
Pet godina korone u Srbiji - srčani problemi pogoršani
Lekar specijalista objašnjava sve posledice po zdravlje srca
Pet godina od potvrde prvog slučaja SARS-KoV-2, koronavirus je dijagnostikovan kod desetina hiljada građana Srbije. Mnogi su oboleli više puta, a virus je uzeo brojne živote i kod mnogih ostavio trajne zdravstvene probleme.
O uticaju korone na srčane probleme govorio je dr Arsen Ristić, kardiolog Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
Dr Ristić ukazuje da su kardiovaskularne bolesti najrasprostranjenije u našoj zemlji i regionu. U sezoni respiratornih i virusnih infekcija, više od 20 različitih virusa može napasti srčani mišić, ali takve infekcije obično prođu same, bez većih posledica.
"Izuzetno je važno prepoznati na vreme kada je grip zahvatio i srce i kada je momenat da se dâ adekvatna terapija koja će prevenirati pojavu opasnih aritmija, kompenzovati srčanu slabost. Treba voditi računa jer je u periodu kovida bilo skoro 50 odsto osoba koje su imale tešku kliničku sliku i upalu srčanog mišića", istakao je doktor za RTS.
Šta je hronični stres i kako nam tiho razara organizam
Dr Ristić napominje da kardiovaskularni sistem najbolje radi kada ima dovoljno vremena za adaptaciju na spoljašnje uslove. "Problemi nastaju zbog poremećaja regulacije krvnog pritiska, zbog spazma krvnih sudova na srcu, kod nepripremljenih i ljudi bez kondicije, napor traži da budete oprezni kod visokih ili kod niskih temperatura", objasnio je on.
Profesor je naglasio da i dalje ima pacijenata sa miokarditisom izazvanim koronavirusom, ali sa slabijom kliničkom slikom. Navodi da se međunarodnim propisima preporučuje vakcinacija osetljivih pacijenata protiv sezonskih virusnih infekcija.
Govoreći o simptomima srčane slabosti, dr Ristić ističe značaj rane dijagnostike:
"Dijagnostika i terapija kod kardiovaskularnih oboljenja su dramatično napredovale poslednjih godina. Zbog toga je izuzetno važno prepoznati da li naš pacijent ima srčanu slabost i šta je uzrok."
Dragoslav (75) dobio novi život – istorijski uspeh srpske medicine!
Kada treba posumnjati na slabljenje srca, doktor objašnjava:
"Najčešće su to pojave sve većeg zamaranja i nedostatka vazduha, oticanje nogu. Pacijentima smeta kada treba da legnu na ravno. Fizički napor koji su mogli donedavno da podnesu sa lakoćom, sada više ne mogu da podnesu. Ne mogu da se popnu uz stepenice, ne mogu da idu uzbrdo. Uzrok srčane slabosti je masovna bolest čovečanstva. To je koronarna bolest, ateroskleroza krvnih sudova i to je nešto što nije tako teško prepoznati. Bol u grudima, aritmije, pojačano zamaranje, gušenje, to je crvena lampica u glavi, pa se treba hitno javiti najbližem lekaru."
Dr Ristić je najavio da će Beograd i Srbija 20. maja u Centru Sava biti domaćini najvećeg svetskog kongresa o srčanoj slabosti, u organizaciji evropskog Udruženja kardiologa. "Domaćini su akademik Petar Seferović i ja, a očekujemo oko sedam hiljada gostiju. Obezbedili smo besplatnu registraciju za sve studente iz Srbije sa svih naših fakulteta srodnih medicini. Predavanja će držati 300 vrhunskih predavača", rekao je dr Arsen Ristić.