filteri close
Objavljeno: 26.12.2024. Image source: Pixabay
300x600

Hirurzi iz UKCS otvorili novo poglavlje u spinalnoj hirurgiji za starije pacijente

U Urgentnom centru UKCS izvedena je pionirska operacija kičme - prvi put je pacijent operisan dok je bio budan. Procedura je izvedena prema standardima klinike "Mejo" i prvenstveno je namenjena starijim pacijentima kod kojih opšta anestezija predstavlja rizik.

Pacijent koji je operisan u Urgentnom centru UKCS ima 84 godine. Operacija je trajala više od jednog sata i predstavlja prvi slučaj operacije kičme na budnom pacijentu u ovoj ustanovi.

Spinalni hirurg dr Slaviša Zagorac prošao je obuku i usvojio protokole prestižne klinike "Mejo". Za primenu ove procedure bilo je neophodno da operaciona sala ispunjava najviše standarde.

"Suženje spinalnog kanala je stanje koje se najčešće javlja kod degenerativnih promena kičme. Karakterišu ga slaba pokretljivost, bolovi u nogama i loš kvalitet života. Iako pacijent ima 84 godine, njegovo opšte stanje je izuzetno dobro. Operacija kičme na budnom pacijentu omogućava komunikaciju tokom procedure, bolji postoperativni tok i kontrolu bola. Ova metoda je idealna za naše starije pacijente", rekao je dr Slaviša Zagorac, načelnik Odeljenja za hirurgiju kičme UKCS.

Pobeda života i struke: Novorođenčetu operisana srčana mana!

Načelnica odeljenja za anesteziju Klinike za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju UKCS, dr Svetlana Srećković objasnila je:

"Metoda kombinuje periferne nervne blokove i regionalnu anesteziju. Periferne nervne blokove dajemo pre intervencije da bismo obezbedili odgovarajuću analgeziju. Tako kada prestane dejstvo regionalne, spinalne anestezije, pacijent ne oseća bol."

Suženje spinalnog kanala ili spinalna stenoza je oboljenje koje se najčešće javlja kod osoba starijih od 60 godina. Do ovog stanja dolazi kada se prostor unutar kičmenog stuba sužava i pritiska nerve koji prolaze kroz njega. Ovo suženje se obično razvija postepeno i može da zahvati bilo koji deo kičme, ali je najčešće u vratnom i lumbalnom delu.

Nada za obolele od SMA u Srbiji raste iz dana u dan

Simptomi ovog oboljenja uključuju utrnulost, slabost i bol koji se šire niz noge. Pacijenti često osećaju jak bol kada hodaju ili stoje duže vreme. Tegobe se smanjuju kada sednu ili se sagnu napred. Kod težih slučajeva mogu da se jave i problemi sa kontrolom bešike i creva.

Lekari prvo preporučuju konzervativno lečenje koje podrazumeva fizikalnu terapiju, lekove protiv bolova i vežbe. Ako ove mere ne daju rezultate, pristupa se hirurškom lečenju. Cilj operacije je da se proširi prostor u kičmenom kanalu i tako oslobode pritisnuti nervi. Posle uspešne operacije, kod većine pacijenata dolazi do značajnog poboljšanja kvaliteta života i smanjenja bola.

Izvor: RTS