
Mit o "menstrualnom mozgu": Nauka kaže da ne postoji
Nauka je dokazala da menstrualni ciklus ne utiče na kognitivne sposobnosti žena
Nema dokaza da menstrualni ciklus utiče na kognitivne sposobnosti žena, pokazala je meta-analiza više od 100 studija na ovu temu.
Iako ozbiljna stanja poput predmenstrualnog disforičnog poremećaja (PMDD), dismenoreje i endometrioze mogu biti onesposobljavajuća, naročito kada pogođene osobe nemaju adekvatnu društvenu podršku, uobičajena menstruacija ne utiče na mozak onako kako se često misli.
Ova oblast istraživanja dugo je bila ograničena malim uzorcima, nedovoljno preciznim metodama merenja kognicije i činjenicom da su ženska tela tokom istorije nauke bila zapostavljena. Iako ideja o "menstrualnom mozgu" postoji u kulturi i utiče na polovinu populacije, naučni dokazi koji bi je podržali ne postoje.
Da li su tablete za odlaganje ciklusa - DA ili NE?
Dajsong Džang, organizacioni bihejviorista sa Univerziteta u Melburnu, predvodio je meta-analizu 102 naučna rada koji su ispitivali različite aspekte kognicije tokom menstrualnog ciklusa. Analiza je obuhvatila podatke skoro 4.000 žena čije su kognitivne sposobnosti testirane u različitim fazama ciklusa. Proučavani su pažnja, kreativnost, izvršne funkcije, inteligencija, pamćenje, motorika, prostorna i verbalna sposobnost.
U istraživanju su razmatrani samo radovi koji su precizno beležili broj ispitanica i dane ciklusa u kojima su merenja vršena. Studija je isključila radove koji su uključivali faktore koji bi mogli da utiču na rezultate, poput trudnoće, infekcija, poremećaja ili raka. Rezultati se, dakle, odnose isključivo na uobičajene menstrualne cikluse.
Analiza je uključila samo žene, pa se ne može primeniti na osobe različitih rodnih identiteta. Takođe, obuhvatila je isključivo radove objavljene na engleskom jeziku.
Koji sve faktori utiču na promene u menstrualnom ciklusu?
Poznato je da hormoni poput estrogena, progesterona i luteinizirajućeg hormona variraju tokom ciklusa i utiču na celo telo, uključujući mozak. Međutim, razlike u kognitivnim sposobnostima koje je tim istraživača uočio bile su toliko male i nekonzistentne da su ocenjene kao beznačajne. Drugim rečima, ne postoji naučni dokaz da menstrualni ciklus negativno utiče na sposobnost razmišljanja.
"Odsustvo značajnih razlika iznenađuje, s obzirom na brojne fiziološke promene koje se dešavaju tokom ciklusa", navode autori studije. Moguće je da su hormonske fluktuacije suptilne i da ne ostavljaju značajan trag na mentalne procese. Takođe, postoji mogućnost da žene uspevaju da kompenzuju ove promene na način koji još uvek nije u potpunosti istražen.
Tokom istorije, žene su bile suočene sa predrasudama da im menstrualni ciklus narušava sposobnost razmišljanja. Za mnoge je teško zamisliti da svakodnevno funkcionišu bez problema dok istovremeno osećaju bol i nelagodu, ili da održavaju emocionalnu stabilnost dok se hormoni značajno menjaju na dvonedeljnom nivou.
Obilne menstruacije: Kada treba da se zabrinete i obratite lekaru?
Ova studija ne isključuje mogućnost da menstruacija kod nekih žena može imati veći uticaj na mozak nego kod drugih, ali razlozi za to nisu obrađeni u ovom istraživanju. Na primer, prethodne studije nisu pronašle značajne razlike u nivou hormona kod osoba sa i bez simptoma predmenstrualnog sindroma (PMS), što sugeriše da PMS više zavisi od individualnog odgovora organizma na hormone nego od njihovih konkretnih nivoa.
"Fiziologija ne određuje sudbinu kada je reč o kognitivnim sposobnostima", zaključuju autori studije. "Ovaj rezultat ima važne implikacije za razbijanje mitova i eliminaciju diskriminatornih praksi, jer nema naučnog osnova za sumnju u intelektualne sposobnosti žena zbog menstrualnog ciklusa."
Ovo istraživanje objavljeno je u časopisu PLOS One.