
100 dana živeo sa srcem od titanijuma: Revolucija u spasavanju života
Više od tri meseca je čekao srce donora sa veštačkim u grudima
Australijanac u četrdesetim godinama ušao je u svetsku medicinsku istoriju. On je postao prva osoba koja je napustila bolnicu sa potpuno veštačkim srcem. Tim lekara i naučnika iz Australije objavio je u sredu da je ugradnja bila "potpuni klinički uspeh", jer je pacijent živeo sa uređajem više od 100 dana pre nego što je dobio transplantaciju srca donora početkom marta.
BiVACOR veštačko srce, koje je izumeo Dr Daniel Tims, poreklom iz Kvinslenda, prvi je implantabilni rotacioni krvni sistem koji može potpuno zameniti ljudsko srce. Koristi tehnologiju magnetne levitacije da oponaša prirodni protok krvi zdravog srca.
Ovaj uređaj je namenjen pacijentima sa krajnjim stadijumom srčane insuficijencije oba ventrikula. Takvo stanje obično nastaje nakon drugih problema - najčešće srčanog udara i koronarne bolesti srca, ali i drugih bolesti poput dijabetesa - koje su oštetile srce toliko da ono više ne može efikasno pumpati krv kroz telo.
Dragoslav (75) dobio novi život – istorijski uspeh srpske medicine!
Svake godine više od 23 miliona ljudi širom sveta pati od srčane insuficijencije, ali samo 6.000 dobije srce donora. Australijska vlada uložila je 50 miliona dolara za razvoj BiVACOR uređaja u okviru programa za veštačka srca.
Uređaj je trenutno zamišljen kao privremeno rešenje koje održava pacijente u životu dok ne postane dostupno srce donora. Međutim, dugoročna ambicija kompanije BiVACOR je da primaoci implantata mogu živeti sa svojim uređajem bez potrebe za transplantacijom srca.
Pacijent iz Novog Južnog Velsa, koji je imao tešku srčanu insuficijenciju, dobrovoljno je pristao da postane prvi primalac veštačkog srca u Australiji i šesti u svetu. Prvih pet ugradnji obavljeno je prošle godine u SAD, a svi ti pacijenti su dobili srca donora pre otpusta iz bolnice. Najduži period između ugradnje i transplantacije bio je 27 dana.
Bradikardija-usporen rad srca, kako prepoznati simptome?
Australijski pacijent dobio je uređaj 22. novembra u bolnici Sv. Vinsent u Sidneju tokom šestočasovne procedure koju je vodio kardio-torakalni i transplantacioni hirurg Pol Jans. Pacijent, koji je želeo da ostane anoniman, otpušten je iz bolnice sa implantom u februaru. Srce donora postalo je dostupno za transplantaciju u martu.
Doktor Jans kaže da je bila privilegija biti deo tako istorijskog i pionirskog australijskog medicinskog dostignuća: "Godinama smo radili ka ovom trenutku i izuzetno smo ponosni što smo bili prvi tim u Australiji koji je izveo ovu proceduru."
Profesor Kris Hejvard, kardiolog iz bolnice Sv. Vinsent koji je vodio posmatranje čoveka nakon nekoliko nedelja u jedinici intenzivne nege, rekao je da će BiVACOR srce transformisati lečenje srčane insuficijencije na međunarodnom nivou.
"BiVACOR veštačko srce uvodi potpuno novu eru za transplantacije srca, kako u Australiji tako i na međunarodnom nivou," rekao je. "U narednoj deceniji videćemo kako veštačko srce postaje alternativa za pacijente koji ne mogu da čekaju srce donora ili kada srce donora jednostavno nije dostupno."
Profesor Dejvid Kolkun sa Univerziteta u Kvinslandu, koji nije bio uključen u istraživanje, rekao je da je uspeh "veliki tehnološki korak napred za veštačka srca pre transplantacije." Međutim, upozorio je da je vreme funkcionisanja veštačkog srca - više od 100 dana - još uvek značajno kraće od srca donora, koje traje više od 10 godina.