filteri close
Objavljeno: 09.12.2019. Image source: Foto: Pixabay/Free-Photos
300x600

Leto se možda završilo, ali putovanja nisu prestala! 

Priprema za duže putovanje u inostranstvo može zahtevati puno posla oko prirpreme - posebno za ljude koji imaju zdravnih problema. 

Pre vašeg putovanja

  • Proverite da li imate sve savete o putovanju na željeno odredište

Trebali biste biti svesni zdravstvenih ili političkih okolnosti relevantnih za odredište u koje odlazite. Proučite upozorenja o zdravlju i sigurnosti za destinaciju u koju putujete.

  • Proverite podatke Centers for Disease Control and Prevention (CDC) o zdravlju putnika

Ovde se nalazi mnoštvo informacija, uključujući opšte savete za putnike, predloge kompleta prve pomoći za putovanje, preporuke za specifične vakcinacije za vaše odabrano odredište, a posebno smernice za grupe kao što su trudnice i deca.

  • Zakažite lekarski pregled

Idealno bi bilo da posetite svog lekara otprilike četiri do šest nedelja pre putovanja. Proverite da li ste još uvek pod zaštitom rutinskih vakcinacina ili treba primiti nove (grip, tetanus,hepatitis A) i proverite da li se preporučuju dodatna vakcina za vaše odredište (npr. Tifus, japanski encefalitis). Nekada je potrebno inekoliko nedelja nakon što primite vakcinu a pre nego što ona počne da pruža zaštitu.

U nekim oblastima se preporučuju pilule za prevenciju malarije. Ovde postoji nekoliko opcija. Razgovarajte sa lekarom koji je najbolji izbor za vas, na osnovu vaših preferencija kao i sojeva malarije koji su prisutni na vašem odredištu. Neke lekove za prevenciju malarije potrebno je započeti sa uzimanjem jednu ili dve nedelje pre nego što krenete na put.

U zavisnosti gde idete, putnička dijareja može biti uobičajena bolest. Rizik je veći u zemljama sa ograničenim pristupom sigurnoj void za piće. Putnička dijareja obično nestaje sama za tri do sedam dana. Razgovarajte sa svojim lekarom o mogućnosti nošenja antibiotika  da biste ih imali pri ruci u slučaju  umerene do teške dijareje. Prednosti upotrebe antibiotika (skraćivanje trajanja bakterijskih bolesti za oko jedan dan) treba uporediti sa rizicima (nuspojave, otpornost bakterija). 

Ne dozvolite da vas zablude i mitovi uplaše! Nema razloga za strah od starosti

Ako imate hronična zdravstvena stanja, pitajte lekara za recepte za lekove koje uzimate i  uverenje  o vašem zdravstvenom stanju. Ako imate srčano oboljenje, zatražite kopiju nedavnog elektrokardiograma (EKG) koja ćete poneti na putovanje. Ako patite od hroničnog plućnog stanja poput teškog emfizema, obratite se svom lekaru da li vam je potreban dodatni kiseonik tokom leta, jer je količina kiseonika u putničkoj kabini pod pritiskom manja nego na zemlji. Ako koristite kiseonik, kontaktirajte aviokompaniju unapred kako biste se dogovorili jer lični rezervoari za kiseonik nisu dozvoljeni u avionima.

  • Obratite se svojoj apoteci radi snabdevanja potrebnim lekovima pred godišnji odmor

Spakujte svoje lekove u odgovarajuću ambalažu, a takođe i u torbu od koje se nećete odvajati za slučaj da vam izgube prtljag.

  • Potražite putničko osiguranje

Proverite šta sve pokriva vaše putničko osiguranje. Za neke porodice ima smisla kupiti posebno putno osiguranje pre putovanja, posebno ako su okolnosti takve da postoji mogućnost da putovanje bude otkazano ili prekinuto, ako članovi porodice imaju ozbiljna zdravstvenih problema koja mogu zahtevati medicinsku evakuaciju ako se neko razboli ili ako planirate da učestvujete u rizičnim aktivnostima i postoji ograničen pristup odgovarajućoj zdravstvenoj zaštiti na vašem odredištu.

U avionu ili u automobilu (u bilo kojem trenutku dugo sedite)

  • Sprečavanje stvaranja ugrušaka u krvi

Sedenje tokom dužeg perioda, kao što je dug let ili vožnja automobilom, povećava rizik od stvaranja ugrušaka u krvi. Napravite pauze za šetnju ili radite vežbe poput podizanja na prste  i spuštanja, kao i kruženje stopalima u lev oi desno. Nosite čarape za kompresiju koje će vam pomoći da sprečite stvaranje ugrušaka u krvi, kao i da smanjite oticanje u nogama.

Dok ste na odmoru

  • Sprečite ujede komaraca

Komarci (i drugi insekti) nose brojne bolesti, zavisno od regiona: malarija, denga, virus Zika, razni encefalitidi itd. Neke infekcije mogu biti ozbiljne ili lečenje možda nije lako dostupno, zbog čega sprečavanje ujeda komaraca postaje još važnije. Nosite majice i pantalone dugih rukava bez otkrivenih članaka, koristite sredstva protiv komaraca (proizvodi sa 20% DEET ili odeću sa permetrinom koja najbolje deluju za odrasle; Environmental Protecion Agency vam pruža savete kako da pronađete najbolji proizvod za svoju porodicu). Izbegavajte izlazak u sumrak kada su komarci najaktivniji, a koristite mreže  na krevetima ako spavate bez odgovarajućih zaštitnih sredstava ili klima uređaja.

  • Izbegavajte nekuvanu hranu i neprečišćenu vodu

Ako putujete u manje razvijena područja, pratite upozorenja povodom upotrebe lokalne  hrane i vode. Ako niste sigurni da li se to odnosi na vaše odredište, pogledajte veb lokaciju za CDC za odredište i pogledajte odeljak „Jedite i pijte bezbedno“. 

Stvar je ozbiljna: dečak u Engleskoj OSLEPEO jedući samo "džank" hranu!

Za piće i pranje zuba koristite samo kuvanu ili flaširanu vodu. Led, takođe, treba da se pravi od prečišćene vode. Birajte samo kuvano povrće i voće koje ogulite i izbegavajte iskušenje da probate uličnu hranu. Perite ruke sapunom pre jela i nosite sredstva za dezinfekciju za svaki slučaj.

  • Uvek koristite zaštitnu opremu

Uvek koristite sigurnosne pojaseve i kacige kada god se to zahteva od vas.

Kada se vratite kući

  • Popijte sve preporučene tablete protiv malarije

Čak i ako se niste razboleli dok ste bili na putu, trebalo bi da do kraja popijete lekove za prevenciju malarije kako  vam je prepisano. Odnosno, nastavite još jednu do četiri nedelje nakon povratka, zavisno od lekova. Simptomi malarije obično se pojave u roku od 30 dana, ali ponekad mogu potrajati i godinu dana.

Pre međunarodnog putovanja treba mnogo razmišljati, ali dodatni posao planiranja unapred je vredan truda što će vam pomoći da uživate u scenografiji i iskustvu i da izbegnete haos u poslednjem trenutku i bilo kakve neželjene bolesti.