Triderm


Aktivne supstance: Betametazon, Klotrimazol, Gentamicin

Lek Triderm mast sadrži tri aktivne supstance betametazon (kortikosteroid), gentamicin (antibiotik) i klotrimazol (antimikotik).
Triderm mast je indikovana za ublažavanje zapaljenskih manifestacija dermatoza koje reaguju na kortikosteroide, komplikovanih sekundarnom infekcijom uzrokovanom mikroorganizmima osetljivim na aktivne supstance ovog leka ili kod sumnje na mogućnost takve infekcije.
Klotrimazol se koristi za lečenje sledećih infekcija kože:
- tinea pedis, tinea cruris i tinea corporis koje uzrokuje Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum i Microsporum canis
- kandidijaze koje uzrokuje Candida albicans
- tineae vesicolor koju prouzrokuje Malassezia furfur (Pityrosporum orbiculare).
Triderm mast može da se primenjuje samo nakon preporuke Vašeg lekara, pa je za ovaj lek potreban lekarski recept



ako ste imali alergijsku reakciju (poput otežanog disanja ili osipa) na betametazondipropionat, gentamicin-sulfat, klotrimazol ili na druge kortikosteroide, imidazole i aminoglikozide ili na bilo koju od pomoćnih supstanci koja ulaze u sastav leka
- ako imate nelečene bakterijske (uključujući TBC kože), gljivične ili virusne infekcije (uključujući herpes simpleks, varičele (ovčije boginje) i reakcije na vakcine), akne vulgaris, rozaceu (acne rozacea) i perioralni dermatitis.
Obavestite odmah svog lekara ukoliko bolujete od ovih bolesti.
Triderm mast ne sme da se primenjuje ispod okluzivnih zavoja.
Triderm mast nije namenjena za primenu u oko.

Obratite se Vašem lekaru ukoliko u roku od nekoliko dana ne dođe do odgovora na terapiju ili dođe do pogoršanja stanja. Takođe, obratite se svom lekaru ukoliko se jave crvenilo, plikovi, ozbiljno tanjenje kože ili povrede.
Ukoliko tokom primene leka dođe do pojave iritacije ili se razvije preosetljivost (neočekivano crvenilo i otok na površini kože), morate da prekinete sa primenom leka.
Svaka neželjena reakcija koja je zapažena prilikom sistemske (oralne ili parenteralne) upotrebe kortikosteroida može se javiti i pri dermalnoj upotrebi, posebno kod dece.
Triderm mast ne bi trebalo koristiti na većim površinama tela, jer se time povećava količina resorbovanog leka, a time i mogućnost nastanka ozbiljnih sistemskih neželjenih reakcija (adrenalna supresija, Chusing-ov sindorm). Nemojte primenjivati Triderm mast na velikim površinama kože bez prethodne konsultacije sa Vašim lekarom. Triderm primenite samo za lečenje trenutnog stanja, za koje Vam je Vaš lekar propisao ovaj
lek, a ne za druge probleme sa kožom.
Ukoliko znate da ste alergični na neki od lekova iz grupe aminoglikozida, zbog dokazane unakrsne preosetljivosti između pojedinih aminoglikozida, možete biti alergični i na gentamicin koji ulazi u sastav leka Triderm mast.
Dugotrajna primena antibiotika (kao što je gentamicin), na koži ponekad dovodi do preteranog rasta neosetljivih mikroorganizama. Ukoliko do toga dođe za vreme terapije lekom Triderm mast ili se razvije iritacija, preosetljivost ili superinfekcija, primenu Triderm masti treba prekinuti i primeniti odgovarajuće lečenje.
Nemojte koristiti Triderm mast češće (od dvaput na dan) ili tokom dužeg vremenskog perioda od vremena koje Vam je propisao lekar, jer može da nastane oštećenje kože.
Ovaj lek je namenjen isključivo za primenu na koži. Lek ne sme da dođe u kontakt sa očima (vidite odeljak Lek Triderm mast ne smete primenjivati).
Ukoliko se Triderm primenjuje na licu, vratu, temenu glave, genitalno, rektalno i područje nadražene kože (ojed), potreban je oprez i lek ne sme da se koristi duže od 5 dana. Treba izbegavati primenu Triderm masti na većim površinama tela (više od 10% površine tela), na oštećenu kožu i na otvorene rane, u kožnim naborima - među zglobovima i između prstiju, i na sluzokože.
Deca (uzrasta više od 2 godine) i adolescenti
Kod dece Triderm mast mora da se primenjuje sa oprezom, ne duže od 5-7 dana, i ne na velikim površinama kože.
Kad se Triderm mast primenjuje kod dece potreban je krajnji oprez i lečenje mora pažljivo da nadzire lekar,
zbog opasnosti od povećane resorpcije i sistemskih manifestacija leka , u slučaju primene veće količine. Poseban oprez je potreban u slučaju primene na lice, vrat, teme glave, u genitalnom i rektalnom području i područje nadražene kože (ojed).
Primena Triderm masti se ne preporučuje u lečenju pelenskog dermatitisa. Pelene (posebno plastične pelene) deluju kao okluzivni zavoj, pomažu boljoj resorpciji leka (lek lakše prolazi kroz kožu). 

Obavestite svog lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate ili ste donedavno uzimali bilo koje druge lekove,
uključujući i one koje ste nabavili bez recepta. 

