filteri close
Objavljeno: 19.11.2019. Image source: Foto: Pixabay/quinntheislander
300x600

Miomi su  benigni tumori u obliku kvržice ili izraslina na maternici. Mogu biti od veličine graška pa do veličine košarkaške lopte. Obično su okrugli i ružičaste boje.

Oko 30% žena starijih od 30 godina ima miome i obično se pojavljuju u periodu između 35. i 45 godina. Neke žene imaju veću verovatnoću da dobiju miome, uključujući Afro-amerikanke, žene koje nikada nisu bile trudne i žene koje imaju majku ili sestra sa miomima.

Uzrok mioma nije poznat. Međutim, čini se da ženski hormon estrogen igra ulogu u poticanju rasta nekih mioma.

Simptomi

Neke žene nikada ne shvate da imaju miome jer nemaju simptome. Kod drugih žena otkrivaju se miomi maternice ili tokom rutinskog ginekološkog pregleda ili tokom prenatalne nege.

Dve menstruacije u jednom mesecu – ovo su mogući uzroci

Kada se pojave simptomi, oni mogu da uključuju:
•Karlični bol ili pritisak
•Obilno menstrualno krvarenje
•Krvarenje ili mrlje između menstruacije
•Neuobičajeno učestalo mokrenje
•Oticanje trbuha
•Bol u donjem delu leđa tokom odnosa ili tokom menstruacije
•Umor ili mala energija od teških menstruacija i prekomernog krvarenja
•Neplodnost, ako miomi blokiraju jajovode
•Zatvor
•Ponavljani pobačaji

Svaka četvrta žena ima miom: Proverite da li ste među njima

Dijagnoza

Obično žena ne zna da ima miom sve dok njen ginekolog to ne primeti tokom pregleda karlice. Ako vaš ginekolog misli da imate miom, nekoliko testova mogu potvrditi dijagnozu:

Ultrazvuk karlice - U ovom radiološkom testu instrument koji će biti sličan štapiću pomeraće se preko vašeg donjeg dela trbuha ili će biti ubačen u vaginu da biste pobliže pregledali matericu i ostale karlične organe. Instrument proizvodi zvučne talase koji stvaraju sliku vaših karličnih organa.
Histerosalpingogram - U ovom rendgenskom postupku boja vam se ubrizgava u matericu i jajovode kako bi se ocrtale nepravilnosti.
Histeroskopija - Tokom ovog postupka, uski instrument koji izgleda kao teleskop ubačen je kroz vaginu u vašu matericu. Ovo omogućava lekaru da traži nenormalne izrasline u vašoj materici.
Laparoskopija - U ovom postupku tanki instrument nalik na cev, nazvan laparoskop, ubacuje se kroz mali rez u trbuh tako da lekar može da pogleda unutar trbuha.

Očekivano trajanje

Broj mioma, njihova veličina i brzina rasta variraju od žene do žene. Ženski hormoni podstiču rast mioma, tako da nastavljaju rast do menopauze. Neki se miomi smanjuju nakon menopauze. Međutim, veći miomi mogu se malo promeniti ili postati samo nešto manje veličine. Ako je žena ima hirurški uklonjene miome, novi se mogu pojaviti bilo kada pre nego što uđe u menopauzu.

Prevencija

Ne postoje dokazane mere koje možete preduzeti kako bi se sprečio razvoj mioma. Studije pokazuju da izgleda da je kod sportskog tipa žena manje verovatno da će dobiti miome nego žene koje su pretile ili koje ne vežbaju.

Žene, da li vas muči adenomioza?

Lečenje

Ako su miomi mali i ne izazivaju nikakve simptome, nije ih potrebno lečiti. Vaš ginekolog može obaviti karlični pregled svakih šest meseci do godinu dana kako bi se uverili da vam miomi ne rastu brzo. U nekim slučajevima se mogu prepisati lekovi za kontrolu bilo kakvih abnormalnih krvarenja i privremeno smanjivanje mioma.

