Synflorix


Aktivna supstanca: Vakcina protiv pneumokoka

Synflorix®, (1 mikrogram+3 mikrograma+1 mikrogram+1 mikrogram+1 mikrogram+1 mikrogram+1 mikrogram+3 mikrograma+3 mikrograma+1 mikrogram)/0,5mL; napunjen injekcioni špric

Vakcina Synflorix je konjugovana vakcina protiv pneumokoka. Vaš lekar ili medicinska sestra će dati ovu vakcinu Vašem detetu. 

Ova vakcina se koristi kako bi zaštitila Vaše dete uzrasta od 6. nedelje do 5. godine života od: bakterije koja se zove “Streptococcus pneumoniae“. Ova bakterija može da izazove ozbiljna oboljenja, uključujući meningitis, sepsu i bakterijemiju (prisustvo bakterije u krvotoku) kao i infekciju uha ili upalu pluća (pneumonija).

Kako deluje vakcina Synflorix?

Vakcina Synflorix podstiče stvaranje antitela u organizmu deteta. Antitela čine deo imunološkog sistema koji štiti Vaše dete od ovih bolesti.



• Vaše dete ikada imalo alergijsku reakciju (preosetljivost) na aktivnu supstancu vakcine ili na bilo koju od pomoćnih supstanci vakcine

Znaci alergijske reakcije mogu uključiti pojavu kožnog osipa praćenog svrabom, kratak dah i oticanje lica ili jezika.

• Vaše dete ima tešku infekciju praćenu visokom telesnom temperaturom (preko 38°C). Ukoliko se navedeno odnosi na Vaše dete, vakcinacija će biti odložena sve dok Vašem detetu ne bude bolje. Manja infekcija kao što je nazeb ne bi trebalo da predstavlja prepreku za primenu vakcine. Ipak, pre vakcinacije porazgovarajte sa svojim lekarom.

Vakcina Synflorix se ne sme primeniti ukoliko se bilo šta od gore navedenog odnosi na Vaše dete. Ukoliko niste sigurni, porazgovarajte sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što Vaše dete primi vakcinu Synflorix.

Posavetijte se sa svojim lekarom ili farmaceutom pre primene vakcine ukoliko:

• Vaše dete ima problema sa krvarenjem ili lako zadobija modrice

Kod dece uzrasta od 2 godine može se javiti nesvestica nakon primene ili čak pre primene bilo koje injekcije, uključujući vakcine. Zbog navedenog, obavestite svog lekara ili medicinsku sestru, ukoliko je Vaše dete izgubilo svest prilikom prethodne primene vakcine.

Kao i sve druge vakcine, tako i vakcina Synflorix možda neće u potpunosti zaštititi svu decu koja su vakcinisana.
 
Vakcina Synflorix pružiće zaštitu samo od infekcija koje su izazvane bakterijom protiv koje je vakcina i napravljena.

Može se dogoditi da deca sa oslabljenim imunološkim sistemom (HIV infekcija, terapija imunosupresivima) neće u potpunosti biti zaštićena primenom vakcine Synflorix.

Ukoliko niste sigurni po nekom pitanju, obratite se svom lekaru ili farmaceutu pre primene vakcine Synflorix.

Važne informacije o nekim sastojcima vakcine Synflorix

Ova vakcina sadrži manje od 1 mmol natrijuma (23 mg) po dozi, odnosno suštinski je bez natrijuma

Obavestite lekara ukoliko Vaše dete koristi ili je nedavno koristilo druge lekove, uključujući lekove koji se mogu dobiti bez lekarskog recepta ili ukoliko je nedavno primilo drugu vakcinu.

Može se desiti da vakcina Synflorix ne bude delotvorna ukoliko Vaše dete uzima lekove koji utiču na imunološki sistem u borbi protiv infekcije.

Vakcina Synflorix se može primeniti istovremeno sa drugim dečijim vakcinama, kao što su vakcine protiv difterije, tetanusa, pertusisa (velikog kašlja), Haemophilus influenzae tipa B, oralna ili inaktivisana polio vakcina, vakcina protiv hepatitisa B, vakcina protiv malih boginja-zauški-crvenke (morbila-parotitisa-rubele), vakcina protiv ovčijih boginja (varičele), oralna vakcina protiv rotavirusa, kao i sa konjugovanim meningokoknim vakcinama serogrupe C i serogrupa A, C, W-135, Y. Mesto primene pojedinačnih vakcina treba da se razlikuje. 

Lekar Vas može zamoliti da svom detetu date paracetamol ili druge lekove za sniženje povišene telesne temperature, pre nego što vakcina Synforix bude primenjena ili neposredno posle toga. Ovo će pomoći da se ublaže neka neželjena dejstva vakcine (febrilna reakcija). Međutim, ukoliko Vaše dete dobije paracetamol, može se desiti da zaštita protiv pneumokoknih oboljenja bude nedovoljna (nije poznato da li bi primenom drugih lekova za snižavanje povišene telesne temperature, umesto paracetamola mogao biti zapažen takav uticaj).

 

 

Nije primenljivo.

Nije primenljivo.

Nije primenljivo.

Kako se primenjuje vakcina?

