Stocrin


Aktivna supstanca: Efavirenz

STOCRIN®, 600 mg, film tablete

STOCRIN® spada u grupu antiretrovirusnih lekova pod nazivom nenukleozidni inhibitori reverzne transkriptaze. To je antiretrovirusni lek koji se upotrebljava u borbi protiv HIV infekcije smanjujući količinu virusa u krvi.

Lekar Vam je propisao STOCRIN® zato što imate HIV infekciju.

Kada se STOCRIN® uzima u kombinaciji sa drugim antiretrovirusnim lekovima, smanjuje količinu virusa u krvi.



Lek STOCRIN® ne smete koristiti:

  • Ukoliko ste alergični (preosetljivi) na efavirenz ili bilo koji drugi sastojak leka STOCRIN® . Obratite se svom lekaru ili farmaceutu za savet.
  • Ukoliko trenutno uzimate sledeće lekove: astemizol, cisaprid, terfenadin, midazolam, triazolam, pimozid, bepridil ili alkaloide ergota (na primer ergotamin, dihidroergotamin, ergonovin i metilergonovin). Uzimanjem ovih lekova sa lekom STOCRIN® može se razviti potencijal za pojavu ozbiljnih i/ili po život opasnih neželjenih reakcija.
  • Ukoliko imate teško oboljenje jetre.
  • Pacijenti koji uzimaju STOCRIN® ne smeju uzimati proizvode koji sadrže kantarion (Hypericum perforatum) pošto on može dovesti do prestanka propisanog dejstva leka STOCRIN®.

Kada uzimate lek STOCRIN®, posebno vodite računa:

  • Žene ne bi trebalo da ostanu trudne tokom terapije lekom STOCRIN® i 12 nedelja nakon terapije (videti deo Primena leka STOCRIN® u periodu trudnoće i dojenja).
  • STOCRIN® se mora uzimati sa drugim lekovima koji deluju protiv virusa HIV. Ukoliko počnete sa uzimanjem leka STOCRIN® zato što Vaša sadašnja terapija ne sprečava razmnožavanje virusa, u isto vreme morate početi sa uzimanjem drugog leka koji ranije niste uzimali.
  • STOCRIN® ne može izlečiti HIV infekciju, pa možete i dalje da dobijate infekcije ili druge bolesti koje su u vezi sa HIV oboljenjem. U toku uzimanja leka STOCRIN® morate biti pod nadzorom svog lekara.
  • Nije pokazano da terapija lekom STOCRIN® smanjuje rizik od prenošenja HIV infekcije na druge osobe seksualnim kontaktom ili zaraženom krvlju.
  • Ukoliko ste nekada imali oboljenje jetre, obavezno porazgovarajte sa svojim lekarom. Pacijenti sa hroničnim hepatitisom B ili C i lečeni antiretrovirusnim lekovima izloženi su većem riziku od pojave teških i potencijalno fatalnih neželjenih dejstava u jetri, i može se desiti da im budu potrebne analize krvi u cilju kontrolisanja funkcije jetre.
  • Znaci i simptomi upale od prethodnih infekcija kod pacijenata sa uznapredovalom HIV infekcijom (AIDS) i istorijom oportunističkih infekcija mogu se javiti odmah nakon započinjanja terapije protiv HIV-a. Smatra se da su ovi simptomi posledica poboljšanog imunog odgovora organizma koji mu omogućuje da se bori sa infekcijama koje su eventualno prisutne bez očiglednih simptoma. Ukoliko primetite bilo kakve simptome ili infekciju, odmah obavestite svog lekara.
  • Kod pacijenata koji dobijaju kombinovanu antiretrovirusnu terapiju mogu se javiti preraspodela, nagomilavanje ili gubitak masnih naslaga na telu. Ukoliko primetite promene na masnim naslagama na telu, obratite se lekaru.
  • Informišite svog lekara o svim drugim trenutnim ili ranijim zdravstvenim problemima, uključujući alergije, epileptičke napade, mentalne bolesti ili zloupotrebu narkotika ili alkohola. Takodje informišite
  • lekara i o svim lekovima, vitaminima ili dodacima ishrani koje trenutno uzimate, koje ste nedavno uzeli ili koje nameravate da uzmete.
  • Kod nekih pacijenata koji uzimaju kombinovanu antiretrovirusnu terapiju može se javiti oboljenje kostiju pod nazivom osteonekroza (odumiranje koštanog tkiva izazvano prekidom dovoda krvi u kost). Dužina kombinovane antiretrovirusne terapije, korišćenje kortikosteroida, konzumiranje alkohola, teška imunosupersija, viši indeks telesne mase, izmeñu ostalog, mogu biti neki od mnogih faktora rizika za nastanak ovog oboljenja. Znaci osteonekroze su ukočenost zglobova, umereni bolovi i bolovi (naročito u kuku, kolenu i ramenu) i otežano kretanje. Ukoliko primetite neke od ovih simptoma, obavestite svog lekara.

