Spiriva
Aktivna supstanca: Tiotropijum bromid
Spiriva®, prašak za inhalaciju, tvrda kapsula, 18 mikrograma,
Spiriva (tiotropijum) je indikovana kao bronhodilatatorna terapija održavanja za ublažavanje simptoma kod pacijenata koji boluju od hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP).
Tiotropijum-bromid inhalacioni prašak je kontraindikovan kod pacijenata koji su preosetljivi na tiotropijum-bromid, atropin ili njegove derivate, npr. ipratropijum ili oksitropijum ili na pomoćnu supstancu laktozu, monohidrat koja sadrži protein mleka.
Tiotropijum-bromid, kao bronhodilatator u terapiji održavanja koji se primenjuje jedan put na dan, ne treba da se koristi kao inicijalna terapija akutnih epizoda bronhospazma, tj. kao spasonosna terapija.
Posle primene tiotropijum-bromid inhalacionog praška mogu nastupiti momentalne reakcije preosetljivosti.
Zbog svoje antiholinergičke aktivnosti tiotropijum-bromid treba da se koristi uz oprez kod pacijenata koji imaju glaukom uskog ugla, hiperplaziju prostate ili opstrukciju vrata mokraćne bešike (videti odeljak o neželjenim dejstvima).
Inhalirani lekovi mogu izazvati inhalacioni bronhospazam.
Kako se koncentracija leka u plazmi povećava sa smanjenjem renalne funkcije kod pacijenata sa umerenom do teškom bubrežnom insuficijencijom (klirens kreatinina ≤50 ml/ min), tiotropijum-bromid bi trebalo koristiti samo ako je očekivana korist značajnija od potencijalnog rizika. Ne postoji dugoročno iskustvo kod pacijenata sa teškom bubrežnom insuficijencijom.
Pacijente treba upozoriti da prašak ne dospe u oči. Treba da znaju da ovo može da dovede do pojave ili pogoršanja glaukoma uskog ugla, sa pojavom bola u oku ili neprijatnosti, privremenog zamagljenja vida, pojave krugova ili obojenih prizora povezanih sa crvenilom očiju usled kongestije konjunktive i edema rožnjače. Ukoliko nastane bilo koja kombinacija ovih očnih simptoma, pacijenti treba da prestanu sa uzimanjem tiotropijum-bromida i da potraže hitan savet stručnjaka.
Suva usta, koja su opisana pri upotrebi antiholinergika, mogu tokom dužeg perioda primene biti povezana sa pojavom zubnog karijesa.
Tiotropijum-bromid ne treba da se upotrebljava češće od jednom dnevno (Vidi odeljak o simptomima predoziranja).
Spiriva kapsule sadrže 5.5 mg laktoze, monohidrata.
Iako formalne studije interakcije između lekova nisu sprovedene, tiotropijum-bromid prašak za inhalaciju je korišćen istovremeno sa drugim lekovima bez ikakvih kliničkih dokaza o postojanju interakcija. U lekove koji se često zajedno koriste u terapiji HOPB spadaju simpatomimetički bronhodilatatori, metilksantini, oralni i inhalacioni steroidi.
Međutim, istovremeno davanje tiotropijum-bromida sa drugim antiholinergičkim lekovima nije ispitivano, pa se zato i ne preporučuje.
Trudnoća:
Ne postoje klinički podaci o dejstvu tiotropijum-bromida na trudnoću.
Studije na životinjama su pokazale reproduktivnu toksičnost udruženu sa toksičnošću po majku. Mogući rizik za ljude nije poznat. Lek Spiriva stoga treba koristiti kod trudnica samo ako je to jasno indikovano.
Dojenje:
Nije poznato da li se tiotropijum-bromid izlučuje u majčino mleko. Uprkos studijama rađenim na glodarima koje su pokazale da se samo mala količina tiotropijum-bromida izlučuje u majčino mleko, primena leka Spiriva se ne preporučuje tokom perioda dojenja. Tiotropijum-bromid je preparat dugog dejstva. Odluku da li nastaviti/prekinuti dojenje, ili nastaviti/ prekinuti terapiju lekom Spiriva treba doneti nakon procene
koristi dojenja za dete i koristi terapije za majku.
Fertilitet:
Nema kliničkih podataka o uticaju tiotropijuma na fertilitet. Neklinička studija sa tiotropijumom nije pokazala postojanje bilo kakvog negativnog efekta na fertilitet.
Nisu sprovođene studije o uticaju na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama. Pojava vrtoglavice, zamagljenog vida ili glavobolje može da utiče na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanje mašinama.
Doziranje:
Lek je namenjen samo za inhalacionu upotrebu.
Preporučena doza leka tiotropijum-bromida je inhalacija sadržaja jedne kapsule jedan put na dan putem HandiHaler inhalacionog uređaja u isto vreme svakog dana.
Preporučenu dozu ne treba prekoračiti. Tiotropijum-bromid kapsule se ne smeju gutati.
Tiotropijum-bromid treba inhalirati samo preko HandiHaler inhalacionog uređaja.
