Zoledronska kiselina
Aktivna supstanca: Zoledronska kiselina
Zoledronska kiselina, rastvor za infuziju, 5 mg/100 mL
Pakovanje: bočica plastična, 1 x 100 mL
Zoledronska kiselina, rastvor za infuziju, 5 mg/100 mL
Pakovanje: bočica plastična, 5 x 100 mL
Lek Zoledronska kiselina sadrži aktivnu supstancu zolendronsku kiselinu. Ovaj lek pripada grupi lekova koja se naziva bisfosfonati i koristi se za lečenje žena u postmenopauzi i muškaraca sa osteoporozom ili za lečenje osteoporoze uzrokovane terapijom kortikosteroidima, kao i za lečenje Paget-ove bolesti kod odraslih.
Osteoporoza
Osteoporoza je bolest koja uključuje stanjivanje i slabljenje kostiju, a često se javlja kod žena nakon menopauze, ali takođe se može javiti i kod muškaraca. U menopauzi ženski jajnici prestaju da proizvode ženski hormon estrogen, koji pomaže u održavanju zdravih kostiju. Nakon menopauze dolazi do gubitka kosti, kosti postaju slabije i lakše se lome. Osteoporoza se takođe može javiti kod muškaraca i žena zbog dugotrajne primene kortikosteroida koji utiču na čvrstinu kostiju. Mnoge osobe sa osteoporozom nemaju simptome, ali su ipak izložene riziku od preloma kostiju, jer je osteoporoza oslabila njihove kosti. Sniženje vrednosti polnih hormona u cirkulaciji, pre svega estrogena koji nastaje od androgena, takođe ima ulogu u postepenijem gubitku kosti zabeleženim kod muškaraca. I kod žena i kod muškaraca, lek Zoledronska kiselina jača kosti i na taj način smanjuje mogućnost pojave preloma kostiju. Lek Zoledronska kiselina se takođe primenjuje kod pacijenata koji su nedavno imali prelom kuka pri maloj traumi kao što je pad, pa je zbog toga kod njih povećan rizik za naredne prelome kostiju.
Paget-ova bolest kostiju
Normalno je da se stara kost razgrađuje i da se obnavlja novim koštanim tkivom. Ovaj proces se naziva remodelovanje. Kod Paget-ove bolesti, remodelovanje kosti je prebrzo pa se nova kost formira na nepravilan način, što je čini slabijom,nego što je normalno. Ako se bolest ne leči, kosti mogu postati deformisane i bolne i podložne prelomu. Lek Zoledronska kiselina deluje tako što vraća proces remodelovanja kosti u normalu, čime se obezbeđuje stvaranje normalne kosti i vraća joj jačinu.
- ako ste alergični (preosetljivi) na zoledronsku kiselinu, na bilo koji drugi bisfosfonat ili na bilo koju od pomoćnih supstanci leka
- ako imate hipokalcemiju (snižene vrednosti kalcijuma u krvi)
- ako imate izražene probleme sa bubrezima
- ako ste trudni
- ako dojite
Pratite uputstva koja dobijate od svog lekara, farmaceuta pre nego što dobijete lek Zoledronska kiselina.
Obavestite Vašeg lekara pre primene leka Zoledronska kiselina:
- ako se lečite lekom Zoledronska kiselina, koncentrat za rastvor za infuziju, koji sadrži istu aktivnu supstancu kao i lek Zoledronska kiselina, rastvor za infuziju (Lek Zoledronska kiselina, koncentrat za rastvor za infuziju se koristi kod odraslih pacijenata sa određenim vrstama karcinoma, a u cilju sprečavanja komplikacija na kostima ili za smanjenje količine kalcijuma)
- ako imate ili ste ranije imali probleme sa bubrezima
- ako ne možete da uzimate svaki dan kalcijum u obliku dodatka ishrani
- ukoliko su Vam hirurški uklonjene paratireoidne žlezde
- ako su Vam uklonjeni delovi creva
Pre nego što počnete sa primenom leka Zoledronska kiselina, recite Vašem lekaru ako imate (ili ste imali) bol, oticanje ili trnjenje desni, vilice, ako imate osećaj težine u vilici ili Vam je ispao zub.Pre nego što započnete lečenje kod stomatologa ili se podvrgnete stomatološkoj hirurškoj intervenciji, recite Vašem stomatologu da se lečite lekom Zoledronska kiselina.
Testovi praćenja
Vaš lekar bi trebalo da Vam uradi analizu krvi da bi proverio funkciju Vaših bubrega (vrednost kreatinina) pre primene svake doze leka Zoledronska kiselina. Veoma je važno da popijete najmanje 2 čaše tečnosti (kao što je voda), unutar nekoliko sati pre dobijanja ovog leka, prema savetu Vašeg lekara.
