Ako imate nedovoljno aktivnu štitnu žlezdu, da li treba da pijete lekove?
Evo šta treba da znate pre nego što započnete lečenje nedovoljno aktivne štitne žlezde.
Ukratko: Zavisi. Vaša štitna žlezda upravlja velikim delom metaboličke aktivnosti u vašem telu, a kada je nedovoljno aktivna (što znači da ne proizvodi dovoljno hormona), to može izazvati različite vrste simptoma, uključujući povećanje telesne težine, osećaj hladnoće i umor. Međutim, ponekad je hipotireoza toliko mala da postoje samo vrlo blagi, nespecifični simptomi ili ih uopšte nema, a može se otkriti samo testovima krvi.
Prirodni lekovi za štitnu žlezdu
Da bi lečio hipotiroidizam, pacijent treba da uzima hormonske lekove da zameni količinu koju štitna žlezda ne može da proizvede. Granični slučajevi mogu napredovati do otvorenog hipotiroidizma, pa neki kažu da je korisno uzimati lekove, posebno ako takođe imate rizik od srčanih bolesti; čak i blagi hipotiroidizam može dovesti do povišenog nivoa holesterola.
S druge strane, druga istraživanja sugerišu da uzimanje lekova za subklinički hipotiroidizam (drugo ime za graničnu nedovoljno aktivnu štitnu žlezdu) možda neće imati koristi. Ako ne osećate nikakve simptome, trebalo bi da razmislite o tome da li su potencijalni neželjeni efekti (poput gubitka gustine kostiju) vredni toga.
Osećate se anksiozno i depresivno? Možda je u pitanju hipotireoza!
Endokrinolozi vam mogu pomoći da procenite prednosti i mane lečenja u vašem slučaju. Vaš lekar vam može predložiti da odložite uzimanje lekova i da redovno radite testove za praćenje nivoa hormona štitne žlezde. Ili, ako imate simptome, onda može savetovati da privremeno uzimate lekove da biste videli da li ćete početi da se osećate bolje.