Victanyl


Aktivna supstanca: Fentanil

Victanyl je veoma snažan lek iz grupe opioida, sadrži fentanil i koristi se u terapiji dugotrajnog bola, isključivo pod kontrolom lekara.



Victanyl 25 mikrograma/h transdermalni flaster ne smete koristiti u sledećim slučajevima:

  • Ako ste alergični na Victanyl transdermalni flaster ili fentanil.
  • Victanyl transdermalni flaster nije namenjen za primenu kod dece, osim ako lekar ne odluči drugačije. Kod dece mlađe od dve godine i dece koja nisu bila lečena jakim analgeticima kao što je morfin, Victanyl transdermalni flaster se ne sme primeniti.
  • Victanyl transdermalni flasteri koriste se u terapiji dugotrajnog bola i nisu za upotrebu kod kratkotrajnog bola. 

Ukoliko bolujete od nekih dole navedenih stanja, molimo vas da to kažete vašem lekaru, jer vaš lekar može zahtevati da vas detaljnije pregleda, pre nego što počnete da koristite Victanyl transdermalni flaster. To se odnosi na sledeća stanja:

  • problemi sa plućima ili disanjem;
  • problemi sa srcem, jetrom ili bubrezima;
  • tumor na mozgu;
  • glavobolje ili povrede glave.

Ukoliko ste jako bolesni, mršavi ili stariji, možete biti više osetljivi na efekte Victanyl flastera.

Ako ste dobili groznicu ili povišenu temperaturu tokom nošenja Victanyl flastera, recite vašem lekaru, jer to može imati uticaja na način na koji lek prolazi kroz vašu kožu.

Morate izbegavati izlaganje mesta na kome nosite Victanyl flaster direktnoj toploti, na primer: termoforima, električnim pokrivačima, kvarcnim lampama, saunama, spa kupaonama, iz razloga što to može uticati na način na koji se lek oslobađa iz flastera. Tuširanje je dozvoljeno.

Kao mnogi drugi jaki analgetici, dugotrajna upotreba Victanyl flastera može vas učiniti tolerantnim na primenu leka ili se može razviti zavisnost o leku. Obavezno obavestite svog lekara ukoliko ste zloupotrebljavali ili bili zavisni o alkoholu, nelegalnim supstancama ili lekovima koji deluju na centralni nervni sistem.

Kao i neki drugi jaki analgetici, Victanyl flaster kod nekih ljudi može izazvati neuobičajenu tromost, kao i sporije i slabije disanje od očekivanog. Veoma retko ovi disajni problemi mogu biti opasni po život ili fatalni kod pacijenata koji ranije nisu koristili jake opioide (kao Victanyl flaster ili morfin). Ukoliko Vi, vaš partner ili osoba koja se brine o Vama, primete da vam je disanje neuobičajeno usporeno ili plitko, odmah skinite flaster i pozovite lekara. Dok čekate lekara morate se što više kretati, pričati ili na bilo koji drugi način ostati budni.

Kažite svom lekaru ili farmaceutu ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one lekove koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Za neke lekove se zna da mogu uticati na delovanje Victanyl flastera. To se naročito odnosi na sledeće lekove: ostali jaki lekovi protiv bolova, drugi lekovi koji deluju na nervni sistem kao što su tablete za spavanje, smirenje, antidepresivni lekovi, antipsihotici, lekovi za opuštanje mišića i neki antihistaminici. Vaš lekar će Vam reći koje od ovih lekova možete bezbedno uzimati uz Victanyl flastere.

Može biti potrebno da budete pod kontrolom lekara ukoliko uzimate bilo koji od dole navedenih lekova: ritonavir, ketokonazol, itrakonazol, klaritromicin, nelfinavir, verapamil, diltiazem ili amiodaron, jer oni mogu imati uticaj na jačinu leka Victanyl koji je vama potreban.

Ukoliko ste planirani za operativni zahvat koji podrazumeva primenu anestezije, recite Vašem lekaru ili stomatologu da koristite Victanyl flastere. 

Victanyl flaster može kod nekih osoba izazvati pospanost ili usporeno disanje. Konzumacija alkohola za vreme korišćenja Victanyl flastera može pojačati pomenute efekte leka. Zbog toga izbegavajte konzumaciju alkoholnih pića za vreme nošenja flastera. 

Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Trudnoća

Morate razgovarati sa svojim lekarom pre upotrebe Victanyl flastera ukoliko ste trudni ili planirate trudnoću.

Dojenje

Victanyl flasteri ne smeju se koristiti za vreme dojenja, jer se lek izlučuje u majčinom mleku. 

Victanyl flaster neke pacijente čini usporenim. Zbog toga, dok nosite flaster ne treba da vozite niti da upravljate mašinama, jer to može biti opasno.  

