Tetanus Gamma


Aktivna supstanca: Tetanus imunoglobulin humani

Lek Tetanus Gamma sadrži aktivnu supstancu humani tetanus imunoglobulin koja pripada grupi lekova pod nazivom imunoserumi i imunoglobulini. Imunoglobulini (antitela) su proteini koji se uobičajeno nalaze u krvi i telesnim tečnostima i štite organizam od potencijalno štetnih materija kao što su toksini i infektivni agensi. Humani tetanus imunoglobulin sadrži uglavnom imunoglobulin G (IgG) sa specifičnim sadržajem antitela protiv toksina koji proizvodi bakterija Clostridium tetanus.



- ako ste alergični (preosetljivi) na humane imunoglobuline ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka 
- ubrizgavanjem u krvni sud, zbog rizika od šoka ako imate antitala na immunoglobulin IgA u Vašoj krvi. Ovo je veoma retko i može se javiti čak i ako nemate imunoglobline tipa IgA u krvi. 

Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što počnete da primate lek
Tetanus Gamma.
 Tetanus Gamma sadrži malu količinu IgA. Ako imate nedostatak IgA postoji mogućnost razvoja IgA antitela i može doći do ozbiljne akutne alergijske reakcije (anafilaktičke reakcije) nakon primene leka Tetanus Gamma. Lekar zbog toga mora proceniti korist od primene leka Tetanus Gamma u odnosu na mogući rizik od reakcija preostljivosti.
 Retko, humani tetanus immunoglobulin može da izazove pad krvnog pritiska sa anafilaktičkom reakcijom, čak i kod pacijenata koji su ranije dobro podnosili lečenje humanim imunoglobulinima.
 Sumnja na alergijski ili anafilaktički tip reakcija zahteva neposredan prekid injekcije. U slučaju šoka, treba primeniti standardnu anti-šok terapiju. Virusna bezbednost
Kada se lekovi dobijaju iz humane krvi ili plazme preduzimaju se određene mere kako bi se sprečio prenos infekcija na pacijenta. Ove mere uključuju:
 pažljiv odabir donora krvi i plazme, kako bi se uverili da su osobe rizične za prenos infekcija isključene
 ispitivanje svake donacije i sveukupne prikupljene plazme („pool”) na prisustvo virusa odnosno infekcije
 preduzimanje koraka tokom proizvodnog proces koji mogu inaktivirati ili ukloniti virus.
Uprkos ovim merama, kada se primenjuju lekovi pripremljeni iz humane krvi ili plazme, ne može se u
potpunosti isključiti mogućnost prenosa infekcije. Ovo se takođe odnosi na nepoznate ili novootkrivene viruse ili na druge vrste infekcija. 
Preduzete mere se smatraju efektivnim za viruse sa omotačem kao što su virus humane inunodeficijencije (HIV), hepatitis B virus (HBV), hepatitis C virus (HCV) i za viruse bez omotača kao što je hepatitis A virus
(HAV). Preduzete mere se smatraju ograničeno efektivnim protiv virusa bez omotača kao što je parvovirus B19. Imunoglobulini nisu povezani sa prenosom hepatitis A virusa ili parvovirusa B19, što može biti posledica toga da antitela protiv ovih infekcija, koja se nalaze u ovome leku ujedno imaju i zaštitnu ulogu. Strogo se preporučuje da se pri svakoj primeni leka Tetanus Gamma, zabeleži ime pacijenta i broj serije leka kako bi se osigurala evidencija o primenjenim serijama leka. Uticaj na analaze krvi
Primena leka Tetanus Gamma može da utiče na rezultat pojedinih analiza krvi (serološki testovi). Recite Vašem lekaru da ste primili Tetanus Gamma ukoliko je potrebno da uradite analize krvi. Posle injekcije imunoglobulina, prolazno povećanje nivoa različitih pasivno unetih antitela u krvi pacijenta
može uticati na lažno pozitivne rezultate seroloških testova. Pasivna transmisija antitela na eritrocitne antigene, npr. A, B, D može da utiče na neke serološke testove za ispitivanje antitela na crvene krvne ćelije (eritrocite), npr. antiglobulinski test (Coombs-ov test).

Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove uključujući i one koji se izdaju bez lekarskog recepta.
Vakcine
Posle primanja leka Tetanus Gamma, interval od najmanje 3 meseca mora da prođe pre vakcinacije živim atenuisanim vakcinama kao što su vakcina protiv rubele, zaušaka ili varičele, pošto Tetanus Gamma može da smanji efikasnost vakcinacije. U slučaju malih boginja, ova oslabljena efikasnost može da traje do 5 meseci.

Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.
Trudnoća i dojenje
Bezbednost primene ovog leka u toku trudnoće nije potvrđena u kontrolisanim kliničkim studijama. Kliničko
iskustvo u primeni imunoglobulina ukazuje da ne bi trebalo očekivati štetan efekat na tok trudnoće, dojenje, na fetus (plod) ili novorođenče.
Plodnost
Uticaj lečenja lekom Tetanus Gamma na plodnost nije procenjena u klinički kontrolisanim studijama. U svakom slučaju, kliničko iskustvo sa imunoglobulinima ukazuje da ne treba očekivati neželjena dejstva na
plodnost.

Lek Tetanus Gamma nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama.
Lek Tetanus Gamma sadrži natrijum.
Ovaj lek sadrži 0,39 mmol (ili 9 mg) natrijuma po mL, tj. suštinski je bez natrijuma

- Lek Tetanus Gamma se primenjuje injekcijom u mišić (intramuskularno), na primer u zadnjicu ili butinu.
- Ako je potrebno da primate više od jedne injekcije, preporučuje se upotreba podeljenih doza na različitim mestima.
- Kada je simultana vakcinacija potreba, imunoglobulin i vakcinu treba primeniti na dva različita mesta.

Nama dostupnih posebnih podataka za pedijatrijsku populaciju. Posebna upozorenja i mere opreza za upotrebu koja su gore navedena se odnose i na decu i adolescente (0 do 18 godina)

Nisu poznate posledice predoziranja
U slučaju predoziranja bilo putem injekcije ili usled gutanja leka, obratite se odmah Vašem lekaru ili hitnoj službi najbliže bolnice. Ako imate dodatnih pitanja o upotrebi ovog leka, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Morate da obavestite Vašeg lekara ako Vam se jave neki od ovih neželjenih dejstava:
- alergijske reakcije (preosetljivost)
- anafilaktički šok
Ostala moguća neželjena dejstva uključuju:
- ubrzan rad srca (tahikardija)
- nizak krvni protisak (hipotenzija)
- glavobolja
- mučnina
- povraćanje
- crvenilo kože (eritem)
- svrab
- bol u zglobovima (artralgija)
- groznica
- slabost
- jeza
Na mestu primene injekcije može doći do oticanja, bola, eritema, otvrdnuća, toplote, pucanja kože i svraba.
Dodatna neželjena dejstva kod dece
Nema dostupnih specifičnih podataka za pedijatrijsku populaciju.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara , ili farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu.
Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):

Potražite neki drugi lek