Vakcina Synflorix se uvek daje u mišić. Mesto davanja je obično butina ili nadlaktica.

Koliko se primenjuje?

Obično će Vaše dete primiti 4 doze vakcine u skladu sa zvaničnim preporukama, a zdravstveni radnici mogu primeniti i drugu šemu vakcinacije. Važno je slediti upustva lekara ili medicinske sestre, kako bi se propisana šema vakcinacije kompletirala.
• Razmak između pojedinačnih doza vakcine će biti najmanje mesec dana, osim poslednje doze vakcine koja će biti primenjena najmanje 6 meseci nakon primene 3. doze vakcine
• Prva doza vakcine se može primeniti počevši od 6. nedelje života
• Biće Vam rečeno kada Vaše dete treba da primi narednu dozu vakcine.

Prevremeno rođene bebe (rođene posle 27., a pre 37. nedelje trudnoće)

Vaše dete (starosti od 2. do 6. meseca) će primiti tri doze vakcine, sa intervalom od najmanje mesec dana između pojedinačnih doza vakcine. Najmanje šest meseci nakon primene poslednje doze, Vaše dete će primiti još jednu dozu vakcine (buster doza).

Odojčad starosti od 7. do 11. meseca primiće 2 doze vakcine. Vakcine će biti date sa vremenskim razmakom od najmanje jednog meseca. Treća doza vakcine biće primenjena u drugoj godini života, sa vremenskim razmakom od najmanje dva meseca u odnosu na prethodnu dozu vakcine.

Deca starosti od 12. meseca do 5. godine primiće 2 doze vakcine. Razmak između pojedinačnih doza vakcine treba da bude najmanje 2 meseca.

Ako Vaše dete propusti da primi vakcinu

Ukoliko Vaše dete propusti da primi vakcinu, važno je da zakažete novi termin kako biste porazgovarali sa lekarom o narednom koraku koji je potrebno preduzeti kako bi Vaše dete bilo zaštićeno.

Ako Vaše dete propusti da primi vakcinu

Ukoliko Vaše dete propusti da primi vakcinu, važno je da zakažete novi termin kako biste porazgovarali sa lekarom o narednom koraku koji je potrebno preduzeti kako bi Vaše dete bilo zaštićeno.

Kao i prilikom primene drugih vakcina, tako i prilikom primene vakcine Synflorix mogu se pojaviti neželjena dejstva, mada se ne moraju ispoljiti kod svakog vakcinisanog deteta. Sledeća neželjena dejstva mogu se pojaviti nakon primene ove vakcine:

Veoma česta (mogu da se jave kod više od 1 na 10 doza vakcine):

• bol, crvenilo i otok na mestu primene vakcine
• visoka telesna temperatura temperatura od 38°C ili viša (groznica)
• pospanost

• razdražljivost

• gubitak apetita

Česta (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 doza vakcine):

• Otvrdnuće na mestu uboda injekcije

Povremena (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 doza vakcine):

• svrab, krvni ugrušak, krvarenje ili mali otok na mestu davanja injekcije
• mučnina, proliv ili osećaj mučnine (povraćanje)
• neuobičajeni plač
• privremeni prekid disanja (apnea), ukoliko je Vaše dete prevremeno rođeno (pre navršene ili u
28. nedelji trudnoće)
• glavobolja
• kožni osip
• rašireno (difuzno) oticanje ruke ili noge u koju je data vakcina, koje ponekad zahvata i susedni zglob
• koprivnjača

Retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 doza vakcine):

• grčevi bez prateće povišene telesne temperature ili zbog povišene telesne temperature (groznice)
• alergijske reakcije kao što su kože alergije
• kolaps (iznenadna slabost mišića), periodi nesvestice ili gubitka svesti i bledila ili promene boje kože u plavičastu

Veoma retka (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 doza vakcine)

• ozbiljne alergijske reakcije koje se mogu prepoznati po:

- grudvičastom osipu praćenim svrabom (koprivnjača)
- oticanju, ponekad lica ili usana (angioedem), koji izaziva poteškoće u disanju; i
- nastupanju kolapsa

Ova neželejna dejstva se obično javljaju pre napuštanja lekarske ordinacije. Međutim, ako se kod Vašeg deteta razvije bilo koji od ovih simptoma, odmah se morate obratiti lekaru.

• Kawasaki-jeva bolest (glavni znaci ove bolesti su na primer: povišena telesna temperatura (groznica), kožni osip, otečene limfne žlezde, zapaljenje i osip sluzokože usta i grla)

Dodatna (buster) doza vakcine Synflorix može povećati rizik od pojave neželjenih dejstava.

Kod dece starije od 12 meseci , rizik od pojave bola na mestu primene vakcine (tj. uboda injekcije) može se povećati sa povećanjem uzrasta deteta.

Kod prevremeno rođenih beba (tokom ili pre 28. nedelje gestacije) 2 do 3 dana nakon vakcinacije interval između udisaja može biti duži nego što je uobičajeno.

Prijavljivanje neželjenih reakcija

Ukoliko se Vašem detetu ispolji bilo koja neželjena reakcija nakon primene ove vakcine, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta, ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ove vakcine. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS).

Potražite neki drugi lek