Lek Victanyl flaster uzimajte uvek tačno onako kako vam je to objasnio Vaš lekar. Ako niste sasvim sigurni, proverite sa svojim lekarom ili farmaceutom.

Kad koristiti flaster?

Količina leka u svakom flasteru je dovoljna za tri dana. Ukoliko Vam lekar drugačije ne odredi menjajte flaster u isto vreme svakog trećeg dana. Ukoliko istovremeno koristite više od jednog flastera, sve flastere menjajte istog dana.

Kako i gde zalepiti flaster?

Svaki flaster se nalazi zatvoren u zaštitnoj kesici. Flaster koristiti samo jednom. Flaster ne vadite iz kesice dok ne budete spremni da ga odmah zalepite. Ako flaster izgleda oštećen nemojte ga koristiti. Nikada ne kidajte i ne secite flaster.

Gde staviti flaster?

Izaberite mesto na gornjem delu tela, ramena ili nadlaktice, vodeći računa da se izbegnu osetljiva mesta koja često pomerate.

Povremeno proverite da je flaster na istom mestu i da je prilepljen. 

Ako ima dlaka, dlake ne brijati, jer brijanje iritira kožu. Umesto brijanja dlake treba ošišati što bliže koži, koliko je moguće. Deo kože na koji je zalepljen flaster treba biti pokriven komotnom odećom, a nikako tesnom ili elastičnom trakom. Flaster ne stavljati dva puta za redom na isto mesto. Potrebno je da prođe nekoliko dana pre nego što stavite flaster na isto mesto na koži.

Priprema kože

Uverite se da je površina kože na koju ćete zalepiti flaster potpuno suva i čista pre stavljanja flastera. Ako je potrebno očistiti kožu, koristite samo hladnu vodu. Ne koristiti sapun ili neko drugo sredstvo za čišćenje, ulje, ovlaživaće ili puder pre stavljanja flastera. Ne stavljajte flaster odmah nakon tuširanja, sačekajte da se koža potpuno osuši i ohladi.

Korak 1: Otvorite kesicu

  • Otvorite vrećicu tako što prvo presavijete deo koji je malo rasečen (nalazi se blizu vrha strelice koja je smeštena na rubu kesice) i onda lagano pocepajte rub vrećice, razdvojite strane otvorene kesice. Izvadite flaster. Ako koristite makaze za otvaranje kesice, onda secite uz samu ivicu kesice, pazeći da se ne ošteti flaster u kesici.

Korak 2: Razdvojiti

  • Razdvojiti oba dela zaštine folije od flastera. Svaki flaster ima providno plastično ojačanje. Ono štiti i pokriva lepljivu stranu flastera. Pažljivo odvojiti ovu zaštitu. Bacite plastičnu zaštitu. Probajte da ne dirate lepljivu stranu flastera i stavite je čvrsto na kožu.

Korak 3: Pritisnuti

  • Pritisnuti flaster na kožu dlanom ruke i tako držati najmanje 30 sekundi, morate biti sigurni da se čvrsto prilepilo, a posebno krajevi flastera.

Korak 4: Pranje

  • Nakon što završite sa postavljanjem flastera operite ruke. Ruke je potrebno oprati i posle skidanja flastera.

Šta treba uraditi ako flaster otpadne?

Ako flaster otpadne pre nego što je potrebna zamena, odmah stavite novi flaster kao što je objašnjeno u upustvu.

Zapamtite, ovaj zamenjeni flaster treba zameniti za tri dana. Zapamtite da se pridržavate upustva o stavljanju flastera. Ukoliko flasteri i dalje otpadaju razgovarajte sa farmaceutom, medicinskom sestrom ili lekarom o načinu postavljanja flastera.

Šta treba uraditi ako se flaster zalepi na drugu osobu?

Flaster sme koristiti samo osoba kojoj je i propisan. Opisano je nekoliko slučajeva gde se flaster slučajno zalepio na drugu osobu. Ako se flaster slućajno zalepi na kožu druge osobe, odmah ga treba skinuti i kontaktirati lekara.

Koliko dugo vremena možete koristiti flaster?

Victanyl transdermalni flasteri su namenjeni tretiranju dugotrajnog bola. Vaš lekar če Vam reći koliko dugo ćete koristiti flastere.

Šta ako bol postane jači?

Recite Vašem lekaru ako osećate da se bol pojačava i pored toga što koristite flaster. Možda će lekar povećati jačinu flastera ili Vam dati dodatne lekove protiv bolova. 

Gde staviti flaster?

Kod dece flaster zalepite na gornji deo leđa, kako bi ste smanjili mogućnost da dete skine flaster.

Povremeno proverite da je flaster na istom mestu i da je prilepljen. Veoma je važno da dete ne skine flaster sa kože i stavi u usta, jer to može biti veoma opasno a ponekad i fatalno. Koža mora biti bez posekotina, zapaljenja i drugih oštećenja, kao i bez dlaka.

Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Victanyl flaster nego što bi trebalo, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom!

U slučaju da ste zalepili više flastera ili ste upotrebili pogrešnu jačinu flastera, odmah uklonite flastere i potražite lekarsku pomoć u najbližem urgentnom centru!  

Nikada ne uzimajte duplu dozu da nadomestite to što ste preskočili da uzmete lek!

Flaster je potrebno menjati u isto vreme svaki treći dan, osim ako Vam lekar nije drugačije rekao.

Ukoliko ste zaboravili da zamenite flaster na vreme, onda to učinite čim se setite. Ako ste veoma zakasnili u zameni flastera, onda morate kontaktirati svog lekara, zbog toga što će možda biti potrebno da dobijete neke dodatne analgetike. 

Ukoliko ste koristili Victanyl flaster već neko vreme i želite da prestanete, razgovarajte sa vašim lekarom pre nego što prestanete da koristite flaster, jer postoji mogućnost da se Vaš organizam već navikao na lek. Zbog toga se možete osećati loše ukoliko naglo prestanete da koristite flaster.

Takođe, ako prestanete da koristite flaster, ne smete ponovo početi da ga koristite, a da pre toga niste pitali Vašeg lekara, jer će vam tada možda biti potrebna druga jačina flastera.  

Lek Victanyl flaster, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.

Victanyl transdermalni flasteri, kao i svi drugi lekovi mogu imati neželjena dejstva kod nekih pacijenata.

Ukoliko primetite bilo koji od sledećih neželjenih dejstava, a koja mogu biti uzrokovana ovim lekom, obavestite vašeg lekara, farmaceuta ili osobu koja brine o Vama.

Kao i drugi jaki analgetici, tako i Victanyl transdermalni flasteri mogu kod nekih osoba izazvati neuobičajenu tromost, sporije i slabije disanje od očekivanog. Veoma retko ovi disajni problemi mogu biti opasni po život ili fatalni kod pacijenata koji ranije nisu koristili jake opioide (kao Victanyl flaster ili morfin). Ukoliko Vi, vaš partner ili osoba koja se brine o Vama, primete da Vam je disanje neuobičajeno usporeno ili plitko, odmah skinite flaster i pozovite lekara. Dok čekate lekara morate se što više kretati ili pričati ili na bilo koji drugi način ostati budni. 

Svi lekovi mogu uzrokovati alergijske reakcije, i veoma retko, te reakcije mogu biti ozbiljne. Ukoliko Vi primetite bilo koji od sledećih simptoma dok koristite Victanyl transdermalni flaster, odmah potražite lekarsku pomoć:

  • otežano disanje ili gutanje, oticanje lica, usana ili grla;
  • stvaranje i pucanje mehurića na koži, u ustima ili očima;
  • osip po celom telu.

Ponekad možete primetiti osip, crvenilo ili blago peckanje kože, usled nošenja flastera. To je obično blaga reakcija i nestaje posle skidanja flastera. Ukoliko to kod vas nije slučaj ili ukoliko vam flaster jako iritira kožu, recite to vašem lekaru.

Takođe, opisana su sledeća neželjena dejstva:

Veoma česta neželjena dejstva (mogu se javiti u više od 1 na 10 osoba):

  • pospanost, nesanica, vrtoglavica, osećaj slabosti i iscrpljenost, zatvor stolice.

Česta neželjena dejstva (mogu se javiti u 1 na 10 osoba):

  • gubitak apetita, nervoza, depresija, grč mišića, konjunktivitis, gubitak osećaja, osećaj lupanja srca, zevanje, peckanje ili curenje iz nosa, bol u stomaku, loša probava, suva usta, peckanje i crvenilo po koži, svrab, otežano pražnjenje mokraće, osećaj hladnoće ili vrućine, pojačano znojenje, umor, iscrpljenost, simptomi prehlade, oticanje zglobova, pad energije.

Prijavljeni neželjeni efekti nepoznate učestalosti su:

  • ozbiljne alergijske reakcije, proliv, konfuzija, gubitak pamćenja, glavobolje, drhtavica, osećaj trnjenja, smanjen ili povećan broj otkucaja srca, povišen ili snižen krvni pritisak, kratak dah/teškoće sa disanjem, poremaćaji seksualne funkcije.

Ako primetite bilo koji simptom koji bi mogao biti neželjeno dejstvo na lek Victanyl flaster, a nije pomenut u ovom uputstvu, obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta.

Ukoliko prelazite sa nekog drugog snažnog analgetika na Victanyl flaster, mogu se javiti neki od simptoma apstinencije kao što su mučnina, iscrpljenost, proliv, teskoba ili groznica. Recite Vašem lekaru ako primetite bilo koji od ovih simptoma. 

Potražite neki drugi lek