Sumamed


Aktivna supstanca: Azitromicin

Lek Sumamed, prašak za rastvor za infuziju, pripada grupi antibiotika koji se nazivaju makrolidi. Koristi se za lečenje sledećih infekcija koje zahtevaju prijem pacijenta u bolnicu i izazvane su mikroorganizmima osetljivim na azitromicin:
- Vanbolnički stečene upale pluća (pneumonije)
- Infekcija unutrašnjih genitalnih organa žene (zapaljenska bolest karlice)
Lek Sumamed prašak za rastvor za infuziju se koristi u slučajevima kada je potrebna intravenska terapija. 



Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.
Lek Sumamed ne smete koristiti:
- ukoliko ste alergični na azitromicin, druge makrolidne antibiotike kao što su eritromicin i klaritromicin ili ketolidni antibiotik ili na bilo koju pomoćnu supstancu leka
- zbog teorijske mogućnosti nastanka ergotizma, lek Sumamed, prašak za rastvor za infuziju ne treba koristiti istovremeno sa derivatima ergotamina (koriste se u lečenju migrene).

Obavestite svog lekara ukoliko imate problema sa bubrezima ili srcem (imate aritmije (uključujući torsades de pointes), bradikardije, tešku srčanu insuficijencija i ukoliko uzimate lekove kao što su:
hinidin, prokainid, diofetilidin, amjodaron, sotalol).
Lek Sumamed treba primenjivati oprezno kod pacijenata sa znatnim stepenom oštećenja jetre. Pri primeni azitromicina zabeleženi su i slučajevi fulminantnog hepatitisa (akutna masivna nekroza jetre) koji potencijalno može da dovede do insuficijencije jetre opasne po život.
Ukoliko se jave znaci i simptomi poremećaja rada jetre, kao što je brzi razvoj malaksalosti udružen sa žuticom, taman urin, sklonost ka krvarenju ili hepatička encefalopatija, odmah treba uraditi testove funkcije jetre/analize. Primenu azitromicina treba odmah prekinuti ukoliko dođe do disfunkcije jetre
Takođe obavestite Vašeg lekara ukoliko imate problema sa poremećajem elektrolita (pogotovo hipokalijemiju ili hipomagnezemiju).
Kao što je to slučaj i sa drugim antibioticima, može doći do pojave superinfekcija neosetljivim organizmima, uključujući i gljivice. Ukoliko se jave simptomi neke infekcije javite se Vašem lekaru.
Prilikom primene antibiotika može da se javi dijareja udružena sa organizmom Clostridium dificile (Pseudomembranozni kolitis - CDAD), pa ukoliko do toga dođe, javite se Vašem lekaru.
Ne preporučuje se primena azitromicina u profilaktičke svrhe i u situacijama kada ne postoji potvrda ili osnovana sumnja da je infekcija izazvana osetljivim uzročnicima.
Pogoršanje simptoma mijastenije gravis i novo javljanje mijasteničnog sindroma zabeleženi su kod pacijenata koji su primali azitromicin.
Bezbednost i efikasnost intravenskog azitromicina u terapiji infekcija kod dece nisu ustanovljeni.
Bezbednost i efikasnost prevencije ili lečenja Mycobacterium Avium kompleksa kod dece nisu ustanovljeni.

Pre početka terapije potrebno je da obavestite svog lekara ukoliko uzimate bilo koji od navedenih lekova:
- Zidovudin, nelfinavir (koristi se u lečenju infekcije humanim virusom imunodeficijencije (HIV))
- Varfarin ili neki drugi kumarinski antikoagulans (lekovi koji sprečavaju zgrušavanje krvi)
- Digoksin (lek koji pripada grupi kardiotoničnih glikozida koji se koriste u terapiji kongestivne srčane insuficijencije-srčane slabosti)
- Derivate ergot-alkaloida (lekovi u terapiji migrene)
- Atorvastatin (koristi se kod hiperholesteolemije i hiperlipidemije)Rifabutin (koristi se u terapiji tuberkuloze)
- Terfenadin (lek u terapiji alergijskih bolesti)
- Ciklosporin (lek koji se primenjuje nakon transplantacije organa)
- Lekove koji mogu da dovedu do produženja QT intervala kao što su: cetirizin, hinidin, prokainid, diofetilid, amjodaron, sotalol, cisaprid, terfenadin, pimozid (antipsihotik), citalopram
(antidepresiv) i fluorohinolone (moksifloksacin i levofloksacin)

