Tetavaksal T
Aktivna supstanca: Vakcina protiv tetanusa
TETAVAKSAL-T®
vakcina protiv tetanusa, adsorbovana
Suspenzija za injekcije
kutija sa 1 ampulom x 0.5 ml
kutija sa 10 ampula x 0.5 ml
kutija sa 10 bočica x 5 ml
TETAVAKSAL-T® je monokomponentna vakcina koja se sastoji od prečišćenog toksoida tetanusa adsorbovanog na mineralnom nosaču (aluminijum – fosfat). Vakcina je pripremljena od sojeva Clostridium tetani u fazi rasta. Namenjena je za aktivnu imunizaciju dece starije od 14 godina i odraslih osoba protiv tetanusa, kao i za aktivnu imunizaciju povreñenih lica protiv tetanusa.
− Ozbiljne alergijske reakcije (npr. Anafilaksa) na pojedine komponente T vakcine ili ispoljene pri primeni prethodne doze T vakcine (u ovom slučaju, vakcina se ne sme primeniti).
− Umereno do teško akutno oboljenje sa ili bez povišene telesne temperature (u ovom slučaju, primenu vakcine treba odložitin sve dok se stanje pacijenta sasvim ne stabilizuje).
− Gullain-Barre-ov sindrom (GBS) ispoljen u toku 6 nedelja nakon primene prethodne doze vakcine koja sadrži toksoid tetanusa (u ovom slučaju, vakcina se može primeniti samo ukoliko koristi za pacijenta od njene primene nadmašuju potencijalne rizike).
− Arthus-ov tip reakcije preosetljivosti ispoljen pri primeni prethodne doze vakcine koja sadrži toksoid tetanusa (u ovom slučaju, vakcinaciju treba odložiti sve dok ne proñe najmanje 10 godina od poslednje primene vakcine koja sadrži toksoid tetanusa).
− Vakcina TETAVAKSAL-T® (T vakcina) je homogena suspenzija beličaste boje, koja stajanjem može formirati beličasti talog. Laganim protresanjem bočice, talog se lako resuspenduje. U slučaju promene fizičkog izgleda suspenzije (promena boje, obezbojavanje, prisustvo vidljivih čestica, pojava taloga koji se ne može lako ukloniti), kao i u slučaja zamrzavanja - vakcina nije za upotrebu.
− Pre primene T vakcine potrebno je izvršiti procenu zdravstvenog stanja osobe koja treba da primi vakcinu, u cilju utvrñivanja da li su prisutne odreñene kontraindikacije za primenu vakcine,da li postoji potreba za odlaganje imunizacije ili potreba za procenom odnosa korist/rizik za pacijenta.
− Pre vakcinacije ,potrebno je pribaviti sve relevante informacije o medicinskom stanju osobe koja treba da primi vakcinu ,kako bi se preduzele odgovarajuće mere opreza(ukoliko budu potrebne).
− Pre svakog sledećeg davanja T vakcine, neophodno je pitati osobu koja treba da primi vakcinu(ili roditelja) da li su se i koje neželjene reakcije ispoljile nakon primene prethodne doze vakcine.
− Pre imunizacije, neophodno je da se za svakog pacijenta poseduje detaljna anamneza o prethodnim pojavama hipersenzitivnih reakcija.Kod pacijenta koji su alergični na odreñene lekove (ili hranu), ili su skloni reakcijama preosetljivosti nakon kontakta sa različitim agensima, potrebno je preduzeti posebne mere opreza pri primeni T vakcine.
− Zdravstvena ustanova u kojoj se sprovodi vakcinacija mora omogućiti pružanje odgovarajućeg medicinskog tretmana u slučaju anafilaktičkog šoka. Svi vakcinisani pacijenti treba da budu pod nadzorom lekara najmanje 30 minuta nakon primene vakcine.
− T vakcina se ne sme ubrizgavati intravaskularnim putem,te u toku njene intramuskularne primene treba obezbediti da igla ne uñe u krvni sud.
− Pacijenti sa primenom ili stečenom imunodeficijencijom mogu da se vakcinišu, ali će njihov imuni odgovor na T vakcinu biti smanjen u zavisnosti od stanja imunog sistema. Imunosupresivni lekovi mogu takoñe da utiču na smanjenje imunog odgovora
− Kod osoba sa trombocitopenijom ili drugim poremećajem koagulacije (npr. hemofilijom), intramuskularna primena lekova je kontraindikovana. Stoga, T vakcinu ne treba primenjivati kod osoba sa navedenim poremećajima.
VAKCINA SE NE SME DATI INTRAVENSKI!