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Ako ste trudni, planirate da zatrudnite ili ukoliko dojite, Triderm mast smete da primenjujete isključivo nakon savetovanja sa Vašim lekarom. Nemojte da koristite Triderm mast češće ili tokom dužeg perioda od onoga koji Vam je preporučio Vaš lekar.
Primena je dozvoljena samo u slučajevima kada prema proceni lekara moguća korist za trudnicu prevazilazi mogući rizik za fetus. Triderm mast se ne sme primenjivati na velikoj telesnoj površini, u velikim količinama ili dugotrajno.
Nije poznato da li se kortikosteroidi za dermalnu upotrebu resorbuju u dovoljnoj količini da bi se mogli meriti u majčinom mleku. Potrebno je da lekar donese odluku ili o prekidu dojenja ili o prekidu uzimanja leka, uzimajući u obzir značaj leka za majku.

Dermalna primena Triderm masti nema uticaja na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja vozilom i rukovanja mašinama.

Odrasli
Triderm masti treba naneti u tankom sloju na oboleli deo kože i okolnu kožu, i nežno utrljajti dva puta dnevno, ujutru i uveče. Nemojte stavljati zavoj ili na drugi način zamotavati tretirani deo kože, ukoliko Vam to nije preporučio Vaš lekar.
Vaš lekar će odrediti koliko dugo da primenjujete lek. Nemojte da menjate preporučeno doziranje. Međutim ukoliko kroz 3 do 4 nedelje ne dođe do kliničkog poboljšanja, potrebno je da se ponovo razmotri dijagnoza.
Triderm mast ne sme da se koristi duže od 2 nedelje kod lečenja tinea cruris i tinea corporis, i ne duže od 4 nedelje kod lečenja tinea pedis.
Ukoliko mislite da lek Triderm mast suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se Vašem lekaru.
 

Deca i adolescenti
Triderm masti treba naneti u tankom sloju na zahvaćenu kožu i lagano utrljati, ne češće od dvaput na dan, sa razmakom od najmanje 6 -12 sati između aplikacija. Trajanje lečenja je ograničeno na 5 - 7 dana. Primena kod dece mora biti uz veliki oprez i sprovedena tokom najkraćeg mogućeg vremena.

Triderm mast treba koristiti isključivo u preporučenim dozama. Ukoliko ste primenili veću dozu leka
Triderm mast nego što bi trebalo ili tokom dužeg vremenskog perioda od propisanog, obratite se Vašem lekaru

Ako ste zaboravili da primenite Triderm mast kako Vam je propisano, primenite je što je pre moguće.
Sledeću dozu leka primenite u vreme koje je predviđeno za nju.
Ne primenjujte duplu dozu leka da bi nadoknadili propuštenu dozu.
U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi sa primenom Triderm masti obratite se svom lekaru ili farmaceutu.

Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.
Pri primeni Triderm masti, prijavljene su sledeće veome retke neželjene reakcije (mogu da se jave kod najviše 1 na 10000 pacijenata koji primenjuju lek): promena boje kože, peckanje, crvenilo kože, izlivanje tečnosti u okolno tkivo, svrab, slabija pigmentacija (hipohromija).
Pri primeni samog klotrimazola na kožu, prijavljene su sledeće neželjene reakcije (učestalost njihove pojave je nepoznata, ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): bockanje, plikovi na koži, ljuštenje kože, koprivnjača (urtikarija) i opšta iritacija kože, otok (edem).
Pri primeni samog gentamicina prijavljene su sledeće neželjene reakcije (učestalost njihove pojave je nepoznata, ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): prolazna iritacija kože (crvenilo i svrab),osetljivost kože na sunčevo zračenje (fotosenzibilizacija), ototoksičnost* (štetna dejstva na unutrašnje uvo), nefrotoksičnost* (štetna dejstva na bubrege)

Pri primeni kortikosteroida na kožu, naročito kod korišćenja okluzivnih zavoja, prijavljene su sledeće neželjene reakcije (učestalost njihove pojave je nepoznata, ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka): pečenje, svrab, iritacija, suva koža, pojačana dlakavost, akneiformne erupcije (brojne akne na
mestu primene masti), hipopigmentacija (smanjena količina kožnog pigmenta), perioralni dermatitis
(crvenilo kože i bubuljice oko usta), alergijski kontaktni dermatitis (upala kože zbog kontakta sa iritirajućom
supstancom), maceracija kože (omekšavanje/vlaženje kože), atrofija kože, strije na koži, miliarija (hronični suvi, osip sa malim kvržicama u području znojnih žlezda, praćen svrabom i temperaturom), folikulitis (upala i bakterijska infekcija korena dlake), sekundarna infekcija.
Deca i adolescenti
Deca i adolescenti koji treba da koriste ovaj lek moraju biti pod pažljivim nadzorom lekara, budući da se ovaj lek resorbuje preko kože što može uticati na rast ili prouzrokovati neka druga neželjena dejstva.
Kod dece lečene kortikosteroidima za dermalnu primenu zabeleženi su supresija osovine hipotalamushipofiza-nadbubrežna žlezda, Cushing-ov sindrom, usporenje linearnog rasta, odloženo povećanje telesne mase i intrakranijalna hipertenzija. Znaci adrenalne supresije kod dece uključuju mali nivo kortizola i
izostanak odgovora na ACTH stimulaciju. Znaci intrakranijalne hipertenzije uključuju izbočenje fontanele,
glavobolju i obostrani edem papile.

Potražite neki drugi lek