Posebne populacije:
Stariji pacijenti mogu da koriste tiotropijum-bromid u preporučenoj dozi.
Pacijenti sa oslabljenom funkcijom bubrega mogu da koriste tiotropijum-bromid u preporučenoj dozi. Za pacijente sa umerenom do teškom insuficijencijom (klirens kreatinina ≤50 ml/ min) videti odeljak o posebnim merama opreza.
Pacijenti sa oslabljenom funkcijom jetre mogu da koriste tiotropijum-bromid u preporučenoj dozi.
Način primene:
Da bi se obezbedila pravilna primena leka pacijent treba da bude obučen od strane lekara ili drugog zdravstvenog radnika kako da koristi inhalator.
Pedijatrijska populacija:
Ne postoji relevantna upotreba u pedijatrijskoj populaciji (ispod 18 godina) u indikacijama navedenim u delu o terapijskim indikacijama.
Visoke doze tiotropijum-bromida mogu dovesti do antiholinergičkih znakova i simptoma.
Međutim, nije bilo sistemskih antiholinergičkih neželjenih dejstava posle jedne inhalirane doze od maksimalno 340 mikrograma tiotropijum bromida kod zdravih dobrovoljaca. Dodatno nije bilo relevantnih neželjenih dejstava osim suvih usta koja su primećena nakon 7 dana primene tiotropijum bromida u dozi do 170 mikrograma kod zdravih dobrovoljaca. U studiji koja se odnosi na primenu višekratnih doza kod HOBP pacijenata uz maksimalnu dnevnu dozu od 43 mikrograma tiotropijum bromida tokom četiri nedelje, nisu primećena značajna neželjena dejstva.
Akutna intoksikacija usled oralne ingestije tiotropijum bromid kapsula nije verovatna zbog niske oralne bioraspoloživosti.
Kratak opis bezbednosnog profila:
Mnoga od dole navedenih neželjenih dejstava mogu se pripisati antiholinergičkim svojstvima leka Spiriva.
Tabelarni prikaz neželjenih reakcija:
Učestalost navedenih neželjenih reakcija na lek ustanovljena je na osnovu incidence neželjenih reakcija na lek (tj. događaja koji se mogu pripisati tiotropijumu) primećenih u tiotropijum grupi (9 647 pacijenata) u 28 zajedničkih placebo-kontrolisanih kliničkih studija u kojima je lečenje trajalo od četiri nedelje do četiri godine.
Učestalost je definisana korišćenjem sledeće klasifikacije učestalosti:
Veoma česta: ≥1/10
Česta: ≥1/100 <1/10
Povremena: ≥1/1.000 <1/100
Retka: ≥1/10.000 <1/1.000
Veoma retka: <1/10.000
Nije poznata: nije moguće ustanoviti na osnovu raspoloživih podataka
Poremećaji metabolizma i ishrane
Nije poznata: dehidratacija
Poremećaji nervnog sistema
Povremena: vrtoglavica, glavobolja, poremećaj ukusa
Retka: insomnija
Poremećaji na nivou oka
Povremena: zamagljen vid
Retka: glaukom, povišeni intraokularni pritisak
Kardiološki poremećaji
Povremena: atrijalna fibrilacija
Retka: supraventrikularna tahikardija, tahikardija, palpitacije
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji
Povremena: faringitis, promuklost, kašalj
Retka: bronhospazam, epistaksa, laringitis, sinuzitis
Gastrointestinalni poremećaji
Česta: suva usta
Povremena: gastroezofagealni refluks, konstipacija, orofaringealna kandidijaza
Retka: opstrukcija creva uključujući paralitički ileus (ileus paralytic), gingivitis, glositis, disfagija, stomatitis, nauzeja
Nije poznata:zubni karijes
Poremećaji na nivou kože i potkožnog tkiva, Imunološki poremećaji
Povremena: ospa
Retka: urtikarija, pruritus, preosetljivosti (uključujući i momentalne reakcije), angioedem
Nije poznata: infekcije kože, kožni ulkusi, suva koža
Poremećaji mišićno-skeletnog, vezivnog i koštanog tkiva
Nije poznata: otok zglobova
Poremećaji na nivou bubrega i urinarnog sistema
Povremena: dizurija, retencija urina
Retka: infekcije urinarnog trakta
Opis pojedinih neželjenih reakcija:
U kontrolisanim kliničkim studijama često su prijavljivana antiholinergička neželjena dejstva kao što su suva usta, koja su se javljala kod približno 4% pacijenata.
U 28 kliničkih ispitivanja, suva usta su dovela do prestanka učešća u kliničkoj studiji kod 18 od 9 647 tiotropijumom lečenih pacijenata (0.2%).
U teška neželjena dejstva koja odgovaraju antiholinergičkim dejstvima spadaju glaukom, konstipacija, opstrukcija creva uključujući i paralitički ileus i retenciju urina.
Druge posebne populacije
Antiholinergička dejstva mogu biti više izražena sa starošću.
Potražite neki drugi lek