Važne informacije o nekim sastojcima leka Zoledronska kiselina
Ovaj lek sadrži manje od 1 mmoL natrijuma (23 mg) po dozi, odnosno esencijalnog „slobodnog natrijuma“.
Ukoliko ste alergični na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka – ne smete uzimati lek.
Kažite svom lekaru i farmaceutu ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.
Veoma je važno da obavestite lekara koje lekove uzimate, naročito ako uzimate lekove za koje se zna da štetno deluju na Vaše bubrege (npr. aminoglikozidi) ili ako uzimate diuretike (lekove za izbacivanje vode) koji mogu uzrokovati dehidrataciju.
Obavezno popijte dovoljno tečnosti (najmanje jednu ili dve čaše) pre i nakon terapije lekom Zoledronska kiselina, prema savetu lekara. To će Vam pomoći da sprečite dehidrataciju. Na dan kada primate dozu leka Zoledronska kiselina možete normalno jesti. To je naročito važno za pacijente koji uzimaju diuretike (lekove za izbacivanje vode), kao i kod starijih pacijenata.
Pre nego što počnete da uzimate neki lek , posavetujte sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Ne smete dobijati lek Zoledronska kiselina ako ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću.
Lek Zoledronska kiselina nema ili ima neznatan uticaj na sposobnost upravljanja motornim vozilom ili rukovanja mašinama. Ako osećate ošamućenost tokom uzimanja leka Zoledronska kiselina, nemojte upravljati vozilom niti rukovati mašinama.
Pažljivo pratite uputstva koja dobijete od Vašeg lekara. Proverite sa Vašim lekarom ako niste sigurni ili imate
bilo kakvih nejasnoća u vezi ovog leka. .
Za intravensku upotrebu.
Lek je namenjen za odrasle.
Osteoporoza
Uobičajena doza je 5 mg, koju Vam da je lekar ili medicinska sestra u vidu jedne infuzije godišnje u venu.
Infuzija će trajati najmanje 15 minuta.
U slučaju da ste nedavno imali prelom kuka, preporučuje se primena infuzija leka Zoledronska kiselina dve ili više nedelja nakon hirurške intervencije.
Važno je da uzimate kalcijum i vitamin D u obliku dodataka ishrani (npr. tablete), prema savetima Vašeg lekara.
U slučaju osteoporoze, lek Zoledronska kiselina deluje tokom godinu dana. Vaš Lekar će Vam objasniti kada treba da dođete po narednu dozu leka.
Paget-ova bolest
Uobičajena doza je 5 mg, koju Vam da je lekar ili medicinska sestra u vidu jednokratne infuzije u venu. Infuzija će trajati najmanje 15 minuta. Lek Zoledronska kiselina može delovati duže od godinu dana, a Vaš lekar će Vam reći ako je potrebno da opet dobijete lek.
Lekar Vas može savetovati da uzimate kalcijum i vitamin D u obliku dodataka ishrani (npr. tablete) najmanje tokom prvih deset dana nakon primene leka Zoledronska kiselina. Važno je da se pažljivo pridržavate tog saveta kako vrednosti kalcijuma u krvi ne bi postale preniske u periodu nakon infuzije. Lekar će Vas obavestiti o simptomima koji su povezani sa hipokalcemijom.
Deca i adolescenti
Lek Zoledronska kiselina se ne preporučuje kod osoba mlađih od 18 godina. Primena leka Zoledronska kiselina kod dece i adolescenata nije ispitivana.
Malo je verovatno da ćete dobiti veću dozu od preporučene s obzirom da će Vam ovaj lek dati lekar ili medicinska sestra.
Ako ste zaboravili da uzmete lek Zoledronska kiselina Obratite se lekaru ili bolnici kako bi ste što pre ugovorili novi termin za primenu leka.
Ako naglo prestanete da uzimate lek Zoledronska kiselina Ako razmišljate o prekidu lečenja lekom Zoledronska kiselina, molimo Vas da dođete na sledeći zakazani termin i o tome razgovarate sa lekarom. Lekar će Vam dati savet koliko dugo bi trebalo da se lečite ovim lekom.
Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
Lek Zoledronska kiselina, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.
Neželjena dejstva povezana sa prvom infuzijom su vrlo česta (javljaju se kod više od 30% pacijenata), ali su znatno ređa nakon kasnijih infuzija. Većina neželjenih dejstava, kao što su groznica i drhtavica, bolovi u mišićima ili zglobovima, kao i glavobolja, javljaju se tokom prva tri dana nakon primene leka Zoledronska kiselina. Simptomi su obično blagi do umereno teški i nestaju u roku od tri dana. Vaš lekar Vam može preporučiti lek protiv bolova, kao što je ibuprofen ili paracetamol, kako bi se smanjila ova neželjena dejstva.
Mogućnost za pojavu ovih neželjenih reakcija smanjuje se sa sledećom dozom leka Zoledronska kiselina.