Istovremeno uzimanje hrane i pića ne utiče na dejstvo leka Sumamed, prašak za rastvor za infuziju

Ukoliko ste trudni, pokušavate da zatrudnite ili dojite, nemojte primati Sumamed, prašak za rastvor za infuziju pre konsultacije sa svojim lekarom.

Nema dokaza koji bi ukazivali da azitromicin može da utiče na sposobnost pacijenta da upravlja motornim vozilima ili mašinama.

Vanbolnički stečena upala pluća: 500 mg se primenjuje u obliku intravenske infuzije jedanput dnevno tokom najmanje dva dana, zatim se lečenje nastavlja oralnom upotrebom 500 mg
azitromicina jedanput dnevno, a ukupno lečenje traje 7-10 dana.
- Nekomplikovane urogenitalne infekcije: 500 mg se primenjuje u obliku intravenske infuzije jedanput dnevno, a zatim se lečenje nastavlja oralnom upotrebom 250 mg azitromicina jedanput dnevno, a ukupno lečenje traje 7 dana.
Vreme prelaska na oralno lečenje odrediće Vaš lekar, na osnovu kliničkog odgovora.
Način primene
Sumamed, prašak za rastvor za infuziju se primenjuju kao intravenska infuzija tokom 3 sata u koncentraciji 1mg/mL, ili tokom 1 sata u koncentraciji 2mg/mL. Treba izbegavati veće koncentracije, pošto se može javiti lokalna reakcija na mestu primene.
Vreme trajanja infuzije ne bi trebalo da bude kraće od 60 minuta.
Sumamed ne treba davati kao bolus ili intramuskularnu injekciju.
Starije osobe
Nije potrebno prilagođavanje doze kod starijih pacijenata.
Pacijenti sa oštećenom funkcijom bubrega Kod pacijenata sa blagim oštećenjem funkcije bubrega mogu se primeniti iste doze kao kod pacijenata sa normalnom funkcijom bubrega.
Pacijenti sa oštećenom funkcijom jetre
Kod pacijenata sa blagim do umerenim oštećenjem funkcije jetre, mogu se primeniti iste doze kao kod pacijenata sa normalnom funkcijom jetre.
Deca
Bezbednost i efikasnost intravenske primene azitromicina kod dece i adolescenata nije utvrđena.

Sumamed, prašak za rastvor za infuziju ćete primiti u zdravstvenoj ustanovi, pa je malo verovatno da ćete
primiti neadekvatnu dozu leka. Ako imate bilo kakva pitanja, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.
Predoziranje se manifestuje mučninom, povraćanjem, prolivom, bolom u stomaku. Moguće su i alergijske reakcije, efekti na jetru i i reverzibilno oštećenje sluha. Lečenje je simptomatsko.

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek! 

Ako prekinete terapiju Sumamed injekcijama suviše rano, infekcija se može vratiti. Nastavite da primate dok ne završite terapiju koju Vam je lekar propisao, čak i kada počnete da se osećate bolje.

