filteri close
Objavljeno: 11.02.2025. Image source: Pexels
300x600

Očekivanja u braku nekada i sada – kako pronaći ravnotežu između ljubavi i prijateljstva

Danas se često čuje da bi romantični partner trebalo da bude i najbolji prijatelj. Na društvenim mrežama, u razgovorima i savetima za brak, to se gotovo podrazumeva. 

Ali da li je zaista realno očekivati da partner ispunjava toliko uloga odjednom?

Nekada se od braka očekivalo da osigura osnovne potrebe – hranu, dom, sigurnost. Ljubav i zajedništvo su tek kasnije postali ključni elementi, a danas brak nije samo zajednica iz ljubavi, već i prostor u kojem tražimo razumevanje, podršku i podsticaj za lični razvoj. 

Partneri postaju oslonac jedno drugom u svim aspektima života, ali to nosi i dodatni pritisak.

Emocionalna inteligencija u vezama: Kako je razvijati i koristiti za bolje odnose

Povezivanje sa partnerom kroz prijateljstvo smatra se dubokim oblikom intimnosti. Ipak, psiholozi upozoravaju da ne mora svaki brak da funkcioniše na taj način. Prijateljstvo može biti temelj dugotrajne veze, ali nije obavezno. Očekivati od partnera da bude ljubavnik, najbolji prijatelj, ko-roditelj, finansijski oslonac i saputnik u ličnom razvoju može biti previše. Ponekad, pod težinom svih tih uloga, veza počinje da puca.

Kada se parovi venčaju u svojim dvadesetim godinama, u uverenju da će njihova ljubav nadjačati sve prepreke. No, kako godine prolaze, mogu shvatiti da imaju različite potrebe. 

On možda želi da supruga bude njegov najbolji prijatelj, neko s kim će deliti svaku misao, svaki problem, svaku emociju, dok ona, s druge strane, ima prijateljice kojima poverava svoje dileme i smatra da je važno zadržati deo privatnosti u vezi. U nekom trenutku, oboje mogu osećati da ne ispunjavaju međusobna očekivanja, što donosi napetost u brak.

Anatomija prevare: Zašto ljudi varaju? Izazovi, posledice i put ka isceljenju

Neki parovi spontano razvijaju prijateljstvo, dok drugi nalaze bliskost kroz strast, intelektualnu povezanost ili zajedničke ciljeve. Nije svima potrebna ista vrsta bliskosti. Važno je razgovarati o sopstvenim očekivanjima. Šta vam je zaista bitno? Da li vam je bliskost važnija od uzbudljivog intimnog života? Možete li pronaći podršku i izvan veze?

Ne postoji univerzalni recept za sreću u braku. Svaka veza je jedinstvena, oblikovana karakterima i iskustvima dvoje ljudi. Ključ dugotrajnog odnosa leži u međusobnom razumevanju, prihvatanju i spremnosti da zajedno pronađete ravnotežu u kojoj oboje možete da dišete slobodno. I nije važno šta društvene mreže kažu – važno je ono što osećate kada se uveče vratite kući.