filteri close
Objavljeno: 17.10.2023. Image source: Pixabay
300x600

Ljudi koji su godinama živeli sa hroničnim bolovima konačno mogu da budu slobodni

U Beogradu je održan prvi Internacionalni simpozijum regionalne anestezije i interventnih procedura u terapiji bola, uz učešće međunarodnih stručnjaka iz Italije, Hrvatske, Velike Britanije.

U Kliničko-bolničkom centru "Dr Dragiša Mišović" obavljene su najmodernije procedure koje će omogućiti pacijentima, koji su dugo trpeli jake bolove, život bez bola.

Jedna pacijentkinja zbog drugih bolesti nije mogla na operaciju kolena i trpela je velike bolove godinama. Zato su za nju pronašli drugo rešenje. Nakon intervencije oporavlja se u Jedinici intenzivne nege. U angiosali još jedan pacijent, procedura koja će mu olakšati život naziva se – radiofrekventna ablacija medijalne grane kičmenog stuba.

"Sad tražimo odgovarajuću poziciju, pravo mesto na kičmenom stubu, gde ćemo pristupiti specijalnom iglom, tačnije elektrodom, kroz koju ćemo propustiti struju određene jačine i te senzitivne grane nerava ćemo spržiti i na taj način ćemo olakšati bol našim pacijentima. Na našem internet-seminaru se prijavilo oko hiljadu učesnika, trenutno prati 300 do 400 uživo", navodi dr Nemanja Dimić, anesteziolog KBC "Dr Dragiša Mišović" za RTS.

U "Mišoviću" su bili stručnjaci za terapiju bola za kičmu, koleno i rame iz Italije, Velike Britanije i Hrvatske. Profesor Tomas Hag poručuje da svi koji su bili na programu danas, već sutra neće trpeti bol koji su imali juče, i da su za većinu takvih pacijenata ovakve procedure jedino rešenje.

"Sa ovakvim tretmanima u Velikoj Britaniji smo počeli pre oko tri godine. Uklanjamo nerve koji više nemaju nijednu drugu funkciju osim što prave bol pacijentu. Procedura je minimalno invazivna, ali kako i šta će biti dalje zavisi i od dobre rehabilitacije", napominje prof. dr Tomas Hag.

Veštačka inteligencija u službi medicine

Tokom intervencija je korišćena najsavremenija tehnologija.

"Ovde koristimo veštačku inteligenciju koja će nam pomoći da pomoću jednog uređaja za mešanu realnost prikažemo svim našim gledaocima virtuelne modele ovih patologija koje radimo. Recimo radimo rame – videće trodimenzionalno gde se plasira blokada. U isto vreme, videće te modele i videće našeg pacijenta, videće snimke skenera i moći će da dobiju sasvim drugačiju sliku", ističe prof. dr Predrag Stevanović, rukovodilac Klinike za anesteziju KBC "Dr Dragiša Mišović".

Usvojen predlog zakona, evo koliko bolovanja može da odobri izabrani lekar

Prvi internacionalni simpozijum regionalne anestezije i interventnih procedura u terapiji bola koji je održan u Beogradu imao je i teorijski i praktični deo.

"Najveći problem je hronični bol, bilo malignog ili nemalignog porekla, i zato postoje ambulante i kabineti za terapiju bola gde mi pokušavamo ili farmakološkim metodama, prepisivanjem terapije, da ga izlečimo ili smanjimo intenzitet. Simpozijum će nam doneti nova saznanja u interventnim procedurama", naglašava prof. dr Nebojša Lađević, predsednik Srpskog udruženja za terapiju bola i rukovodilac Centra za anesteziju i reanimaciju.

Koliko je važno da procedure koje su primenjene danas postanu i realnost u našem zdravstvenom sistemu, pokazuju i ovi podaci – bol u leđima je drugi razlog za odlazak lekaru opšte prakse, dok bol u ramenu čini 80 odsto invaliditeta.

Izvor: RTS