Upotreba kod dece 

STOCRIN® fim tablete, 600 mg se mogu dati deci od 3 godine i starijoj koja mogu da progutaju tabletu (videti odeljak posvećen doziranju kod dece)

Primena drugih lekova

  • Lekovi koji se ne mogu uzimati sa lekom STOCRIN® su: astemizol, cisaprid, terfenadin, midazolam, triazolam, pimozid, bepridil i ergot alkaloidi (na primer ergotamin, dihidroergotamin, ergonovin i metilergonivin). Uzimanjem ovih lekova sa lekom STOCRIN® mogao bi se razviti potencijal za pojavu ozbiljnih i/ili po život opasnih neželjenih dejstava.
  • Najčešće preporučena doza leka STOCRIN® ne sme se uzimati sa najčešće preporučenom dozom vorikonazola, leka koji se koristi za lečenje gljivičnih infekcija. STOCRIN® može dovesti do smanjenog dejstva vorikonazola. Takoñe, vorikonazol može povećati verovatnoću pojave neželjenih dejstava izazvanih upotrebom leka STOCRIN®. Povećana doza vorikonazola može se uzeti u isto vreme kada i smanjena doza efavirenza, ali to prvo morate da proverite kod svog lekara.
  • STOCRIN® se ne sme uzimati sa lekom ATRIPLA pošto sadrži efavirenz, aktivnu supstancu leka STOCRIN®.
  • STOCRIN® se može uzimati sa mnogim lekovima koji se obično koriste kod osoba sa HIV infekcijom. Oni obuhvataju inhibitore proteaze (PI) (na primer nelfinavir i indinavir) i nukleozidne inhibitore reverzne transkriptaze (NRTI). Doza indinavira se mora povećati kada se uzima sa lekom STOCRIN®. Može se povećati i doza lopinavira/ritonavira kada se uzimaju sa lekom STOCRIN®. Ne preporučuje se primena leka STOCRIN® samo sa sakvinavirom, sa sakvinavirom i fosamprenavirom, ili atazanavirom i ritonavirom.
  • Ukoliko uzimate antibiotik klaritromicin, može se desiti da Vaš lekar razmotri davanje nekog alternativnog antibiotika. Ukoliko uzimate rifampicin, lekar će Vam propisati veću dozu leka STOCRIN®.
  • Ukoliko se lečite metadonom kada počnete da uzimate STOCRIN®, može se desiti da Vam lekar koriguje dozu metadona.
  • Ukoliko se lečite sertralinom kada počnete da uzimate STOCRIN®, može se desiti da Vam lekar koriguje dozu sertralina.
  • Može se desiti da STOCRIN® dovede do smanjenja dejstva itrakonazola (koristi se za lečenje gljivičnih infekcija). Obavestite lekara ukoliko uzimate itrakonazol.
  • Može se desiti da STOCRIN® dovede do smanjenja dejstva karbamazepina (koristi se za sprečavanje epi-napada). Takoñe, karbamazepin može da dovede do smanjenja dejstva leka STOCRIN®. Obavestite lekara ukoliko uzimate karbamazepin.
  • Ukoliko se lečite atorvastatinom, pravastatinom ili simvastatinom (lekovima za snižavanje lipida, koji se drugačije zovu statini) kada počnete da uzimate STOCRIN®, može se desiti da Vam lekar koriguje dozu odreñenog statina.
  • Ukoliko se lečite diltiazemom ili sličnim lekovima (po imenu blokatori kalcijumskih kanala) kada počnete da uzimate STOCRIN®, može se desiti da Vam lekar koriguje dozu blokatora kalcijumskih kanala.
  • Ukoliko se lečite imunosupresivom kao što je ciklosporin, sirolimus ili takrolimus, u trenutku kada počnete sa uzimanjem leka STOCRIN®, Vaš lekar će možda morati da koriguje dozu imunosupresiva.

