lek Seebri Breezhaler je indikovan kao terapija održavanja bronhodilatatorima radi olakšavanja simptoma hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP) kod odraslih pacijenata.
Preosetljivost na aktivnu supstancu ili bilo koju pomoćnu supstancu leka.
Nije za akutnu primenu
Seebri Breezhaler je jednodnevna, dugotrajna terapija održavanja i nije namenjen za početno lečenje akutnih epizoda bronhospazma, tj. kao urgentna terapija.
Paradoksalni bronhospazam
U kliničkim ispitivanjima sa lekom Seebri Breezhaler nije uočen paradoksalni bronhospazam. Međutim, paradoksalni bronhospazam je uočen pri primeni druge inhalacione terapije i može da bude životno ugrožavajući. Ako se ovo javi, terapiju lekom Seebri Breezhaler treba odmah obustaviti i zameniti je alternativnom terapijom.
Antiholinergičko dejstvo
Seebri Breezhaler treba oprezno upotrebljavati kod pacijenata sa glaukomom uskog ugla ili retencijom urina.
Pacijenti treba da budu informisani o znacima i simptomima akutnog glaukoma uskog ugla i da ukoliko se jave neki od ovih znakova i simptoma treba da prestanu sa upotrebom leka Seebri Breezhaler i da odmah kontaktiraju svog lekara.
Pacijenti sa teškim oštećenjem bubrega
Zabeležen je umeren srednji porast ukupne sistemske izloženosti (PIKlast) do 1,4 puta kod osoba sa blagim do umerenim oštećenjem bubrega i do 2,2 puta kod osoba sa teškim oštećenjem bubrega i terminalnom bubrežnom bolesti. Kod pacijenata sa teškim oštećenjem bubrega (procenjena stopa glomerularne filtracije ispod 30 ml/min/1,73 m2), uključujući i one sa terminalnom bubrežnom bolesti koji zahtevaju dijalizu, Seebri Breezhaler bi se trebao upotrebljavati samo ako očekivana korist prevazilazi potencijalni rizik. Ove pacijente treba pažljivo pratiti zbog mogućih neželjenih dejstava.
Pacijenti sa postojećim kardiovaskularnim oboljenjima
Pacijenti sa nestabilnom ishemijskom bolesti srca, insuficijencijom levog ventrikula, infarktom miokarda u anamnezi, aritmijom (isključujući hroničnu stabilnu atrijalnu fibrilaciju), produženim QT sindromom u anamnezi ili čiji je QTc (Friderica metod) bio produžen (>450 ms za muškarce i >470 ms za žene) bili su isključeni iz kliničkih ispitivanja i zbog toga je iskustvo kod ove grupe pacijenata ograničeno. Pacijenti iz ove grupe treba lek Seebri Breezhaler da upotrebljavaju sa oprezom.
Pomoćne supstance
Pacijenti sa retkim naslednim poremećajima intolerancije na galaktozu, nedostatkom laktaze ili glukozno- galaktoznom malapsorpcijom ne smeju koristiti ovaj lek.
Istovremena primena leka Seebri Breezhaler sa drugim lekovima koji sadrže antiholinergike nije ispitivana i zbog toga se ne preporučuje.
U kliničkim ispitivanjima na zdravim dobrovoljcima, cimetidin, inhibitor transporta organskih katjona za koji se smatra da doprinosi bubrežnom izlučivanju glikopironijuma, je povećao ukupno izlaganje (PIK) glikopironijumu za 22 % i smanjio bubrežni klirens za 23 %. Na osnovu obima ovih promena, ne očekuju se klinički značajne interakcije kada se glikopironijum istovremeno primenjuje sa cimetidinom ili drugim inhibitorima transporta organskih katjona.
Istovremena primena leka Seebri Breezhaler i oralno inhaliranog indakterola, beta2-adrenergički agonista, u ravnotežnom stanju obe aktivne supstance, ne utiče na farmakokinetiku navedenih lekova.
Trudnoća
Nisu dostupni podaci o upotrebi leka Seebri Breezhaler kod trudnica. Studije na životinjama ne ukazuju na direktna ili indirektna štetna dejstva u odnosu na na reproduktivnu toksičnost.
Glikopironijum se sme upotrebljavati tokom trudnoće samo ako očekivana korist za pacijenta prevazilazi potencijalni rizik na plod.
Dojenje
Nije poznato da li se glikopironijum-bromid izlučuje u humano mleko. Međutim, glikopironijum-bromid (uključujući njegove metabolite) se izlučuju u mleko ženki pacova koje doje. Upotrebu glikopironijuma kod dojilja bi trebalo razmotriti samo ako je očekivana korist za dojilju veća od bilo kojeg potencijalnog rizika po odojče.
Plodnost
Reproduktivna ispitivanja na životinjama i drugi podaci kod životinja ne ukazuju na zabrinutost po pitanju plodnosti niti kod muškaraca, niti kod žena.
Glikopironijum ne utiče ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Doziranje
Preporučena doza je inhalacija sadržaja jedne kapsule jednom dnevno korišćenjem Seebri Breezhaler inhalatora.
Preporučuje se da se lek Seebri Breezhaler primenjuje svakog dana u isto vreme. Ako se doza propusti, sledeća doza se treba uzeti što pre. Pacijentima treba dati uputstva da ne uzimaju više od jedne doze dnevno.
Posebne populacije
Starija populacija
Lek Seebri Breezhaler se može upotrebljavati u preporučenoj dozi kod starijih pacijenata (75 godina starosti i starijih) (videti odeljak o mogućim neželjenim dejstvima).