Akutna toksičnost
Akutna toksičnost aktivne komponente vakcine protiv tetanusa ispitivana je na zamorčićima u testovima specifične i reverzibilne toksičnosti za svaku seriju purifikovanog i koncetrovanog toksoida tetanusa, kao i u testovima specifične i abnormalne toksičnosti (neškodljivosti) za svaku seriju gotove adsorbovane toksoidne vakcine.
Mutageni i tumorogeni potencijal
Literaturni podaci za period duži od 50 godina navode da pretkliničke studije procene mutagenog ili tumorogenog potencijala adsorbovane vakcine protiv tetanusa, do sada nisu sprovedene.
Reproduktivna toksičnost
Pretklinička ispitivanja reproduktivne toksičnosti vakcine protiv tetanusa nisu vršena, te nije poznato da li toksoid tetanusa može ispoljiti teratogene efekte i uzrokovati oštećenje fetusa.
Vakcina TETAVAKSAL-T® može se koristiti istovremeno sa drugim vakcinama ili hzumanim tetanusnim imunoglobulinom, ukoliko se ubrizgaju na različitim mestima. Vakcina se ne sme mešati sa drugim vakcinama i/ili lekovima u istoj brizgalici. Imunosupresivni lekovi (npr.kortikosteroidi, kortikotropin, alkilirajući citostatici, antimetaboliti), kao i radioterapija - mogu da utiču na smanjenje imunog odgovora na T vakcinu.
Nema podataka.
Trudnoća:
Pretklinička ispitivanja reproduktivne toksičnosti vakcine protiv tetanusa nisu vršena , te nijepoznato da li toksoid tetanusa može ispoljiti teratogene efekte i uzrokovati oštećenje fetusa. Stoga se kod trudnica vakcina protiv tetanusa primenjuje samo kada je to neophodno. U tom slučaju, kod trudnica koje do tada nisu primile ili nema dokaza da su primile sve 3 doze u primarnoj vakcinaciji, vakcinu protiv tetanusa treba primeniti u drugom ili trećem trimestru trudnoće, iz predostrožnosti i minimiziranja mogućnosti ispoljavanja teratogenih efekata.
Dojenje:
Nije poznato da li se vakcina protiv tetanusa izlučuje u majčino mleko, te je u periodu dojenja potreban poseban oprez pri primeni T vakcine.
Vakcina TETAVAKSAL-T® nema uticaj na psihofizičke sposobnosti.
Vakcina TETAVAKSAL-T® primenjuje se kao intramuskularna injekcija, ubrizgavanjem pojedinačne doze od 0.5 ml u deltoidni mišić. Kada se vakcina protiv tetanusa daje istovremeno sa nekom drugom vakcinom ili humanim antitetanusnim imunoglobulinom koji se primenjuje na isti način (u vidu i.m. injekcije), onda njihovu aplikaciju treba izvršiti u suprotne delove tela (npr. T vakcina u desnunadlakticu, a antitetanusni imunoglobulin ili druga vakcina u levu nadlakticu).
Napomena: Vakcinu uvek treba dobro protresti pre upotrebe, da bi se dobila homogena suspenzija. Za svakog pacijenta treba koristiti brizgalicu i iglu za jednokratnu primenu. Pre ubrizgavanja, vakcinu temperirati do sobne temperature.
Prema učestalosti ispoljavanja, neželjena dejstva klasifikuje se na: veoma česta(≥ 1/10); česta (≥1/100 do <1/10); povremena (≥1/1.000 do≤1/100); retka (≥1/10.000 do ≤1/1.000); veoma retka(≤1/10.000) i pojedinačni(izolovani) slučajevi.
Neželjena dejstva koja se mogu ispoljiti pri primeni vakcine protiv tetanusa, prikazana su tabelarno:
Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene
-opšti poremećaji: razdražljivost, malaksalost, opšta slabost (česta); visoka temperatura, (≥38 ºC.) drhtavica, glavobolja, bolovi,u zglobovima i mišićima (povremena)
-reakcije na mestu primene: bol, otok, crvenilo (veoma česta); infiltrat u obliku čvorića (retka); sterilni apsces (veoma retka)
-imunološki poremećaj: alergijske reakcije, (raš, pruritus, urtikarija) uključujući i anafilaksu (anafilaktoidna ili anafilaktička reakcija), Arthus-ov tip reakcije preosetljivosti (veoma retka).
Gastrointestinalni poremećaji: gubitak apetita, mučnina, gañene, povraćanje (povremena).
Neurološki poremećeji: brahijalni neuritis, Guillain- Barre-ov sindrom (veoma retka).
Učestalost i ozbiljnost lokalnih nešeljenih reakcija,posle davanja vakcine protiv tetanusa raste sa povećanjem broja datih doza. Ozbiljnije i teže neželjene reakcije mogu se ispoljiti kod hiperimunizovanih osoba, koje pre vakcinacije imaju visok titar antitetanusnih antitela.
Potražite neki drugi lek