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate ili ste nedavno uzeli bilo koje druge lekove, uključujući i lekove koji se kupuju bez recepta.

Uzimanjem leka STOCRIN® na prazan stomak mogu se umanjiti neželjeni efekti.

Žene ne bi smele da ostanu trudne tokom terapije lekom STOCRIN® i 12 nedelja nakon terapije. Vaš lekar će možda tražiti da uradite test na trudnoću pre početka terapije lekom STOCRIN®, kako bi se uverio da niste trudni. Ako postoji mogućnost da ostanete trudni tokom terapije lekom STOCRIN®, morate koristiti pouzdan metod kontracepcije fizičkom barijerom (npr. kondom) zajedno sa drugim metodama kontracepcije uključujući oralne (pilula) ili druge hormonske kontraceptive (npr. Implanti, injekcije). Efavirenz se može zadržati u Vašoj krvi i neko vreme od prestanka terapije. Stoga bi trebalo da preduzimate mere kontracepcije, kako je gore već objašnjeno, 12 nedelje nakon prestanka uzimanja leka STOCRIN®. Obavestite odmah svog lekara ukoliko ste trudni ili nameravate da ostanete trudni. Ukoliko ste trudni, trebalo bi da uzimate STOCRIN® samo ako Vi i Vaš lekar odlučite da je to neophodno.

Kod fetusa životinja i novoroñenčadi žena lečenih efavirenzom u toku trudnoće uočeni su ozbiljni defekti po roñenju. Ukoliko ste uzeli lek STOCRIN® u toku trudnoće, Vaš lekar će možda tražiti redovne analize krvi i druge dijagnostičke testove kako bi pratio razvoj Vašeg deteta.

Ukoliko uzimate STOCRIN®, ne treba da dojite.

U toku terapije lekom STOCRIN® prijavljene su nesvestica, loša koncentracija i pospanost. Ukoliko imate ove simptome, treba da izbegavate potencijalno opasne poslove kao što je upravljanje motornim vozilima ili mašinama.

Uzimajte STOCRIN® tačno onako kako Vam je lekar rekao. Preporučuje se da se tableta proguta cela sa vodom. Ukoliko niste sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Uzimajte STOCRIN® tačno onako kako Vam je lekar rekao. Preporučuje se da se tableta proguta cela sa vodom. Ukoliko niste sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Preporučuje se uzimanje leka STOCRIN® na prazan stomak (1 sat pre ili 2 sata posle obroka), najbolje pred spavanje.

Doza za odrasle i decu koja imaju 40 ili više kilograma iznosi 600 mg dnevno.

Doza za decu koja imaju manje od 40 kg izračunava se na osnovu telesne mase i uzima se jednom dnevno na sledeći način:

Telesna masa kg

STOCRIN®

doza (mg)*

od 13 do < 15

200

od 15 do < 20

250

od 20 do < 25

300

od 25 do < 32,5

350

od 32,5 do < 40

400

*Postoje STOCRIN® film tablete od 50 mg, 200 mg i 600 mg.

Dozu leka STOCRIN® možda treba povećati ili smanjiti i ukoliko uzimate neke lekove (videti deo posvećen interakcijama sa drugim lekovima).

Lekar će Vam dati uputstva o pravilnom doziranju.

STOCRIN® se mora uzimati svakodnevno.

Za lečenje HIV infekcije nikada ne treba koristiti samo STOCRIN®. STOCRIN® se uvek mora uzimati u kombinaciji sa drugim lekovima protiv HIV infekcije.

Upotreba kod dece

STOCRIN® film tablete od 600 mg mogu uzimati deca uzrasta 3 i više godina koja su u stanju da progutaju tablete.

Vaš lekar će Vas posavetovati koliko dugo da uzimate lek STOCRIN®. Ne prekidajte tretman i pročitajte deo posvećen naglom prekidu uzimanja leka.

Ukoliko uzmete previše leka STOCRIN®, obratite se lekaru ili idite u bolnicu.Ukoliko uzmete previše leka STOCRIN®, obratite se lekaru ili idite u bolnicu.

Trudite se da ne propustite dozu. Ukoliko ipak propustite dozu, što pre uzmite drugu dozu, ali nemojte uzimati dvostruku dozu da nadoknadite zaboravljenu dozu. Ukoliko Vam je potrebna pomoć da odredite najbolje vreme za uzimanje leka, pitajte svog lekara ili farmaceuta.

