filteri close
Objavljeno: 02.03.2025. Image source: Foto: Pixabay/Victoria_Watercolor
300x600

Biološke razlike kao temelj porodičnog sklada

Svi ljudi imaju sopstveni unutrašnji sat koji određuje kada osećaju pospanost ili budnost, kada im je koncentracija na vrhuncu, a kada nemaju energiju. Ovi cirkadijalni ritmovi nisu jednaki kod svih članova porodice i često stvaraju napetosti koje mnogi ne prepoznaju kao posledicu prirodnih bioloških razlika.

Majka koja je "jutarnji tip" ustaje pre svih ukućana, priprema doručak i planira dan dok se ostatak porodice još nije ni probudio. Otac, koji je "večernji tip", ne može da funkcioniše pre podne, ali zato uveče ima najviše energije kada ostali članovi porodice već razmišljaju o spavanju. Tinejdžer prolazi kroz prirodnu promenu u svojim cirkadijalnim ritmovima i biološki nije sposoban da zaspi pre ponoći, ali zato mora da ustane rano zbog škole. Ove razlike često vode do nepotrebnih konflikata i međusobnog nerazumevanja.

Biološki posmatrano, cirkadijalni ritam nije stvar izbora već genetska predispozicija koja se delimično može modifikovati, ali nikada potpuno promeniti. Kada jedno dete u porodici ima poteškoće da ustane ujutru, to nije rezultat lenjosti već biološke predispozicije. Kada jedan roditelj ima najviše energije uveče dok drugi želi samo da se odmori, to nije pitanje prioriteta već prirodnog ritma organizma.

Imamo li stvarno omiljeno dete? Nauka je dala konačan odgovor

Studije pokazuju da pokušaji nasilne promene cirkadijalnog ritma vode do smanjenog kvaliteta života, povećanog stresa i zdravstvenih problema. Umesto pritiska da se svi prilagode jednom modelu, porodice koje prihvataju različitost bioloških ritmova i pronalaze načine da ih usklade imaju kvalitetnije odnose.

Prva stvar koju porodica može da uradi jeste da prepozna različite obrasce svakog člana. Važno je razgovarati o energetskim nivoima tokom dana bez osude i razumeti da ne reaguju svi članovi porodice isto na jutarnje ili večernje sate. Deca i adolescenti prirodno imaju drugačije cirkadijalne ritmove od odraslih, što se mora uzeti u obzir prilikom organizacije porodičnih aktivnosti.

Mnoge porodice uspešno prilagođavaju svoje navike tako što organizuju zajedničke aktivnosti u vreme kada većina članova ima energiju. Večera se pomera na vreme kada su svi budni i receptivni za razgovor. Važni razgovori se ne vode kada je neko u svom energetskom minimumu. Kod dece školskog uzrasta, učenje se planira u vreme kada im je koncentracija prirodno na višem nivou umesto insistiranja na rutini koja ne odgovara njihovom biološkom ritmu.

Kada deca odu, a ljubav ostane

Poštovanje tuđeg cirkadijalnog ritma predstavlja i poštovanje ličnosti. Neki članovi porodice trebaju više vremena ujutru da se prilagode danu, dok drugi mogu odmah da komuniciraju. Prepoznavanje ovih razlika smanjuje tenzije i stvara atmosferu prihvatanja.

Svakako, potpuna prilagodljivost nije uvek moguća zbog škole, posla i drugih obaveza koje nameću određenu strukturu dana. Međutim, već samo priznavanje postojanja ovih razlika i njihovo razumevanje kao prirodnih umesto ličnih izbora značajno umanjuje konflikte. Mnogi roditelji koji su ranije kritikovali svoju decu zbog "lenjosti" kada ne mogu da ustanu za školu, sada razumeju da je reč o biološkoj različitosti.

U svetu koji često ignoriše prirodne biološke ritmove, porodica može da bude mesto gde se ovi individualni obrasci prepoznaju i poštuju, stvarajući tako temelje za zdravije odnose usklađene sa prirodom svakog člana.