Pojedini neželjeni efekti mogu biti ozbiljni
Česta neželjena dejstva (kod 1-10 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Nepravilan rad srca (atrijalna fibrilacija) zabeležena je kod pacijenata koji su dobijali zoledronsku kiselinu u terapiji postmenopauzalne osteoporoze. Do danas nije jasno da li zoledronska izaziva nepravilan srčani rad ali bi trebalo da prijavite lekaru ako se kod Vas jave ovi simptomi nakon dobijanja leka Zoledronska kiselina.
Mogu se javiti oticanje i/ili bol na mestu primene infuzije.
Povremena neželjena dejstva (kod 1-10 na 1 000 pacijenata koji uzimaju lek):
Reakcije na koži kao što je crvenilo.
Oticanje, crvenilo, bol i svrab očiju ili preosetljivost očiju na svetlost.
Nije poznata (učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Bol u ustima, zubima i vilici, oticanje ili ranice u ustima, trnjenje ili osećaj težine u vilici ili gubitak zuba. Ovo
mogu biti znaci oštećenja kosti vilice (osteonekroza). Obavestite odmah svog stomatologa ako se kod Vas jave
ovi simptomi.
Mogu se javiti oboljenja bubrega (npr. smanjenje mokrenja). Vaš lekar bi trebalo da uradi analize krvi da bi proverio funkciju Vaših bubrega pre dobijanja svake doze leka Zoledronska kiselina. Veoma je važno da popijete najmanje 2 čaše tečnosti (kao što je voda), unutar nekoliko sati pre dobijanja ovog leka, prema savetu Vašeg lekara.
Ako se kod Vas javi bilo koje od navedenih neželjenih efekata, odmah obavestite lekara.
Lek Zoledronska kiselina takođe može uzrokovati i druge neželjene efekte
Veoma česta neželjena dejstva (češće od 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)::
Groznica
Česta neželjena dejstva (kod 1-10 na 100 pacijenata koji uzimaju lek):
Glavobolja, ošamućenost, mučnina, povraćanje, proliv, bol u mišićima, bol u kostima i/ili zglobovima, bol u leđima, rukama ili nogama, simptomi slični gripu (npr. umor, drhtavica, bol u zglobovima i mišićima), drhtavica, osećaj umora i gubitak interesa, slabost, bol, opšti osećaj slabosti.
Kod pacijenata sa Paget-ovom bolešću: simptomi uzrokovani niskim vrednostima kalcijuma u krvi, kao što su grčevi u mišićima, ili utrnulost, ili osećaj bockanja naročito u predelu oko usana.
Povremena neželjena dejstva (kod 1-10 na 1 000 pacijenata koji uzimaju lek):
Prehlada, infekcije gornjih partija respiratornog trakta, smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca, gubitak apetita, nesanica, pospanost koja može uzrokovati smanjenje pažnje i svesti, osećaj žmaraca ili ukočenosti, ekstremni umor, drhtanje, privremeni gubitak svesti, infekcije oka ili iritacija ili zapaljenje praćeno bolom i crvenilom, osećaj vrtoglavice, povišen krvni pritisak, naleti vrućine, kašalj, kratak dah, nelagodnost u stomaku, bol u stomaku, otežano pražnjenje creva, suva usta, gorušica, osip, pojačano znojenje, svrab, crvenilo kože, bol u vratu, ukočenost mišića, kostiju i/ili zglobova, oticanje zglobova, grčevi mišića, bol u ramenu, bol u grudnim i rebarnim mišićima, upala zglobova, mišićna slabost, poremećaj funkcionalnih testova bubrega, poremećena učestalost mokrenje, oticanje šaka, zglobova ili stopala, žeđ, zubobolja, poremećaj ukusa.
Retko (kod 1-10 na 10 000 pacijenata koji uzimaju lek)
Neuobičajeni prelomi butne kosti pre svega kod pacijenata koji su na dugotrajnoj terapiji za osteoporozu se
mogu javiti retko. Obratite se lekaru ako se kod Vas jave bol, slabost ili nelagodnost u butini, kuku ili preponama
s obzirom da to mogu biti rani znaci mogućeg preloma butne kosti.
Nije poznata (učestalost se ne može proceniti na osnovu dostupnih podataka):
Teške alergijske reakcije uključujući ošamućenost i otežano disanje, oticanje uglavnom lica i vrata, pad krvnog pritiska, dehidratacija sekundarno uz simptome nakon primene doze kao što su groznica, povraćanje i dijareja.
Ukoliko neko neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili primetite neko neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.
Prijavljivanje neželjenih reakcija
Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili farmaceuta. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navdena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije
Nacionalni centar za farmakovigilancu
Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd
Republika Srbija
website: www.alims.gov.rs
e-mail: [email protected]
Potražite neki drugi lek