Bolesti po sistemima organa
Koža
Nervni sistem
Digestivni sistem
Kosti, zglobovi i mišići
Čula
Endokrini sistem
Kardiovaskularni sistem
Imunosistem
Respiratorni sistem
Urinarni sistem
Reproduktivni sistem
Reprodukcija
Top 12 tema
- Dve menstruacije u jednom mesecu – ovo su mogući uzroci
- Evo kako da prepoznajte znakove skrivene DEPRESIJE
- TROMBOCITOPENIJA: Evo šta smanjen broj TROMBOCITA govori o vašem zdravlju
- Sušenje veša u stanu šteti zdravlju?
- Zagađenje vazduha može narušiti kvalitet sna
- 6 glavnih uzroka svetle boje stolice
- Zagađenje ubija, čak i kada je na preporučenom nivou?
- Meteoropatija - kako se nositi sa promenom vremena?
- Dojenje i antibiotici: Sve što treba da znate!
- 7 koraka ka transformaciji tela
- Vitamin D je važan ne samo za kosti, već i za mišiće, posebno kod starijih
- Volite čokoladu? Naravno - to je nasledno!
Konačno otkriveno: Zašto je ženama hladnije nego muškarcima?
Nauka rekla svoje - da li se slažete?
Dolaze hladniji dani, a kućne rasprave sada se polako sele od toga na koliko stepeni treba da bude postavljena klima na to dokle treba povisiti termostat. Nije tako samo u domovima, već i na većini radnih mesta.
A razlog znamo – ženama je uvek hladnije nego muškarcima. Iako to svi "znaju" iz iskustva, konačno se nauka pozabavila tim pitanjem i odgovorila zašto je tako.
Veruju da su žene evoluirale i da intenzivnije osećaju hladnoću jer to razdvaja polove i sprečava sukobe parova. Otkrili su da je ista osobina prisutna kod mnogih ptica i sisara, pri čemu ženke preferiraju prijatno i toplo gnezdo ili jazbinu, dok muškarcima zima ne smeta toliko.
"Muškarci i žene različito osećaju temperaturu. Ta razlika nije nastala da bismo se s partnerima svađali oko grejanja, nego upravo suprotno. Sa evolucijske tačke gledišta, cilj je naterati par da se malo udalji jedno od drugog kako bi svako mogao uživati u miru i tišini", rekao je dr Eran Levin sa Univerziteta u Tel Avivu.
Kod ptica selica mužjaci zimu provode u hladnijim područjima nego ženke. A ženke šišmiša imaju tendenciju da se skupe se u prijatnom uglu, dok mužjaci vole da se šire u prozračnim prolazima. Kod mnogih sisara mužjaci više vole senku, a ženke sunce ili se mužjaci penju na vrhove planina, dok ženke ostaju u dolinama.
Studija objavljena u časopisu „Global Ecology and Biogeography“ dodaje da odvajanje mužjaka i ženke smanjuje takmičenje oko resursa u sredini i drži podalje mužjake koji mogu biti agresivni i ugroziti bebe.