Kako se leči upala Ahilove tetive?
Ahilove tetive su najveće i najjače tetive u našem telu, sposobne da izdrže preko 450 kilograma težine, i koje nam pomažu da hodamo, trčimo i još mnogo toga.
Protežući se od petnih kostiju do mišića lista iza naših članaka, Ahilove tetive mogu biti jake, ali ne ometaju mnogo protok krvi. Iz tog razloga, ove tetive su posebno podložne oštećenjima od povreda i prilično sporo zarastaju.
Jedno takvo stanje koje se obično povezuje sa Ahilovom tetivom je upala Ahilove tetive, koju karakteriše upala tetive usled povrede ili prenaprezanja. Oni koji imaju upalu Ahilove tetive mogu doživeti otok, zadebljanje tetiva ili različite stepene bola duž područja kojim se prostire ujutru, kao i tokom ili posle fizičke aktivnosti.
Kućno lečenje Ahilove tetive
Posebno sklone ovom stanju su starije osobe, zatim osobe sa određenim zdravstvenim problemima kao što je visok krvni pritisak, kao i one sa fizičkim problemima kao što su ravni tabani ili zategnuti listovi. Nošenje loših cipela tokom fizičke aktivnosti takođe može povećati rizik od upale Ahilove tetive.
Najčešće se slučajevi upale Ahilove tetive mogu lečiti kućnom negom. Takve metode lečenja uključuju sprovođenje vežbi fizikalne terapije ili nošenje ortopedskih uložaka za cipele da bi se smanjilo opterećenje na tom području, kao i upotrebu NSAIL kao dodatne metode lečenja. Slučajevi upale tetive Ahilove tetive koji se ne poboljšaju sa početnim merama lečenja mogu imati koristi od ekstrakorporalne terapije udarnim talasima, za koju se pokazalo da smanjuje bol pacijenata za čak 60%. U slučaju da ne dolazi do poboljšanja nakon lečenja u periodu od šest meseci, pacijenti mogu imati hiruršku intervenciju. Ovo je posebno važno za slučajeve u kojima je tetiva pretrpela rupturu koja prelazi 50%.