Oštećenje bubrega
Seebri Breezhaler se može upotrebljavati u preporučenoj dozi kod pacijenata sa blagim do umerenim oštećenjem bubrega. Kod pacijenata sa teškim oštećenjem bubrega ili sa terminalnom bubrežnom bolesti koja zahteva dijalizu, Seebri Breezhaler se može upotrebljavati samo ako očekivana korist prevazilazi potencijalni rizik (videti odeljke o posebnim upozorenjima i merama opreza).
Oštećenje jetre
Nisu provedena ispitivanja kod pacijenata sa oštećenjem jetre. Glikopironijum se prvenstveno izlučuje putem bubrega i zbog toga se ne očekuje veliko povećanje izloženosti leku kod pacijenata sa oštećenjem jetre.
Način primene
Samo za inhalaciju.
Seebri Breezhaler kapsule se moraju upotrebljavati jedino sa Seebri Breezhaler inhalatorom. Seebri Breezhaler kapsule se ne smeju gutati.
Pacijentima treba dati upustva kako da ispravno upotrebljavaju lek. Z
Lek Seebri Breezhaler nema relevantnu upotrebu u pedijatrijskoj populaciji (ispod 18 godina starosti) u HOBP indikaciji.
Visoke doze glikopironijuma mogu dovesti do antiholinergičkih znakova i simptoma, za koje može biti potrebno simptomatsko lečenje.
Akutna intoksikacija pri nenamernom oralnom unosu leka Seebri Breezhaler kapsula je malo verovatna zbog niske oralne bioraspoloživosti (oko 5 %).
Maksimalni nivoi u plazmi i ukupna sistemska izloženost kod zdravih dobrovoljaca nakon intravenske primene 150 mikrograma glikopironijum-bromida (što odgovara 120 mikrograma glikopironijuma) su bili oko 50 puta veći nego maksimalni nivoi i 6 puta veći nego ukupna izloženost u ravnotežnom stanju koje se postiglo sa preporučenim dozama (44 mikrograma jednom dnevno) leka Seebri Breezhaler i dobro su se podnosili.
Sažetak bezbednosnog profila
Najčešće antiholinergičko neželjeno dejstvo bila je suvoća usta (2,4 %). Za većinu prijavljenih slučajeva suvoće usta, sumnjalo se da su bili povezani sa lekom i bili su blagi, a nijedan nije bio ozbiljan.
Bezbednosni profil dalje karakterišu ostali simptomi koji su povezani sa antiholinergičkim dejstvima, uključujući i znake retencije urina, koji su bili povremeni. Takođe su uočena gastrointestinalna dejstva, uključujući gastroenteritis i dispepsiju. Neželjena dejstva koja se odnose na lokalnu podnošljivost su uključivala nadražljivost grla, nazofaringitis, rinitis i sinuzitis.
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija
Neželjene reakcije zabeležene tokom prvih 6 meseci dva objedinjena pivotalna ispitivanja faze III, koja su trajala 6 i 12 meseci, navedena su prema MedDRA klasama sistema organa. U svakoj klasi sistema organa, neželjene reakcije su rangirane prema učestalosti, pri čemu su najučestalije navedene prvo. Unutar svake grupe učestalosti, neželjene reakcije su navedene prema opadajućem redosledu ozbiljnosti. Dodatno, odgovarajuće kategorije učestalosti za svaku neželjenu reakciju se zasnivaju na sledećoj konvenciji: veoma česte (≥1/10), česte (≥1/100, <1/10), povremene (≥1/1000, <1/100), retke (≥1/10000, <1/1000), veoma retke (<1/10000), nepoznato (ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka).
Infekcije i infestacije
Nazofaringitis 1) - često
Rinitis - povremeno
Cistitis - povremeno
bHiperglikemija -povremeno
Psihijatrijski poremećaji
Nesanica - često
Poremećaji nervnog sistema
Glavobolja 2) - često
Hipoestezija - povremeno
Kardiološki poremećaji
Atrijalna fibrilacija-povremeno
Palpitacije -povremeno
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji
Kongestija sinusa-povremeno
Produktivni kašalj -povremeno
Iritacija grla -povremeno
Epistaksa - povremeno
Gastrointestinalni poremaćaji
Suva usta- često
Gastroenteritis - često
Dispepsija -povremeno
Zubni karijes- povremeno
Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva
Osip -Povremeno
Poremećaji mišićno-skeletnog sistema, vezivnog i koštanog tkiva
Bol u ekstremitetima -povremeno
Mišićno-skeletna bol u grudima - povremeno
Poremećaji na nivou bubrega i urinarnog sistema
Infekcije urinarnog sistema2) -često
Disurija - povremeno
Retencija urina -povremeno
Opšti poremećaji i poremećaji na mestu primene
Umor -povremeno
Astenija -povremeno
1) Češće za glikopironijum nego placebo samo u 12-mesečnoj bazi podataka
2) Češće su zabežene za glikopironijum nego za placebo samo kod starijih od 75 godina
Opis izabranih neželjenih reakcija
U objedinjenoj 6-mesečnoj bazi podataka učestalost suvoće usta je bila 2,2 %, nesanice 1,0 %, gastroenteritisa 1,4% za lek Seebri Breezhaler, u odnosu na učestalost suvoće usta 1,1%, nesanice 0,8 % i gastroenteritisa 0,9% za placebo.
Suvoća usta je zabeležena uglavnom tokom prve 4 nedelje terapije, sa srednjom vrednošću trajanja od 4 nedelje kod većine pacijenata. Međutim, kod 40% pacijenata simptomi su se nastavili tokom celog perioda od 6 meseci. Nije bilo novih zabeleženih slučajeva suvoće usta u periodu od 7 do12 meseca.
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije
Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).
Potražite neki drugi lek