Kada počne da Vam se smanjuje zaliha leka STOCRIN®, nabavite još leka od svog lekara ili farmaceuta. To je vrlo bitno pošto se može desiti da količina virusa počne da se povećava ukoliko prestanete da uzimate lek čak i u kratkom periodu. Može se desiti da virus tada postane teži za lečenje.

Ukoliko imate dodatnih pitanja o primeni ovog leka, pitajte stvog lekara ili farmaceuta.

Kao i svi lekovi, i STOCRIN® može da dovede do neželjenih dejstava, iako ih ne dobija svako. Najprimetniji neželjeni efekti prijavljeni prilikom primene leka STOCRIN® u kombinaciji sa drugim lekovima protiv HIV infekcije jestu osip kože i simptomi koji se javljaju u nervnom sistemu (videti Poremećaje nervnog sistema u daljem tekstu).

Ukoliko se pojavi osip, obratite se lekaru jer neki osipi mogu biti ozbiljni; meñutim, većina njih nestaje i bez korekcije terapije lekom STOCRIN®. Osip je bio češći kod dece lečene lekom STOCRIN® nego kod odraslih.

Simptomi koji se javljaju u nervnom sistemu imaju tendenciju pojavljivanja prilikom započinjanja terapije, ali se uglavnom povlače za nekoliko nedelja. Ukoliko imate ove simptome, lekar Vam može savetovati da uzimate STOCRIN® pred spavanje i na prazan stomak. Neki pacijenti imaju ozbiljnije simptome koji mogu uticati na njihovo raspoloženje ili sposobnost rasuñivanja (videti Psihijatrijske poremećaje u daljem tekstu). Neki pacijenti su zapravo izvršili samoubistvo. Ovi problemi imaju tendenciju češćeg javljanja kod osoba koje imaju duševno oboljenje u anamnezi. Odmah obavestite svog lekara ukoliko Vam se u toku uzimanja leka STOCRIN® jave ovi simptomi ili bilo kakva neželjena dejstva.

Za opisivanje učestalosti prijavljivanja neželjenih dejstava koriste se sledeći termini: Vrlo česta (javljaju se kod najmanje 1 pacijenta na 10 lečenih pacijenata)

Česta (javljaju se kod najmanje 1 na 100 pacijenata i kod manje od 1 na 10 lečenih pacijenata) Povremena (javljaju se kod najmanje 1 na 1000 i kod manje od 1 na 100 lečenih pacijenata)

Poremećaji nervnog sistema

Česti: nesvestica, glavobolja, loša koncentracija, pospanost

Povremeni: epileptički napadi, čudne misli, poremećaj koordinacije i ravnoteže

Poremećaji funkcije oka

Povremeni: zamagljen vid

Poremećaji sistema za varenje

Česti: bol u želucu, mučnina

Poremećaji kože Vrlo česti: osip Česti: svrab

Povremeni: ozbiljna reakcija kože koja uključuje Stevens-Johnson-ov sindrom i eritemu multiforme

Opšti poremećaji

Česti: umor

Poremećaji imunog sistema

Povremeni: alergijske reakcije (preosetljivost)

Poremećaji reproduktivnog sistema i funkcije dojke

Povremeni: uvećanje dojki kod muškaraca

Psihijatrijski poremećaji

Česti: atipični snovi, depresija, nesanica Povremeni: bes, misli o samoubistvu

Kombinovana antiretrovirusna terapija može izazvati promene oblika tela usled distribucije masnih naslaga. Ove promene mogu obuhvatati gubitak masnih naslaga sa nogu, ruku i lica, povećanje masnih naslaga u abdomenu (stomaku) i drugim unutrašnjim organima, uvećanje dojki i masna tkiva na leñima ("grba"). Trenutno nije poznat uzrok i dugotrajan uticaj ovih stanja na zdravlje.

Kombinovana antiretrovirusna terapija može izazvati i povećanje nivoa mlečne kiseline i šećera u krvi, hiperlipemiju (povišenje masnoća u krvi) i insulinsku rezistenciju.

Ukoliko se neka neželjena dejstva pogoršaju, ili ukoliko primetite neka neželjena dejstva koja nisu navedena u ovom uputstvu, obavezno informišite svog lekara ili farmaceuta.

Potražite neki drugi lek