Lekovi koji se koriste za smanjivanje mioma, poput leuprolida (Lupron), stvaraju privremenu menopauzu zaustavljanjem jajnika da naprave ženski hormon estrogen. Dok nivo estrogena opada i menstruacija prestaje, pojavljuju se vrućice u menopauzi, amiomi prestaju rasti i polako se smanjuju. Ovo pomaže da se zaustavi gubitak krvi iz teških, dugotrajnih perioda. Međutim, kada se lekovi prestanu koristiti, vrući bljeskovi nestaju i miomi koji nisu uklonjeni ponovo će početi rasti. Ovi lekovi se obično daju ubrizgavanjem igala u veliki mišić.

13 zlatnih pravila za žene u menopauzi

Miome je možda potrebno ukloniti ako izazovu određene simptome ili su dovoljno veliki da ometaju plodnost. Izrasline u maternici takođe mogu biti uklonjene ako je lekaru teško da kaže da li je to miom ili rak. 

Postoji nekoliko opcija za uklanjanje mioma:

Miomektomija - To znači sečenje mioma sa zida materice. Miomektomija omogućava ženi da zadrži celu maternicu u slučaju da želi da ima decu. Međutim, budući da ova operacija može ostaviti zid materice oslabljenim, buduće bebe će možda morati da budu rođene carskim rezom. Operacija za uklanjanje mioma ponekad se može obaviti laparoskopijom, koja je operacija kroz nekoliko malih rezova u donjem delu trbuha. Kada su miomi preveliki ili previše obilni da bi se obavljao laparoskopski postupak, tada se daje prednost tradicionalnom pristupu kroz veći rez na donjem delu trbuha.

Histeroskopska resekcija - U ovom postupku se instrument za pregled nazvan histeroskop stavlja u matericu kroz vaginu. Hirurški instrumenti pričvršćeni na histeroskop koriste se za uklanjanje mioma koji rastu u maternici. Ovaj postupak se ponekad izvodi u kombinaciji sa laparoskopijom, u zavisnosti od broja i lokacije mioma.

Embolizacija arterije uterusa - U ovom postupku vođenom rendgenskim zracima, materijal se ubrizgava u posebne krvne sudove kako bi se začepili i zaustavili dotok krvi u miom ili miome. To je opcija za ženu koja možda nije medicinski očišćena zbog operacije ili koja ne planira imati više dece, ali više voli da joj ne uklanjaju matericu.

Histerektomija - U ovom se postupku uklanja materica, uključujući sve miome unutar nje. Iako su na raspolaganju druge opcije za lečenje ili uklanjanje mioma, a pacijentove potrebe i ciljevi moraju se u potpunosti razmotriti, u nekim slučajevima je histerektomija poželjno lečenje. To može da uključuje i situacije u kojima je ogroman broj mioma, preveliki su ili izazivaju dugotrajno krvarenje i tešku anemiju. Neki pacijenti možda preferiraju histerektomiju kako bi bili sigurni da se miomi  neće ponovo pojaviti.

Kada konsultovati lekara

Trebali biste otići na pregled kod lekara ako imate bilo koji od sledećih simptoma:

•Neobično jako ili dugotrajno krvarenje tokom menstruacije (menstruacija)
•Krvarenje iz vagine nakon snošaja
•Krvarenje iz vagine ili krvave mrlje na donjem vešu između menstruacije
•Neuobičajeno učestalo mokrenje
•Bol u karlici ili donjem delu leđa tokom snošaja ili u toku menstruacije
•Nazovite svog lekara odmah ako osetite jak karlični bol ili ako imate jaka krvarenja iz vagine.

Prognoza

Miomi se često smanjuju nakon menopauze, jer im trebaju ženski hormoni da bi rasli. Mnogo žena ima miom malih i do umerenih veličina tokom svojih plodnih godina što im uzrokuje malo ili nikakvih problema. Na raspolaganju je nekoliko medicinskih i hirurških opcija za lečenje ili uklanjanje problematičnih mioma bez uklanjanja maternice.