Lek Sumamed, prašak za rastvor za infuziju, obično se dobro podnosi i učestalost neželjenih dejstava je mala.
Kada se Sumamed primenjuje intravenskim ili oralnim putem za lečenje vanbolniči stečene upale pluća (pneumonija), proliv/retke stolice, mučnina, bol u stomaku i povraćanje su neželjena dejstva koja se najčešće beleže. Takođe, pri intravenskoj primeni leka Sumamed zabeleženi su lokalna upala/bol na mestu infuzije. Učestalost i težina ovih reakcija bili su isti kao i pri primeni infuzije leka Sumamed jačine 500mg
u trajanju od 1 sat ili 3 sata.
Pri intravenskoj i oralnoj primeni leka Sumamed za lečenje infekcija unutrašnjih genitalnih organa žena, najčešće zabeležena neželjena dejstva su bila proliv, mučnina, zapaljenje vagine (vaginitis), bol u stomaku, anoreksija, osipi i svrab. Pri istovremenoj primeni azitromicina i metronidazola, kod većeg broja žena su se javila neželjena dejstva kao što su mučnina, bol u stomaku, povraćanje, iritacija na mestu infuzije, zapaljenje sluznice usta (stomatitis), omaglica ili otežano disanje (dispneja).
Prema učestalosti neželjena dejstva se dele na:
Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Dijareja (proliv), bol u stomaku, mučnina, nadutost, podrigivanje, gasovi, nelagodnost u stomaku, retke stolice.
Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek):
Glavobolja, povraćanje, bol na mestu injekcije*, upala na mestu injekcije*, smanjen broj limfocita, povećan broj eozinofila, smanjeni bikarbonati u krvi, povišeni bazofili, povišeni monociti, povišeni neutrofili, anoreksija, omaglica, trnjenje (parestezija), poremećaj čula ukusa (disgeuzija), oštećenje vida, gluvoća, osip, svrab (pruritus), bol u zglobovima (artralgija), umor.
Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Gljivična infekcija, kandidijaza, oralna kandidijaza, vaginalna infekcija, zapaljenje pluća (pneumonija), bakterijska infekcija, zapaljenje ždrela (faringitis), zapaljenje gastrointestinalnog trakta (gastroenteritis), respiratorni poremećaj, zapaljenje nosne sluzokože (rinitis), smanjen broj leukocita (leukopenija), smanjen broj neutrofila (neutropenija), povećan broj eozinofilnih granulocita (eozinofilija), angioedem,
preosetljivost, nervoza, nesanica, poremećaj sna (somnolencija), izopačen osećaj (npr. kao da mile mravi po telu) (parestezija), osećaj lupanja srca, napadi vrućine, krvarenje iz nosa (epistaksa), gastritis, zatvor, dispepsija, disfagija, suva usta, čirevi u ustima, hipersekrecija pljuvačke, koprivnjača, dermatitis, suva koža, prekomerno i nekontrolisano znojenje (hiperhidroza), oblik artritisa (osteoartritis), bol u mišićima
(mijalgija), bol u leđima, bol u vratu, bol pri mokrenju (dizurija), bol u bubrezima, krvarenje izvan menstrualnog ciklusa (metroragija), poremećaj testsa, bol u grudima, edem, malaksalost, hroničnu iscrpljenost organizma (astenija), edem lica, pireksija, bol, periferni edem, povećana aspartat
aminotransferaza, povećana alanin aminotransferaza, povećan bilirubin u krvi, povećana urea u krvi, povećan kreatinin u krvi, abnormalan nivo kalijuma u krvi, povećana alkalna fosfataza u krvi, povećani hloridi, povećana glukoza, povećan broj trombocita, smanjen hematokrit, povećani bikarbonati,
abnormalan natrijum, postproceduralne komplikacije, smanjena osjetljivost kože (hipoestezija), oštećenje sluha, tinitus, žutica (hepatitis), Stevens-Johnsonov sindrom, reakcije fotosenzitivnosti.
Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek):
Psihička i fizička uznemirenost (agitacija), abnormalna funkcija jetre, holestatska žutica.
Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Pseudomembranozni kolitis, smanjen broj trombocita (trombocitopenija), hemolitička anemija, anafilaktička reakcija, agresija, anksioznost, delirijum, halucinacije, sinkopa, konvulzije, psihomotorna hiperreaktivnost, anosmija, parosmija, ageuzija, mijastenija gravis, Torsades de pointes, aritmija
uključujući ventrikularnu tahikardiju, produžen QT na elektrokardiogramu, zapaljenje pankreasa (pankreatitis), promena boje jezika (diskoloracija jezika), insuficijencija jetre (koja retko dovodi do smrtnog ishoda), fulminantni hepatitis, nekroza jetre, toksična epidermalna nekroliza, multiformni eritem, akutna bubrežna insuficijencija, intersticijalni nefritis.
O svakom neželjenom dejstvu, obavestite Vašeg lekara.

Potražite neki drugi lek